O‘zbekiston 2021 yilgi paxta yetishtirish va yig‘im-terim mavsumida bolalar mehnati va majburiy mehnatga barham berishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) o‘zining O‘zbekistonda paxta yig‘im-terimi monitoringi bo‘yicha uchinchi tomon 2021 yilgi hisoboti xulosalariga asoslanib ma’lum qildi.
XMT ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda har yili paxta yig‘im-terimiga qariyb ikki million kishi jalb qilinadi.
Mamlakatda paxta yetishtirish sohasini isloh qilish jarayoni boshlanganidan buyon o‘tgan yetti yil mobaynida ikki millionga yaqin bola bolalar mehnatidan, yarim million katta yoshdagilar majburiy mehnatdan ozod qilingan.
2021 yilda XMT mamlakatda paxta yig‘im-terimi monitoringi jarayonida qariyb o‘n bir ming terimchi bilan suhbat o‘tkazgan. Suhbat natijalariga ko‘ra, paxta terimiga jalb qilinganlarning 99 foizi ixtiyoriy ravishda ishlagan. Taxminan bir foiz respondentlar esa mehnatga bevosita yoki bilvosita majburlash shakllariga duchor bo‘lganini qayd etgan.
«Ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, respondentlarning 0,47 foizi mahalla vakillari tomonidan ijtimoiy nafaqalar bilan bog‘liq bevosita yoki bilvosita tahdidlar haqida, 0,12 foizi esa ish beruvchilar tomonidan ish yoki ish haqini yo‘qotish bilan bog‘liq bevosita yoki bilvosita tahdidlar haqida xabar bergan», — deyiladi XMT xabarida.
Shuningdek, suhbatda ishtirok etgan terimchilarning aksariyati 2020 yildan beri terim jarayonida mehnat sharoitlari, xususan, transport, oziq-ovqat, ichimlik suvi, gigiyena talablari bilan bog‘liq vaziyat yaxshilanganini ma’lum qilishgan. Faqat besh foiz respondentlar shart-sharoitlar o‘tgan yilga nisbatan yomonlashganini qayd etgan.
Hisobotga ko‘ra, O‘zbekistonda mehnatga layoqatli yoshdagi aholining qariyb 12,5 foizi paxta yig‘im-terimida ishtirok etgan, ularning aksariyati — qishloq joylar aholisi. Terimchilarning uchdan ikki qismini xotin-qizlar tashkil etadi.
«Hamkorligimiz yaxshi samara berdi — sababi 7 yildan so‘ng, bu yilgi hisobot o‘zbek paxtasi bolalar mehnati va majburiy mehnatdan holi ekanligini ko‘rsatmoqda», — deya qayd etgan XMT bosh direktori Gay Rayder. Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda O‘zbekiston «qo‘shimcha qiymat zanjiri bo‘yicha yuqori bosqichga ko‘tarilish maqsadini amalga oshirish» hamda to‘qimachilik sohasida millionlab ish o‘rinlarini yaratish imkoniyatiga ega.
O‘zbekiston Senati raisi, Majburiy mehnat va odam savdosiga qarshi kurashish milliy komissiyasi rahbari Tanzila Narboyevaning ta’kidlashicha, paxta yetishtirishda davlat buyurtmasi tizimini bekor qilish — mamlakatda bolalar mehnati va majburiy mehnatga chek qo‘yishda dastlabki qadam bo‘lgan.
XMT uchinchi tomon monitoringi loyihasining O‘zbekistondagi bosh texnik maslahatchisi Yonas Astrup mamlakatda mehnat bozori demokratlashganidan dalolat beruvchi o‘zgarishlar kuzatilayotganligini qayd etgan. U bunga misol sifatida respublikada eng kam ish haqi miqdorining ilk marta kasaba uyushmalari va ish beruvchilar muhokamasiga taqdim etilganini e’tirof etgan. Shuningdek, terimchilar bilan fermer va to‘qimachilik klasterlari o‘rtasida norasmiy ish haqi bo‘yicha olib borilgan muzokaralar ko‘plab terimchilarning eng kam ish haqidan ancha yuqori ish haqi bilan ta’minlanishiga xizmat qilgan.
