– O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 3 dekabrdagi PF-29-son Farmoniga muvofiq, respublikamizning har bir mahallasida hokim yordamchilari lavozimi tashkil qilindi. Men ham boshqa hamkasblarim qatori Xorazm viloyati Urganch shahar Toza-Bog‘ mahallasida hokim yordamchisi bo‘lib ish boshladim. Ishimning birinchi kunidan “Davlat siyosatini mahallagacha tushirish, aholi bandligini ta’minlash, ularning daromadini ko‘paytirish, tadbirkorlikni rivojlantirish, shu orqali kambag‘allikni qisqartirish”ni o‘zimga bosh maqsad qilib olganman.
Ushbu lavozimning mazmuni, qisqacha qilib aytadigan bo‘lsam, mahallani, har bir xonadonning, shuningdek, har bir fuqaroning yashash sharoitini uyma-uy yurish orqali o‘rganish, hududning o‘sish nuqtalarini aniqlash, mahallada muvaffaqiyatga erishgan tadbirkorlar va mahalla faollari bilan hamkorlikda ishlash va doimiy fikr almashish vazifalarni to‘g‘ri belgilashda deb bilaman. Shuningdek, o‘z tadbirkorligini boshlagan, kengaytirmoqchi bo‘lganlarga ko‘maklashish, bilim va ko‘nikmaga ega bo‘lmagan fuqarolarni o‘quv kurslarida o‘qitish, ishsiz aholini ish bilan band qilib, oilalar daromadini ko‘tarish, oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida imtiyozli kreditlar olishga ko‘maklashish, mahallaning o‘sish nuqtasidan kelib chiqib, ularni lider tadbirkorlarga kooperatsiya orqali biriktirish, boshqa hokim yordamchilari bilan tajriba almashish, mahallada bo‘sh bino va yer maydonlarini aniqlash kabilar ham bizning asosiy vazifalarimiz qatoriga kiradi.
Zimmamizga yuklatilgan vazifalardan tashqari, har bir fuqaro muammolarini tinglash, ularni hal qilish, ijtimoiy ko‘maklashish, nogironligi bor va ijtimoiy qiynalgan aholi qatlamidan doimiy xabar olib turish va ko‘maklashish ishlariga ham birday mas’ulmiz.
Qisqa qilib aytganda, hokim yordamchisi davlatimizda olib borilayotgan islohotlarni, Prezidentimiz siyosatini mahalla darajasida aholiga tatbiq qilish, shuningdek, mahallaga tushib, aholini orqasidan ergashtirib, ularning barcha muammolarini hal qilib beradigan darajada ishlashni talab qiladigan mas’uliyatli lavozimdir. Hokim yordamchisi davlatimizda olib borilayotgan islohotlarni mahalla darajasida aholiga tatbiq qilish, aholini ortidan ergashtirib, ularning muammolarini hal qilib berish uchun mas’uldir.
– O‘zingiz va ushbu lavozimga qanday kelganingiz haqida batafsilroq so‘zlab bering. Hokim yordamchisi bo‘lgan mahallangizdagi ishlar bilan avval qanchalar tanish edingiz? Ilgarigi qanday ish tajribangiz hokim yordamchilariga yuklatilgan vazifalarni hal qilishga imkon bermoqda?
– Men Vapayev Shavkat Bahodirovich, 1986 yilda Xorazm viloyati Urganch shahrida tug‘ilganman. Oilaliman, bitta farzandim bor. Ma’lumotim - oliy. Toshkent Irrigatsiya va melioratsiya institutini tugatganman. Hokim yordamchisi lavozimiga qadar Urganch shahar hokimligida turli lavozimlarda ishlaganman, Urganch shahar uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish bo‘limi boshlig‘i lavozimidan hokim yordamchisi lavozimiga o‘tganman.
Urganch shahar Toza-Bog‘ mahallasi ko‘p xonadonli uylardan iborat. Oldingi faoliyatimda har bir ko‘p xonadonli uylar bilan individual ishlaganim sababli mahalla bilan yaxshi tanishman. Zimmamdagi vazifalarni sidqidildan bajarishda oldingi ishlagan joylardagi tajribam ham qo‘l kelmoqda. Qolaversa, xalq bilan ishlab, yanada ko‘proq tajriba orttirmoqdaman.
– Mahallangiz haqida batafsil ma’lumot bering. U qayerda joylashgan, qishloqda yoki shahardami, kattaligi qanday, mahalla ahlining ishlashi uchun qanday yirik korxonalar mavjud, mahalla aholisi, asosan, qaysi faoliyat turlari bilan shug‘ullanadi? Mahallada qanday ijtimoiy infrastruktura ob’yektlari bor (maktab, bog‘cha, tibbiy punkt va h.k.)?
