O‘zbekiston jahon iqtisodiyoti trendlarida
21 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSh Prezidenti Donald Trampning taklifiga binoan AQSh rahbari tashabbusi bilan tashkil etilgan Tinchlik kengashi Nizomini ta’sischi mamlakat sifatida Davos shahrida imzolash marosimida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Shveysariyada bo‘ldi. Mamlakatimiz yetakchisi AQSh Prezidentiga yo‘llagan maktubida ushbu tashabbus Yaqin Sharqdagi ko‘p yillik mojarolarni hal etish, keng mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholanayotganini ta’kidladi.
AQSh Prezidenti Donald Tramp raisligida o‘tgan tadbirda Ozarbayjon, Armaniston, Argentina, Bahrayn, Bolgariya, Vengriya, Indoneziya, Iordaniya, Qozog‘iston, Qatar, Marokash, Mo‘g‘uliston, Paragvay, Pokiston, Saudiya Arabistoni, Turkiya va boshqa davlatlar rahbarlari, bosh vazirlari va tashqi ishlar vazirlari ham qatnashdi.
Tinchlik kengashining tashkil etilishi O‘zbekiston tashqi siyosatining tinchlikni ta’minlash borasidagi tashabbuslari va ko‘p qirrali hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ustuvor vazifalariga mosdir. Yangi tuzilma BMTning Xavfsizlik Kengashi rezolyusiyasi bilan qo‘llab-quvvatlangan G‘azo sektoridagi mojaroni tugatish bo‘yicha kompleks rejani amalga oshirish doirasida shakllantirilmoqda.
Tinchlik kengashi mojaroning keskinlashuv xavfini kamaytirish, G‘azo sektorida iqtisodiy va ijtimoiy tiklanish uchun qulay sharoitlar yaratishga qaratilgan. Bu farovon iqtisodiyot va tinch-osoyishta hayotga ega Yangi G‘azoni barpo etish, istiqbolda Falastin davlatini tuzish imkoniyatini vujudga keltirmoqda.
Kengash Nizomini imzolab, O‘zbekiston uni ta’sis etgan davlatlardan biriga aylandi. Bu mamlakatimizning kengash faoliyatida izchil ishtirok etishga hamda barcha ta’sischi davlatlar va xalqaro sheriklar bilan yaqin hamkorlikda uning vakolatlarini hayotga tatbiq etishda amaliy hissa qo‘shishga tayyorligini anglatadi.
Tinchlik kengashi Nizomini imzolash marosimi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev va Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban o‘rtasida muloqot bo‘lib o‘tdi. Yetakchilar o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar. Ko‘p tomonlama, shu jumladan, Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlik istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Davos shahriga amaliy tashrifi doirasida “Blackrock” kompaniyasi direktorlar kengashi a’zosi va katta boshqaruvchi direktori Adebayo Ogunlesi bilan uchrashdi. Ushbu yetakchi kompaniya bilan investitsiyaviy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari va ilgari erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Kompaniyaning O‘zbekistondagi bir qator korxonalar kapitaliga kirish, qo‘shma investitsiya mexanizmlarini ishlab chiqish va mamlakat investitsiya muhitini yaxshilash uchun xalqaro ekspertizani jalb qilish bo‘yicha tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.
Davos shahridagi tadbirlar doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso bilan uchrashuv o‘tkazdi. Ushbu yetakchi moliya instituti bilan strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish va hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Bankning mamlakatimiz bilan hamkorligi barqaror strategik tusga ega. O‘zbekiston YeTTBning mintaqadagi eng yirik hamkori bo‘lib qolmoqda. Bankning investitsiyalari hajmi qariyb 7 mlrd. dollarga yetdi. 2025 yilda amaliyotlar, shu jumladan, xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan mablag‘larning hajmi 1 mlrd. dollardan oshdi. YeTTBning “yashil” energetikani rivojlantirish, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, ekologik dasturlarni amalga oshirish, moliya bozorini isloh qilish va tadbirkorlikni rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasi yuqori baholandi.
