2023 yildan boshlab O‘zbekistondagi biznes muhiti dinamikasi Markaz tomonidan Trading Economics portalida muntazam yangilanib bormoqda.
Biznes muhiti tahlili
Biznes muhiti bo‘yicha jamlanma indikator oktyabr oyida o‘sishni davom ettirib, 55 bandga yetdi, bu o‘tgan yilning shu davridagi ko‘rsatkichidan 13 bandga yuqori. O‘sish barcha komponentlar hisobiga amalga oshdi.
Barcha sohalarda biznes muhiti yaxshilangani qayd etilmoqda. Xususan, qishloq xo‘jaligida o‘tgan yilga nisbatan 11 bandga o‘sib, 61 bandga yetdi; sanoatda esa 8 bandga o‘sib, 46 bandni tashkil etdi; qurilish va xizmatlar sohasida esa mos ravishda 13 va 17 bandga ko‘tarilib, 58 va 57 bandga yetdi.
Joriy biznes sharoiti kutilganidan tezroq yaxshilandi.
Joriy holat indeksi 22 bandga o‘sib, 55 bandga yetdi, shu bilan birga kutilmalar indeksi 4 bandga ko‘tarilib, 56 bandni tashkil etdi. Tarmoqlar bo‘yicha joriy vaziyat tahlili qishloq xo‘jaligida sezilarli o‘sishni ko‘rsatdi (+23) va ko‘rsatkich 60 bandga yetdi. Sanoatda indeks 15 bandga oshib 45 bandni, qurilish sohasida 21 bandga oshib 57 bandni tashkil qildi. Xizmatlar sohasida esa eng katta o‘sish qayd etildi (+26) va 57 bandga yetdi.
Yaqin uch oy uchun kutilmalar ijobiyligicha qolmoqda. Tarmoqlar kesimida prognoz ko‘rsatkichlari quyidagicha: qishloq xo‘jaligida — 62 band (yuqori optimizm darajasi), sanoatda — 46 band (ijobiy kutilmalar), qurilish va xizmatlar sohalarida esa barqaror o‘sish mos ravishda 59 va 57 bandni tashkil etmoqda.
O‘zbekistonda biznes-muhiti dinamikasi
So‘rov natijalariga ko‘ra, mamlakatdagi tadbirkorlarning yarmi (50%) o‘z biznesining joriy holatini “yaxshi” deb baholagan, o‘tgan yili esa respondentlarning atigi 38%i bu haqda ma’lum qilgan. So‘nggi uch oy ichida biznes faoliyati yaxshilandi deb hisoblagan korxonalar ulushi 42%ni tashkil etdi, bir yil avval bu ko‘rsatkich 32% bo‘lgan. Talab oshganini har ikkinchi tadbirkor (50%) qayd etgan, o‘tgan yili esa faqat uchdan bir qismiga yaqin kompaniyalar (35%) faoliyatda ijobiy o‘zgarishlarni bildirgan edi.
O‘zbekiston biznes muhiti indeksi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan sanoatning turli tarmoqlaridagi 1000 dan ortiq korxonalarda o‘tkazilgan so‘rovlar asosida hisoblab chiqiladi. Biznes muhitining o‘zgarishi indekatori IFO instituti (Germaniya) metodologiyasiga asoslangan. So‘rovlar davomida korxona rahbarlari ishlab chiqarish dinamikasi, talab, narxlar va boshqa ko‘rsatkichlar asosida tadbirkorlik faoliyatidagi joriy va kutilayotgan o‘zgarishlarni baholaydilar.

Бизнес-климат Узбекистана укрепляется
Начиная с 2023 года динамика бизнес-климата Узбекистана обновляется ЦЭИР на портале Trading Economics.
Сводный индикатор бизнес-климата в октябре продолжил рост и достиг 55 пунктов, что на 13 пунктов выше уровня прошлого года. Вклад в повышение пришёлся от всех компонентов.
По всем отраслям отмечено улучшение бизнес-климата. В частности, в сельском хозяйстве отмечен рост на 11 пунктов к прошлому году до 61; в промышленности - 8 пунктов до 46; в строительстве и услугах - плюс 13 и 17 до 58 и 57 пунктов соответственно.
Текущие условия бизнеса улучшались быстрее, чем ожидания.
Индекс текущего состояния прибавил 22 пункта и достиг 55, тогда как индекс ожиданий вырос на 4 пункта – до 56. Секторная разбивка по текущей ситуации показывает значительный рост в сельском хозяйстве (+23) до 60. Промышленность выросла на 15 пунктов до 45; строительство увеличилось на 21 пункт до 57; услуги показали наибольшее усиление (+26) достигнув 57 пунктов.
Ожидания ближайшие три месяца остаются положительными. По отраслям прогнозные оценки составляют в сельском хозяйстве 62 пункта, достаточно высокий уровень оптимизма; в промышленности 46 пунктов, что характеризуется положительными ожиданиями; в строительстве и услугах устойчивое расширение 59 и 57 пунктов соответственно.
По результатам опроса, половина всех предпринимателей в стране, оценивают текущее состояние своего бизнеса как хорошее (50%), тогда как год об этом сообщило лишь 38% респондентов.
Улучшение бизнеса за последние три месяца отметили 42% предприятий, годом ранее лишь 32%. Рост спроса заметил каждый второй предприниматель (50%), тогда как год назад только около трети компаний (35%) сказали об улучшении активности.