Bu jarayonda Prezident Xalq qabulxonalari va sektor rahbarlariga ijtimoiy uy bilan ta’minlash bo‘yicha yo‘llangan murojaatlar mahalliy hokimliklar, hududiy maxsus komissiyalar bilan birga ko‘rib chiqilgani katta hayot yo‘liga chiqib olish uchun najot so‘rab kelgan to‘rt ayolning ham ko‘p yillik orzu-umidlarini ro‘yobga chiqardi. Deylik, xo‘jaylilik Azima Odilova ayni shu kabi murojaatlaridan so‘ng 60 yoshida o‘z boshpanohiga ega bo‘ldi. Ijarama-ijara yurgan ayolga doimiy foydalanish huquqi asosida turar-joy ajratildi.
Shu yerning o‘zida Azima opa kabi yana 2 nafar xo‘jaylilik og‘ir ijtimoiy ahvoldagi ayolning ham mushkuli oson bo‘lib, ularning-da ko‘p yillik dardu tashvishlari aridi. O‘tgan yili Sarvinoz Xudoybergenovaning turmush o‘rtog‘i vafot etgach, ikki farzandni ulg‘aytirish, ro‘zg‘or yuki ayolning yelkasiga tushdi. Holbuki bu oilani 2014 yildan buyon uy-joy masalasi qiynab kelar, to‘rt xo‘jalik bir xonali uyda kun kechirishga majbur edi. Bugungi ommaviy qabulga najot istab kelgan Sarvinoz va farzandlariga ham Xo‘jayli tumanidagi ijtimoiy shaharchadan bir xonali uy ajratib berildi.
Erkinoy Qilicheva ham turmush o‘rtog‘i va to‘rt farzandi bilan ijarama-ijara sarson yurgan edi. Kamiga katta farzandida bolalikdan nogironlik bor. “Inson qadri uchun” g‘oyasining amaliy ro‘yobi bu oilaga ham nur, yangi hayot olib kirdi. “Bugun men uchun mo‘’jiza ro‘y berdi”, - deydi Erkinoy quvonchini yashirmasdan...
Xo‘jaylilik Rita Qalbayeva esa qabulga bolalarining halol haqqi – bir necha oydan buyon to‘lanmagan aliment pullarini undirib berishni so‘rab kelgan edi. Murojaatidan so‘ng Majburiy ijro byurosi xodimlari bu masalani ayol kutmagan darajada hal qilib berdi. Sobiq turmush o‘rtog‘i ham mardlik qilib, 3 nafar farzandining aliment pullari evaziga ularga uy olib berdi.
Oliy sud, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, tuman-shaharlar sudlari mas’ullari birgalikda 236 ta masalani ko‘rib chiqib, shuning 86 tasiga joyida yechim topdi. Jinoyat ishlari bo‘yicha Qo‘ng‘irot, Xo‘jayli, Taxiatosh, Shumanay, To‘rtko‘l tumanlari va Nukus shahri sudlari murojaatlar asosida tashkil qilgan sayyor sud majlislarida 37 ta ish ko‘rib chiqildi.
Albatta, bu murojaatchilarning barchasi aybini tan olgan, shunga mos belgilangan jazoning ma’lum qismini o‘tagan, qilmishiga ming pushaymon bo‘lib hayotini o‘nglab olish uchun yana bir imkon so‘raganlardir. Sud majlisida har bir ish batafsil ko‘rib chiqilib, barcha tomon tinglangach, hududlardagi ichki ishlar organlari probatsiya guruhlari taqdimnomalari asosida 28 nafar shaxs jazoni o‘tashdan muddatidan oldin shartli ozod etildi, 8 nafar shaxsga nisbatan tayinlangan ozodlikdan mahrum qilish jazosi yengilrog‘i bilan almashtirildi, taraflar yarashganligi munosabati bilan bitta jinoyat ishi tugatildi.
Ellikqal’alik Shodiya Rajabboyeva turmushdan ajrashgan bo‘lsa-da, voyaga yetmagan uch farzandini bag‘riga ololmay ovora bo‘lib yurgan ekan. Fuqarolik ishlari bo‘yicha Beruniy tumanlararo sudi bu ayolning ham murojaatini ko‘rib chiqib, uning da’vo arizasini qanoatlantirdi. Bolalar sud tartibida onasiga qaytariladigan bo‘ldi.
Ichki ishlar vazirligi mutasaddilari surishtiruv va tergov, yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi, fuqarolik, pasport-viza, mol-mulkni olib qo‘yish va qaytarmaslik kabi yo‘nalishlarga oid 140 ta masalani ko‘rib chiqdi, ularning 53 tasi joyida hal qilindi.
Ish bilan ta’minlash masalasida amaliy yordam so‘ragan 6 nafar insonga 30 sotix yer maydoni ajratildi, 22 nafar murojaatchi ishga joylashtirildi. O‘zini o‘zi band qilishi uchun og‘ir ijtimoiy ahvoldagi 30 nafar xotin-qizga tikuv mashinasi va pishiriq tayyorlash pechlari, 2 nafar fuqaroga tomorqa yerlarini sug‘orishi uchun nasoslar, 5 nafar murojaatchiga parrandachilik inkubatorlari olib berildi. Bo‘zatovlik Paraxat Yusupov ham endi tomorqasiga suv chiqarib, dehqonchilik qiladigan va bu bilan ro‘zg‘origa baraka kiritadigan bo‘ldi.
Qabullarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i kengesi, Vazirlar kengashi, mahalliy hokimliklar, adliya, soliq, bojxona, Milliy gvardiya boshqarmalari mas’ullari ham 307 ta masalaning qariyb 100 tasini joyida hal qildi, aholiga davlat xizmatlari ko‘rsatildi, bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkalari tashkil qilindi.
Umumlashtirib aytganda, uch kunlik ochiq-jonli muloqotlarda 1 ming 116 ta masala ko‘rib chiqilib, ularning 404 tasi joyida hal qilindi, 237 nafar murojaatchiga huquqiy maslahat va tushuntirish berildi, 475 ta murojaat bo‘yicha esa aniq muddat va mas’ullar belgilanib, Prezident Xalq qabulxonalari tomonidan nazoratga olindi.

Выездные приёмы: “Сегодня для меня свершилось чудо!”
Так, в течение трех дней ответственные лица Генеральной прокуратуры на месте решили 143 из 340 поступивших вопроса. К примеру, всестороннее рассмотрение вместе с местными хокимиятами и территориальными специальными комиссиями обращений, направленных в адрес Народной приемной и руководителей секторов, по поводу обеспечения социальным жильем можно сказать воплотило в жизнь многолетние надежды и мечты четырех женщин.
Так, после соответствующего обращения обрела собственную крышу над головой и 60 летняя Азима Одилова из Хожелийского района, которая ранее была вынуждена жить на съемных квартирах. Теперь ей выделили жилье с правом постоянного пользования.
На месте решились многолетние проблемы еще 2 женщин с трудными социальными условиями из Хожелийского района. После кончины супруга с прошлого года Сарвиноз Худойбергенова одна воспитывает двоих детей. Сталкиваясь с проблемой жилья с 2014 года вынуждена была тесниться с ними в доме, где проживают еще три семьи. В процессе данного открытого диалога Сравиноз Худойбергеновой выделили однокомнатное жилье в социальном городке Хужейлинского района.
Эркиной Киличева с супругом и четырьмя детьми также скиталась по съемным квартирам. У старшего ребенка инвалидность. И вот теперь все эти трудности с постоянными переездами из одного места в другое остались позади. “Сегодня для меня свершилось чудо!” – говорит, не скрывая слёз счастья Эркиной.
Рита Калбаева из Хужейлинского района попросила ответственных лиц Генеральной прокуратуры оказать помощь в получении алиментов для своих детей. Вопрос был сразу же решен представителями бюро принудительного исполнения. Бывший супруг вместо алиментов для троих детей приобрел для них новое жилье.
Обратившимся по поводу трудоустройства 6 гражданам выделили 30 соток земли, обеспечена занятость 22 человек. 30 представительницам прекрасной половины, оставшимся в трудном социальном положении, для обеспечения их самозанятости передали швейные машинки и печи для производства кондитерских изделий. Двое обратившихся получили насосы для орошения приусадебных земель, еще пятеро инкубаторы для выведения цыплят в направлении птицеводства. Такой возможностью, к примеру, воспользовался и проживающий в Бозатауском районе Парахат Юсупов, у которого появилась возможность эффективного использования приусадебного участка.
Ответственные лица Верховного суда рассмотрели 236 вопросов, 86 из которых нашли свое разрешение. На выездных судебных заседаниях, организованных на основе обращений Кунгиратским, Хожелийским, Тахиаташским, Шуманайским, Турткульским районными и Нукусским городским судами по уголовным делам, рассмотрено дела 37 лиц. Они относятся к тем, кто чистосердечно раскаялся в содеянном преступлении, отбыл часть наказания и намерен получить еще один шанс в жизни, встать на правильный путь исправления. После тщательного изучения каждого дела, на основе мнений сторон и представлений групп пробации органов внутренних дел, 28 лиц освобождены условно-досрочно. В отношении еще 8 лиц назначенное наказание в виде лишения свободы было заменено на более легкий его вид.
Разведенная с супругом Шодия Ражаббоева Элликқалъалинского района не могла вернуть троих детей. Берунийский межрайонный суд по гражданским делам рассмотрело обращение женщины и удовлетворило исковое заявление. Детей вернут матери в судебном порядке.
Ответственные лица министерства внутренних дел рассмотрели 140 вопросов, связанных, в частности, со следствием и дознанием, обеспечением безопасности дорожного движения, профилактикой правонарушений, гражданством, паспортами-визами, имуществом. 53 из них решены на месте.
Члены республиканской рабочей группы выезжали на места для изучения вопросов занятости населения, обучения безработных представительниц прекрасной половины профессиям. На месте получили свое разрешение многие обращения в этом плане. Так, ответственные лица Жукоргы Кенеса республики Каракалпакстан, Совета министров, местных хокимиятов, управлений юстиции, налоговой, таможенной служб, национальной гвардии на месте решили почти 100 из 307 вопросов. Населению были оказаны государственные услуги, организованы ярмарки свободных рабочих мест.
В целом, в процессе общественных приемов рассмотрено 1116 вопросов. На месте решены 404, 237 обратившимся гражданам даны правовые разъяснения. 475 посредством определения конкретных сроков и ответственных лиц взяты под контроль Народных приемных Президента.