Uchrashuv chog‘ida joriy yil uchun hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari, jumladan, xususiy sektor va infratuzilmani rivojlantirish, temir yo‘l transportini raqamli transformatsiya qilish hamda boshqa masalalar belgilab olindi. Ayollar va yoshlarni zamonaviy kasblar va biznesga o‘qitish bo‘yicha dasturlarni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
Iordaniya delegatsiyasi bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4 fevral kuni Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi Senati Raisi Faysal Aqif Misqal al-Fayoz boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. O‘tgan yili Samarqandda oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston – Iordaniya keng qamrovli sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Ikki tomonlama aloqalar va almashinuvlar faol tus olgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo hajmi va qo‘shma korxonalar soni ortib bormoqda. Parlamentlarda tashkil etilgan “do‘stlik guruhlari” ishini “yo‘l xaritasi” asosida faollashtirish, ularning davlat rahbarlari o‘rtasida erishilgan kelishuvlarning samarali amalga oshirilishini ta’minlashdagi rolini kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi. Savdo, sanoat kooperatsiyasi, turizm va madaniy-gumanitar sohalardagi o‘zaro hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, joriy yilda Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishi va yetakchi kompaniyalar biznes forumini natijador qilib o‘tkazish zarurligi ta’kidlandi.
Pokistonga davlat tashrifi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharifning taklifiga binoan 5-6 fevral kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi. Tashrif davomida O‘zbekiston-Pokiston o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlarini va ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirish masalalariga e’tibor qaratildi. Tashrif doirasida siyosiy muloqotni, hukumatlararo, parlamentlararo, ishbilarmonlik va mintaqalararo aloqalarni mustahkamlashning asosiy jihatlari har tomonlama ko‘rib chiqildi.
5 fevral kuni Islomobod shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif tor doirada muzokara hamda oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar. Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston – Pokiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning amaliy jihatlari atroflicha muhokama qilindi.
So‘nggi yillarda o‘zaro aloqalar faol tus olgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Siyosiy muloqot mustahkamlanib, parlamentlararo va idoralararo almashinuvlar jadal rivojlanmoqda. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra o‘zaro savdo hajmi salkam 500 mln. dollarga yetdi. O‘zbekistonda Pokiston kapitali ishtirokidagi 230 ga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda. Ikki mamlakat o‘rtasidagi aviaqatnovlar ko‘paydi. Banklararo korrespondentlik munosabatlari mustahkamlanmoqda. To‘qimachilik, farmatsevtika, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Ishbilarmon doiralar o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlik o‘rnatish maqsadida O‘zbekiston – Pokiston Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi. Yaqin kelajakda o‘zaro tovar ayirboshlashni 2 mlrd. dollarga yetkazish vazifasi qo‘yildi. Amaldagi Imtiyozli savdo bitimi doirasidagi mahsulotlar turini, shuningdek, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlari uchun fitosanitariya ruxsatnomalari ro‘yxatini yanada kengaytirish hamda O‘zbekistonning Lahor va Karachidagi savdo uylaridan faol foydalanish to‘g‘risida qarorlar qabul qilindi.
Transport-logistika aloqalarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Transafg‘on temir yo‘li loyihasini amalga oshirishni jadallashtirish, shuningdek, “Pokiston – Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” transport yo‘lagini rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Ikki mamlakat hududlarining o‘zaro aloqalari iqtisodiy hamkorlik rivojining asosiy drayverlaridan biri sifatida belgilandi. O‘zbekiston – Pokiston hududlararo forumini tashkil etishga kelishilib, uning birinchi uchrashuvini shu yil Xorazm viloyatida o‘tkazish taklifi bildirildi.
Ziyorat turizmi sohasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari alohida muhokama qilindi. Ikki mamlakat xalqlari o‘rtasidagi do‘stlikni mustahkamlash maqsadida joriy yilda Pokistonda O‘zbekiston madaniyati haftaliklari va O‘zbekiston kinosi kunlarini o‘tkazishga kelishib olindi. Davlatimiz rahbari Boburiylar merosini targ‘ib qilish uchun Lahorda qo‘shma madaniyat markazini tashkil etishni taklif qildi.
Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishi yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif tomonidan Qo‘shma deklaratsiya va Ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish to‘g‘risidagi bayonnoma imzolandi. Bundan tashqari, tashrif davomida ko‘pgina hujjatlar imzolangan bo‘lib, O‘zbekiston – Pokiston Ishbilarmonlik kengashini tashkil etish to‘g‘risida bitim; O‘zbekiston – Pokiston hududlararo forumini tashkil etish to‘g‘risida shartnoma; Ikki mamlakat mudofaa vazirliklari o‘rtasida “yo‘l xaritasi” shular jumlasidan.
Shuningdek, Port xizmatlari va chegirmalar taqdim etish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida; Konchilik va geologiya sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida; Qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida; Qishloq xo‘jaligi tadqiqotlari va rivojlanish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida; Farmatsevtika mahsulotlarini nazorat qilish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida; To‘qimachilik va tikuvchilik sanoatida hamkorlik to‘g‘risida; Raqamli va axborot texnologiyalari sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida; Radiatsiya va yadro xavfsizligi sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida; Ekologiya va tabiiy ofatlar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida; Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bir qator bitimlar va Favqulodda vaziyatlarni boshqarish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida shartnoma imzolandi.
6 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Asif Ali Zardoriy bilan tor doirada va delegatsiyalar ishtirokida uchrashuv o‘tkazdi. O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, do‘stlik hamda strategik sheriklikni mustahkamlashning joriy holati va dolzarb yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va investitsiya aloqalarini rivojlantirish hamda ishbilarmonlik almashinuvlarini faollashtirish muhimligi ta’kidlandi. Yaqin istiqbolda o‘zaro savdo hajmini 2 mlrd. dollarga yetkazish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni muvofiqlashtirish va amalga oshirish masalalari alohida muhokama qilindi. Hududlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Hududlararo forumning birinchi yig‘ilishini shu yil Xivada o‘tkazishga kelishib olindi.
Xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni mustahkamlash yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar dolzarb mintaqaviy va xalqaro kun tartibi bo‘yicha pozitsiyasi o‘xshashligi hamda bir-birlarini qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishlarini yana bir bor tasdiqladilar. Madaniy-gumanitar almashinuvlarni yanada kengaytirish hamda ta’lim, ekologiya, sport va boshqa yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni ilgari surishga o‘zaro intilish qat’iy ekani qayd etildi.
Mudofaa kuchlari Bosh qo‘mondoni – Qurolli Kuchlarning quruqlikdagi qo‘shinlari qo‘mondoni, feldmarshal Asim Munir bilan uchrashuvda harbiy va harbiy-texnik sohalardagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, xavfsizlikka tahdid solayotgan xavf-xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ikki mamlakatning yetakchi mudofaa sanoati korxonalari o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini faollashtirish, harbiy mutaxassislarni tayyorlash dasturlarini kengaytirish, tajriba almashish va qo‘shma o‘quv tadbirlarini o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi. Transport-logistika sohasida istiqbolli infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish masalalari muhokama qilindi. Harbiy va harbiy-texnik hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.
6 fevral kuni davlat tashrifining ishbilarmonlik dasturi doirasida ikki mamlakat rahbari ishtirokida qo‘shma biznes forumi o‘tkazildi. Tadbirda ikki mamlakatning 300 dan ziyod yetakchi sanoat korxonalari va savdo kompaniyalari, tarmoq tashkilotlari hamda ishbilarmonlik tuzilmalari rahbarlari va vakillari ishtirok etdi. Pokiston tomonidan PEL, Waves Singer, Sadaqat, Fauji, Platinum, Fast Cables, National Fruit, Amson Group, Shaigan, Hans International, Secure Logistics Group, NLC, Fairmont, Go Dairy, Engro, Herbion, AGP, Arco, Habib Rafiq, Pakistan Steel Mills, Siddiq Sons, Uniworth, Diners, Fatima Group, Fateh Group, Hub Leather, Siddiq Leather, Royal Leather, Davis, Ahsan Dyeing va boshqa ko‘plab kompaniyalar qatnashdi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida iqtisodiy sheriklikning muhim yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi. Farmatsevtika va tibbiyot, yengil sanoat, kon-metallurgiya tarmog‘i va geologiya, oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi hamkorlikni kengaytirish shular jumlasidan. Pokiston kompaniyalari O‘zbekistondagi dori vositalari, biotexnologiyalar va tibbiy asbob-uskunalarni mahalliylashtirish loyihalariga taklif etildi. Toshkent farmatsevtika parkida pokistonlik investorlar uchun qulay sharoitlar yaratiladi.
