Shavkat Mirziyoyev Chinoz tumanida bo‘ldi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18 mart kuni Toshkent viloyatining Chinoz tumaniga kelib, suv xo‘jaligida amalga oshirilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi.
Ma’lumki, global iqlim o‘zgarishi tufayli suv resurslari taqchilligi yildan yilga kuchayib bormoqda. So‘nggi 50 yil davomida Markaziy Osiyodagi muzliklar maydoni taxminan 30 foizga qisqargan. Qishloq xo‘jaligi ekinlari asosan egatlab sug‘orilmoqda. Ko‘p yerlar lazerli uskuna bilan tekislanmagan. Kollektor-drenaj tarmoqlari eskirgan. Bularning oqibatida suv juda ko‘p isrof bo‘lmoqda.
Lekin ayni paytda aholi soni o‘sib, qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga talab ortmoqda.
Shu bois davlatimiz rahbari suvni tejash, uning aniq hisobini yuritish va samarali foydalanish zarurligini doim ta’kidlab keladi. 2020 yil 10 iyuldagi Prezident farmoni bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi suv xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan konsepsiyasida shu boradagi barcha masalalar o‘z ifodasini topgan. Ushbu konsepsiyaga muvofiq, joriy yil 24 fevralda suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirishning uch yillik strategiyasi qabul qilindi. Unda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilishni kengaytirish va davlat tomonidan rag‘batlantirib borish, bu sohaga xorijiy investitsiyalarni jalb etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilangan.
Chinoz tumani Yangiobod qishlog‘idagi ekin maydoni aynan shunday ishlar natijasi. Bu joyda 1 million 350 ming dollar investitsiya evaziga 850 gektar yer qayta o‘zlashtirilgan. Jami 202 ming kub metr sig‘imga ega 3 ta suv havzasi barpo etilib, ekinlarni tomchilatib sug‘orish yo‘lga qo‘yilgan.
Yangi qo‘riq yerning 702 gektariga qo‘shqator usulda, plyonka ostida “Andijon-72” navli paxta ekiladi. Buning uchun zamonaviy seyalkalar olib kelingan. Ular chigit ekish bilan bir vaqtda tomchilatib sug‘orish shlanglarini o‘rnatib, plyonka bilan yopib ketadi.
148 gektarda eksportbop poliz mahsulotlari yetishtiriladi. Jumladan, uning bir qismi ishsiz yoshlarga bo‘lib beriladi.
- Ekishdan oldin sotishni o‘ylash kerak. Yerni tadbirkorga berish zarur. Chunki u bozorni biladi, raqobatni biladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qayta foydalanishga kiritilgan bu yerlarda 220 kishi doimiy, 1 ming 200 dan ziyod aholi mavsumiy ish bilan ta’minlanadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 марта прибыл в Чиназский район Ташкентской области для ознакомления с работой, проводимой в водном хозяйстве.
Известно, что из-за глобального изменения климата с каждым годом усиливается нехватка водных ресурсов. Площадь ледников в Центральной Азии за последние 50 лет сократилась примерно на 30 процентов. Сельскохозяйственные культуры орошаются в основном бороздковым методом. На многих площадях не проведено лазерное нивелирование. Устарели коллекторно-дренажные сети. В результате тратится очень много воды.
При этом растут численность населения и спрос на сельхозпродукцию.
В этой связи глава государства всегда подчеркивает необходимость экономного и эффективного использования воды, ведения его точного учета. Все эти вопросы отражены в Концепции развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы. В соответствии с концепцией была принята трехлетняя стратегия управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора. Программа ставит конкретные задачи по расширению и государственному стимулированию внедрения водосберегающих технологий, привлечению иностранных инвестиций в эту сферу.
Одним из результатов этой работы стали посевные площади в селе Янгиабад Чиназского района. Здесь за счет привлечения 1 миллиона 350 тысяч долларов освоено 850 гектаров земли. Построены три водохранилища общей емкостью 202 тысячи кубометров, внедрено капельное орошение.
На 702 гектарах целины посеют двойными рядами и будут выращивать под пленкой хлопчатник сорта "Андижан-72". Для этого завезены современные сеялки, способные одновременно с посадкой семян прокладывать шланги для капельного орошения и покрывать семена пленкой.
На 148 гектарах будет выращиваться экспортоориентированная бахчевая продукция. Часть этой земли будет предоставлена безработной молодежи.
- Прежде, чем сажать, необходимо подумать, как потом продавать. Землю надо отдать предпринимателю. Потому что он знает рынок, знает конкуренцию, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На освоенных землях постоянной работой будут обеспечены 220 человек, сезонной - более 1,2 тысячи человек.