Toshkent shahridagi Hilton Tashkent City mehmonxonasida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (keyingi o‘rinlarda Markaz deb yuritiladi) tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi (keyingi o‘rinlarda Bandlik vazirligi deb yuritiladi) bilan hamkorlikda tashkil etilgan "Kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha ilg‘or tajribalarni hayotga tatbiq etish" II Xalqaro forumi (keyingi o‘rinlarda Forum deb yuritiladi) BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi va BMT Bolalar jamg‘armasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi ko‘magida bo‘lib o‘tdi.
Alfred Nobel mukofoti laureati, kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha J-PAL global tashabbusi hammuassisi — Abhijit Banerji Forum ishtirokchilariga murojaat qildi.
Banerjining ta’kidlashicha, dunyo hukumatlari koronavirus pandemiyasiga javoban ijtimoiy himoya dasturlarini kuchaytirmoqda, xususan, bugungi kunga qadar 3856 ga yaqin dastur rejalashtirilgan yoki amalga oshirilgan.
“Masalan, O‘zbekiston haqida gapiradigan bo‘lsa ijtimoiy dasturlarni ishlab chiqishda foydalaniladigan vositalar juda muhim. Gap maqsadli auditoriyani to‘g‘ri aniqlash, ularga nima kerakligi, ularni qanday qo‘llab-quvvatlash kerakligi, qanday ajratib olish zarurligi, eng kambag‘allar va dastlabki yordamga muhtojlarni aniqlash va h.k.lar haqida ketmoqda. Turli maqsadli auditoriyalar uchun muammolarning turli yechimlar zarurligi, ta’lim tizimi qanday tuzilgani - bularning bari murakkab vazifadir. Lekin men mamlakatingiz o‘zining namunasi bilan boshqa mamlakatlarga kambag‘allikka qarshi qanday kurashish kerakligini ko‘rsatayotganidan mamnunman. Bu yerda turib mamlakatda o‘zgarishlar ruhini his qilmoqdaman va keling, “buni birgalikda amalga oshiramiz", deb ayta olishimdan faxrlanaman!”, – deb qayd etdi Nobel mukofoti laureati.
A. Banerji o‘z taqdimotida dastur va imtiyozlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishda ko‘plab mamlakatlar ijtimoiy himoya tizimlari va muassasalariga investitsiyalar kiritish qanchalik muhimligini ko‘rsatib, mavjud dasturiy platformalarga tayanganini ta’kidladi. J-PAL tadqiqotchilari Hindiston, Bangladesh va Gana hamda boshqa mamlakatlarda ijtimoiy himoya dasturlarini baholadilar. A. Banerjining so‘zlariga ko‘ra, yaxshi ishlab chiqilgan randomizatsiyalangan (tasodifiy) baholashlar aniq farazlarni sinab ko‘rishi va ularning sabab-oqibat munosabatlarini aniqlashi mumkin. Ular vaziyatni o‘zgartirishi mumkin bo‘lgan mexanizmlar haqida tushuncha beradi va ularning natijalari barchamizni hayratda qoldiradi.
A. Banerji dunyoda qabul qilingan ijtimoiy dasturlar haqida gapirar ekan, qaysi dasturlar haqiqatan ham ishlayotgani va qaysi biri ishlamasligi haqida juda kam narsa ma’lum ekanligini aytdi. Shu bilan birga, bunday dasturlarni amalga oshirish bo‘yicha qarorlar haqiqiy ma’lumotlar asosida emas, balki intuitiv ravishda qabul qilinadi. Ekspertning ta’kidlashicha, Hindiston ko‘p o‘lchovli kambag‘allikda yashovchi (mamlakat aholisining 25%) dunyodagi eng ko‘p aholiga ega.
A. Banerji iqtisodiy nazariya samarali siyosatni ishlab chiqishda faqat boshlang‘ich nuqta ekanligini ta’kidladi.
"Iqtisodiy nazariya taxminlarga asoslanadi, u haqiqiy vaziyat haqida to‘liq tasavvur bermaydi va taxminlar ko‘pincha tasdiqlanmaydi va bir-biriga mos kelmaydi. Shu bilan birga, iqtisodiy modellar bizni turli xil mumkin bo‘lgan mexanizmlar haqida juda yaxshi ogohlantiradi, ammo ular bizga ushbu mexanizmlarning qaysi biri aslida ishlashini va qaysi biri ishlamasligini aytmaydi. Biroq, iqtisodiy samaradorlikni hisobga olgan holda turli xil samarali yechimlar mavjud", - deya ta’kidladi ekspert.
Ta’lim sohasidagi tasdiqlangan mexanizmlar haqida gapirganda, ekspert uchta istiqbolli yondashuvni qayd etdi: 1 - korreksion ta’lim dasturi orqali past natijalar ko‘rsatgan talabalarni qo‘llab-quvvatlash; 2 – mashinaviy o‘qish-o‘rgatish yordamida qo‘shimcha o‘rgatuvchi materiallar taqdim etish; 3 – o‘qish ko‘nikmalarini yaxshilash orqali Read-a-thon dasturidan orvali ma’lum bir mahoratga e’tibor qaratish.
