– Hokim yordamchisi etib tayinlangandan keyin ishni nimadan boshladingiz? O‘tkazilgan o‘rganishlar davomida nimalar aniqlandi? O‘tgan vaqt davomida qanday natijalarga erishildi?
– 2022 yil yanvar oyida bu mas’uliyatli lavozimga tasdiqlanganman. Ishlar aholi qatlamini va tadbirkorlik sub’yektlarini xatlovdan o‘tkazishdan boshlangan. Faoliyat boshlangan davrda ustuvor e’tibor aholini to‘g‘ri toifalarga ajratish, kambag‘al, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarni aniqlashga qaratilgan bo‘lsa, endilikda individual dasturlar asosida tadbirkorlikni har tomonlama rivojlantirish va shu orqali mahallada istiqomat qiluvchilarning turmush farovonligini oshirish ishlariga urg‘u berilmoqda. Bu orqali ishsizlarning bandligi ta’minlanib, ularning xohish-istagiga ko‘ra imtiyozli kreditlar va subsidiyalar ajratilmoqda. To‘liq xatlovdan o‘tkazilgandan keyin aholi orasidan kambag‘al oila va tadbirkorlikka qiziqqan fuqarolarni aniqlashtirib oldik. Aholining ijtimoiy holatiga keladigan bo‘lsak, o‘rtahol xo‘jaliklar ko‘pchilikni tashkil etadi.
– Mahallangizning joylashuvi, iqtisodiy holati haqida to‘liqroq gapirib bersangiz. Hududda hozirgi paytda qanday dolzarb muammolar mavjud? Sizda ushbu masalalarni hal qilish bo‘yicha aniq reja bormi? Bo‘lsa, unda nima ishlar belgilangan?
– Mahalla tuman markazidan 4 km uzoqlikda joylashgan bo‘lib, o‘rta darajadagi mahalla hisoblanadi. Ushbu MFYda 737 ta xonadon mavjud bo‘lib, 3855 nafar fuqaro istiqomat qiladi. Mahalla hududi, asosan, xonadonlardan iborat bo‘lib, aholining asosiy qismi dehqonchilik bilan shug‘ullanadi. Mahallada jami 42 ta tadbirkorlik sub’yekti mavjud. “Birlik” MFYda 1 ta maktab, 2 ta xususiy bolalar bog‘chasi bor. Aholi asosan o‘z tomorqasida band. Shuningdek, aholining bir qismi mavsumiy ishlar bilan ham shug‘ullanadi. O‘rganishlar natijasida hududda yil boshida 56 nafar ishsiz fuqaro borligi aniqlandi. Mahalladagi eng dolzarb muammo ham shu. Ularga zarur moliyaviy ko‘mak berilib, kredit va subsidiyalar ajratildi. Ishsizlarning 14 nafariga oilaviy tadbirkorlikni boshlashi uchun imtiyozli kredit ajratildi. Yana 4 nafariga subsidiya berildi, 2 kishiga dehqon xo‘jaligi tashkil etishi uchun auksion orqali yer ajratildi. Shu ishlar orqali aholi bandligi ta’minlandi. Natijada, yuqoridagi ko‘rsatkich hozirgi kunga kelib ancha kamaydi va ayni paytda 6 tani tashkil etmoqda. Qolgan ishsizlar muntazam jamoat ishlariga jalb etib kelinmoqda. Bu ham ularning moliyaviy ahvolini yaxshilaydi.
Mahallaning iqtisodiy holati, yetakchi rivojlanish drayveri haqida gapiradigan bo‘lsak, asosiy drayverimiz qishloq xo‘jaligi, xususan, sabzavotchilik. Shu yo‘nalish bo‘yicha aholiga yer ajratib berganmiz, 64 ta kambag‘al oilaga dehqon xo‘jaligi ochib berilgan. Tuman zaxira yer fondiga qaytarilgan yer hududlaridan auksion orqali kambag‘al oilalarga dehqon xo‘jaligi bilan shug‘ullanish maqsadida ijaraga yer olib, qonuniy rasmiylashtirilib berildi. Shuningdek, ularga o‘z ish faoliyatlarini davom ettirishlari uchun kreditlar ajratildi.
