Joriy yilning 9 dekabr kuni Parijda (Fransiya) O‘zbekiston tahlil markazlari delegatsiyasi “Markaziy Osiyodagi integratsiya jarayonlarining dolzarb masalalari va O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi muloqotni kengaytirish” mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etdi, shuningdek, vvropalik hamkorlar bilan qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasining Fransiyadagi elchixonasi ko‘magida Yevropada xavfsizlik va prognozlash instituti bilan hamkorlikda tashkil etildi.
“Davra suhbati”da Yevropada xavfsizlik va prognozlash instituti tomonidan jalb etilgan 40 ga yaqin xalqaro ekspertlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston ekspertlar hamjamiyatidan Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Xalqaro munosabatlar axborot-tahliliy markazi, Taraqqiyot strategiyasi markazi, Tashqi siyosat tadqiqotlari va xalqaro tashabbuslar markazining yetakchi tahlilchilari ishtirok etdi.
O‘zbekistonning Fransiyadagi Favqulodda va Muxtor elchisi Nodir G‘aniyev konferensiyani ochar ekan, 2017 yildan buyon O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning ahamiyati, shuningdek, mamlakat tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari muhimligini alohida ta’kidladi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CERR) direktori Obid Xakimov so‘zga chiqib, O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek, “O‘zbekiston-YeI” formatidagi hamkorlik to‘g‘risida ma’lumot berib, Markaziy Osiyo mintaqasi bilan bog‘liq masalalarni batafsil yoritib berdi.
CERR tahliliga ko‘ra, hamkorlikni yanada rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari aniqlandi. Xususan, O‘zbekiston Fransiya tomonidan sezilarli miqdorda butun dunyodan import qilinadigan bir qator mahsulotlarni yetkazib berishni kengaytirishi mumkin.
Hamkorlikni qiziqtirgan asosiy tarmoqlar yuqori texnologiyali tarmoqlar bo‘lib, ular orasida: metallurgiya mahsulotlari, kimyo va to‘qimachilik mahsulotlari, meva va sabzavotlar, shu jumladan, qayta ishlanganlar, polimerlar va ayrim turdagi elektrotexnika mahsulotlarining ayrim turlari mavjud.
Shuningdek, oziq – ovqat va farmatsevtika sanoati, qishloq xo‘jaligi, xususan, vinochilik sohalarida, shuningdek, O‘zbekistonning turizm infratuzilmasini rivojlantirishda investitsiyaviy hamkorlik istiqbollari mavjud.
Markazning hisob-kitoblariga ko‘ra, ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro savdo eng maqbul rejim asosida amalga oshiriladi. 7 yil davomida O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi sezilarli darajada 3,8 barobar oshdi. Birgina 2023 yilning o‘zida u $985 mln.ni, shundan eksport $392 mln.ni va import $593 mln.ni tashkil etdi.
Faol va istiqbolli investitsiya loyihalarining umumiy portfeli 2018-2023 yillarda $11 mlrd.dan oshdi. Hozirgi kunda O‘zbekistonda Fransiya kapitali ishtirokidagi 42 ta korxona, shuningdek, Yevropa Ittifoqi davlatlaridan 1000 dan ortiq kompaniyalar faoliyat yuritmoqda.
Shuningdek, tadbir davomida “Taraqqiyot strategiyasi” markazi ijrochi direktori Eldor Tulyakov bugungi kunda Markaziy Osiyoda kechayotgan mintaqaviy hamkorlik va integratsiyaning rivojlanishi, xususan, mintaqaviy hamkorlik institutsionallashuvining istiqbollari hamda "Markaziy Osiyo plyus" formatidagi ko‘p tomonlama hamkorlik masalalariga to‘xtaldi.
O‘z navbatida, Fransiya tomoni O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga katta qiziqish bildirib, hamkorlikning Yevropa iqtisodiy doiralari uchun muhimligini ta’kidladi.