– Men ishlayotgan mahalla Urganch shahrida joylashgan bo‘lib, 24,5 gektarni tashkil qiladi. Mahallada 40 ta ko‘p kvartirali uylar 1503 ta xonadondan iborat bo‘lib, 1510 ta oila, shuningdek, 4285 ta aholi istiqomat qiladi. Bundan tashqari mahallada 46 ta noturar ob’yektlar, 1 ta bog‘cha, 1 ta “Ishga marhamat” monomarkazi mavjud. Mahallada 83 ta tadbirkorlik sub’yektlari faoliyat yuritib kelmoqda. Mahalla aholisi, asosan, xizmat ko‘rsatish hamda savdo bilan shug‘ullanadi. Mahalla hududida yiik sanoat korxonalari mavjud emas.
– Mahalla aholisi bilan qanday aloqa o‘rnatdingiz, ular bilan tanishish qanday kechdi? Muammolar yuzasidan qancha murojaatlar tushmoqda, muammolarni hal etishda axborot platformasining ham yordami tegyaptimi?
– Birinchi ish kunimdanoq mahalla raisi, yoshlar yetakchisi, xotin-qizlar faoli va uchastka noziri bilan yaqindan tanishib, aholi uchun ishlayotganligimiz sababli bir jamoa bo‘lib ishlashga kelishib oldik. Ya’ni, bir fuqaroning yashash sharoitini o‘rganib, uyma-uy yurish orqali xonadonlarni xatlov qilib chiqdim. Mahalla aholisi bilan aloqa o‘rnatishda, avvalambor, mahalla faollari bilan yaqindan tanishib, ishlarni ular bilan hamkorlikda tashkillashtirdim. Mahallaning Telegram kanalini ochib, aholi o‘z muammolarini shu kanal orqali bildirishi uchun sharoit yaratdim, hozirgi kungacha ular bilan maslahatlashib, kelishib ishlamoqdaman. Mahalladagi ko‘pchilik muammolar maxsus platforma yordamida hamkor tashkilotlar bilan birgalikda hal etilmoqda.
– Hokim yordamchisi sifatida mahallangizda tadqiq va so‘rovlar o‘tkazgansiz. Iltimos, ularning natijalari haqida bizga batafsil ma’lumot bering, nimalarni aniqladingiz?
– Hokim yordamchisi sifatida aholi o‘rtasida ko‘p marotaba har xil mavzularda so‘rovnomalar o‘tkazdim. Misol uchun, aholining yashash sharoitini yaxshilash, ijtimoiy muhtoj qatlamlarga hamkorlikda ko‘mak berish uchun ular orasida o‘tkazilgan so‘rovnomada ko‘pchilik faol qatnashdi. Telegram kanaldagi so‘rovnoma yakunlaridan kelib chiqib, qaysi yo‘nalish ko‘p ovoz olsa, shu yo‘nalishni ish rejamga kiritib bormoqdaman. Masalan, moddiy qiynalgan, nogironligi, kasalligi bor aholi muammolarini yechishda sog‘liqni saqlash xodimlari, hamshiralar birgalikda ishlab, doimiy xabar olib turdik. Mahallamiz infrastrukturasini rivojlantirish bo‘yicha so‘rovnomada mahalla aholisi yo‘llarni asfaltlashtirish hamda piyodalar yo‘lakchasini ta’mirlash kerakligini bildirishgan edi. Bu masalalar aholi fikrini inobatga olgan holda mas’ullar oldiga qo‘yilib, hal etildi.
– Hududda aholining qaysi ijtimoiy guruhlari ko‘pchilikni tashkil qiladi, qancha kambag‘al va ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qo‘llab-quvvatlashga muhtoj, tadbirkorlik qanchalik rivojlangan? Mahallangizning “ijtimoiy portreti”ni raqamlar bilan ko‘rsatish mumkinmi?
– Xatlov natijasida mahallani 4 ta toifaga ajratib olganman.
