O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10 dekabr kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining videoanjuman shaklida o‘tkaziladigan navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etmoqda.
Yig‘ilishda Oliy Yevrosiyo iqtisodiy kengashining (OYeIK) faxriy raisi Nursulton Nazarboyev ishtirok etmoqda.
Nazarboyev o‘z chiqishida assotsiatsiya kuzatuvchisi sifatida O‘zbekistonning YeOIIda ishtirok etishini misol qilib keltirdi.
"YeOIIda kuzatuvchi-davlat maqomini olgan O‘zbekiston misoli ilhomlantirishi kerak, chunki respublika bundan katta foyda ko‘rdi", dedi YeOIIning faxriy raisi Nursulton Nazarboyev onlayn formatda o‘tkazilgan yig‘ilishda.
Nazarboyev Ozarbayjonni YeOIIga kuzatuvchi-davlat sifatida taklif qildi.
"Menimcha, O‘zbekiston Respublikasi bu borada juda ko‘p yutuqlarga erishdi", - deya qo‘shimcha qildi u.
Tadbir Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tadi. Rossiya, Belarus, Qirg‘iziston va Armaniston, shuningdek, tashkilot huzuridagi kuzatuvchi davlat – Kuba yetakchilarining ishtirok etishmoqda.
Yig‘ilishda Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YeOII) faoliyatining dolzarb jihatlarini ko‘rib chiqish va tovarlar va xizmatlar yagona bozorlarini integratsiyalashuvini yanada chuqurlashtirish va shakllantirishga qaratilgan bir qator muhim hujjatlarni qabul qilish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, YeOII faoliyatining 2022 yil uchun ustuvor yo‘nalishlari kelishib olinadi.
Kun tartibiga muvofiq, YeOII doirasida integratsiya jarayonlarini chuqurlashtirish va ushbu ko‘p tomonlama tuzilma faoliyatini takomillashtirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 декабря принимает участие в работе очередного заседания Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции.
В заседании принимает участие почетный председатель Высшего евразийского экономического совета (ВЕЭС) Нурсултан Назарбаев.
В своем выступлении Назарбаев привел в пример участие Узбекистана в ЕАЭС в качестве наблюдателя объединения.
"Пример Узбекистана, который стал наблюдателем в ЕАЭС, "должен вдохновить" - об этом заявил почетный председатель ВЕЭС Нурсултан Назарбаев на заседании, проходящем в онлайн формате.
Нурсултан Назарбаев допустил возможность пригласить Республику Азербайджан стать государством-наблюдателем в ЕАЭС.
"По-моему, Республика Узбекистан от этого немало выиграла", — добавил он.
Отметим, что мероприятие проходит в формате видеоконференции под председательством Президента Казахстана Касыма-Жомарта Токаева, а также при участии Президентов России, Беларуси, Кыргызстана и Армении, а также Кубы в статусе главы государства-наблюдателя.
На заседании планируется рассмотреть актуальные аспекты деятельности Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и принять ряд важных документов, направленных на дальнейшее углубление интеграции и формирование единых рынков товаров и услуг. Также будут согласованы приоритеты деятельности ЕАЭС на 2022 год.
В соответствии с повесткой дня будут рассмотрены актуальные вопросы углубления интеграционных процессов в рамках ЕАЭС и совершенствования деятельности этой многосторонней структуры.