Professional prognozchilar 2024 yilda AQSh iqtisodiyotiga bo‘lgan umidlarni oshirmoqda
Joriy yilning 4 martida e’lon qilingan so‘rov natijalariga ko‘ra, bu yil AQSh iqtisodiyoti uchun biznes iqtisodchilari bir necha oy oldin taxmin qilganidan ancha yaxshi bo‘ladi.
Biznes iqtisodiyoti milliy assotsiatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, iqtisodiyot bu yil inflyasiyani hisobga olgan holda 2,2 foizga o‘sadi. Bu universitetlar, biznes va investitsiya firmalari iqtisodchilari assotsiatsiyaning 2023 yil noyabr oyida o‘tkazgan avvalgi so‘rovida prognoz qilingan 1,3 foizdan yuqori.
Inflyasiyani nazorat ostiga olish uchun mo‘ljallangan yuqori foiz stavkalari iqtisodiyotni retsessiyaga olib keladi, deb taxmin qilingan edi. Yuqori foiz stavkalari iqtisodiyotni sekinlashtiradi, masalan, inflyasiyani to‘xtatish umidida ipoteka va kredit karta to‘lovlarini qimmatroq qilish orqali.
Ammo juda yuqori stavkalarda ham AQShda mehnat bozori va uy xo‘jaliklari xarajatlari hayratlanarli darajada barqaror bo‘lib qolmoqda. Bu, o‘z navbatida, iqtisodchilarning kelajakdagi umidlarini oshirdi. Morgan Stanley kompaniyasining AQShdagi bosh iqtisodchisi va Biznes iqtisodiyoti milliy assotsiatsiyasi prezidenti Ellen Zentnerning ta’kidlashicha, 2024 yil uchun narxlarning oshishi ortida turli xil omillar, jumladan, hukumat va uy xo‘jaliklari xarajatlari turibdi.
Albatta, stavkalarning o‘zgarishi iqtisodiyot bo‘ylab tarqalishi va to‘liq kuchga kirishi uchun ko‘p vaqt talab etiladi. Bu shuni anglatadiki, ikki yil oldin boshlangan o‘tmishdagi o‘sish hali ham iqtisodiyotni tanazzulga olib kelishi mumkin edi.
Biznes iqtisodiyoti milliy assotsiatsiyasi o‘z so‘rovida ma’lum qilishicha, respondentlarning 41 foizi yuqori stavkalarni iqtisodiyot uchun eng katta xavf deb atagan. Bu boshqa javoblardan ikki baravar ko‘p, jumladan, kredit tanqisligi yoki Ukraina yoki Yaqin Sharqdagi mojarolarning kengayishi haqidagi xavotirlar.
AQSh iqtisodiyoti istiqbollari yorqinligicha qolsa-da, xalqaro iqtisod uchun umidlar unchalik optimistik emas. Dushanba kuni JST rahbari urush, noaniqlik va beqarorlik global iqtisodiyotga og‘irlik qilayotgani haqida ogohlantirdi va blokni islohotlarni amalga oshirishga chaqirdi.
JST Bosh direktori Ngozi Okonjo-Ivealaning aytishicha, oziq-ovqat, energiya va boshqa zaruriy mahsulotlar narxining oshishi odamlarning cho‘ntagini og‘irlashtirmoqda va “siyosiy umidsizlikni kuchaytirmoqda”.

Согласно опросу, опубликованному 4 марта т.г., этот год, похоже, будет намного лучше для экономики США, чем прогнозировали бизнес-экономисты всего несколько месяцев назад.
По данным Национальной ассоциации экономики бизнеса (НАЭБ), экономика, похоже, вырастет на 2,2% в этом году с поправкой на инфляцию. Это выше, чем 1,3%, которые экономисты из университетов, предприятий и инвестиционных фирм прогнозировали в предыдущем опросе ассоциации, проведенном в ноябре 2023 г.
Предполагалось, что высокие процентные ставки, призванные взять инфляцию под контроль, приведут экономику к спаду. Высокие процентные ставки тормозят экономику, например, делая дороже ипотечные кредиты и счета по кредитным картам в надежде остановить инфляцию.
Но даже при очень высоких ставках, рынок труда и расходы домохозяйств в США остаются удивительно устойчивыми. Это, в свою очередь, повысило будущие ожидания экономистов. Эллен Зентнер, главный экономист Morgan Stanley в США и президент НАЭБ, заявила, что за повышением цен на 2024 год стоит широкий спектр факторов, включая расходы как правительства, так и домашних хозяйств.
Конечно, общеизвестно, что изменениям ставок требуется много времени, чтобы распространиться по экономике и вступить в полную силу. Это означает, что прошлые повышения, которые начались два года назад, все еще могли в конечном итоге привести экономику к рецессии.
В своем опросе НАЭБ сообщило, что 41% респондентов назвали высокие ставки наиболее значительным риском для экономики. Это более чем в два раза превышает любой другой ответ, включая опасения по поводу возможного кредитного кризиса или расширения конфликтов на Украине или Ближнем Востоке.
В то время как перспективы экономики США остаются радужными, ожидания в отношении международной экономики менее оптимистичны. В понедельник глава ВТО предупредил, что войны, неопределенность и нестабильность оказывают давление на мировую экономику, и призвал блок провести реформы.
По словам генерального директора ВТО Нгози Оконджо-Ивеалы, более высокие цены на продовольствие, энергоносители и другие предметы первой необходимости бьют по карманам людей и “подпитывают политическое разочарование”.