1-toifa – daromadi kam, biroq daromad topishga harakat qilayotgan xonadonlar 101 ta (6,7%);
2-toifa – doimiy daromadga ega, qo‘shimcha daromad topish istagidagi xonadonlar 582 ta (38,7%);
3-toifa – ijtimoiy himoyaga muhtoj, boquvchisini yo‘qotgan, nogironligi bo‘lgan xonadonlar 78 ta (5,2%);
4-toifa – iqtisodiy ahvoli yaxshi va o‘ziga to‘q xonadonlar 742 ta (49,4%);
Shuningdek, mahallada 134 ta nogiron mavjud, 167 ta xonadon “Ijtimoiy himoya reyestri”da turadi. 9 ta oila “Temir daftar”, 57 ta xotin-qizlar “Ayollar daftari”, 7 nafar yoshlar “Yoshlar daftari”ga kiritilgan.
Mahallada 46 ta tadbirkorlik binolari mavjud bo‘lib, 83 ta tadbirkorlik sub’yektlari faoliyat yuritmoqda.
– Tadqiqlar natijasida mahalla aholisi orasida kambag‘allikning qanday asosiy sabablari aniqlandi? Ularni bartaraf etish va mavjud muammolarni hal qilish uchun qanday yondashuvlarni ishlab chiqdingiz? Ushbu sohalarda qanday chora-tadbirlar ko‘ryapsiz va amalga oshirishni rejalashtiryapsiz?
– Mahalla aholisi orasida kambag‘allikning asosiy sabablariga ko‘plab misollar keltirish mumkin. Ular xatlov natijasida, mahalla binosiga kelib, amaliy yordam so‘raydigan qatlam orasida aniqlangan sabablardan odamlarning ish topa olishmayotganligi, kasb-hunarga, uquvga ega emasligi va ayniqsa, oilalarda ishlovchi qatlamning to‘satdan kasallikka duchor bo‘lishi natijasida oila daromadining to‘xtab qolishi, boquvchisi bo‘lmagan va yolg‘iz onalar qaramog‘ida bolasi bo‘lishi bilan namoyon bo‘ladi. Qiynalgan oilalarni ushbu vaziyatdan chiqarish uchun o‘z rejamizga kiritib, “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasidan, “Ayollar daftari” jamg‘armasidan, “Yoshlar daftari” jamg‘armasidan, qolaversa, kelayotgan ishchi guruhlarning yordamlari va tadbirkorlarning homiyligi asosida ushbu oilalarning uylarini ta’mirlatish, jihozlash, shuningdek, oziq-ovqat, dori-darmonlar va davolatish ishlariga yordam berilmoqda. Shuningdek, ish topa olmayotgan aholining ishga joylashishiga, xususan, kasb-hunar olishga intilayotgan ayollar va yoshlarni o‘qitish natijasida yoki uy sharoitida tadbirkorligini yo‘lga qo‘yib, oila daromadlarini oshirishga ko‘maklashilmoqda. Bunga ko‘plab misollar keltirish mumkin.
– Aytingchi, mahalla ahlini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash borasida qanday ishlar amalga oshirildi?
– Bu borada ko‘plab ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, mahalla faollari ishtirokida har bir ko‘p xonadonli uylarda yashovchi aholi orasidan boquvchisi yo‘qlar, yolg‘iz onalar, nogironligi borlar, kasallikka chalingan fuqarolar biriktirilgan oilaviy poliklinika bilan hamkorlikda ularning ro‘yxati shakllantirilib, ro‘yxatda turganlarga dori-darmon tarqatilishi nazoratga olingan. Shuningdek, bayramlarda hokimlik, deputatlar, jamg‘armalar hisobidan va homiy tadbirkorlar hamkorligida oziq-ovqat tarqatish, dori-darmonlarni olib berish, kiyim-kechaklar berish, kommunal to‘lovlarni to‘lashda amaliy yordam berish, uylarni ta’mirlash ishlari, issiqlik tizimini o‘tkazish, bolalarga maktab formalari tarqatish amalga oshirildi, daftarda turgan kasallarning davolanishlari uchun zarur sharoitlar yaratib berildi.
– Kambag‘al uy xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash uchun mahallamizdagi xonadonlarni 4 toifaga ajratib, qaysi xonadonga qanday yordam ko‘rsatish zarurligini aniqlaganman. 1-toifaga kiruvchi xonadonlarga bo‘sh ish o‘rinlari, subsidiyalar va imtiyozli kreditlar olib berishga, 2-toifaga kiruvchi xonadonlarga imtiyozli kreditlar olib berishga va eng ko‘proq yordamga muhtoj 3-toifaga kiruvchi xonadonlarga o‘z tashabbusim bilan 4-toifaga kiruvchi, ya’ni tadbirkorlik bilan shug‘ullanuvchi xonadonlarni xohishiga qarab homiy sifatida biriktirib, mahalla faollari bilan hamkorlikda ishlarni olib bormoqdamiz. “2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi”ga kiritilgan maqsadlardan biri tadbirkorlikni har tomonlama taraqqiy toptirishdir. Shunga asoslangan holda mahallam drayveri sifatida savdo-sotiq va xizmat ko‘rsatish sohalari belgilangan. Hozirgi kunga kelib mahallada 46 ta noturar ob’yektlarda 83 ta savdo-sotiq va xizmat ko‘rsatish nuqtalari mavjud. Joriy yilda tadbirkorlik sub’yektlari sonini bir baravarga oshirib, mahallada ishsizlikni umuman yo‘q qilishni maqsad qilganmiz.
