Obod bo‘layotgan manzillar: Bo‘ka tumani
Davlatimiz rahbari raisligida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda mutasaddilarga infratuzilmasi va ijtimoiy ahvoli og‘ir bo‘lgan 1071 ta aholi punktinining obodonlashtirish bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berilgan edi. Jumladan, 294 ta maktabgacha ta’lim muassasasi, 457 ta maktab, 325 ta tibbiyot muassasasi, 58 ta qishloq madaniyat uyini qurish va kapital ta’mirlash, 6,5 ming kilometr yo‘l yotqizish, 109 ming dona temir-beton elektr uzatish liniyalari tayanch ustunlarini o‘rnatish mas’ullar oldiga qo‘yilgan asosiy vazifalardandir.
Prezident topshirig‘iga asosan, bu muammolarni kompleks hal etish uchun Prezident Xalq qabulxonalari boshchiligida vazirlik va idoralar rahbarlaridan respublika ishchi guruhi tuzildi. Toshkent viloyatining eng chekkasida joylashgan Bo‘ka tumanining “Bo‘ka” mahallasi ana shunday keng ko‘lamli dasturni amalga oshirishning birinchi manzilidir.
Ish yo‘llarni ta’mirlashdan boshlandi. Bo‘ka aholisining aytishicha, bu masala yillar davomida e’tibordan chetda qolgan. Yozda chang, qishda esa loy ko‘pchilikni qiynab kelgan. Qishloq joylarda yo‘llarni tekislash shunchaki shag‘al-qum to‘shash yemas, balki bu yerda maxsus texnologik usullar tadbiq etildi.
“Bo‘ka” mahallasining obod etilishi natijasida, nafaqat hudud qiyofasini, balki qishloq aholisi hayotining o‘zgarishiga sabab bo‘ladigan 12,5 kilometrlik ana shunday yo‘llar ta’mirlanadi. Endi maktabga, bolalar bog‘chasiga yoki sayr qilish, hamyurtlarimizga haqiqiy zavq bag‘ishlaydigan bo‘ladi. Aholi ham bu ishlarga befarq emas. Hamyurtlarimiz mutasaddi xodimlar bilan birgalikda shag‘allashtirish ishlariga ko‘mak berishmoqda.
Bo‘ka qishloq xo‘jaligiga ixtisoslashgangan hudud bo‘lganligi sababli bu yerda kollektorlarning, umuman sug‘orish va drenaj tizimining soz holatda ishlashi muhim ahamiyatga ega. Biroq, 30 yil davomida e’tiborsizlik tufayli ushbu infratuzilma yaroqsiz holga kelib qolgan edi. Obodonlashtirish ishlari davomida kollektorlar to‘liq tartibga keltirildi. Fermerlarning fikriga ko‘ra, talab darajasidagi kollektorlar hosil cho‘g‘iga bevosita ta’sir qiladi.
Yaqin vaqtgacha bu qishloq aholisi ichimlik suvi tashib ichar edi. Endilikda bu masala tez orada hal bo‘ladi. Quvur yotqizish ishlari jadal sur’atlarda olib borilmoqda. Obi hayot har bir xonadonga kirib boradi.
Mahallada elektr tarmoqlari to‘liq almashtirildi, o‘nlab kilometr kabellar yangilanmoqda. Yangi temir-beton ustunlar, zamonaviy transformatorlar o‘rnatilyapti. Demak, elektr ta’minotidagi uzilishlar muammosi endi o‘tmishda qoladi.
Ishlar hokim yordamchilari bilan yaqin hamkorlikda olib borilmoqda. Endilikda mutasaddilar qishloqlardagi ijtimoiy muhitni nazorat qiladi. Tibbiyot muassasalari, maktablar, bolalar bog‘chalari va boshqa ijtimoiy ob’yektlar namunali holatda bo‘lishi shart. Bu esa odamlarning turmush farovonligiga asos bo‘ladi. Mahallalarda obodonlashtirish ishlari davom etmoqda.

Самосвалы, комбайны, грейдеры, трактора. Концентрации такого количества спецтехники жители махали «Бука» одноимённого района ещё не видели никогда. Ремонтно-строительные машины мобилизованы сюда практически со всей Ташкентской области и всё во имя одной цели - сделать жизнь сельчан комфортней и благополучней.
Столь масштабной работе предшествовало совещание под председательством Президента, в ходе которого Глава государства поручил должностным лицам благоустроить 1071 посёлок, в которых наблюдается сложная инфраструктурная и социальная обстановка. Так, в числе основных поручений - построить и капитально отремонтировать 294 дошкольных образовательных организаций, 457 школ, 325 медицинских учреждений, 58 сельских домов культуры, проложить 6,5 тысяч километров дорог, установить 109 тысяч железобетонных опоры ЛЭП.
Для решения всех этих задач, по поручению Президента, создана республиканская рабочая группа из числа руководителей Народных приёмных Президента, министерств и ведомств. Махалля «Бука», что находится на самой окраине Ташкентской области, первый адрес реализации столь масштабной программы.
Итак, работа началась с самого главного – восстановления дорог. По словам букинцев, эта тема была чувствительной на протяжении многих десятилетий – летом здесь пыль по колено, зимой грязь и слякоть.
Создание дорог в сельской местности – это не просто рассыпка гравийно-песчаной смеси. Здесь необходимо соблюдать специальную технологию. При правильной укладке такое полотно прослужит ни один десяток лет.
В процессе благоустройства в махалле Бука будет проложено 12,5 километров дорог, которые кардинально поменяли не только облик местности, но и жизнь самих сельчан. Государство оказывает помощь и владельцам домохозяйств. Возле каждого 5-го дома выгружены песчано-гравийной смеси для, того, чтобы люди смогли проложить в своих дворах дорожки.
Поскольку Бука – это район исконно аграрный, то нормальное функционирование коллекторов, да и в целом ирригационно-дренажной системы здесь жизненно важно. Однако, уже 30 лет из-за сильной загрязнённости эта инфраструктура не выполняет свои прямые функции. В рамках благоустройства коллекторы будут полностью приведены в порядок.
Буквально до последнего времени жители посёлка “Бука” потребляли привозную воду. Но и этот вопрос будет решён уже в ближайшие дни. Здесь активными темпами ведётся прокладка труб. Вода придёт без преувеличения в каждый дом.
В маххале полностью подвергаются замене линии электропередач, обновляются десятки километров кабелей. Устанавливаются новые железобетонные опоры ЛЭП и современные трансформаторы. Так, проблема с перебоями электричества теперь останется в прошлом.
В рамках благоустройства министерству строительства поручено задание разработать генплан каждой махалли, где будет предусмотрено всё, от совершенствования инфраструктуры до установки стел.
Работа ведётся в тесной связке с помощниками хокима. Должностные лица отныне будут следить за социальной атмосферой в посёлках. Медучреждения, школы, детские сады и другие социальные объекты должны находится в образцовом состоянии, что напрямую связано с благополучием людей. Работа по благоустройству махалли продолжается.