Loyiha doirasida XMT bilan birgalikda mamlakatda paxta terimi jarayonini monitoring qilib kelayotgan mustaqil inson huquqlari himoyachisi Shuhrat G‘aniyevning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda «munosib ish o‘rinlari yaratish», aholini «munosib ish haqi va yaxshi mehnat sharoiti» bilan ta’minlashga e’tibor qaratish vaqti keldi.

С систематическим использованием принудительного и детского труда в хлопководстве Узбекистана покончено. Об этом сообщила пресс-служба Международной организации труда (МОТ).
По данным МОТ, порядка 2 миллионов детей и 500 тысяч взрослых избавлены от детского и принудительного труда с тех пор как семь лет назад в Узбекистане начались реформы в хлопководческой отрасли.
Согласно готовящемуся Отчету МОТ о независимом мониторинге сбора урожая хлопка в Узбекистане за 2021 год, основанному на одиннадцати тысячах интервью со сборщиками хлопка, 99% тех, кто участвовал в сборе урожая хлопка в 2021 году, работали добровольно. Во всех регионах было очень мало или совсем не было случаев принудительного труда.
Около 1% подвергались прямому или предполагаемому принуждению. Данные показывают, что 0,47% респондентов сообщили о прямых или предполагаемых угрозах со стороны представителей махалли (местных должностных лиц на уровне сообщества) в отношении социальных пособий, а 0,12% респондентов сообщили о прямых или предполагаемых угрозах со стороны работодателей, связанных с потерей работы или заработной платы.
Большинство сборщиков хлопка, принявших участие в интервью, сказали, что условия труда улучшились с 2020 года. Только 5% сказали, что условия были хуже, чем в предыдущем году. Это касается транспорта, питания, доступа к воде, гигиеническим и другим объектам.
Согласно отчету, каждый восьмой человек трудоспособного возраста в Узбекистане участвовал в сборе хлопка – крупнейшем в мире мероприятии по найму. 62% сборщиков составляли женщины, и подавляющее большинство из них были из сельской местности.
"Наше сотрудничество дало хорошие результаты, потому что по прошествии семи лет отчет этого года показывает, что узбекский хлопок свободен от детского и принудительного труда. Теперь у Узбекистана есть возможность реализовать свою цель по продвижению вверх по цепочке создания стоимости и организации миллионов достойных рабочих мест с полной занятостью в текстильном и швейном производстве", – сказал Генеральный директор МОТ Гай Райдер.
Узбекистан занимает шестое место в мире по производству хлопка. Под руководством Президента Шавката Мирзиёева страна приступила к реформам, которые включают модернизацию прежней сельскохозяйственной экономической модели страны и искоренение преобладавшего ранее детского и принудительного труда при ежегодном сборе хлопка.
"Мы провели эти реформы на благо нашего народа и нашей экономики. Отправной точкой была отмена системы государственного заказа на производство хлопка, но мы не остановились на этом. Мы неустанно работали над изменением мышления и поведения с помощью кампаний по повышению осведомленности о трудовых правах. Мы ввели уголовную ответственность за детский и принудительный труд. Мы усилили нашу инспекцию труда и вступили в диалог с гражданским обществом, чтобы найти точки соприкосновения и найти решения", – сказала председатель Сената Танзила Нарбаева.
"Впервые минимальная заработная плата была согласована не только с правительством, но и с профсоюзами и работодателями Узбекистана. Мы также наблюдали зарождающуюся тенденцию коллективных переговоров на низовом уровне. Сборщики хлопка участвовали в неформальных переговорах о заработной плате с фермерами и текстильными кластерами. В результате многим сборщикам платили значительно выше минимальной заработной платы", – отметил главный технический советник проекта МОТ в Узбекистане Йонас Аструп.
Отчет МОТ о независимом мониторинге урожая хлопка в Узбекистане за 2021 год будет опубликован 29 марта.