O‘zbekiston jahon iqtisodiyoti trendlarida (2025 yil dekabr-yanvar)
11 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xalqaro avtomobil federatsiyasining Bosh assambleyasida ishtirok etish uchun rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga kelgan Paragvay Respublikasi Prezidenti Santyago Penya o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda ikki tomonlama hamkorlikni, jumladan, savdo-iqtisodiyot, madaniy-gumanitar, ta’lim va boshqa sohalarda kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi. O‘zaro savdoni ko‘paytirish, ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va kimyo sanoati, raqamlashtirish, turizm hamda sport sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar siyosiy muloqotni yanada rivojlantirish va o‘zaro manfaatli sohalarda amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyorligini tasdiqladilar. Muzokaralar yakunida Qo‘shma bayonot, shuningdek, O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishi doirasida bozorga kirish masalalari bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar yakunlangani to‘g‘risidagi bayonnoma hamda Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuv mexanizmini yo‘lga qo‘yish to‘g‘risida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolandi.
O‘zbekiston yetakchisi Lotin Amerikasi davlati Prezidenti tomonidan O‘zbekistonga ilk bor amalga oshirilayotgan ushbu tashrif tarixiy ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. Mazkur sammit ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni rivojlantirishda yangi davrni boshlab berishi ta’kidlandi.
Turkmanistonda qo‘shilmaslikning ustuvor yo‘nalishlari
11-12 dekabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan Ashxobodda bo‘lib, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan muzokaralar olib bordi va Xalqaro forumda ishtirok etadi.
Muzokaralar davomida Turkmaniston Prezidentining yaqinda bo‘lib o‘tgan O‘zbekistonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sherikligini yanada kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Uchrashuvda ta’kidlanganidek, yil boshidan buyon O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida tovar ayirboshlash qariyb 1 mlrd. dollarga yetdi. “Shovot-Toshhovuz” chegaraoldi savdo zonasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Yuk tashish hajmi 30 foizga oshdi, jumladan, Turkmanboshi porti orqali yetkazib berish faollashdi. Faol gumanitar va hududlararo almashinuvlar davom etmoqda. Hukumatlararo komissiya, Ishbilarmonlar kengashi va Hududlar forumining bo‘lajak yig‘ilishlarida savdo hajmini karrasiga oshirish hamda iqtisodiyot tarmoqlari, xususan, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa sohalarda qo‘shma kooperatsiya loyihalarini samarali ilgari surish bo‘yicha ta’sirchan choralar ko‘rish muhimligi ta’kidlandi.
Davlat rahbari Turkmaniston doimiy betarafligining 30 yilligi, Xalqaro betaraflik kuni hamda 2025 yil “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb e’lon qilinganiga bag‘ishlangan xalqaro forumda ishtirok etdi va nutq so‘zladi.
O‘zbekiston 2027-2029 yillarda Qo‘shilmaslik harakatiga raislik qilishni rejalashtirayotganini inobatga olib (mamlakatimiz harbiy bloklarda qatnashmaslik tamoyili asosida 120 ta davlatni birlashtirgan ushbu tashkilotga 1992 yilda qo‘shilgan), Prezidentimiz forumdagi o‘z chiqishida O‘zbekistonning Qo‘shilmaslik harakatidagi bo‘lajak raisligi davrida biz tinchlik va zo‘ravonlikdan xolilik madaniyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha global harakatni rag‘batlantirish, siyosiy muloqot asosida davlatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlash, jahonda bag‘rikenglik, hamjihatlik va birdamlik muhitini qaror toptirishga ko‘maklashishni bosh ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilash niyatida ekanimizni bildirdi.
O‘zbekistonning raisligi davomida kelgusi avlodlar manfaatlari yo‘lida mojarolarni hal qilish borasidagi sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlash uchun 2027 yilni Preventiv diplomatiya yili deb e’lon qilish rejalashtirilgan. Uning doirasida konferensiya va forumlar tashkil etish, parlament, jamoat va yoshlar delegatsiyalarining o‘zaro almashuvlarini qamrab oladigan tadbirlar dasturi qabul qilinadi.