Xalqaro brendlar uchun tayyor to‘qimachilik mahsulotlarini birgalikda ishlab chiqarishda katta salohiyat mavjudligi ta’kidlandi. O‘zbekiston to‘qimachilik korxonalarini ishonchli boshqaruvga berish va pokistonlik hamkorlar uchun alohida charm sanoati zonalarini tashkil etishga tayyor. Go‘sht, kartoshka va guruchni birgalikda yetishtirish, shuningdek, urug‘chilik va seleksiya sohasida Pokiston Milliy genomika instituti bilan sheriklik istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, transport-logistika sohasidagi o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish savdo hajmini yanada oshirishning muhim sharti ekani qayd etildi. “Pokiston – Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” yo‘nalishi bo‘ylab yuk tashish, Lahor va Islomobod shaharlariga esa aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yildi, Transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasi ilgari surilmoqda. Joriy yilning aprel oyidan Karachiga yuk reyslari va Lahorga to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘lovchi reyslari qatnay boshlaydi.
Tashrif yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga “Nishoni Pokiston” ordenini topshirish marosimi ham bo‘lib o‘tdi. Bundan tashqari, davlatimiz rahbariga Pokiston Milliy fan va texnologiyalar universitetining faxriy doktori va professori unvonlarini berish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Pokiston poytaxtidagi ko‘chalardan biriga “Toshkent”, yangidan barpo etiladigan boqqa esa Zahiriddin Muhammad Bobur nomi berildi va bu O‘zbekiston-Pokiston xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik, mehr-oqibat rishtalarini yanada mustahkamlash ramzi bo‘ldi.
OIIB delegatsiyasi bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10 fevral kuni Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki prezidenti Szou Szyai boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Uchrashuv avvalida mamlakatimiz yetakchisi ushbu nufuzli ko‘p tomonlama moliyaviy institut rahbarini lavozimga kirishgani bilan samimiy tabrikladi. Uchrashuvda O‘zbekistonning Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan strategik sherikligini kengaytirishning amaliy masalalari atroflicha muhokama qilindi.
So‘nggi yillarda bank bilan ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanmoqda. Amaldagi va istiqbolli qo‘shma loyihalar portfeli 7 mlrd. dollardan oshdi. O‘tgan yilning o‘zida moliyalashtirish hajmi 1 mlrd. dollardan ziyodni tashkil etdi.
O‘zbekiston Prezidenti xususiy sektor, ayollar va yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, davlat-xususiy sheriklik loyihalarini ishlab chiqish va ilgari surish, kambag‘allikni qisqartirish dasturini amalga oshirishga ko‘maklashish, muqobil energetika, energiya samaradorligi, suv ta’minoti, ijtimoiy xizmatni rivojlantirish kabi ustuvor sohalarda samarali hamkorlikni kengaytirish zarurligini qayd etdi.
OIIBning mintaqaviy ahamiyatga ega yirik infratuzilmaviy loyihalarda faol ishtirok etishi muhimligi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, Szou Szyai mamlakatimizdagi o‘zgarishlar ko‘lamini yuqori baholab, Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar dasturini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashda davom etishga tayyorligini bildirdi.

Участие в Совете мира
21 января Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента США Дональда Трампа посетил с рабочим визитом Швейцарию для участия в городе Давосе в церемонии подписания в качестве государства-учредителя устава Совета мира, созданного по инициативе американского лидера. В своём послании Президенту США лидер нашей страны отметил, что данная инициатива рассматривается как важный шаг в решении многолетних конфликтов на Ближнем Востоке, обеспечении мира и стабильности в обширном регионе.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента США Дональда Трампа, также участвовали главы государств, премьер-министры и министры иностранных дел Азербайджана, Армении, Аргентины, Бахрейна, Болгарии, Венгрии, Индонезии, Иордании, Казахстана, Катара, Марокко, Монголии, Парагвая, Пакистана, Саудовской Аравии, Турции и других стран.