Kitob tumanida yetakchi yo‘nalish qishloq xo‘jaligi bo‘lganligi bois aholining katta qismi dehqonchilik bilan shug‘ullanadi. Biroq, qishloq xo‘jaligi uchun suv masalasi bizda jiddiy muammo hisoblanadi. Aholi faqat artezian quduq suvlaridan foydalanadi. Daryodan keladigan oqova suvlarini hududimizga olib kelishda muammolar bor, chunki mavjud kanallar yaroqsiz holga kelib qolgan. Har doim ham quduqlardagi artezian suvlaridan foydalanib bo‘lmaydi. Yaroqsiz kanallarni ta’mirlash bo‘yicha bir qator takliflarni tuman hokimligiga kiritganmiz. O‘zimiz ham qarab turganimiz yo‘q. Fermer xo‘jaliklari bilan kelishib, hokimiyat yordamida hashar yo‘li bilan kanallarni ta’mirlab chiqdik. Shu bilan bir qatorda, ichimlik suvi bo‘yicha ham muammolar uchrab turadi. Bizning hisob bo‘yicha mahalladagi 130 ta xo‘jalikka ichimlik suvi yetib bormagan.
– Tajribangizga tayangan holda ayting-chi, mahallangizda kambag‘allik holatlarini keltirib chiqaruvchi asosiy sabab va omillar nimada? Sizningcha, hududingiz aholisi o‘rtasida kambag‘allik darajasini yanada samarali kamaytirish uchun qo‘shimcha nima ishlar qilish kerak?
– Kitob tumani tog‘li hudud hisoblanadi. Kambag‘allikni keltirib chiqaruvchi asosiy omillardan biri – doimiy, rasmiy ish o‘rinlarining kamligi. Tumanda katta zavod-fabrikalar ko‘p emas. Xususiy tadbirkorlik sub’yektlari anchagina, lekin ular aholini to‘liq doimiy ish bilan ta’minlay olmaydi. Shunday bo‘lsa ham, aholini ish bilan band qilishga intilamiz. Buning uchun turli xil moliyaviy yordam instrumentlaridan foydalanamiz.
Hududimizda ham katta zavod-fabrikalar qurilsa, kambag‘al aholi qatlami deyarli qolmaydi. Chunki doimiy ish bilan ta’minlangan, rasmiy ishlab turgan odam kambag‘allikdan tezda chiqib ketadi.
– Mahallangiz rivojining asosiy iqtisodiy o‘sish drayveri nima? Nega ushbu yo‘nalishlar tanlab olindi? Tanlangan yo‘nalishlarni tezkor rivojlantirish uchun qanday ishlar qilinmoqda?
– Boshida aytib o‘tilganidek, asosiy drayver – sabzavotchilik. Hududimiz ota-bobolarimiz davridan buyon sabzavot yetishtirish bilan shug‘ullanib kelgan. Shu sababli aholi bu borada yaxshi tajribaga ega. Dehqonchilikning sir-asrorlaridan yaxshi xabardor. Hududning yerlari ham shunga mos – unumdor yerlar. Asosiy drayver yo‘nalishga qo‘shimcha sifatida chorvachilik va issiqxonachilikni ham keltirib o‘tish mumkin. Bu yo‘nalishlar keyingi yillarda ancha rivojlanib bormoqda.
– Mahallangizda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qanday imkoniyatlar mavjud? Hududda yirik tadbirkorlar bormi? Ularni mahallani iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish ishlariga qanday jalb qilish mumkin? Ular bilan qanday ishlayapsiz? Bunga misollar keltira olasizmi?
– Mahallada yirik tadbirkorlar unchalik ko‘p emas. Ularning asosiy qismi boshqa hududlarda tadbirkorlik faoliyatini yuritadi. Hududimizdagi tadbirkorlar, asosan, hashar yo‘li bilan qilinadigan ishlarda, mahalla infratuzilmasini yaxshilashda yoki kambag‘al oilalarga homiylik ko‘magi ko‘rsatish bo‘yicha baholi qudrat yordam ko‘rsatishadi. Lekin shunga qaramasdan, mahallada kichik tadbirkorlikni rivojlantirish ustida ishlamoqdamiz.
– Xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, ularni Vatanga qaytishga undash borasida mahallangizda qanday ishlar amalga oshirilmoqda? Misollar keltiring.
– Migratsiya masalasiga keladigan bo‘lsak, bu masala bo‘yicha ham alohida xatlov o‘tkazildi. Ro‘yxat bo‘yicha 155 nafar fuqaro chet ellarda mehnat faoliyati bilan mashg‘ul. Ularni o‘z yurtiga qaytarish bo‘yicha reja ishlab chiqilgan. Bugunga qadar ularning 57 nafari vataniga qaytarildi. Xususan, Rossiyada ishlayotgan fuqarolar bilan ham telefon orqali bog‘lanildi. Xorijda daromadi yaxshi bo‘lmagan fuqarolarni ortga qaytarib, o‘zimizda ish bilan ta’minladik. Masalan, 8 nafar fuqaroga oilaviy tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yishi uchun sharoit qilib berildi. Bir necha fuqaroga chorvachilik bilan shug‘ullanishi uchun kredit ajratildi. Qolgan fuqarolarga o‘zlarining qiziqishlaridan kelib chiqib, bilim olish va tanlagan yo‘nalishlari bo‘yicha kasb malakalarini egallashlari uchun monomarkazlarga o‘qitishga yuborildi. Shu orqali ularning oldingi ishlaridan daromad jihatidan yuqoriroq ish bilan ta’minlandi.
– 2023 yilda mahallalarning reytingi joriy etildi, yakka tartibdagi dasturlar amaliyoti yo‘lga qo‘yildi, mahallalarning faol a’zolari soni 5 nafardan 7 nafarga oshirildi. Bu ishlar faoliyatingizda qanday aks etdi, ish samaradorligi ortdimi?
– Mahalla faollarining ish samaradorligi oshishida bu qarorning o‘rni, albatta, katta bo‘ldi. Chunki mas’ullarning vazifalari yanada aniqlashdi, hamma o‘z ishi bilan shug‘ullana boshladi, shu yo‘l bilan yaxshi natijalarga erishish mumkin. Masalan, hokim yordamchilarining asosiy vazifasi – kambag‘al oilalarning iqtisodiy-ijtimoiy ahvolini o‘rganish, ularning bandligini ta’minlashga ko‘maklashish, tadbirkorlik bilan shug‘ullanishi uchun zarur yordam ko‘rsatish, muammolari bilan shug‘ullanish, shu orqali, ularni kambag‘allikdan chiqarishdan iborat. Shuningdek, hokim yordamchilari mahallani yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar ham ishlab chiqishi mumkin.
Mahallada istiqomat qiluvchi fuqaro biror muammo bilan oldimizga kelganda, u tezda tegishli xodimga biriktiriladi, bu esa masalaning o‘sha joyda hal bo‘lishiga olib keladi. Misol uchun, bolalar nafaqasi masalasida oldinlari hokim yordamchilari ancha vaqt va mehnat sarflagan bo‘lsa, endilikda bu jarayon onlayn shaklga o‘tkazildi, natijada, ish samaradorligi va tezligi oshdi.
– Aholining kredit oldi-berdi jarayonlari natijalari bilan yaqindan tanishligim bois, bundan yaxshi xabardorman. So‘nggi yillarda tadbirkorlikni rivojlantirish, aholini kambag‘allikdan chiqarish masalalari bo‘yicha kredit va subsidiyalar olish tartibi oldingidan ancha osonlashdi, mablag‘larni onlayn tarzda rasmiylashtirish va olish imkoniyati yaratildi.