Prezidentimiz global miqyosda keskinlik saqlanib qolayotgan va davlatlar o‘rtasida ishonch zaiflashayotgan hozirgi sharoitda tinchliksevarlik va vositachilik tamoyillariga umumiy sodiqlik har qachongidan ham dolzarb ahamiyat kasb etib borayotganini ta’kidladi. Aynan shu sababli ham O‘zbekiston Turkmanistonning 2025 yilni “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb e’lon qilish haqidagi taklifini qo‘llab-quvvatlab, BMT Bosh Assambleyasining tegishli rezolyusiyasining hammuallifi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, o‘zaro ishonch, hurmat va jipslik tamoyillari Markaziy Osiyoni tinchlik, hamkorlik va yaxshi qo‘shnichilik makoniga aylantirish borasidagi siyosatning ham asosi ekanligini qayd etdi. Shu nuqtai nazardan, Turkmanistonning konstruktiv va tinchliksevarlik siyosati Markaziy Osiyoda barqarorlik va taraqqiyotni ta’minlashning muhim omili hisoblanishiga alohida urg‘u berildi.
O‘zbekiston yetakchisi o‘zaro hurmat, ishonch va hamjihatlikka asoslangan gumanitar hamkorlikni ilgari surish muhimligini ta’kidlab, 2026 yilda Toshkentda “Madaniyatlar muloqoti” qo‘shma xalqaro gumanitar forumini tashkil etish va “Yoshlar tinchlik va ishonch yo‘lida” mintaqaviy dasturini joriy etishni taklif qildi. Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida O‘zbekiston dunyoda adolatli va barqaror tartibotni barpo etishga bundan buyon ham amaliy hissa qo‘shishga tayyorligini ta’kidladi.
Rossiyada YeOII va MDH uchrashuvlarida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21 dekabr kuni Sankt-Peterburg shahrida Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdagi yig‘ilishida kuzatuvchi davlat rahbari maqomida ishtirok etdi.
Kun tartibidan ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, transportni rivojlantirish va o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston Prezidenti nutqining avvalida YeOII mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish mamlakatimiz tashqi iqtisodiy siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligini ta’kidladi. Keyingi to‘rt yilda kuzatuvchi davlat maqomidagi hamkorlik davrida O‘zbekistonning ittifoq mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi qariyb ikki baravarga oshdi va 20 mlrd. dollarga yaqinlashdi. O‘zbekiston savdo va yuk tashishni raqamlashtirish, elektron tijoratni joriy etish va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish sohalarida YeOIIning bir qator tarmoq dasturlarida faol ishtirok etmoqda.
Savdo, sanoat, moliya tizimi, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa sohalarda 40 ga yaqin chora-tadbirni o‘z ichiga olgan Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan 2026 yilgacha hamkorlik rejasi tizimli ravishda amalga oshirilmoqda. 2026 yilda qo‘shma Ishchi guruhning beshinchi yig‘ilishini Toshkentda o‘tkazish rejalashtirilgan.
Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining bu galgi yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston va YeOII o‘rtasida bojxona chegaralari orqali o‘tkazilayotgan tovarlar va transport vositalari to‘g‘risidagi ma’lumotni almashish to‘g‘risida bitim tuzish yuzasidan muzokaralarni boshlash qarori qabul qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlariga alohida to‘xtalib o‘tdi. Xususan, davlatimiz rahbari o‘zaro tovar ayirboshlashda savdo to‘siqlarini bosqichma-bosqich bartaraf etish muhimligini ta’kidladi. Texnik jihatdan tartibga solish, sanitariya va fitosanitariya standartlariga yondashuvlarni uyg‘unlashtirish uchun MDH va YeOII institutlari faoliyatini muvofiqlashtirishni kuchaytirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Shu ma’noda, O‘zbekiston yetakchisi ortiqcha tartib-taomillarni bartaraf etish va talablarni birxillashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish taklifini bildirdi. Texnik jihatdan tartibga solish, sertifikatlashtirish va bojxona ma’murchiligidagi tafovutlar bilan bog‘liq masalalarni tezkor hal etish uchun tarif va notarif to‘siqlar bo‘yicha “O‘zbekiston – YeOII” qo‘shma Muvofiqlashtiruvchi guruhini tashkil etish taklifi ilgari surildi.