Yevropada xavfsizlik va prognozlash instituti (IPSE) direktori E.Dyupyui O‘zbekiston Fransiyaning Markaziy Osiyodagi muhim hamkori ekanligini va ikki tomonlama siyosiy, iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlik rivojlanib borayotganligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston oxirgi yillarda ijobiy yo‘nalishda ancha o‘zgardi, ochiq va muvozanatli tashqi siyosat yuritmoqda, Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashda muhim rol o‘ynamoqda.
Shu bilan birga, ekspert mamlakat faqat ikki tomonlama aloqalarga tayanmasdan, turli xalqaro sheriklar bilan ko‘p tomonlama munosabatlar va hamkorlikni faol rivojlantira boshlaganini ta’kidladi.
“2017 yildan boshlab Prezident Mirziyoyev rahnamoligida O‘zbekiston yunilateralizmdan multilateralizmga o‘tishni namoyish etdi. Bunday yondashuv O‘zbekistonga nafaqat xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlash, balki barqaror iqtisodiy o‘sish va ijtimoiy taraqqiyotga hissa qo‘shadigan investitsiya, texnologiya va tajribani jalb qilish imkonini beradi”, - dedi Yevropada xavfsizligi va prognozlash instituti direktori.
E.Dyupyui, shuningdek, Markaziy Osiyodagi eng strategik muhim davlat sifatida O‘zbekistonning barqarorligi va farovonligi butun mintaqa uchun muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
Fransiya Sharq tillari va sivilizatsiyalari milliy institutining (INALCO) Markaziy Osiyo bo‘yicha professori Katrin Pujol Markaziy Osiyo tadqiqotlari institutida (IFEAC) ishlagani va O‘zbekistonni yaxshi bilishini ta’kidladi.
K. Pujolning fikricha, O‘zbekistonning asosiy boyligi inson kapitalida. Uning ta’kidlashicha, mamlakat ahaolisining ko‘p qismini yoshlar tashkil etishi o‘sish va taraqqiyot uchun katta imkoniyatlar yaratmoqda.
Professor Markaziy Osiyo davlatlari birgalikda harakat qilish muhimligini tushunib yetishganini ta’kidladi.
“Hozirda Markaziy Osiyoning eng salohiyatli davlatlari O‘zbekiston va Qozog‘iston YeI integratsiyasidagi Fransiya va Germaniya tandemini eslatadi. Bugun bu ikki davlat o‘zaro raqobatni chetga surib, hamkorlik qilishga va mintaqaning boshqa davlatlarini ushbu jarayonga jalb qilishga harakat qilmoqda”, - deya ta’kidladi professor K.Pujol.
Uning fikricha, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari buni yaqqol tasdiqlaydi. Shu o‘rinda, u joriy yil avgust oyida Ostona shahrida o‘tkazilgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining oltinchi Maslahat uchrashuvida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan iqlim o‘zgarishi, mintaqadagi ekologik vaziyat va Transchegaraviy daryolar suv resurslaridan oqilona foydalanish bo‘yicha mintaqaviy strategiyani ishlab chiqishga qaratilgan tashabbuslariga e’tibor qaratdi.
Fransiya xalqaro munosabatlar instituti (IFRI) sobiq vakili, ekspert M.Levinson Markaziy Osiyoda O‘zbekiston va Qozog‘iston salohiyatli davlatlar ekanligini ta’kidlab, ikki tomonlama hamkorlik jadal rivojlanib borayotganligiga e’tibor qaratdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishni faol qo‘llab-quvvatlaydi va iqtisodiy hamkorlik orqali mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlashga intiladi.
O‘zbekiston iqtisodiyotini liberallashtirish fonida Fransiya biznesi tomonidan qiziqish ortmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Fransiyaning yirik kompaniyalari O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirishga katta qiziqish bildirmoqda”. Xususan, xorijiy investorlarning huquqlarini himoya qilish uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratilgani va qayta tiklanadigan energetikani rivojlantirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi qayd etildi.