Biroq, o‘z tajribamdan kelib chiqib aytadigan bo‘lsam, kreditlar masalasida muammolar hali ham uchrab turibdi. Aholi kreditlarni naqd shaklda olishni istaydi. Shuningdek, ajratilayotgan kreditlar bo‘yicha foiz stavkalari masalasi ham dolzarbligicha qolmoqda, chunki ular ancha yuqori. Kambag‘al oilalar oladigan kreditlar, foiz stavkalari yuqoriligi bois, ham kredit foizlarini to‘lash, ham oilasiga daromad olib kelishda qiyinchilikka uchramoqda. Bu esa xo‘jaliklarning kambag‘al aholi toifasidan chiqib ketishini qiyinlashtiradi.
Shu muammolarni hisobga olib, mening fikrimcha, kambag‘al aholi qatlami uchun foizsiz kreditlar yoki kam foizli kreditlar joriy qilinsa maqsadga muvofiq bo‘lar edi.
– Keyingi yilda mahallani rivojlantirish bo‘yicha qanday ustuvor vazifalar belgilandi? Bu yo‘nalishda yana qanday rejalaringiz bor?
– 2024 yilgi barcha rejalarimiz mahalla farovonligini oshirishga qaratilgan. Qishloq xo‘jaligi bizda eng asosiy ustuvor yo‘nalish bo‘lganligi bois takliflar ham shu yo‘nalish bilan bog‘liq. Aholi orasidagi eng katta talab ham shu yo‘nalish bo‘yicha. Foydalanilmayotgan va bo‘sh yotgan yer maydonlarini zaxiraga o‘tkazib, aholining dehqonchilik bilan shug‘ullanishlari uchun foydalanishga berish taklifi bilan chiqqanmiz. Agar yer ajratilib, dehqonchilik qilish uchun moliyaviy ko‘maklar berilsa, aholi daromad topadi, tadbirkorligini yuritadi, natijada, kambag‘allikdan tez orada chiqadi.
Mahalla joylashgan hududda 4 ta yirik qayta ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadigan zavod mavjud bo‘lib, bir necha yillar avval ularning faoliyati turli sabablarga ko‘ra to‘xtab qolgan edi. Mutasaddi davlat organlari va tashkilotlar ko‘magida ularning faoliyatini qayta tiklash uchun zarur kredit mablag‘lari ajratildi. Ularga mahalla aholisini ish o‘rni bilan ta’minlash sharti evaziga kerakli sharoitlar yaratib berildi. Shulardan 2 tasining ishi yaqin orada qayta tiklanish arafasida. Bu yirik korxonalar 50-60 ga yaqin mahallada istiqomat qiluvchi fuqarolarni ish bilan ta’minlay oladi. 2025 yilning yanvar oylariga borib, shu zavodlar ish faoliyati to‘liq tiklanishi kutilyapti.
Zaxira yerlaridan ajratilib berilsa, kelgusi yilda 20 ta dehqon xo‘jaligi sub’yekti yaratish ham rejamizda bor.
Shuningdek, mikroloyihalarga keladigan bo‘lsak, yiliga kamida 10-20 ta mikroloyihani amalga oshiramiz. Masalan, 2024 yil hisobi bo‘yicha 30 mikroloyiha ishga tushgan. Jarayonda yana 2 ta mikroloyiha mavjud, yil yakuniga qadar u loyihalar ham to‘liq ishga tushadi. Har bir mikroloyiha 4-5 tadan yangi ish o‘rni yaratadi. Xulosa qilib aytganda, mavjud har bir kichik imkoniyatdan ham unumli foydalanishimiz zarur! Shunda maqsadga erishamiz.

— С чего вы начали работу после назначения помощником хокима?
— Меня утвердили на эту ответственную должность в январе 2022 года. Работа началась с описи населения и субъектов предпринимательства. В начале деятельности приоритет был ориентирован на разделение населения на категории, выявление бедных семей, нуждающихся в социальной защите. Мы выявили малообеспеченные семьи и жителей, желающих заняться предпринимательством. Что касается социального статуса населения, то домохозяйства со средним доходом составляют большинство. Сейчас же на основе индивидуальных программ упор делается на всестороннее развитие предпринимательства. Выделяются льготные кредиты и субсидии, благодаря чему обеспечивается трудоустройство безработных с учетом их целей и желания
— Расскажите подробнее о своей махалле. Каковы текущие проблемы?