Sanoat sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida mamlakatimiz rahbari mashinasozlik, energetika, agrosanoat majmui, kimyo va boshqa sohalardagi loyihalar ro‘yxatini birgalikda tuzishni taklif qildi. O‘zbekistonning Yevroosiyo taraqqiyot bankiga qo‘shilishi munosabati bilan hamkorlikning strategik yo‘nalishlarini birgalikda belgilash hamda ustuvor infratuzilmaviy va “yashil” loyihalarni, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashni qamrab olgan “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish tashabbusi bildirildi.
Raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish haqida gapirar ekan, O‘zbekiston Prezidenti bojxona ma’murchiligini raqamlashtirish va yuk tashishda “uzluksiz” modelga o‘tish masalalari ustuvor vazifa ekanligini qayd etdi. O‘zbekiston YeOIIning, eng avvalo, biotibbiyot, yangi materiallar, agrotexnologiyalar, energetika va robototexnika yo‘nalishlaridagi texnologik platformalariga qo‘shilishdan ham manfaatdor. So‘zi yakunida davlatimiz rahbari O‘zbekiston Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan keng qamrovli va o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirishga qat’iy intilishini tasdiqladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22 dekabr kuni Sankt-Peterburgda o‘tgan MDH davlatlari rahbarlarining norasmiy uchrashuvida ham ishtirok etdi. Uchrashuvda 2025 yildagi birgalikdagi ishlarning asosiy yakunlari sarhisob qilindi va 2026 yil uchun ustuvor vazifalar belgilab olindi. Shuningdek, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuvda o‘zaro tovar ayirboshlashni oshirish uchun yanada qulay sharoitlar yaratish, transport sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, o‘zaro investitsiyalar o‘sishini rag‘batlantirish va kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, energetika va raqamlashtirishda sheriklikni mustahkamlash, fan, ta’lim, madaniyat va san’at sohalarida qo‘shma loyihalarni kengaytirish, shuningdek, hududlar o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Tinchlik mukofoti bilan taqdirlash. Rossiya Federatsiyasiga amaliy tashrif doirasida 2025 yil 31 mart kuni Davlat chegaralarining tutashgan nuqtasi to‘g‘risidagi shartnoma va Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi Xo‘jand deklaratsiyasini imzolagan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonga Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashga katta hissa qo‘shgani uchun Lev Tolstoy nomidagi Xalqaro tinchlik mukofotini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston-AQSh muloqoti
23 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Prezidentlar oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini, shuningdek, O‘zbekiston – AQSh strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish istiqbollarini batafsil ko‘rib chiqdilar. Davlatimiz rahbari Prezident Donald Trampning 2025 yilda ichki va tashqi siyosatda erishgan muvaffaqiyatlariga yuksak baho berib, uning o‘tkir xalqaro inqirozlar va mojarolarni hal etish borasidagi samarali sa’y-harakatlarini alohida ta’kidladi.
Ikki tomonlama siyosiy muloqot va almashinuvlar, ayniqsa, yetakchilar darajasida faollashib, ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikni rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab bergani va uni aniq mazmun bilan boyitgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Fuqaro aviatsiyasi, avtosanoat, tog‘-kon sanoati, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma, energetika va kimyo, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va boshqa sohalarda o‘nlab mlrd. dollarlik qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Amaldagi loyiha va dasturlarni samarali ilgari surish hamda yangilarini ishlab chiqish maqsadida Amerika – O‘zbekiston ishbilarmonlar va investitsiyalar kengashi tashkil etildi. Qo‘shma Investitsiya fondini ta’sis etish bo‘yicha faol ish olib borilmoqda. Hududlar o‘rtasidagi hamkorlikning yangi mexanizmi ishga tushirildi. O‘zbekistonning uchta viloyati delegatsiyalari Amerika shtatlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun ushbu mamlakatda bo‘ldi. Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalarga alohida e’tibor qaratildi. Shu ma’noda, ko‘p tomonlama hamkorlik, jumladan, “S5+1” formatining ahamiyati ta’kidlandi.