Shuningdek, espert ekologiyaning uy xo‘jaliklari farovonligi darajasiga ta’siri haqida ham to‘xtalib o‘tdi. Uning ta’kidlashicha, bino ichidagi havoning ifloslanishi butun dunyoda sog‘liq uchun jiddiy xavf tug‘dirmoqda. Shunday qilib, dunyodagi uy xo‘jaliklarining uchdan bir qismi qazib olinadigan yoqilg‘idan, shu jumladan, ko‘mirdan foydalanadi. Natijada binodagi havoning ifloslanishi ayollar va yosh bolalarga nomutanosib ta’sir ko‘rsatadi.
Qanday yechimlar aqlga keladi? Uy xo‘jaliklarida zamonaviy oshxona pechkalari va havo so‘rish momlamasini o‘rnatish, shuningdek, ekologik toza yoqilg‘idan foydalanish. Biroq, zamonaviy plitalar sog‘likka ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinmi? Ular kamroq yoqilg‘i iste’mol qiladimi va atmosferaga chiqindilar kamroq chiqadimi? Odamlar ulardan foydalanishga rozi bo‘ladimi? Hindistonda o‘tkazilgan randomizatsiyalangan tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatdiki, zamonaviy oshxona pechkalari kam iste’mol tufayli salomatlik ko‘rsatkichlarini yaxshilamagan. Buning sabablaridan biri shundaki, uy xo‘jaliklari yaxshilangan pechkalarni muntazam va to‘g‘ri foydalanmagan.
Banerji O‘zbekistonda dalillarga asoslangan tadqiqotlar o‘tkazish mumkin bo‘lgan yo‘nalishlarni aytib o‘tdi:
- Ijtimoiy himoya dasturlarining samaradorligini baholash. Bunda, ijtimoiy himoyaga ajratilayotgan mablag‘lar to‘g‘ri odamlarga yetib borishi, kerakli effektni berishi uchun nimalarni o‘zgartirish kerakligi o‘rganiladi.
- Biznesni qo‘llab-quvvatlashning eng samarali yo‘llarini aniqlash. Xususan, turli soliq imtiyozlariga yangi tadbirkorlarning munosabatini o‘rganish. Ayniqsa, tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlashda qanday chora-tadbirlar samarali bo‘lishi mumkinligini ko‘rib chiqish.
- Kasbiy ta’limning qanday shakllari samarali ekanini aniqlash. Muvaffaqiyatli bandlik natijalarini qo‘llab-quvvatlash uchun eng tejamkor usullar qaysi? Ishchilarga ularni o‘qitishdan tashqari yana qanday yordam kerak bo‘lishi mumkin?
- Shuningdek, maktab ta’limidagi sifat masalasi. Boshlang‘ich va o‘rta ta’lim natijalarini yaxshilash uchun qanday pedagogik tadbirlar foydali bo‘lishi mumkin? Maktabgacha ta’lim muassasalariga kirish imkoniyatlari kengayib borar ekan, bolalarni qamrab olishni rag‘batlantirish va sifatni yaxshilash uchun yana qanday choralar ko‘rish kerak?

В г. Ташкенте в гостинице Hilton Tashkent City состоялся II Международный Форум (далее — Форум) на тему: «Применение передового опыта по сокращению бедности», организованный Центром экономических исследований и реформ (далее — ЦЭИР) совместно с Министерством занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан (далее — Министерство занятости), при поддержке Программы развития ООН (ПРООН) в Узбекистане и Представительства Детского фонда ООН в Узбекистане (ЮНИСЕФ).
Лауреат премии Альфреда Нобеля, со-основатель глобальной инициативы по борьбе с бедностью J-PAL — Абхиджит Банерджи обратился к участникам Форума с приветствием.
Эксперт отметил, что правительства по всему миру усиливают свои программы по социальной защите в ответ на пандемию коронавируса, в частности, на сегодняшний день запланированы или осуществлены около 3856 программ.
«Говоря, к примеру, об Узбекистане, — тот инструментарий, который используется для создания социальных программ, как вы определяете правильную целевую аудиторию, что им необходимо, как вы их поддерживаете, как вы поддерживаете предпринимательство, как вы разделяете самых бедных и тех, кому нужна стартовая поддержка. То, что вы понимаете, что для разных целевых аудиторий необходимы разные решения проблем, и насколько эффективны различные принимаемые программы, то, как устроена система образования — все это довольно сложная работа, но я рад, что ваша страна показывает своим примером другим странам как нужно бороться с бедностью. Стоя здесь сегодня, я чувствую дух перемен в этой стране и горжусь, что могу сказать «давайте сделаем это», — отметил эксперт.