– Tajribangizdan kelib chiqib aytingchi, mahallada qayd etilgan holatlar qanday sabablarga ko‘ra kelib chiqmoqda? Sizningcha, mahalladagi kambag‘allik darajasini qisqartirish uchun yana nimalar qilish kerak?
– Mahallada qayd etilgan kambag‘allik holatlarini keltirib chiqaruvchi asosiy omillardan biri, yuqorida aytib o‘tganimdek, xotin-qizlar va yoshlar o‘rtasidagi ishsizlik, ularning kasbga o‘qimaganligidir. Shundan kelib chiqib, kambag‘allik darajasini qisqartirish uchun ishsiz fuqarolar, ya’ni xotin-qizlar va yoshlarning bandligini ta’minlash bo‘yicha ular uchun o‘quv kurslari tashkillashtirib, o‘qib chiqqan ishsiz xotin-qizlar va yoshlar uchun har bir sektorda mikromarkazlar ochilsa, ishsizlik soni kamayadi va o‘z-o‘zidan kambag‘allik darajasi ham qisqaradi. Mahallada nogironligi bor, boquvchisini yo‘qotgan yoki mehnatga layoqatsiz fuqarolari bor oilalar bo‘lib, bu oilalarda kambag‘allik darajasini qisqartirish uchun ular tadbirkorlar, homiylar yoki davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi zarur. Kambag‘al oilalarni homiylikka oladigan tadbirkorlarga davlat tomonidan berilib turgan imtiyozlarni yanada oshirib, soliq yengilliklari yoki kredit olishda yengilliklar berilsa, maqsadga muvofiq bo‘lar edi.
– Mahallaning barqaror rivojlanishida transport, energetika, kommunal, ijtimoiy va boshqa infratuzilmalarning mavjudligi va holati muhim ahamiyatga ega. Bu borada mahallangizdagi muammolarni qanday tavsiflab bera olasiz va ularni hal etish, mahallangizni obodonlashtirish borasida qanday ishlar olib boryapsiz?
– Hozirgi kunda mahallamiz ko‘p xonadonli uylardan iboratligi uchun ushbu ko‘p xonadonli uylarga professional boshqaruv kompaniyasi xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Mahallamizdagi ko‘p xonadonli uylar 1970-1980 yillarda qurilgan. Yuqoridagilardan kelib chiqib, mahalla faollari bilan mazkur muammolarni bartaraf qilish maqsadida 2022 yili maxsus dastur shakllantirishga erishdik. Dasturda, asosan, 2023 yil mahallaning hamda ko‘p xonadonli uylarning markaziy oqova suv tizimi almashtirilishi, kirish yo‘laklar ta’mirlanishi, qolaversa, yangidan bolalar maydonchalari tashkil qilinishi, piyodalar yo‘lakchasi yangidan barpo etishlishi, 25-son MTMni joriy ta’mirlash ishlari, shuningdek 2 ta ko‘chani asfaltlashtirish ishlarini amalga oshirish belgilangan. Bundan tashqari, mahalla faollari bilan joriy yilning 27 yanvar kuni yig‘ilish o‘tkazilib, qilanayotgan ishlar yuzasidan hisobotlar berildi va joriy yil dastlabki “Tashabbusli byudjet” jarayonlari boshlanayotganligi uchun “Ochiq byudjet” axborot portali orqali aholi kirib chiqishi uchun qulayliklar yaratish maqsadida ko‘p xonadonli uylarning oldini betonlashtirish taklifini kirgizish, ovoz to‘plash masalalari tushuntirilib, bu tashabbuslar ko‘pchilik tomonidan bir ovozdan ma’qullandi.
– “Mahallabay” tizimi mahalliy darajada hal qilib bo‘lmaydigan muammolarni hal qilishda barcha darajadagi boshqaruv organlarining yaqin o‘zaro hamkorligini ko‘zda tutadi. Bu boradagi ishlar qanday tashkil etilgan?