Suhbat yakunida tomonlar oliy darajadagi faol muloqotlarni davom ettirish niyatini tasdiqladilar hamda amaliy hamkorlik bo‘yicha qo‘shma tashabbus va dasturlarni ilgari surishga kelishib oldilar. O‘zbekiston Prezidenti Amerika yetakchisini o‘zi uchun qulay muddatda mamlakatimizga tashrif bilan kelishga taklif etdi.
Iqtisodiy diplomatiyaning kuchayishi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15 yanvar kuni Tashqi ishlar vazirligi hamda xorijdagi diplomatik vakolatxonalar faoliyati masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimiz mamlakat tashqi siyosati uchun 2025 yil ko‘p jihatdan natijador bo‘lganini qayd etdi. Yil davomida 26 ta xorijiy davlatga oliy darajadagi tashriflar amalga oshirildi. “Markaziy Osiyo plyus” formatidagi ko‘p tomonlama muloqotlar sermahsul bo‘ldi. So‘nggi yillarda 11 ta davlat bilan strategik sheriklik munosabatlari o‘rnatilib, ularning umumiy soni 19 taga yetdi, Qozog‘iston, Ozarbayjon va Tojikiston bilan ittifoqchilik munosabatlari yo‘lga qo‘yildi. 2017 yildan buyon xorijiy davlatlarda 16 ta yangi diplomatik va konsullik vakolatxonalari ochilib, ularning soni 60 taga, diplomatik aloqa o‘rnatilgan davlatlar soni esa 165 taga yetdi.
Ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar doirasida 2025 yilda umumiy qiymati 160 mlrd. dollarlik investitsiya loyihalari va savdo shartnomalari bo‘yicha bitimlar imzolandi. Tarixda ilk bor tashqi savdo aylanmasi 80 mlrd. dollardan oshib, eksport 33,5 mlrd. dollarga yetdi, xorijiy investitsiyalar esa 43 mlrd. dollardan oshdi. 75 ta davlatga eksport hajmi qariyb 4,5 mlrd. dollarga ko‘paydi. Elchilar uchun ular faoliyat yuritayotgan davlatlardan eksport tushumlari, turistlar oqimi hamda ushbu mamlakatlarga qonuniy mehnat migratsiyasi samaradorlik mezoni bo‘lishi qayd etildi. Iqtisodiy diplomatiyani kuchaytirish orqali eksport va investitsiya hajmini oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Shu nuqtai nazardan elchilarga Yaqin Sharq, Yevropa, Osiyo va Afrika davlatlari yo‘nalishlarida eksportni kengaytirish vazifalari qo‘yilgan bo‘lib, Yevropa bozorlariga chiqishda transport xarajatlarini kamaytirish bo‘yicha qo‘shimcha takliflar ishlab chiqish, tranzit yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish va logistika zanjirlarini qisqartirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Yangi eksport yo‘nalishi sifatida Afrika qit’asi bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi. Elchilar istiqbolli loyihalar topish, ularni olib kelib, ishga tushirishdan manfaatdor bo‘lishi kerakligi qayd etildi. Shu munosabat bilan aniq investitsiya yoki eksport loyihasini yakuniga yetkazgan elchilarni moddiy rag‘batlantirish amaliyoti joriy etilishi belgilandi.