Frankofoniya Parlament Assambleyasi bosh kotibi D.Sesselin O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi bilan hamkorlik o‘rnatishdan mafaatdor ekanligini bildirdi.
“Davra suhbati”da O‘zbekistonni ijtimoiy-iqtisodiy modernizatsiya qilish jarayoni, shuningdek, respublikaning mintaqada barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qilayotgan pragmatik va konstruktiv tashqi siyosati yuqori baholandi.
Tadbir yakunida Fransiyaning siyosiy va iqtisodiy doiralari vakillari respublikaning ilmiy-tadqiqot va ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor yekanliklarini bildirdilar.
2024 yilning 9-12 dekabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Yevropa siyosatini belgilovchi va ekspert doiralarini mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar jarayonlari haqida xabardor qilish doirasida Parij va Bryussel shaharlariga tashrif buyuradi.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash, ijtimoiy-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, turli sohalardagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun yangi imkoniyatlarni muhokama qilishdan iborat.

Узбекистан продемонстрировал переход от юнилатерализма к мультилатерализму — эксперт IPSE
9 декабря т.г. в г. Париже (Франция) узбекская делегация аналитических центров приняла участие в круглом столе на тему: «Актуальные вопросы интеграционных процессов в Центральной Азии и расширение диалога между Узбекистаном и Европейским Союзом», а также провела ряд встреч с европейскими партнерами.
Мероприятие организовано при поддержке Посольства Республики Узбекистан во Франции в сотрудничестве с Институтом перспектив и безопасности Европы.
В «круглом столе» приняли участие около 40 международных экспертов, привлеченных Институтом безопасности и прогнозирования Европы.
Экспертное сообщество Узбекистана было представлено ведущими аналитиками Центра экономических исследований и реформ, Института стратегических и межрегиональных исследований, Информационно-аналитического центра международных отношений, Центра стратегии развития, Центра внешнеполитических исследований и международных инициатив.
Открывая конференцию, Чрезвычайный и Полномочный посол Узбекистана во Франции Нодир Ганиев подчеркнул значимость широкомасштабных реформ, проводимых в Узбекистане с 2017 года, а также приоритетные направления внешней политики страны.
Выступая с докладом директор ЦЭИР Обид Хакимов предоставил информацию о текущем состоянии и перспективах отношений между Узбекистаном и Францией, а также о сотрудничестве в формате «Узбекистан-ЕС» и подробно осветил вопросы, касающиеся региона Центральной Азии.
Согласно анализу ЦЭИР были определены ключевые направления для дальнейшего развития сотрудничества. В частности, Узбекистан может расширить поставки ряда продукции, которые Франция импортирует в значительных объемах по всему миру.
Ключевыми отраслями, представляющими интерес для сотрудничества, являются высокотехнологичные сферы, среди них: металлургическая продукция, химическая и текстильная продукция, фрукты и овощи, в том числе переработанные, полимеры и отдельные виды электротехнической продукции.
Существуют также перспективы инвестиционного сотрудничества в пищевой и фармацевтической промышленности, сельском хозяйстве – в частности, в виноделии – а также в развитии туристической инфраструктуры Узбекистана.
По оценкам Центра взаимная торговля между двумя странами осуществляется на основе режима наибольшего благоприятствования. За 7 лет товарооборот Узбекистана и Франции значительно вырос – в 3,8 раза. Только в 2023 г. он составил $985 млн., из которых экспорт составил $392 млн., а импорт – $593 млн.
Общий портфель активных и перспективных инвестиционных проектов составил более $11 млрд. за 2018-2023 гг. В настоящее время в Узбекистане работают 42 предприятия с участием французского капитала, а также более 1 000 компаний из стран ЕС в целом.
В свою очередь французская сторона, выразила значительный интерес к реформам, проводимым в Узбекистане, подчеркивая значимость сотрудничества для европейских экономических кругов.
