Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan tayyorlangan infografikada 2026 yil yanvar-iyun oylaridagi YeOII bilan iqtisodiy hamkorlik natijalari keltirilgan.
O‘zbekiston Respublikasining Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqiga a’zo davlatlar bilan 2026 yil yanvar-iyun oylarida tashqi savdo aylanmasi 20,3%ga o‘sib, 11 mlrd.dollarni tashkil qildi.
Shundan eksport hajmi 3,7 mlrd. dollar, import hajmi esa 7,3 mlrd.dollar.ni tashkil etdi.
O‘zbekistonning umumiy tashqi savdo aylanmasida YeOII davlatlarining ulushi 26,8%ni tashkil etdi.
2026 yil yanvar-iyun oylaridagi O‘zbekistonning YeOII davlatlari bilan tashqi savdo hajmidagi ulushi:
Rossiya bilan tashqi savdo aylanmasi 15,7%ga o‘sdi va 7 mlrd. dollarni (O‘zbekistonning YeOII mamlakatlari bilan tashqi savdo aylanmasining 64%i) tashkil etdi. Shundan:
- eksport – $2,4 mlrd.
- import – $4,6 mlrd.
Qozog‘iston bilan tashqi savdo aylanmasi 25,9%ga o‘sdi va 2,8 mlrd. dollarni (25%) tashkil etdi. Shundan:
- eksport – $717 mln.
- import – $2,1 mlrd
Qirg‘iziston bilan tashqi savdo aylanmasi 45%ga o‘sdi va 625 mln. dollarni (6%) tashkil etdi. Shundan:
- eksport – $473 mln.
- import – $72 mln.
Belarus bilan tashqi savdo aylanmasi 28,5%ga o‘sdi va 527 mln. dollarni (5%) tashkil etdi. Shundan:
- eksport – $104 mln.
- import – $423 mln.
O‘zbekiston 2020 yilning dekabrida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqida kuzatuvchi maqomini oldi. Ta’kidlash joizki, YeOII mamlakatlari O‘zbekistonning asosiy savdo-iqtisodiy sheriklaridan biri hisoblanadi. Shu munosabat bilan YeOIIda kuzatuvchi maqomi O‘zbekistonga YeOIIning umumiy bozori qoidalarini hisobga olgan holda ular bilan iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish imkonini beradi.
2023 yilda O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan savdo aylanmasi 15,9 milliard dollarni tashkil etdi. O‘zbekistonning umumiy tovar aylanmasida YeOII mamlakatlarining ulushi 25,4 foizni tashkil etdi.
2022 yilda O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan savdo aylanmasi 15,7 milliard dollarni tashkil etdi. O‘zbekistonning umumiy tovar aylanmasida YeOII mamlakatlarining ulushi 31,4 foizni tashkil etdi.
2021 yilda O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan savdo aylanmasi 12,8 milliard dollarni tashkil etdi. O‘zbekistonning umumiy tovar aylanmasida YeOII mamlakatlarining ulushi 30,4 foizni tashkil etdi.
2020 yilda O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan savdo aylanmasi 9,83 milliard dollarni tashkil etdi. O‘zbekistonning umumiy tovar aylanmasida YeOII mamlakatlarining ulushi 27,1 foizni tashkil etdi.
2019 yilda O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan savdo aylanmasi 11,2 milliard dollarni tashkil etdi. O‘zbekiston savdo aylanmasining umumiy hajmida YeOII mamlakatlarining ulushi 26,5 foizni tashkil edi.
O‘zbekiston 2019 yilda umumiy qiymati 9,42 milliard dollarlik mahsulot eksport qildi, shundan 2,83 milliard dollarlik mahsulot YeOII hududiga yetkazib berildi.
An’anaga ko‘ra, O‘zbekiston to‘qimachilik, metallurgiya va kimyo sanoati mahsulotlari, shuningdek, oziq-ovqat, birinchi navbatda, meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiladi. Respublikada qurilish materiallari, yog‘ochni qayta ishlash va kimyo sanoati mahsulotlari, shuningdek, qayta ishlangan oziq-ovqat mahsulotlari, jumladan, sut va go‘sht mahsulotlari YeOIIdan olinadi.
YeOIIga yanada integratsiyalashgan holda O‘zbekiston tashqi bozorlarga chiqishda, xususan Vetnam, Eron, Serbiya va Singapur bilan savdo qilishda yanada qulay sharoitlarga ega bo‘ladi.
Avval xabar qilinganidek, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markaziga O‘zbekistonning YeOIIda ishtirok etishi mumkinligini tekshirish va dastlabki baho berish vazifasi yuklatildi.
O‘zbekistonning YeOIIga a’zo bo‘lishiga ta’sirini baholash bo‘yicha tadqiqot mamlakatning 14 ta universitetlarida taqdim etildi. Tadqiqot natijalari «Ekonomicheskoye obozreniye» jurnalining saytida chop etilgan bo‘lib, unda ushbu tadqiqotga oid infografika va tahliliy maqolalar joylashtirilgan.
