Jahon banki Ijrochi direktorlar kengashi Taraqqiyot siyosati operatsiyalari (TSO) doirasida O‘zbekistonga 400 million AQSh dollarlik moliyalashtirishni taqdim etishni ma’qulladi. Uning maqsadi davlat tomonidan mamlakatning inklyuziv va raqobatbardosh bozor iqtisodiyotiga o‘tish jarayonini jadallashtirishga yordam beradigan muhim ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirilishida yordam berishdir.
Ushbu operatsiyalar doirasida O‘zbekistonga 30 yildan ortiq muddatga past foizli 250 million AQSh dollarlik imtiyozli kredit, shuningdek, qaytarish muddati 12 yildan ortiq bo‘lgan 150 million AQSh dollari miqdoridagi kredit bozor foiz stavkasida taqdim etiladi.
Ushbu operatsiya doirasida O‘zbekistonga ko‘rsatilayotgan moliyaviy va texnik yordam hukumatga qator muhim islohotlarni amalga oshirish imkonini beradi. Ularga quyidagilar kiradi: bug‘doy bozorini yanada liberallashtirish, davlat korxonalari boshqaruvini takomillashtirish, davlat xarajatlari va qarzlari ustidan hisobdorlik va nazoratni kuchaytirish, mehnat bozorida gender asosida kamsitishga qarshi kurashish, kam ta’minlangan shaxslarning nafaqa bilan ta’minlanganligini oshirish, shuningdek, ayollar va nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ijtimoiy himoya va iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish.
“O‘zbekiston ochiq va inklyuziv bozor iqtisodiyotiga o‘tish jarayonida islohotlarga sodiq ekanligini namoyish etishda davom etmoqda, – dedi Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli.
“Hukumatning 2026 yilgacha aholi o‘rtasida kambag‘allik darajasini ikki baravarga kamaytirish va 2030 yilga borib O‘zbekistonning o‘rtacha daromadi yuqori bo‘lgan davlatlar qatoriga qo‘shilishi borasidagi maqsadlariga erishish uchun milliy iqtisodiyot tezroq o‘sishi kerak. Buning uchun xususiy sektorda ko‘proq ish o‘rinlari yaratilishi, fuqarolar, ayniqsa, ayollar, yoshlar va nogironlogi bo‘lgan shaxslar uchun iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish kerak bo‘ladi. Ushbu operatsiyalar doirasida Bank tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan islohotlar yuqoridagi maqsadlarga erishish uchun mustahkam zamin yaratadi va odamlar hayotini yaxshilashga yordam beradi”.
Jahon banki guruhi O‘zbekistonga islohotlarni amalga oshirishning hozirgi sur’atini saqlab qolish uchun yordam berishda davom etadi. Mamlakat bilan hamkorlikning yangi dasturini ishlab chiqish doirasida hukumat, fuqarolik jamiyati va xususiy sektor bilan maslahatlashuvlar olib borilmoqda. Unda 2022-2026 yillarda Jahon banki guruhi tomonidan O‘zbekistonga ko‘rsatiladigan moliyaviy va texnik yordamning asosiy yo‘nalishlari belgilab beriladi. Yangi hamkorlik dasturini ishlab chiqish 2022 yil o‘rtalarida yakunlanishi kutilmoqda. U hukumat kelgusi besh yil davomida amalga oshirishni rejalashtirayotgan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning yangi milliy strategiyasi bilan chambarchas bog‘liq bo‘ladi.
Jahon banki 2017-2021 yillarda O‘zbekiston taraqqiyoti strategiyasini amalga oshirishni har tomonlama qo‘llab-quvvatladi. Bugungi kunda bankning mamlakat bo‘yicha dasturiga quyidagi sohalarni o‘z ichiga oluvchi 26 ta loyiha kirgan: iqtisodiyotni boshqarish, qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, suv resurslarini boshqarish, sog‘liqni saqlash, ta’lim, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimlari, energetika, transport, aholini ijtimoiy muhofaza qilish, shahar va qishloq infratuzilmasi, milliy innovatsion tizim va soliq ma’muriyatchiligi sohalarini rivojlantirish, shuningdek, pandemiyaning fuqarolar salomatligi va mamlakat iqtisodiyotiga ta’sirini yumshatish.

Совет исполнительных директоров Всемирного банка одобрил предоставление Узбекистану финансирования в размере 400 млн. долл. США в рамках операции в области политики развития (ОППР). (Cообщает Пресс-служба представительства ВБ в Узбекистане)
Её цель – содействие вреализации правительством важных социально-экономических реформ, которые помогут ускорить переход страны к инклюзивной и конкурентоспособной рыночной экономике.
В рамках ОППР Узбекистану будет предоставлен льготный заем с низкой процентной ставкой в размере 250 млн. долл. США и сроком погашения в течение более 30 лет, а также заем в размере 150 млн. долл. США с рыночной процентной ставкой и сроком погашения в течение более 12 лет.
Финансовое и техническое содействие, предоставляемое Узбекистану в рамках ОППР, позволит правительству реализовать ряд важных реформ. К ним относятся дальнейшая либерализация рынка пшеницы, улучшение управления государственными предприятиями, усиление подотчетности и надзора за государственными расходами и долгом, борьба с гендерной дискриминацией на рынке труда, расширение охвата пособиями для малообеспеченных, а также расширение социальной защиты и экономических возможностей для женщин и лиц с ограниченными физическими возможностями.
«Узбекистан продолжает демонстрировать твердую приверженность реформам в процессе перехода к открытой и инклюзивной рыночной экономике», – отметил Марко Мантованелли, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане. «Для достижения целей правительства по сокращению вдвое уровня бедности среди населения к 2026 году и вхождению Узбекистана в число стран с уровнем дохода выше среднего к 2030 году, национальная экономика должна расти быстрее. Для этого необходимо создать больше рабочих мест в частном секторе и больше экономических возможностей для граждан, особенно для женщин, молодежи и людей с ограниченными физическими возможностями. Реформы, поддерживаемые Банком в рамках текущей операции, обеспечат прочную основу для достижения вышеназванных целей и помогут сделать жизнь людей лучше».
Группа Всемирного банка продолжит оказывать помощь Узбекистану в сохранении нынешнего темпа реализации реформ. В настоящее время в рамках разработки новой программы партнерства со страной проводятся консультации с правительством, гражданским обществом и частным сектором. В ней будут обозначены ключевые направления финансового и технического содействия со стороны Группы Всемирного банка Узбекистану на 2022-2026 годы. Ожидается, что разработка новой программы партнерства будет завершена к середине следующего года. Она будет тесно связана с новой национальной стратегией социально-экономического развития, которую правительство планирует реализовать в последующие пять лет.
Всемирный банк оказал всестороннюю поддержку реализации Стратегии развития Узбекистана на 2017–2021 годы. Сегодня его страновая программа включает 26 проектов в таких областях, как управление экономикой, модернизация сельского хозяйства, управление водными ресурсами, развитие здравоохранения, образования, систем водоснабжения и санитарии, энергетики, транспорта, социальной защиты населения, городской и сельской инфраструктуры, национальной системы инноваций и налогового администрирования, а также смягчение последствий пандемии для здоровья граждан и экономики страны.