– Albatta, mahallarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish borasida oldimizda turgan muammolarni hal etishda yuqori tashkilotlar bilan hamkorlikda ishlab kelmoqdamiz. Hokim yordamchilarining ishlarini tizimli tashkil etish maqsadida respublika vakillaridan biriktirilgan xodimlar, viloyat va shahar hokimligi, viloyat va shahar xalq qabulxonalari, sektorlar, mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish boshqarmasi va shahar markazi, Markaziy bank va Agrobank shahar filiali, Aholi bandligiga ko‘maklashish markazi va ko‘plab shahar tashkilotlari va korxonalari vakillari o‘z vazifalaridan kelib chiqib, hokim yordamchilariga ko‘makchi bo‘lmoqda. Mahallada xonadonma-xonadon yurganimizda, turli muammolarga duch kelganimizda, bizga har bir tegishli tashkilotlar bilan bog‘lanib, joyida bartaraf etib ketish imkoniyati yaratildi. Jumladan, ishlarini to‘g‘ri tashkil qilish uchun hokim yordamchilari bugun yetarli shart-sharoitlar bilan to‘liq ta’minlandi. Ishxonalarimiz ta’mirlanib, faoliyat uchun zarur bo‘lgan barcha zarur uskunalar bilan jihozlangan. Fursatdan foydalanib, ularga o‘zimning minnatdorchiligimni bildiraman.
– Faoliyatimizda korrupsiyaga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida uni shaffoflik va ochiqlik prinsiplari asosida tashkil etishga harakat qilaman. Bunda, avvalo mahalla faollari, aholining o‘ziga tayanaman. Qilinayotgan har bir ish bo‘yicha xalq, deputatlar, mas’ul mahalliy hokimiyat organlari vkillari oldida hisobot beriladi. Har bir ishni xalq bilan bahamjihatlikda, maslahatlashgan holda qilamiz. Bunda gap ko‘p.
– Faoliyatingiz davomida mahallada nimalar o‘zgardi, aholining bunga munosabati qanday? Ularning hokim yordamchilari institutiga va umuman “mahallabay” tizimiga ishonchi ortdimi?
– Xalq orasiga kirib ishlash, uning og‘irini yengil qilish orqali el-yurt ishonchini qozonish oson ish emas. Aholining moddiy ahvoli o‘zgarishi, daromadi oshgani sari ularning o‘zlariga va davlatimizga ishonchi ham kundan-kunga ortib bormoqda. Mahallamizda faoliyat boshlaganimga oz fursat bo‘lishiga qaramay, hokim yordamchisi tavsiyanomasi asosida 2 ta ko‘chaga, Ma’rifat ko‘chasi va 3-daha Obodlik ko‘chasidagi 28-29-uylar oldiga jami 700 metrlik asfalt qilish ishlari, 4-5 ta ko‘p kvartirali uylarning avtomashinalar uchun parkovkasiga, 25-son MTMning kirish qismiga shag‘al to‘shash ishlari amalga oshirilmoqda. Qolaversa, yuqorida aytganimdek dasturga kiritilgan qolgan ishlar joriy yil amalga oshiriladi. O‘z tadbirkorlik faoliyatini boshlashi uchun murojaat etgan 72 nafar fuqarodan 46 nafariga 1424,6 mln so‘mlik imtiyozli kredit olib berildi, aholini tadbirkorlikkka jalb qilish maqsadida 2022 yil 56 nafar fuqarodan asbob-uskunalarni subsidiya orqali olish uchun 440 mln so‘mlik arizalar kelib tushgan bo‘lib, 191 mln so‘mlik 23 ta arizalar skoring jarayonidan o‘tib, buyruqlari rasmiylashtirilgan. 411 nafar fuqarolarning daromadli mehnat bilan bandligi ta’minlandi. Jumladan, 207 nafar fuqaro doimiy ish joylariga, 76 kishi haq to‘lanadigan jamoat ishlariga va 128 nafari o‘zini-o‘zi band qilish hisobiga ish bilan ta’minlandi. Yana 68 nafar fuqaro kasb-hunarga va tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitildi. O‘tgan davr davomida 10 ta yuridik va 28 ta yakka tartibdagi tadbirkorlik sub’yektlari tashkil qilindi. 4 nafar fuqarolar hunarmandlar uyushmasiga a’zo qilinib, hunarmand sifatida ish boshladi. Xulosa qilib aytganda, hokim yordamchisi lavozimining tashkil etilganligi mahallalarni har taraflama rivojlantirish, aholi turmush darajasini yaxshilash, daromadini oshirish ishiga salmoqli hissa qo‘sha boshladi, deb ishonch bilan aytish mumkin.