В своей презентации, Абхиджит Банерджи отметил, что при расширении доступа к программам и льготам многие страны опирались на уже существующие программные платформы, демонстрируя, насколько важны инвестиции в системы и учреждения социальной защиты. Исследователи J-PAL провели оценку программ социальной защиты в Индии, Бангладеш и Гане, а также в других странах. По словам А.Банерджи, хорошо продуманные рандомизированные оценки могут проверить конкретные гипотезы и выявить их причинно-следственные связи. Они дают глубокое представление о механизмах, которые могут изменить ситуацию, а их результаты – удивить всех нас.
Говоря о принимаемых в мире социальных программах, Абхиджит Банерджи сказал, что очень мало известно о том, какие программы действительно работают, а какие нет. В то же время, решения о внедрении подобных программ принимаются скорее интуитивно, а не на базе фактических данных. Эксперт отметил, что в Индии проживает самое большое в мире число людей, живущих в условиях многомерной бедности (25% населения страны).
А.Банерджи подчеркнул, что экономическая теория — это лишь отправная точка в разработке эффективной политики.
«Экономическая теория основана на предположениях, она не дает полного представления о реальной ситуации, а предположения часто непроверяемые и непостоянны. В то же время, экономические модели очень хорошо предупреждают нас о различных возможных механизмах, но не говорят нам, какие из этих механизмов на самом деле работают, а какие нет. Однако существуют различные эффективные решения с учетом экономической эффективности», - подчеркнул эксперт.
Говоря о проверенных механизмах в области образования, экспертом были отмечены три многообещающих подхода: 1 – поддержка учащихся с низкой успеваемостью с помощью программы коррекционного обучения; 2 – предоставление дополнительных обучающих материалов с помощью машинного обучения; 3 – сосредоточение внимания на конкретном навыке с помощью программы «Read-a-thon» для улучшения навыков чтения.
Эксперт также затронул тему влияния экологии на уровень благосостояния домохозяйств. Он отметил, что загрязнение воздуха внутри помещений представляет серьезную угрозу для здоровья во всем мире. Так, примерно треть домохозяйств в мире использует ископаемое топливо, в том числе и уголь. Женщины и маленькие дети непропорционально сильно страдают от возникающего в результате загрязнения воздуха внутри помещений.
Какие возможные решения приходят на ум? Установка в домохозяйствах более современных кухонных плит и вытяжек, а также использование более экологически чистого топлива. Однако так ли усовершенствованные плиты смогут положительно повлиять на здоровье? Меньше ли топлива они будут потреблять и будет ли меньше выбросов в атмосферу? Согласны ли люди их использовать? Результаты рандомизированного исследования в Индии показали, что усовершенствованные кухонные плиты не улучшили показатели здоровья благодаря низкому потреблению. Одна из причин заключается в том, что домохозяйства не пользовались усовершенствованными плитами регулярно и надлежащим образом.
«Важно понимать, как новые технологии вписываются в жизнь людей в бедных домохозяйствах. К примеру, кухонные плиты нельзя было выносить на улицу, что могло бы объяснить, почему люди от них отказались. Рандомизированное исследование было правильным методом для поиска ответов на эти вопросы, поскольку они позволяют нам проверить конкретную гипотезу, измерить причинно-следственное воздействие и понять механизмы взаимодействия. Отрадно видеть, что за последние два десятилетия наблюдается значительное увеличение объемов проведения тщательных оценок в области измерения многомерной бедности и значительный прогресс в использовании фактических данных для принятия решений в области государственной политики. Так, наша 20-летняя работа над фактическими данными повлияла на жизни 600 млн. человек по всему миру», - отметил эксперт.
Абхиджит Банерджи озвучил возможные области для проведения исследований, основанных на фактических данных в Узбекистане:
- Что поможет сделать программы социальной защиты более эффективными? Поскольку Узбекистан увеличивает свои инвестиции в социальную защиту, полезно оценить адресность этих мер и другие конструктивные особенности, чтобы убедиться, что они охватывают нужных людей и оказывают желаемое воздействие.
- Какие виды поддержки предпринимательства наиболее эффективны? Можем ли мы найти способы выявить предпринимателей с высоким потенциалом, которые могли бы воспользоваться дополнительной поддержкой? Как новые предприниматели реагируют на различные налоговые льготы? Какие меры могут быть особенно эффективными для поддержки женского предпринимательства?
- Какие формы профессионального обучения эффективны для успешного трудоустройства работников? какие форматы наиболее эффективны с точки зрения затрат для поддержки успешных результатов трудоустройства? В какой еще поддержке могут нуждаться работники, помимо обучения?
- Как можно улучшить качество школьного обучения и успеваемость в сфере образования? Какие виды педагогического вмешательства могли бы быть полезны для улучшения результатов начального и среднего образования? По мере расширения доступа к дошкольному образованию, какие еще меры могут потребоваться для поощрения зачисления и повышения качества?