Bir qator yo‘nalishlarda mavjud imkoniyatlardan to‘liq foydalanmayotgani tanqid qilindi. Xususan, xalqaro grantlar jalb qilish bo‘yicha salohiyat yetarli darajada ishga solinmagani qayd etildi. Qayd etilganidek, xalqaro tashkilotlar va donor mamlakatlar har yili 200 mlrd. dollarga yaqin grant dasturlarini e’lon qilmoqda. Shu bois grantlar bilan ishlash bo‘yicha yagona, tizimli va samarali yondashuvni joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Tashqi iqtisodiy aloqalarni kengaytirish masalalarida hududlar va diplomatik vakolatxonalar o‘rtasidagi hamkorlik yetarli darajada yo‘lga qo‘yilmagani qayd etildi. Viloyat hokimlari elchilar bilan birgalikda hududlarda ishlab chiqarilayotgan eksportbop mahsulotlarni tizimli ravishda xorijda ilgari surishi, mahalliy korxonalarning tashqi bozorlarga chiqishida faol ishtirok etishi zarurligi ta’kidlandi. Navbatdagi ustuvor yo‘nalish sifatida fuqarolarimizni xorijda qonuniy va yuqori daromadli ish o‘rinlari bilan ta’minlash belgilandi. “Kabinet diplomatiyasi”dan voz kechib, joylarda ishlash, vatandoshlar bilan bevosita muloqot qilish vazifasi qo‘yildi.
O‘zbekiston Respublikasining Tashqi siyosat faoliyati konsepsiyasini yangilab, uning ustuvor yo‘nalishlarini qayta ko‘rib chiqish, milliy manfaatlarni himoya qilish va xalqaro maydonda mamlakatimizning o‘rnini mustahkamlashga qaratilgan aniq vazifalarni belgilab olish zarurligi ta’kidlandi. Prezidentimiz qayd etganidek, yangi konsepsiya mamlakatimizning uzoq muddatli strategik maqsadlarini, ichki islohotlarimiz mantig‘ini, shuningdek, iqtisodiy diplomatiya, xavfsizlik, investitsiya, eksport, transport-logistika, suv va iqlim masalalaridagi milliy manfaatlarimizni yaxlit va o‘zaro bog‘liq holda aks ettirishi lozim.

Узбекистан в трендах мировой экономики за 2025 год
11 декабря состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Парагвай Сантьяго Пенья, посетившим Узбекистан с официальным визитом для участия в Генеральной ассамблее Международной автомобильной федерации. В ходе переговоров обсуждались приоритетные направления расширения двустороннего сотрудничества, включая торгово-экономическую, культурно-гуманитарную, образовательную и другие сферы. Особое внимание уделено вопросам увеличения объёмов взаимной торговли, развития бизнес-контактов, реализации совместных проектов в областях сельского хозяйства, пищевой и химической промышленности, цифровизации, туризма и спорта.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему развитию политического диалога и углублению практического сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. По итогам переговоров были подписаны Совместное заявление, а также Протокол о завершении двусторонних переговоров по вопросам доступа на рынок в рамках присоединения Узбекистана к ВТО и Меморандума о взаимопонимании о создании межмидовского механизма политических консультаций.
Лидер Узбекистана подчеркнул, что данный визит имеет историческое значение, поскольку является первым визитом Президента государства Латинской Америки в Узбекистан. Отмечено, что нынешний саммит откроет новый этап в развитии дружеских отношений между двумя странами.
В Туркменистане о приоритетах неприсоединения
11-12 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил с рабочим визитом в Ашхабад, где провёл переговоры с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым и принял участие в Международном форуме. В ходе переговоров особое внимание было уделено вопросам дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений стратегического партнёрства в контексте реализации договорённостей, достигнутых в ходе недавнего государственного визита Президента Туркменистана в Узбекистан.
На переговорах было отмечено, что с начала года товарооборот между Узбекистаном и Туркменистаном достиг порядка одного миллиарда долларов. Успешно работает приграничная торговая зона «Шават — Дашогуз». Объёмы грузоперевозок увеличились на 30 процентов, в том числе через порт Туркменбаши. Продолжаются активные гуманитарные и межрегиональные обмены. Подчёркнута важность принятия в ходе предстоящих заседаний Межправительственной комиссии, Делового совета и Форума регионов действенных мер по кратному увеличению объёмов торговли, эффективному продвижению совместных проектов кооперации в отраслях экономики, включая энергетику, сельское хозяйство, транспорт и другие.