Создание Совета мира соответствует внешнеполитическим приоритетам Узбекистана, направленным на поддержку мирных инициатив и многостороннего сотрудничества. Новая структура формируется в рамках реализации Комплексного плана по прекращению конфликта в секторе Газа, который был поддержан резолюцией Совета Безопасности ООН.
Совет мира призван снизить риски эскалации, сформировать благоприятную обстановку для экономического и социального восстановления сектора Газы. Появляется возможность построения Новой Газы с процветающей экономикой, мирной жизнью и перспективой создания палестинского государства.
Подписав уставной документ совета, Узбекистан стал одним из его государств-учредителей. Это означает готовность нашей страны к последовательному участию в работе совета и внесению практического вклада в реализацию его мандата в тесном взаимодействии со всеми государствами-учредителями и международными партнёрами.
На полях церемонии подписания Устава Совета мира состоялась беседа Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана, в ходе которой лидеры обсудили вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества. Отдельное внимание уделено перспективам многостороннего взаимодействия, в том числе в рамках Организации тюркских государств.
В рамках программы рабочего визита в город Давос Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провёл встречу с членом Совета директоров и старшим управляющим директором компании Blackrock Адебайо Огунлеси. Были рассмотрены ключевые направления инвестиционного взаимодействия с данной ведущий компанией и реализация ранее достигнутых договорённостей. Поддержаны инициативы компании по вхождению в капитал ряда узбекских предприятий, формированию механизмов совместных инвестиций, а также привлечению международной экспертизы для улучшения инвестиционного климата страны.
На полях мероприятий в городе Давосе Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл встречу с президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо. Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего углубления стратегического партнёрства и расширения взаимодействия с этим ведущим финансовым институтом.
Сотрудничество банка с нашей страной носит устойчивый стратегический характер. Узбекистан остается крупнейшим партнёром ЕБРР в регионе. Объём инвестиций банка составил почти 7 миллиардов долларов. В 2025 году объём операций превысил 1 миллиард долларов, в том числе направленных на поддержку частного сектора. Высоко оценен вклад ЕБРР в развитие «зелёной» энергетики, модернизацию транспортной инфраструктуры, реализацию экологических программ, реформирование финансового рынка и содействие предпринимательству.
В ходе встречи были обозначены приоритетные направления сотрудничества на текущий год, включая развитие частного сектора, инфраструктуры, цифровую трансформацию железнодорожного транспорта и другие. Особое внимание было уделено продолжению программ по обучению женщин и молодежи современным профессиям и бизнесу.
Встреча с делегацией Иордании
4 февраля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Сената Иорданского Хашимитского Королевства во главе с его Председателем Файсалом Акифом Мискалом аль-Файезом. Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-иорданских отношений всеобъемлющего партнёрства в контексте реализации договорённостей, достигнутых на высшем уровне в прошлом году в городе Самарканде.
С удовлетворением отмечены интенсивные двусторонние контакты и обмены. Растут объёмы взаимной торговли и количество совместных предприятий. Подчёркнута важность активизации работы созданных «групп дружбы» в парламентах на основе «дорожной карты», усиления их роли в обеспечении эффективной реализации договоренностей глав двух государств. Особое внимание уделено наращиванию взаимодействия в сфере торговли, промышленной кооперации, туризма, культурно-гуманитарного сотрудничества. В данном контексте указано на необходимость результативного проведения предстоящих в этом году первого заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума ведущих компаний в городе Ташкенте.
Государственный визит в Пакистан
5-6 февраля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Шахбаза Шарифа посетил эту страну с государственным визитом. В фокусе визита находились вопросы дальнейшего углубления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнёрства и многопланового сотрудничества. В ходе визита были всесторонне рассмотрены ключевые аспекты укрепления политического диалога, межправительственных, межпарламентских, деловых и межрегиональных связей.
5 февраля в городе Исламабаде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф провели переговоры в узком составе и первое заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня. Были предметно рассмотрены практические вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнёрства и многопланового сотрудничества в контексте реализации договорённостей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы высокий уровень взаимодействия. Активно укрепляется политический диалог, динамично развиваются межпарламентские и межведомственные обмены. По итогам прошлого года объём взаимной торговли достиг почти 500 миллионов долларов. В Узбекистане функционируют порядка 230 предприятий с участием пакистанского капитала. Увеличилось количество авиарейсов между двумя странами. Укрепляется межбанковские корреспондентские отношения. Успешно реализуются проекты кооперации в текстильной, фармацевтической, химической промышленности, сельском хозяйстве и других отраслях.
