Xalqaro xotin-qizlar kunida YuNICYeF yetakchilikda qizlar va ayollar uchun teng huquqli kelajakni shakllantirish uchun ularning ta’lim olish, axborotlardan foydalanish, salohiyatlarini oshirish, ish bilan ta’minlash sohalariga sarmoya kiritishga chaqiradi.
Bu yilgi "Ayollar yetakchi lavozimlarda: COVID-19 dunyosida teng kelajakka erishish" mavzusi barcha sohalarda qizlar va ayollarning teng ishtirokini ta’minlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirishni nazarda tutadi.
"Biz bugun yetakchi lavozimlarda ko‘rayotgan ayollar avval ta’lim olish, resurslardan foydalanish va ishga joylashish borasida imkoniyatlarga ega bo‘lgan. Keling, bugungi kunda ham O‘zbekistonda qizlar va yosh ayollar uchun ana shunday imkoniyatlarni yarataylik», - dedi YuNICYeFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade.
Qizlar va ayollar farovonligi borasida ancha yutuqlarga erishilgan bo‘lsa-da, teng imkoniyatlar yaratish uchun hali ko‘p ishlar qilinishi lozim. So‘nggi dalillar shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekistondagi oliy o‘quv yurtlarida ta’lim olayotgan qizlar soni barcha talabalarning 37 foizini tashkil etadi. Bundan tashqari, ish bilan ta’minlash sohasida yosh ayollar mehnat bozoridan ancha chetda. O‘rta ta’lim maktabini tugatganidan keyin 19-24 yoshdagi yoshlarning 56% o‘qish, ish yoki kasbiy tayyorgarlik (NEYeT) bilan qamrab olinmagan. Ayollar uchun NEYeT darajasi 18 yoshdan oshganidan keyin tez o‘sib boradi (1,7% dan 69,0% gacha) va 25-30 yoshli ayollar uchun 74,0% ga yetadi, erkaklar uchun esa odatda pastroq (maksimal 33,5%) va ulg‘aygan sari kamayadi (24,8% gacha).
Qizlar va yosh ayollar Internet orqali ma’lumot olishda ham to‘siqlarga duch keladi. Hech qachon Internetdan foydalanmagan 14-30 yoshdagi yosh ayollar soni shu yoshdagi erkaklarga nisbatan ikki baravar ko‘p - mos ravishda 68,1% va 34,3%.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, kam ta’minlangan oilalardagi qizlarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish va ayollar oliy ma’lumot olish uchun imtiyozli kreditlar olishini qo‘llab-quvvatlash muhim bo‘lib, o‘rta muddatli istiqbolda jamiyatlar yanada barqaror va mustahkam bo‘lishiga yordam beradi.
O‘zbekistonda hukumat ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashish va o‘g‘il bolalarga ham, qizlarga ham o‘z salohiyatlarini amalga oshirishda teng imkoniyatlar yaratishda katta sa’y-harakatlarni amalga oshirdi. Shunga qaramay, davlat tashkilotlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va hamjamiyatlar oliy ma’lumot olish va ish bilan ta’minlash imkoniyatlaridan teng foydalanishni ta’minlaydigan platformalarni yanada takomillashtirishlari kerak.
Xususan, YuNICYeF quyidagilarni amalga oshirishga chorlaydi:
Yosh ayollarga alohida e’tibor bergan holda hayotiy, texnik, innovatsion va tadbirkorlik ko‘nikmalarga ega bo‘lishlari uchun rasmiy va norasmiy ta’limni kuchaytirish.
Xotin-qizlarning iqtisodiy, siyosiy va jamoat sohalaridagi faol ishtirokini qo‘llab-quvvatlash.
Qizlarni yosh turmushga berish va oliy ma’lumot olishga to‘sqinlik qilish singari salbiy ijtimoiy me’yorlarga barham berishga qaratilgan kampaniyalarni tashkil qilish.

ЮНИСЕФ призывает инвестировать в образование девочек, доступ к информации, наращивание потенциала, расширение прав и возможностей и предоставление равных возможностей трудоустройства для молодых женщин, чтобы создать более равное будущее для девочек и женщин на руководящих должностях.
Тема этого года «Женщины на руководящих должностях: достижение равного будущего в мире COVID-19» направлена на объединение усилий для обеспечения равного участия девочек и женщин во всех сферах.
«Женщины, которых мы видим на руководящих должностях сегодня, имели возможности получить образование, трудоустроится и получить доступ к иным ресурсам. Сегодня, для блестящего будущего страны, мы должны представить наилучшие возможности девочкам и женщинам в Узбекистане», - сказал Мунир Мамедзаде, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане.
Хотя многое было достигнуто для благополучия девочек и женщин, многое еще предстоит сделать для создания равных возможностей. Последние данные показывают, число девочек в высших учебных заведений составляет лишь 37% всех студентов. Кроме того, в сфере занятости молодые женщины в значительной степени исключены из рынка труда. После окончания средней школы 56% молодых людей в возрасте от 19 до 24 лет не получают образования, работы или профессиональной подготовки (NEET). Показатель NEET для женщин быстро увеличивается по достижении ими возраста 18 лет (с 1,7% до 69,0%) и достигает 74,0% для когорты 25-30-летних, тогда как для мужчин он обычно остается ниже (максимум 33,5%) и уменьшается с возрастом (до 24,8%).
Данные также показывают, что у девочек и молодых женщин есть препятствия для доступа к информации через Интернет. Число молодых женщин в возрасте от 14 до 30 лет, никогда не пользовавшихся Интернетом, в два раза больше, чем мужчин того же возраста - 68,1% и 34,3% соответственно.
Исследования показали, что усиление социальной защиты девочек из малообеспеченных семей и поддержка в получении льготных ссуд на высшее образование является ключевым фактором и в среднесрочной перспективе способствует формированию более стабильных и устойчивых обществ.
В Узбекистане правительство приложило значительные усилия в целях борьбы с насилием в отношении женщин и предоставления равных возможностей мальчикам и девочкам для реализации своего потенциала. Однако государственные организации, НПО и сообщества могут еще больше расширить платформы, обеспечивающие равный доступ к высшему образованию и возможностям трудоустройства. В частности, ЮНИСЕФ призывает к следующему:
- Улучшение формального и неформального образования в области жизненных, технических, инновационных и предпринимательских навыков с уделением особого внимания молодым женщинам.
- Содействовать более активному участию женщин в экономической, политической и общественной сферах.
- Проведение кампаний, направленных на искоренение таких социальных норм как раннее замужество девочек и препятствие в доступе к высшему образованию.