Глава нашего государства также принял участие и выступил на Международном форуме, посвящённом 30-летию провозглашения постоянного нейтралитета Туркменистана, Международному дню нейтралитета и объявлению 2025 года «Международным годом мира и доверия».
Учитывая, что Узбекистан планирует председательствовать в Движении неприсоединения в 2027-2029 годах (наша страна присоединилась к этой организации, объединяющей 120 стран на принципах неучастия в военных блоках, в 1992 году), Президентом Узбекистана в своём выступлении на форуме было обозначено, что главными приоритетами предстоящего председательства в Движении неприсоединения Узбекистан намерен определить поощрение глобального движения в поддержку культуры мира и ненасилия, укрепление доверия в отношениях между государствами на основе политического диалога, содействие установлению в мире атмосферы терпимости, взаимопонимания и солидарности.
В ходе председательства Узбекистана планируется объявить 2027 год — Годом превентивной дипломатии для поддержки усилий по разрешению конфликтов в интересах будущих поколений. В его рамках будет принята программа мероприятий, включающая организацию конференций и форумов, обмен парламентскими, общественными и молодёжными делегациями.
Президент нашей страны также отметил растущую актуальность сохранения всеобщей приверженности принципам миролюбия и посредничества в нынешних условиях глобальной напряженности и снижения доверия между государствами. Именно поэтому Узбекистан поддержал предложение Туркменистана о провозглашении 2025 года Международным годом мира и доверия, выступив соавтором соответствующей резолюции Генеральной Ассамблеи ООН.
Глава нашего государства также подчеркнул, что принципы взаимного доверия, уважения и сплоченности выступают основой политики по превращению Центральной Азии в пространство мира, сотрудничества и добрососедства. В данном контексте Президент Узбекистана указал на особую роль конструктивной и миролюбивой политики Туркменистана в обеспечении стабильности и развития в Центральной Азии.
Отмечая важность гуманитарного взаимодействия для укрепления сотрудничества, основанного на взаимном уважении, доверии и солидарности, лидер Узбекистана предложил организовать в 2026 году в Ташкенте международный гуманитарный форум «Диалог культур» и запустить региональную программу «Молодежь во имя мира и доверия». В заключение глава нашего государства подчеркнул готовность Узбекистана и впредь вносить конструктивный вклад построение справедливого и стабильного миропорядка.
В России на встречах ЕАЭС и СНГ
21 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в городе Санкт-Петербурге в ходе рабочего визита принял участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета в статусе главы государства-наблюдателя. В повестку дня вошли вопросы дальнейшего расширения многостороннего торгово-экономического сотрудничества, поддержки проектов промышленной кооперации, развития транспорта, реализации совместных программ в приоритетных направлениях взаимодействия.
В начале своего выступления Президент Узбекистана отметил, что дальнейшее расширение взаимовыгодного сотрудничества со странами ЕАЭС является одним из приоритетных направлений внешнеэкономической политики нашей страны. За последние четыре года взаимодействия в статусе государства-наблюдателя товарооборот Узбекистана со странами Союза вырос почти в два раза и приблизился к отметке в 20 миллиардов долларов. Узбекистан активно участвует в ряде отраслевых программ ЕАЭС в области цифровизации торговли и грузоперевозок, внедрения электронной коммерции, борьбы с климатическими изменениями.
Планомерно реализуется План сотрудничества с Евразийской экономической комиссией до 2026 года, включающий около 40 мероприятий в таких сферах, как торговля, промышленность, финансовый сектор, агрокомплекс, транспорт и другие. Пятое заседание совместной Рабочей группы планируется провести в 2026 году в городе Ташкенте. В рамках нынешнего заседания Высшего Евразийского экономического совета принято решение о начале переговоров по заключению соглашения об обмене информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенные границы Узбекистана и ЕАЭС.