В целях налаживания долгосрочных партнёрских связей между деловыми кругами достигнута договорённость о создании узбекско-пакистанского Делового совета. Обозначена задача по доведению взаимного товарооборота до 2 миллиардов долларов в ближайшее время. Приняты решения о кратном расширении товарной номенклатуры в рамках действующего Соглашения о преференциальной торговле, а также перечня фитосанитарных разрешений для узбекской сельскохозяйственной продукции, активном использовании торговых домов Узбекистана в Лахоре и Карачи.
Отдельное внимание было уделено вопросам развития транспортно-логистической взаимосвязанности. Подчеркнута важность ускорения реализации проекта строительства Трансафганской железной дороги, а также продвижения транспортного коридора «Пакистан — Китай — Кыргызстан — Узбекистан».
Одним из ключевых драйверов развития экономического сотрудничества определено межрегиональное взаимодействие. Согласовано создание узбекско-пакистанского Форума регионов, первое заседание которого предложено организовать в текущем году в Хорезмской области.
Отдельно обсуждены вопросы налаживания системного взаимодействия в сфере паломнического туризма. В целях дальнейшего сближения народов двух стран условлено провести в этом году в Пакистане Недели культуры Узбекистана и Дни узбекского кино. Глава нашего государства также предложил создать в городе Лахоре совместный культурный центр по продвижению наследия Бабуридов.
По итогам первого заседания Совета стратегического сотрудничества были подписаны на высшем уровне Совместная декларация и Протокол о расширении двустороннего торгово-экономического сотрудничества. Кроме того, в ходе визита были подписаны многочисленные документы, в числе которых Соглашение о создании узбекско-пакистанского Делового совета; Договор о создании узбекско-пакистанского Межрегионального форума; Дорожная карта между министерствами обороны двух стран.
Также был заключён широкий ряд соглашений, в числе которых соглашение о сотрудничестве в сфере портовых услуг и предоставлении скидок; в области горного дела и геологии; в области сельского хозяйства; в области сельскохозяйственных исследований и развития; в сфере контроля фармацевтической продукции; в текстильной и швейной промышленности; в сфере цифровых и информационных технологий; в области радиационной и ядерной безопасности; в сфере экологии и стихийных бедствий; в области управления чрезвычайными ситуациями; в сфере противодействия коррупции и другие.
6 февраля состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Исламской Республики Пакистан Асифом Али Зардари в узком формате и с участием делегаций, на которой были рассмотрены текущее состояние и актуальные направления дальнейшего расширения многопланового взаимодействия, а также укрепления дружбы и стратегического партнёрства между Узбекистаном и Пакистаном.
Подчёркнута важность дальнейшего расширения практического сотрудничества, включая укрепление политического диалога, развитие торгово-экономических и инвестиционных связей, активизацию деловых обменов. Отдельно обсуждены вопросы координации и реализации совместных мер по доведению объёмов взаимной торговли до 2 миллиардов долларов в ближайшей перспективе. Особое внимание уделено развитию межрегионального сотрудничества. Согласовано проведение в текущем году в городе Хиве первого заседания Форума регионов.
Состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления взаимодействия в рамках международных организаций. Стороны подтвердили взаимную поддержку и схожесть позиций по актуальной региональной и международной повестке. Отмечена взаимная приверженность дальнейшему расширению культурно-гуманитарных обменов, продвижению совместных проектов в сферах образования, экологии, спорта и других направлениях.
На встрече с Главнокомандующим Силами обороны — командующим Сухопутными войсками Вооруженных Сил Пакистана фельдмаршалом Асимом Муниром особое внимание было уделено расширению взаимодействия в военной и военно-технической сферах, а также координации усилий по противодействию современным вызовам и угрозам безопасности. Подчёркнута важность активизации кооперационных связей между ведущими предприятиями оборонно-промышленного комплекса двух стран, расширения программ подготовки военных специалистов, обмена опытом и проведения совместных учебных мероприятий. Отдельно обсуждены вопросы ускорения реализации перспективных инфраструктурных проектов в транспортно-логистической сфере. Достигнута договорённость о подготовке отдельной «дорожной карты» по развитию военного и военно-технического сотрудничества.