— Махалля расположена в 4 км от районного центра и считается махаллей среднего уровня. В МСГ расположено 737 домов, в которых проживают 3855 граждан. Территория махалли состоит в основном из жилых домов, основная часть населения занимается сельским хозяйством. Всего в махалле 42 субъекта предпринимательства. В МСГ «Бирлик» имеется 1 школа, 2 частных детских сада. Население в основном занято на собственных приусадебных участках. Также часть населения занята на сезонных работах.
В результате исследований установлено, что на начало 2024 года число безработных граждан составляло 56 человек. Именно это и является самой острой проблемой в махалле. Им была оказана необходимая финансовая поддержка, выделены кредиты и субсидии. 14 безработным предоставлен льготный кредит для открытия семейного бизнеса. Еще 4 человека получили субсидии, двум гражданам через аукцион выделили землю для устройства дехканского хозяйства. В результате указанный выше показатель значительно снизился и в настоящее время составляет 6. Остальные безработные привлечены к регулярным общественным работам, что также улучшает их финансовое положение.
— Что является основным драйвером экономического роста в вашей махалле? Почему были выбраны именно эти направления? Что делается для ускорения развития выбранных направлений?
Поскольку ведущим направлением в Китабском районе является сельское хозяйство, большая часть населения занимается земледелием. В нашей области овощи выращивают еще со времен наших предков. Поэтому у населения есть хороший опыт в этом плане. Местные жители прекрасно знают многие секреты земледелия. Земля региона тоже соответствует этому – она очень плодородная. Помимо основного драйвера, можно упомянуть также животноводство и тепличное хозяйство. Эти направления в последние годы развиваются гораздо лучше.
Поэтому ведущим драйвером развития махали является сельское хозяйство, в частности, овощеводство. Мы выделили населению землю, для 64 малоимущих семей организовали дехканское хозяйство. Земли, возвращенные в районный резервный земельный фонд, сдавались через аукционы в аренду бедным семьям для ведения сельского хозяйства и оформлялись юридически. Также им были выделены кредиты для продолжения деятельности.
Одной из серьезных проблем у нас является недостаток воды для сельского хозяйства. Жители используют только артезианскую колодезную воду, однако не всегда имеется такая возможность. Есть проблемы с подведением сточных вод из реки на нашу территорию, так как существующие каналы уже пришли в негодность. Мы внесли хокиму района ряд предложений по ремонту вышедших из строя каналов, а также, по согласованию с фермерскими хозяйствами и с помощью хокимията, отремонтировали каналы путём хашара. Кроме того, встречаются проблемы и с питьевой водой. По нашим подсчетам, питьевая вода не доходит до 130 домохозяйств махалли.
— Исходя из своего опыта, скажите, каковы основные причины и факторы бедности в вашей махалле? Что, по вашему мнению, необходимо сделать еще, чтобы эффективнее снизить уровень бедности среди населения?
— Наш Китабский район — горный регион. Одним из основных факторов бедности является отсутствие постоянных, официальных рабочих мест. В районе не так много крупных заводов и фабрик. Частных субъектов предпринимательства много, но они не могут обеспечить полную занятость населения. Несмотря на это, мы стараемся занять население работой. И для этого используем различные инструменты финансовой помощи.
Если в нашем регионе будут построены крупные заводы и фабрики, то бедных слоев населения почти не останется. Потому что человек, имеющий постоянную работу, ведущий деятельность официально, быстро выберется из бедности.
Имеются ли крупные предприниматели в махалле? Привлекаются ли они к участию в экономическом и социальном развитии махалли?
— В округе не так много крупных предпринимателей. Основная их часть ведет предпринимательскую деятельность в других регионах. Предприниматели нашего региона оказывают ценную помощь в делах, в основном путем хашара, улучшении инфраструктуры махалли и оказании спонсорской поддержки малоимущим семьям. Но, несмотря на это, мы работаем над развитием малого предпринимательства в махалле.
— Что делается в махалле для поддержки граждан, работающих за границей, и стимулирования их возвращения на родину?