Президент Узбекистана отдельно остановился на приоритетах взаимовыгодного сотрудничества с Евразийским экономическим союзом. В частности, он призвал к поэтапному устранению торговых барьеров во взаимной торговле. Указано на необходимость активизации координации между институтами СНГ и ЕАЭС для сближения подходов в техническом регулировании, санитарных и фитосанитарных нормах. В данном контексте лидер Узбекистана выступил с предложением о разработке «дорожной карты» по устранению избыточных процедур и унификации требований. Для оперативного решения вопросов, связанных с различиями в техническом регулировании, сертификации и таможенном администрировании предложено создать совместную Координационную группу «Узбекистан — ЕАЭС» по тарифным и нетарифным барьерам.
В целях дальнейшего расширения промышленной кооперации глава нашего государства предложил совместно сформировать перечень проектов в машиностроении, энергетике, агропромышленном комплексе, химической и других отраслях. В связи со вступлением Узбекистана в Евразийский банк развития было предложено совместно определить стратегические направления партнёрства и разработать «дорожную карту», охватывающую приоритетные инфраструктурные и «зелёные» проекты, а также поддержку малого и среднего бизнеса.
Говоря о развитии сотрудничества в области цифровых технологий, Президент Узбекистана подчеркнул, что приоритетом является цифровизация таможенного администрирования и переход к «бесшовной» модели грузовых перевозок. Узбекистан также заинтересован в присоединении к технологическим платформам ЕАЭС, прежде всего в направлениях биомедицины, новых материалов, агротехнологий, энергетики, робототехники. Завершая выступление, лидер нашего государства подтвердил твёрдую приверженность Узбекистана расширению всестороннего и взаимовыгодного партнёрства с Евразийским экономическим союзом.
22 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев также принял участие в неформальной встрече глав государств СНГ в городе Санкт-Петербурге. В ходе встречи были подведены основные итоги совместной работы в текущем году и намечены приоритетные задачи на предстоящий год. Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
На встрече была подчёркнута важность дальнейшего формирования благоприятных условий для наращивания взаимного товарооборота, углубления взаимодействия в области транспорта, стимулирования роста взаимных инвестиций и поддержки проектов кооперации, усиления сотрудничества в сфере энергетики и цифровизации, расширения совместных проектов в области науки, образования, культуры и искусства, а также развития долгосрочного партнёрства между регионами.
Награждение премией мира. Также в рамках мероприятий рабочего визита в Российскую Федерацию состоялась церемония вручения Президенту нашей страны, а также Президентам Кыргызстана и Таджикистана, подписавшим 31 марта 2025 года Договор о точке стыка государственных границ и Худжандскую декларацию о вечной дружбе, Международной премии мира имени Льва Толстого за высокий личный вклад в укрепление мира и безопасности в Центральноазиатском регионе.
Узбекско-американский диалог
23 декабря состоялась телефонная беседа Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Соединенных Штатов Америки Дональдом Трампом. В ходе беседы президенты подробно рассмотрели ход реализации договорённостей, достигнутых на высшем уровне, а также дальнейшие перспективы развития узбекско-американских отношений стратегического партнёрства. Глава Узбекистана дал высокую оценку достижениям Президента Дональда Трампа во внутренней и внешней политике в 2025 году, особо подчеркнув его продуктивные усилия по решению острых международных кризисов и конфликтов.
С удовлетворением была отмечена возросшая интенсивность двусторонних политических контактов и обменов, особенно на уровне лидеров, открывших новый этап в развитии стратегического партнёрства между двумя странами и наполнивших его конкретным содержанием. Осуществляется практическая реализация совместных проектов на десятки миллиардов долларов в области гражданской авиации, автопрома, горной промышленности, сельского хозяйства, инфраструктуры, энергетики и химии, информационно-коммуникационных технологий и других сферах.
В целях эффективного продвижения действующих и разработки новых проектов и программ создан Американо-Узбекский деловой и инвестиционный совет. Ведётся активная работа по учреждению совместного Инвестиционного фонда. Запущен новый механизм взаимодействия между регионами. Делегации трёх областей Узбекистана уже посетили США для налаживания сотрудничества с американскими штатами. Отдельное внимание уделено вопросам международной и региональной повестки. В данном контексте подчёркнута значимость многостороннего сотрудничества, включая формат «С5+1».