6 февраля в рамках деловой программы государственного визита с участием глав двух государств был проведён совместный бизнес-форум, в котором приняли участие представители более 300 ведущих промышленных предприятий и торговых компаний, отраслевых организаций и деловых структур двух стран. Пакистанский бизнес был представлен такими компаниями, как PEL, Waves Singer, Sadaqat, Fauji, Platinum, Fast Cables, National Fruit, Amson Group, Shaigan, Hans International, Secure Logistics Group, NLC, Fairmont, Go Dairy, Engro, Herbion, AGP, Arco, Habib Rafiq, Pakistan Steel Mills, Siddiq Sons, Uniworth, Diners, Fatima Group, Fateh Group, Hub Leather, Siddiq Leather, Royal Leather, Davis, Ahsan Dyeing и многими другими.
В своём выступлении глава нашего государства обозначил ключевые направления экономического партнёрства. В их числе фармацевтика и медицина, легкая промышленность, горно-металлургическая отрасль и геология, расширение сотрудничества в сфере продовольственной безопасности. Пакистанские компании приглашены к проектам локализации лекарственных средств, биотехнологий и медицинского оборудования в Узбекистане. Пакистанским инвесторам будут созданы благоприятные условия для деятельности в Ташкентском фармацевтическом парке.
Отмечено, что имеется большой потенциал сотрудничества в совместном выпуске готовой текстильной продукции для международных брендов. Узбекистан готов передать текстильные предприятия в доверительное управление и создать отдельные зоны кожевенной промышленности для пакистанских партнёров. Отдельное внимание уделено перспективам совместного производства мяса, картофеля и риса, а также партнёрства с Национальным институтом геномики Пакистана в области семеноводства и селекции.
Также было отмечено, что укрепление транспортно-логистической взаимосвязанности является важным условием дальнейшего наращивания торговли. Начаты грузовые перевозки по маршруту «Пакистан — Китай — Кыргызстан — Узбекистан», запущено авиасообщение в города Лахор и Исламабад, продвигается проект Трансафганской железной дороги. С апреля текущего года начнутся грузовые рейсы в Карачи и прямые пассажирские перелеты в Лахор.
В завершение визита также состоялась торжественная церемония вручения Президенту Республики Узбекистан высшей государственной награды Пакистана — ордена «Нишан-е-Пакистан» («Знак Пакистана»). Кроме того, Президенту нашей страны были присвоены почётные звания доктора и профессора одного из ведущих высших учебных заведений Пакистана.
В столице Пакистана одной из улиц было присвоено название «Ташкент», а вновь создаваемому парку — имя Бабура, что стало символом общности исторического наследия и дальнейшего сближения народов Узбекистана и Пакистана.
Встреча с делегацией Азиатского банка развития
10 февраля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Азиатского банка инфраструктурных инвестиций во главе с его президентом Цзоу Цзяи. В начале встречи лидер нашей страны тепло поздравил главу этого авторитетного многостороннего финансового института с вступлением в должность. На встрече были предметно обсуждены практические вопросы расширения стратегического партнёрства Узбекистана с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций.
В последние годы многоплановое сотрудничество с Азиатским банком развития динамично развивается. Портфель реализуемых и перспективных совместных проектов превысил 7 миллиардов долларов. Только в прошлом году объём финансирования составил более 1 миллиарда долларов.
Президент Узбекистана выступил за расширение продуктивного взаимодействия в таких приоритетных направлениях, как поддержка частного сектора, женского и молодёжного предпринимательства, подготовка и продвижение проектов государственно-частного партнёрства, содействие реализации программы по сокращению бедности, развитие альтернативной энергетики, энергоэффективности, водоснабжения, социальной сферы и других. Подчёркнута важность активного участия АБИИ в крупных инфраструктурных проектах регионального значения.
В свою очередь, Цзоу Цзяи высоко оценила масштабы преобразований в нашей стране и заявила о готовности продолжить всемерную поддержку программы проводимых реформ в Новом Узбекистане.