Жаҳон банки Ўзбекистон иқтисодиётининг 2021 йилдаги ўсиши ҳақида маълумот берди
Жаҳон банкининг баҳолашича, октябрь ойидаги маърузада таъкидланганидек, 2020 йилда Ўзбекистон иқтисодиёти 0,6 фоизга ўсган.
Жаҳон банкининг январь ойидаги «Жаҳон иқтисодиёти истиқболлари» мавзусидаги маърузасида Ўзбекистон иқтисодиёти 2021 йилда 4,3 фоизга, 2022 йилда эса 4,5 фоизга ўсиши ҳақида эълон қилинган.
Маърузага мувофиқ, умуман Марказий Осиёда бу йил иқтисодий ўсиш суръати 3 фоизгача тикланади. Бунга эса ҳудудларнинг Хитой томонидан таклиф этилган «Бир белбоғ — битта йўл» ташаббусида фаол иштирок этиши доирасида хомашё ва тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ҳажмининг ўсиши имконият туғдиради.
Умуман олганда, 2021 йил давомида COVID-19га қарши вакцинанинг кенг миқёсда қўлланилиши давом этган тақдирда, жаҳон иқтисодиётининг ушбу йилда 4 фоизга ўсиши кутиляпти.
Экспертларнинг сўзларига кўра, агар директив органлар пандемияни жиловлаш ва инвестицияларнинг ўсишига олиб келувчи ислоҳотларни амалга ошириш бўйича кескин чоралар кўрмас экан, тикланиш секин давом этади.

Всемирный банк прогнозирует рост экономики Узбекистана в 2021 году
По оценкам Всемирного банка, в 2020 году экономика Узбекистана выросла на 0,6%, как и ожидалось в октябрьском докладе.
Рост экономики Узбекистана в 2021 и 2022 годах достигнет 4,3% и 4,5% соответственно. Об этом говорится в январском выпуске доклада Всемирного банка «Перспективы мировой экономики».
Согласно докладу, в целом в Центральной Азии в этом году ожидается восстановление темпов экономического роста до 3%, чему будет способствовать незначительный рост цен на сырье и объемов прямых иностранных инвестиций по мере активизации участия субрегиона в осуществлении предложенной Китаем инициативы «Один пояс — один путь».
В целом в 2021 году ожидается рост мировой экономики на 4% при условии, что начавшееся применение вакцин от COVID-19 будет продолжаться в широких масштабах в течение всего предстоящего года.
По словам экспертов, восстановление, по всей вероятности, будет вялым, если директивные органы не предпримут решительных действий по обузданию пандемии и осуществлению реформ, способствующих росту инвестиций.