— Впервые в нашей стране была введена система работы «махаллабай» и во всех махаллях — должность помощника хокима. В чем для Вас суть этой должности, как Вы ее понимаете?
— В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-29 от 3 декабря 2021 года, в каждой махалле нашей республики введена должность помощника хокима. Также и я, наряду со своими коллегами, начал работать помощником хокима махалли «Тоза-Бог» в городе Ургенче Хорезмской области. С первого дня своей деятельности я поставил перед собой главную цель — довести государственную политику до уровня махалли, обеспечить занятость населения, увеличить его доходы, развить предпринимательство и тем самым сократить бедность.
Коротко говоря, целью моей должности является полное изучение махалли и условий жизни каждого домохозяйства, определение точек роста махалли, в сотрудничестве с активом махалли определение приоритетных задач. Также на нас возложены такие задачи, как оказание поддержки гражданам, желающим начать свой бизнес, содействие обучению граждан знаниям и навыкам, трудоустройство безработных, содействие в получении льготных кредитов, организация кооперации с ведущими предпринимателями, исходя из точек роста, выявление пустующих зданий и земельных участков в махалле. Кроме того, мы несем ответственность за предоставление помощи социально уязвимым слоям населения.
Словом, помощник хокима — это ответственная должность, на которой необходимо претворять в жизнь проводимые реформы. Как сказал глава нашего государства, надо спуститься в махаллю, повести за собой людей и неустанно работать, пока все их проблемы не будут решены.
— Расскажите подробнее о себе и о том, как Вы пришли к этой должности. Были ли ранее знакомы с работой в махалле, в которой ныне являетесь помощником? Какой у Вас опыт работы, позволяющий решать задачи, поставленные перед помощниками хокима?
— Я, Вапаев Шавкат Баходирович, родился в 1986 году в городе Ургенче Хорезмской области. У меня есть семья и один ребенок, имею высшее образование. Я закончил Ташкентский институт ирригации и мелиорации. До назначения на должность помощника хокима работал на различных должностях в хокимияте города Ургенча, с должности начальника отдела жилищно-коммунального обслуживания города Ургенча переведен на должность помощника хокима.
Махалля «Тоза-Бог» города Ургенча состоит из многоквартирных жилых домов. До этого я был хорошо знаком с махаллей, так как работал в хокимияте города Ургенча, а после на нынешней должности индивидуально работал с каждым многоквартирным домом и их жителями. Мой опыт на предыдущих местах работы также помог мне выполнять задачи, возложенные на помощника хокима. Кроме того, я неустанно продолжаю набирать опыт, работая с людьми.
— Можете дать подробную информацию о вашей махалле?
— Махалля, где я работаю, находится в городе Ургенче и составляет 24,5 га. Махалля состоит из 1503 квартир в 40 многоэтажных домах, в которых живут 1510 семей, а в них 4285 жителей. Кроме того, в махалле имеются 46 нежилых объектов, 1 детский сад, 1 моноцентр «Ишга мархамат». Здесь действуют 83 субъекта предпринимательства. Население махалли, в основном, занимаются обслуживанием и торговлей. На территории махалли нет крупных промышленных предприятий.
— Каким образом Вы наладили связь с жителями махалли, как познакомились с махаллей?
— С первого дня работы я поближе познакомился с председателем махалли, лидером молодежи, женским активистом и участковым инспектором. Мы договорились с ними работать в команде, провели подворовый обход, опросили людей и изучили бытовые условия каждого гражданина. Я открыл тelegram-канал махалли, создал условия для того, чтобы жители могли высказывать свои проблемы через этот канал, и до сих пор советуюсь и работаю с ними в согласии.
— В качестве помощника хокима Вы должно быть провели исследования и опросы в махалле. Пожалуйста, расскажите нам подробно об их результатах, что Вам удалось выявить?
— Будучи помощником хокима, я несколько раз проводил опросы среди населения на разные темы. Исходя из результатов опроса, на тelegram-канале включаю в свой план работы то направление, которое наберет больше всего голосов. Например, на вопрос «на что следует обращать внимание при решении проблем людей с финансовыми проблемами, инвалидностью и болезнями?» жители махалли ответили, что медицинские работники, то есть медсестры, должны регулярно посещать каждый многоквартирный дом и справляться о состоянии здоровья жителей. А в опроснике по развитию инфраструктуры нашей махалли жители отметили необходимость заасфальтировать дороги и отремонтировать тротуары. Эти вопросы ставились перед властями и решались с учетом мнения населения.
