Prezidentning “Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida amalga oshiriladigan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori (PQ-5041-son, 27.03.2021 y.) qabul qilindi.
Qaror bilan 2021 yilda Dasturlar doirasida loyihalarni moliyalashtirishning manbalar kesimidagi hamda loyihalarni kreditlashning hududlar kesimidagi maqsadli parametrlari tasdiqlandi.
2021 yil 1 apreldan:
- aholi va tadbirkorlik sub’yektlarining kredit olish uchun arizalari Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari yagona elektron platformasi orqali qabul qilinadi;
- kredit olishda talabgorlarga “Agrobank” ATB, AT Xalq banki va “Mikrokreditbank” ATBlar orasidan birini ixtiyoriy tanlab, barcha dasturlar doirasida imtiyozli kredit olish bo‘yicha murojaat etish imkoniyati yaratiladi;
- kredit oluvchi tanlagan mahsulot yetkazib beruvchi tashkilot tomonidan mahsulotlar yetkazib berilgandan so‘ng, kredit mablag‘lari ta’minotchiga ajratib beriladi;
- o‘zini o‘zi band qiladigan fuqarolarga ayrim turdagi faoliyatni amalga oshirish (kasanachilik, hunarmandchilik, issiqxona qurish va shu kabilar uchun zaruriy xomashyo, ehtiyot qism hamda qurilish mollarini sotib olish) maqsadida 5 mln so‘mgacha miqdorida kredit mablag‘lari naqd pulda berilishi mumkin;
- “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari” va “Temir daftar”ga kiritilgan fuqarolarga ajratilgan kreditlarning maqsadli ishlatilishini monitoring qilish mas’uliyati tijorat banklari bilan birga mos ravishda tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlari, Yoshlar ishlari agentligining tuman (shahar) bo‘limlari hamda sektor rahbarlari, shuningdek, mahalla fuqarolar yig‘ini raislari zimmasiga yuklatiladi.
Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish loyihalarini moliyalashtirish uchun 1,3 trln so‘m miqdoridagi mablag‘ni vakolatli banklarning ustav kapitalini oshirishga, shu jumladan “Agrobank” ATBga – 700 mlrd so‘m, “Mikrokreditbank” ATBga – 400 mlrd so‘m va AT Xalq bankiga – 200 mlrd so‘m yo‘naltiriladi.

Принято постановление Президента «О дополнительных мерах, осуществляемых в рамках программ развития семейного предпринимательства» (№ ПП–5041, 27.03.2021 г.).
Постановлением утверждены Целевые параметры финансирования в 2021 году проектов в рамках Программ в разрезе источников и кредитования в разрезе регионов.
С 1 апреля 2021 года:
- заявления граждан и субъектов предпринимательства на получение кредитов принимаются через Единую электронную платформу программ развития семейного предпринимательства;
- претендентам при получении кредита предоставляется возможность добровольного выбора и обращения в один из банков среди АКБ «Агробанк», АК «Халк банк» и АКБ «Микрокредитбанк» за получением льготного кредита в рамках всех Программ;
- после поставки продукции (выполнения работ) организацией – поставщиком продукции (исполнителем работ), выбранной кредитополучателем, кредитные средства выделяются поставщику;
- самозанятым гражданам в целях осуществления отдельных видов деятельности (приобретение необходимого сырья, запасных частей и строительных товаров для надомного труда, ремесленничества, строительства теплиц и тому подобное) кредитные средства могут выделяться в наличной форме в размере до 5 млн сумов;
- на руководителей районных (городских) отделов по поддержке махалли и семьи, районных (городских) отделов Агентства по делам молодежи, секторов, а также председателей сходов граждан махаллей наряду с коммерческими банками возлагается ответственность за ведение мониторинга целевого использования кредитов, выделенных гражданам, включенным в «Женскую тетрадь», «Молодежную тетрадь» и «Железную тетрадь».
В целях финансирования проектов развития семейного предпринимательства будут направлены средства в размере 1,3 трлн сумов на увеличение уставного капитала уполномоченных банков, в том числе АКБ «Агробанк» – 700 млрд сумов, АКБ «Микрокредитбанк» – 400 млрд сумов и АК «Халк банк» – 200 млрд сумов.