В завершение беседы стороны подтвердили намерение продолжать активные контакты на высшем уровне и договорились о продвижении совместных инициатив и программ практического сотрудничества. Президент Узбекистана пригласил американского лидера посетить нашу страну с визитом в удобные сроки.
Усиление экономической дипломатии
15 января под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам деятельности Министерства иностранных дел и дипломатических представительств за рубежом. Президент отметил, что 2025 год в целом стал результативным для внешней политики страны. В течение года были осуществлены визиты на высшем уровне в 26 иностранных государств. Продуктивный характер приобрели многосторонние диалоги в формате «Центральная Азия плюс». За последние годы стратегическое партнёрство было установлено с 11 государствами, их общее число достигло 19, выстроены союзнические отношения с Казахстаном, Азербайджаном и Таджикистаном. С 2017 года за рубежом были открыты 16 новых дипломатических представительств и консульств, их общее число достигло 60, а количество государств, с которыми установлены дипломатические отношения, — 165.
В рамках двусторонних и многосторонних мероприятий в 2025 году были подписаны соглашения по инвестиционным проектам и торговым контрактам на общую сумму 160 миллиардов долларов. Впервые в истории внешний торговый оборот превысил 80 миллиардов долларов, экспорт достиг 33,5 миллиарда долларов, а объём иностранных инвестиций превысил 43 миллиарда долларов. Экспортные поставки в 75 государств увеличились почти на 4,5 миллиарда долларов. Было отмечено, что для послов ключевыми показателями эффективности должны стать объёмы экспортных поступлений из стран пребывания, рост туристического потока, а также результативность организации легальной трудовой миграции. Особо подчёркнута необходимость наращивания объёмов экспорта и инвестиций за счёт усиления экономической дипломатии.
С учётом этого, перед послами поставлены задачи по расширению экспортных поставок в странах Ближнего Востока, Европы, Азии и Африки, указана необходимость диверсификации транзитных маршрутов, оптимизации логистических цепочек и выработки дополнительных предложений по снижению транспортных затрат при выходе на европейские рынки. Подчёркнута необходимость активизации торгово-экономического сотрудничества с Африканским континентом как одним из перспективных новых экспортных направлений. Отмечено, что послы должны быть непосредственно заинтересованы в поиске перспективных проектов, их привлечении и практической реализации. В этой связи определено внедрение практики материального стимулирования послов, доводящих конкретные инвестиционные или экспортные проекты до логического завершения.
Подвергнута критике недостаточная реализация имеющегося потенциала в ряде направлений. В частности, указано, что возможности по привлечению международных грантов используются не в полной мере. Как отмечалось, международные организации и донорские страны ежегодно объявляют грантовые программы на сумму порядка 200 миллиардов долларов. В этой связи поставлена задача внедрить единый, системный и результативный подход к работе с грантами.
Отмечено, что взаимодействие между регионами и дипломатическими представительствами в вопросах расширения внешнеэкономических связей пока налажено недостаточно. Подчёркнута необходимость активного участия хокимов областей совместно с послами в системном продвижении экспортноориентированной продукции регионов и содействии выходу местных предприятий на внешние рынки. В качестве очередного приоритетного направления определено обеспечение граждан Узбекистана легальными и высокодоходными рабочими местами за рубежом. Поставлена задача отказаться от «кабинетной дипломатии», усилить работу на местах и выстраивать прямой диалог с соотечественниками.
Подчёркнута необходимость обновления Концепции внешнеполитической деятельности Республики Узбекистан, пересмотра ее приоритетных направлений и определения чётких задач по защите национальных интересов и укреплению позиций страны на международной арене. Как отметил Президент, новая концепция должна комплексно отражать долгосрочные стратегические цели, логику внутренних реформ, а также национальные интересы в сфере экономической дипломатии, безопасности, инвестиций, экспорта, транспортно-логистических, водных и климатических вопросов.