— Можно ли цифрами показать «социальный портрет» вашей махалли?
— В результате опросов я разделил махаллю на 4 категории.
1-я категория — 101 (6,7%) домохозяйство с низким доходом, но старающееся получать дополнительный доход;
2-я категория — 582 (38,7%) домохозяйства с постоянным доходом и желанием получить дополнительный доход;
3-я категория — 78 (5,2%) домохозяйств, нуждающихся в социальной защите, потерявших кормильца и имеющих членов с инвалидностью;
4-я категория — 742 (49,4%) домохозяйства с хорошим экономическим состоянием и самообеспеченностью.
Также в махалле проживают 134 лица с инвалидностью, 167 домохозяйств числятся в «Реестре социальной защиты». В «Железную тетрадь» входят 9 семей, в «Женскую тетрадь» — 57 женщин, в «Молодежную тетрадь» — 7 молодых людей. В махалле имеются 46 зданий для предпринимательства, действуют 83 субъекта предпринимательства.
— Были ли выявлены в результате исследования основные причины бедности? Какие меры Вы принимаете для устранения этих причин?
— На основе проведенных опросов и обращений населения основными причинами бедности среди жителей махалли можно назвать трудности с поиском работы, отсутствие профессии, навыков и образования, сокращение доходов в результате внезапной болезни трудоспособного члена семьи, затруднительное положение потерявших кормильца и одиноких матерей, ухаживающих за детьми.
Чтобы вывести нуждающиеся семьи из этой ситуации, мы включаем их в наш план и затем оказываем им помощь, проводим ремонт в их домах, обеспечиваем питанием, медикаментами, содействуем в лечении больных за счет средств фондов «Саховат ва кумак», «Женская тетрадь» и «Молодежная тетрадь», а также на основе поддержки приезжающих рабочих групп и спонсорской помощи предпринимателей. Также содействуем в увеличении доходов семей, помогая безработным устроиться на работу, обучая женщин и молодежь, желающих освоить профессию или наладить предпринимательскую деятельность в домашних условиях. Этому можно привести множество примеров.
— В махалле проводится большая работа по социальной поддержке населения. В частности, при участии активов махалли совместно с семейной поликлиникой сформирован список семей, потерявщих кормильца, матерей-одиночек, инвалидов и больных граждан из числа жителей многоквартирных домов, а также налажен контроль за выдачей им лекарственных средств. Также в праздничные дни за счет средств хокимията, депутатов, фондов и при содействии спонсоров-предпринимателей осуществляются раздача продуктов питания, доставка медикаментов, одежды, практическая помощь в оплате коммунальных услуг, ремонт домов, проведение системы отопления, раздача школьной формы детям семей, внесенных в «тетради» махалли.
— Какие способы Вы использовали в своей работе для поддержки бедных семей?
— Чтобы поддержать бедные домохозяйства, я разделил семьи нашей махалли на 4 категории и определил, какие домохозяйства нуждаются в помощи. Так, домохозяйствам 1-й категории оказывается помощь в получении вакансий, субсидий и льготных кредитов, домохозяйствам 2-й категории — льготных кредитов, а также к наиболее нуждающимся в помощи домохозяйствам 3-й категории по моей инициативе были прикреплены домохозяйства 4-й категории, которые занимаются предпринимательством и по своему желанию решили спонсировать их. Всю эту работу мы осуществляем в сотрудничестве с активами махалли.
Одной из целей, включенных в Стратегию развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, является всестороннее развитие предпринимательства. Исходя из этого, секторы торговли и услуг определяются как драйверы махалли. На сегодняшний день в махалле действуют 83 торговые и сервисные точки в 46 нежилых объектах. В этом году мы стремимся удвоить количество субъектов предпринимательства и полностью ликвидировать безработицу в махалле.
— Исходя из своего опыта, скажите, какие причины бедности в махалле? Как Вы думаете, что еще нужно сделать, чтобы сократить уровень бедности?
— Одним из основных факторов, вызывающих бедность в махалле, как я упомянул выше, является безработица и отсутствие профессионального образования среди женщин и молодежи. Исходя из этого, можно уменьшить число безработных и снизить уровень бедности путем организации для них курсов и открытия в каждом секторе микроцентров для окончивших эти курсы.
В махалле имеются семьи с инвалидами, нетрудоспособными гражданами и потерявшие кормильца, и для сокращения уровня бедности этим семьям необходима материальная поддержка предпринимателей, спонсоров, государства. Целесообразно увеличить льготы, предоставляемые Президентом предпринимателям, которые спонсируют малообеспеченные семьи, предоставить им налоговые льготы или кредиты.