Директор Института перспектив и безопасности Европы IPSE Эммануэль Дюпуи отметил важность Узбекистана как ключевого партнера Франции в Центральной Азии и развитие двустороннего политического, экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
По его словам, Узбекистан за последние годы показал значительные прложительные изменения, проводя открытую и сбалансированную внешнюю политику, играя важную роль в обеспечении безопасности и стабильности в Центральной Азии.
При этом эксперт подчеркнул, что страна начала активно развивать многосторонние отношения и сотрудничество с различными международными партнерами, вместо того чтобы полагаться исключительно на двусторонние связи.
«С 2017 года, под руководством Президента Мирзиева, Узбекистан продемонстрировал переход от юнилатерализма к мультилатерализму. Такой подход позволяет Узбекистану не только укреплять свои позиции на международной арене, но и привлекать инвестиции, технологии и опыт, что способствует более устойчивому экономическому росту и социальному развитию», - заявил глава Института перспектив и безопасности Европы.
Э.Дюпуи также отметил, что стабильность и благосостояние Узбекистана, как самого стратегически важного государства в Центральной Азии, имеют большое значение для всего региона.
Профессор Катрин Пужоль из Национального института восточных языков и цивилизаций (INALCO) подчеркнула свой опыт работы в Институте исследований Центральной Азии (IFEAC) и хорошее знание Узбекистана.
По словам К. Пужоль, основное богатство Узбекистана заключается в человеческом капитале. Она подчеркнула, что наличие большого числа молодых людей в стране создает уникальные возможности для роста и прогресса.
Профессор отметила, что государства Центральной Азии осознали важность совместных действий.
«Сегодня наиболее перспективные государства Центральной Азии – Узбекистан и Казахстан – напоминают тандем Франции и Германии в интеграции ЕС. Эти две страны стремятся отодвинуть конкуренцию на второй план и сосредоточиться на сотрудничестве, вовлекая в этот процесс другие государства региона», - подчеркнула проф. К.Пужоль.
По ее мнению, консультационные встречи лидеров государств Центральной Азии это явно подтверждают. В этом контексте он обратил внимание на инициативы Президента Республики Узбекистан, представленные на шестой консультационной встрече лидеров государств Центральной Азии, прошедшей в августе этого года в Астане, касающиеся изменения климата, экологической ситуации в регионе и разработки региональной стратегии рационального использования трансграничных водных ресурсов рек.
Как отметил эксперт М.Левинсон из Института международных отношений Франции (ИФРИ), Узбекистан является перспективным государством в Центральной Азии. Он акцентировал внимание на стремительном развитии двустороннего сотрудничества.
По его оценкам, Узбекистан активно поддерживает развитие регионального сотрудничества и стремится обеспечить мир и стабильность в регионе через экономическое сотрудничество.
На фоне либерализации экономики Узбекистана наблюдается рост интереса со стороны французского бизнеса. По его словам “крупные французские компании проявляют большой интерес к реализации проектов в Узбекистане”. В частности, отмечено создание всех необходимых условий для защиты прав иностранных инвесторов, и наличие значительного потенциала для развития возобновляемой энергетики.
Генеральный секретарь Ассамблеи франкофонии Д.Сесселин выразил заинтересованность в установлении сотрудничества с Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На «круглом столе» была дана высокая оценка процессу социально-экономической модернизации Узбекистана, а также прагматичной и конструктивной внешней политике республики, способствующей укреплению стабильности в регионе.
По итогам мероприятия представители французских политико-экономических кругов выразили заинтересованность в развитии сотрудничества с исследовательскими и образовательными учреждениями республики.
9-12 декабря 2024 года делегация Республики Узбекистан находится с визитом в гг. Париже и Брюсселе в рамках широкого информирования европейских политико-формирующих и экспертных кругов о процессах масштабных реформ в республике.
Основной целью визита является укрепление двусторонних отношений, развитие социально-экономического сотрудничества, а также обсуждение новых возможностей для совместных проектов в различных сферах.