Xususan, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ekspertlari YeOIIga qo‘shilish qishloq xo‘jaligi, transport sohasi, avtomobil sanoati, to‘qimachilik va poyabzal sanoati, farmatsevtika sanoati, shuningdek, biznes foydalari va boshqa sohalarga qanday ta’siri ko‘rsatishi haqida so‘zlab berdi.

Ознакомьтесь с итогами экономического сотрудничества с ЕАЭС за январь-июнь 2026 год в инфографике, подготовленной Центром экономических исследований и реформ.
Внешнеторговый оборот Республики Узбекистан с государствами-членами Евразийского экономического союза за январь-июнь 2026 года увеличился на 20,3% и составил $11 млрд.
Из них экспорт составил $3,7 млрд., импорт – $7,3 млрд.
Доля стран ЕАЭС в общем внешнеторговом обороте Узбекистана составила 26,8%.
Показатели внешней торговли Узбекистана по странам ЕАЭС за январь-июнь 2026 года составили:
Внешнеторговый оборот с Россией увеличился на 15,7% и составил $7 млрд. (64% от внешнеторгового оборота Узбекистана со странами ЕАЭС), из них:
- экспорт – $2,4 млрд.
- импорт – $4,6 млрд.
Внешнеторговый оборот с Казахстаном увеличился на 25,9% и составил $2,8 млрд. (25%), из них:
- экспорт – $717 млн.
- импорт – $2,1 млрд.
Внешнеторговый оборот с Кыргызстаном увеличился на 45% и составил $625 млн. (6%), из них:
- экспорт – $453 млн.
- импорт – $172 млн.
Внешнеторговый оборот с Беларусью увеличился на 28,5% и составил $527 млн. (5%), из них:
- экспорт – $104 млн.
- импорт – $423 млн.
В декабре 2020 года Узбекистан получил статус наблюдателя в Евразийском экономическом союзе. Следует отметить, что страны ЕАЭС входят в число основных торгово-экономических партнеров Узбекистана. В связи с этим статус наблюдателя в ЕАЭС позволит Узбекистану, расширять с ними экономическое сотрудничество с учетом правил общего рынка ЕАЭС.
В 2025 году товарооборот Узбекистана с Евразийским экономическим союзом составил $20,2 млрд. Доля стран ЕАЭС в общем объеме товарооборота Узбекистана составила 24,8%.
В 2024 году товарооборот Узбекистана с Евразийским экономическим союзом составил $17,5 млрд. Доля стран ЕАЭС в общем объеме товарооборота Узбекистана составила 26,5%.
В 2023 году товарооборот Узбекистана с Евразийским экономическим союзом составил $15,9 млрд. Доля стран ЕАЭС в общем объеме товарооборота Узбекистана составила 25,4%.
В 2022 году товарооборот Узбекистана с Евразийским экономическим союзом составил $15,7 млрд. Доля стран ЕАЭС в общем объеме товарооборота Узбекистана составила 31,4%.
В 2021 году товарооборот Узбекистана с Евразийским экономическим союзом составил $12,8 млрд. Доля стран ЕАЭС в общем объеме товарооборота Узбекистана составила 30,4%.
В 2020 году товарооборот Узбекистана с Евразийским экономическим союзом составил $9,83 млрд. Доля стран ЕАЭС в общем объеме товарооборота Узбекистана составила 27,1%.
В 2019 году товарооборот Узбекистана с Евразийским экономическим союзом составил $11,2 млрд. Доля стран ЕАЭС в общем объеме товарооборота Узбекистана составила 26,5%.
В 2019 году Узбекистан экспортировал товаров (без учета золота) на сумму $9,42 млрд., из которых на $2,83 млрд. было поставлено в ЕАЭС.
Традиционно Узбекистан экспортирует в ЕАЭС продукцию текстильной, автомобильной, электротехнической отрасли, а также продовольствие, прежде всего плодоовощную продукцию. Из ЕАЭС в Узбекистан поступают металлопродукция, нефтепродукты, древесина, машины и оборудование, продукция химической промышленности, продовольствие, в частности злаки, растительные масла и др.
При дальнейшей интеграции с ЕАЭС Узбекистан получит более выгодные условия для выхода на внешние рынки, в частности при торговле с Вьетнамом, Ираном, Сербией и Сингапуром, которые заключили соглашения о преференциальной торговле с ЕАЭС.
Как ранее сообщалось на ЦЭИР была возложена задача провести исследование и дать предварительную оценку последствий для экономики от возможного участия Узбекистана в ЕАЭС.
Исследование по оценке влияния вступления Узбекистана в ЕАЭС было презентовано в 14 вузах страны. Результаты исследования были опубликованы на сайте журнала «Экономическое обозрение», где размещены инфографики и аналитические статьи по результатам данного исследования.
В частности, эксперты ЦЭИР рассказали о том, как вступление в ЕАЭС повлияет на сельское хозяйство, транспортный сектор, автомобильную промышленность, текстильную, обувную, фармацевтическую, электротехническую отрасли, условия ведения бизнеса и другое.