Markaziy va Janubiy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligi bo‘yicha virtual konferensiya bo‘lib o‘tadi
O‘zbekistonning Belgiyadagi elchixonasi «EURACTIV» media-portali bilan birgalikda "Markaziy va Janubiy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligi bo‘yicha sammit: bu nima uchun mintaqa va undan tashqarida muhim" mavzusida virtual konfrensiya tashkil etadi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA.
Virtual konferensiya 7 iyul kuni Toshkent vaqti bilan soat 14:00 dan 15:30 gacha o‘tkaziladi. Konferensiya -ingliz tilida.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan 15-16 iyul kunlari Toshkentda “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusida tadbir bo‘lib o‘tadi.
Uning maqsadi - Yevropaning siyosiy-diplomatik, ekspert-tahliliy, ishbilarmon doiralar va ommaviy axborot vositalariga O‘zbekiston tomonidan hamkorlikni rivojlantirish va ushbu mintaqalarning o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlash borasida ilgari surilgan tashabbusni yetkazishdan iborat.
Tadbirda Yevropa tashqi harakatlar xizmati (YeTHX)ning maxsus topshiriqlar bo‘yicha elchisi, Kengaytirish va Yevropa qo‘shnichilik masalalari bo‘yicha Yevro komissari, shuningdek, Markaziy Osiyo bo‘yicha YeTHX departamenti, Yevropa parlamenti, YeI-O‘zbekiston Do‘stlik guruhi va Yevropa siyosiy tadqiqotlar markazi kabi Yevropa tuzilmalari vakillari ishtirok etishi kutilmoqda.
Konferensiyada O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori Obid Hakimov so‘zga chiqadi.

Посольство Узбекистана в Бельгии совместно с медиа-порталом «EURACTIV» организуют виртуальную конференцию на тему «Саммит по взаимосвязанности Центральной и Южной Азии: почему это важно для региона и за его пределами», сообщает ИА «Дунё».
Виртуальная конференция будет проводиться 7 июля с 14.00 по 15.30 часов по ташкентскому времени. Язык конференции – английский.
Мероприятие посвящено предстоящей международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая пройдет по инициативе Президента Узбекистана Ш.Мирзиеева15-16 июля в Ташкенте.
Ее цель - доведение до европейских политико-дипломатических, экспертно-аналитических, деловых кругов и СМИ продвигаемой Узбекистаном инициативы по вопросам развития сотрудничества и укрепления взаимосвязанности указанных регионов.
Ожидается, что на мероприятии выступят посол по особым поручениям по вопросам взаимосвязанности Европейской службы внешних связей (ЕСВС), еврокомиссар по вопросам расширения и европейского соседства, а также представители таких европейских структур, как департамент ЕСВС по Центральной Азии, Европарламент, группа дружбы «ЕС-Узбекистан» и Центр европейских политических исследований.
С узбекской стороны на конференции выступит директор Центра экономических исследований и реформ при Администрации Президента Узбекистана Обид Хакимов.