— Для устойчивого развития махалли важное значение имеют наличие и состояние транспортной, энергетической, коммунальной, социальной и другой инфраструктуры. Как Вы можете описать проблемы махалли в этом отношении, какая работа ведется для их решения и благоустройства махалли?
— Поскольку наша махалля состоит из многоквартирных домов, их обслуживает управляющая компания. Многие многоквартирные дома в нашей махалле были построены в 1970-1980 годах. Нам удалось сформировать с активами махалли специальную программу на 2022 год, чтобы устранить имеющиеся проблемы в многоквартирных домах. В частности, согласно программе, в 2023 году будет заменена центральная канализация махалли и многоквартирных домов, отремонтированы подъездные коридоры. Кроме того, планируются обновление детских площадок, создание пешеходного перехода, текущий ремонт ДОУ № 25, выполнение работ по асфальтированию двух улиц.
Так как в этом году стартуют начальные процессы «Инициативного бюджетирования», то 27 января текущего года было проведено собрание с активом махалли, на котором обсуждалось предложение, внесенное через информационный портал «Открытый бюджет», по бетонированию передней площадки многоквартирных домов для облегчения входа и выхода жильцов, и это предложение было одобрено единогласно.
— Система работы «махаллабай» предусматривает тесное взаимодействие органов управления всех уровней в решении проблем, которые не могут быть устранены на местном уровне. Были ли в Вашей практике подобные ситуации?
— Конечно, мы работаем во взаимодействии с вышестоящими организациями для решения поставленных перед нами задач в плане социально-экономического развития в махаллях. В целях системной организации работы помощников хокима, им в силу своих обязанностей помогают сотрудники, прикрепленные из представителей республики, а также представители областного и городского хокимията и многих городских организаций и предприятий. Когда во время подворового обхода в махалле мы сталкиваемся с различными проблемами, то мы пользуемся созданной для нас возможностью связаться с каждой из соответствующих организаций и решить их на месте. В частности, помощники хокима были полностью обеспечены необходимыми условиями для правильной организации своей работы. Наши рабочие кабинеты отремонтированы и оснащены всем необходимым оборудованием. Пользуясь случаем, хочу выразить за это свою глубокую признательность.
— Сегодня в нашей стране идет жесткая борьба с любыми проявлениями коррупции. Что Вы делаете в своей деятельности для предотвращения коррупции?
— В целях предотвращения коррупции в нашей работе я стараюсь строить свою деятельность на принципах прозрачности и открытости. При этом, в первую очередь, я полагаюсь на местных активистов и жителей. О всей проделанной работе представляется отчет народу, депутатам, ответственным представителям местных органов власти. Мы делаем все, консультируясь и в согласии с людьми. В этом вся суть.
— Что изменилось в махалле за время Вашей деятельности? Повысилось ли доверие жителей к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом?
— Непростая задача — завоевать доверие народа и страны, работая среди людей и облегчая их бремя. По мере изменения материального положения и увеличения доходов населения его вера в себя и в государство растет. Несмотря на то, что я только недавно начал работать в махалле, на основании моих рекомендаций на улицах Марифат и Ободлик 3-го квартала, перед домами № 28-29 заасфальтирована 700-метровая дорога, выполнена работы по укладке гравия на автостоянке 4-5 многоквартирных домов, на входе в ДОУ №25. Кроме того, как я сказал выше, остальные работы, включенные в программу, будут реализованы в текущем году.
Из 72 граждан, обратившихся с целью начать свою предпринимательскую деятельность, 46-ти предоставлен льготный кредит на сумму 1424,6 млн. сум. В 2022 году поступили заявления от 56 граждан на субсидирование оборудования на сумму 440 млн. сум., по 23 из них на сумму 191 млн. сумов проведен процесс скоринга и были оформлены приказы. Обеспечена прибыльная занятость 411 граждан. В частности, 207 граждан были обеспечены постоянной работой, 76 — оплачиваемыми общественными работами и 128 — самозанятостью. Еще 68 граждан прошли обучение по интересующим их профессиям и предпринимательским навыкам. За истекший период созданы 10 юридических лиц и 28 индивидуальных субъектов предпринимательства. Членами ассоциации ремесленников стали 4 граждан, мастера-ученики каждого ремесленника проходят обучение.
В заключение можно с уверенностью сказать, что введение должности помощника хокима уже начало вносить весомый вклад во всестороннее развитие махаллей, повышение уровня жизни населения и увеличение его доходов.