Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi o‘zining sharhida ko‘chmas mulk bozorida yuz bergan o‘zgarishlarni muntazam tahlil qiladi.
O‘zbekistonda ko‘chmas mulk savdosi 2023 yilda 5,7 foizga oshdi. Yil davomida 272,4 mingta uy-joy sotildi, bu o‘tgan yilgi 257 mingta shartnomalarning umumiy ko‘rsatkichlaridan oshdi.
Geografik reyting yetakchilari
Bitimlar hajmining sezilarli o‘sishi Qoraqalpog‘iston Respublikasida qayd etildi, bu o‘sish bo‘yicha barcha hududlarni ortda qoldirib, Qashqadaryo viloyatidan keyin ikkinchi o‘rinda, mos ravishda 16,8% va 17,1%ni tashkil etdi.
Barcha hududlarda uy-joy sotish bo‘yicha bitimlarning o‘sishi kuzatildi, faqat kapital faoligi biroz – 2,7%ga kamaydi.
Albatta, ko‘chmas mulkni sotish hajmining o‘sishiga O‘zbekistonda ipoteka bozorining rivojlanishi yordam berdi, kredit berish hajmi yil davomida qariyb 17 foizga o‘sib, banklar tomonidan aholiga 16,9 trln. so‘m kreditlar berildi.
Toshkentda uy-joy ijarasi bozoridagi vaziyat
2023 yilda poytaxtning uy-joy ijarasi bozori barqarorlashdi. Umuman olganda bir yil ichida Toshkent shahrida o‘rtacha ijara narxi 10,2%ga pasaydi va har kv.m. uchun 9,2 dollarni tashkil etdi. Bir yil oldin bir kv.m. uchun poytaxtda ijara narxi 34,6%ga oshgan edi.
Poytaxtning barcha tumanlarida ijara narxining pasaygani e’tiborga molik.
O‘rtacha hisobda eng qimmat uy-joy ijarasi Shayxontohur (11,8 doll), Yakkasaroy (10,8 doll) va Mirobod (11,4 doll) tumanlarida qayd etildi.
Ijara narxlarining nisbatan pastligi Uchtepa (7,9 doll), Sergeli (6,9 doll) va Bektemir (5,7 dol) tumanlarida kuzatildi.
Ikkilamchi ko‘chmas mulk bozori
Ikkilamchi uy-joy bozorida narx parametrlari sezilarli darajada o‘zgardi. Yil davomida ikkilamchi bozor 17,5 foizga o‘sdi. Shu bilan birga, yilning birinchi yarmida o‘rtacha oylik o‘sish 1,8%ni, ikkinchisida esa 1%ni tashkil etdi.
Ikkilamchi bozor uchun ipoteka kreditlari bir yil davomida qariyb ikki barobarga oshdi va 7,1 trln. so‘mni tashkil etdi.
O‘tgan yilga nisbatan ikkilamchi bozorda uy-joy narxlarining eng katta o‘sishi Xorazm – 30,1%, Toshkent – 28,9% va Buxoro viloyatlarida - 24,5% qayd etildi.
Ikkilamchi uy – joy narxlarining yuqoriligi poytaxtda – kv.m. uchun 1123 doll., shuningdek, Samarqand – 714 doll. va Toshkent - 627 doll. viloyatlarida kuzatildi.
Shu bilan birga, arzonroq uy-joy narxi Qoraqalpog‘iston Respublikasida – 314 doll., Sirdaryo – 348 doll. va Jizzax – 380 doll. viloyatlarida qayd etildi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekistondagi ko‘chmas mulk bozorini ko‘rib chiqish Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tadqiqot yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, u birlamchi va ikkilamchi ko‘chmas mulkning bozorlaridagi faollik dinamikasini taqdim etadi. Ma’lumotlar hisobot oyi uchun ham, yil boshidan hisobot oyigacha bo‘lgan davr uchun ham taqdim etiladi. Bundan tashqari, bozor dinamikasini kuzatish uchun o‘tgan yilning shu davriga oid ma’lumotlar taqdim etiladi.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) в своем регулярном обзоре проводит анализ изменений, которые произошли на рынке недвижимости.
Продажи недвижимости в Узбекистане выросли в 2023 году на 5,7%. За год в было продано 272,4 тыс. квартир, что превысило показатели прошлого года в 257 тыс. сделок.
Лидеры географического рейтинга
Значительный рост объема сделок отмечен в Республике Каракалпакстан, который обошёл все регионы по приросту показателя, уступив лишь Кашкадарьинской области, 16,8% и 17,1% соответственно.
Во всех регионах отмечен рост операций по продаже жилья, лишь в столице активность незначительно снизилась – на 2,7%.
Безусловно, росту продаж недвижимости способствовало развитие ипотечного рынка Узбекистана, который за год вырос почти на 17%, когда банки выдали населению кредитов на 16,9 трлн. сумов.
Столичный рынок аренды жилья в 2023 году стабилизировался. В целом за год, средняя стоимость аренды в Ташкенте снизилась на 10,2% и составила $9,2 за кв. м., тогда как годом ранее аренда в столице выросла на 34,6%.
Примечательно, что снижение стоимости аренды отмечено во всех районах столицы.
В среднем дороже всего снять жилье в Шайхантахурском ($11,8), Яккасарайском ($10,8) и Мирабадском ($11,4) районах.
Относительно низкие цены за аренду жилья зафиксированы в Учтепинском ($7,9), Сергелийском ($6,9) и Бектемирском ($5,7) районах.
Ценовые параметры на вторичном рынке жилья заметно изменились. За год вторичный рынок вырос на 17,5%. При этом, в первом полугодии среднемесячный рост составил 1,8%, а во втором – 1%.
Ипотечное кредитование на вторичку за год выросло почти в два раза и составило 7,1 трлн. сум.
По сравнению с прошлым годом наибольший рост цен на жилье на вторичном рынке зафиксирован в Хорезмской – 30,1%, Ташкентской – 28,9% и Бухарской областях – 24,5%.
Высокие цены на вторичное жилье отмечаются в столице – $1123 за кв. м, а также в Самаркандской – $714 и Ташкентской областях – $627.
В то же время, более доступные цены на жилье в Республике Каракалпакстан – $314, Сырдарьинской – $348 и Джизакской областях – $380.
Справочно: Обзор рынка недвижимости Узбекистана – одно из направлений исследований ЦЭИР, в котором представлена динамика активности как на первичном так и на вторичном рынках недвижимости. Данные представлены как за отчетный месяц, так и за период с начала года по отчетный месяц. Кроме того, для отслеживания динамики рынка приводятся данные за аналогичный период прошлого года.