— По вопросу трудовой миграции также была проведена отдельная опись, согласно которой 155 граждан занимаются трудовой деятельностью за рубежом. Разработан план по возвращению их в свою страну. На сегодняшний день 57 трудовых мигрантов возвращены на родину. В частности, с гражданами, работающими в России, связывались по телефону. Мы вернули граждан, чьи доходы за рубежом были невысокими, и обеспечили их работой здесь. Например, 8 гражданам были предоставлены условия для налаживания семейного предпринимательства. Некоторым гражданам был предоставлен кредит на развитие животноводства. Остальных граждан направили в моноцентры для обучения и приобретения профессиональных навыков по интересам. Благодаря этому им была предоставлена работа с более высоким доходом, чем на предыдущих местах работы за рубежом.
— В 2023 году был введен рейтинг махаллей, налажена практика индивидуальных программ, количество активных членов махаллей увеличено с 5 до 7. Как все это повлияло на вашу работу, повысилась ли эффективность вашей работы?
— Роль этого решения в повышении эффективности работы активистов махалли, безусловно, была велика. Благодаря тому, что задачи ответственных лиц стали более понятными, удалось добиться лучших результатов. Когда к нам обращаются жители махалли со своими проблемами, их тут же прикрепляют за соответствующим сотрудником, что приводит к решению проблемы на месте. Например, в случае с детскими пособиями, если раньше помощники хокима тратили много времени и сил, то теперь этот процесс переведен в онлайн-форму, в результате чего повысилась эффективность и скорость работы.
— Исходя из практического опыта в качестве помощника хокима, какие предложения вы можете дать по дальнейшему улучшению деятельности помощников хокимов в Узбекистане и повышению эффективности их работы?
— Поскольку я близко знаком с результатами кредитных операций населения, я хорошо понимаю это дело. В последние годы процедура получения кредитов и субсидий на развитие предпринимательства, выведение населения из бедности стала значительно проще, чем раньше, появилась возможность оформить и получить средства онлайн.
Однако, исходя из моего опыта, могу сказать, что проблемы с кредитами все же есть. Жители хотят получать кредиты наличными. Также остается актуальным вопрос процентных ставок по выдаваемым кредитам, поскольку они достаточно высоки. Из-за высоких процентных ставок по кредитам малоимущие семьи испытывают трудности как с выплатой процентов по кредиту, так и с обеспечением дохода для семьи. Это затрудняет выход домохозяйств из категории бедного населения. Учитывая эти проблемы, на мой взгляд, было бы целесообразным ввести беспроцентные кредиты или льготные кредиты для бедного населения.
— Какие приоритетные задачи были определены по развитию махалли в следующем году? Какие планы у вас есть в этом направлении?
— Все наши планы сосредоточены на повышение благосостояния махалли. Поскольку сельское хозяйство у нас является основным приоритетным направлением, предложения тоже касаются этого ориентира. Мы вышли с предложением перевести неиспользуемые и пустующие земельные участки в резерв и предоставить их населению для занятия земледелием. Если будут выделены земли из резерва, то в следующем году мы планируем создать 20 субъектов дехканских хозяйств.
В регионе, где расположена махалля, есть 4 крупных перерабатывающих завода, но несколько лет назад их деятельность была остановлена по разным причинам. При поддержке уполномоченных государственных органов и организаций были выделены необходимые кредитные средства для восстановления их функционирования при условии обеспечения работой жителей махалли. Работу двух из них в ближайшее время собираются восстановить. Эти крупные предприятия могут обеспечить занятостью около 50-60 жителей махалли. Ожидается, что в ближайшее время трудовая деятельность этих заводов будет полностью восстановлена.
Что касается микропроектов, то мы реализуем не менее 10-20 микропроектов в год. Например, в 2024 году запущено 30 микропроектов. В стадии реализации находятся еще два микропроекта, которые должны быть завершены до конца года. Каждый микропроект создает 4-5 новых рабочих мест. Словом, нам необходимо плодотворно использовать каждую возможность. Только так мы сможем достигнуть поставленных целей!