ОИИБ: Ўзбекистонда мақсадлар, тамойиллар, молиявий механизмлар ва лойиҳалар (+инфографика)
2015 йилда 50 дан ортиқ давлатлар томонидан ташкил этилган ва расмий равишда 2016 йил январь ойида ўз фаолиятини бошлаган Осиё инфратузилма инвестициялари банки (ОИИБ) ХХРнинг дунё билан ўзаро ҳамкорлик бўйича энг йирик халқаро лойиҳаларидан бири бўлган янги халқаро молия ташкилотига айланди.
ОИИБ - Осиёда ва умуман дунёда иқтисодий ривожланишга интилаётган барча мамлакатлар ва иқтисодий субъектлар кириши мумкин бўлган очиқ тузилма.
Айни пайтда ОИИБга 109 та давлат аъзо бўлиб, улардан ҳозирги вақтда 37 мамлакатда лойиҳалар молиялаштирилмоқда.
Битимдаги ОИИБнинг мақсадлари Осиёда барқарор ривожланиш, фаровонлик ва инфратузилмани ривожлантиришга кўмаклашиш ҳамда икки томонлама ва кўп томонлама форматлар доирасида минтақавий ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат. Ҳам давлат, ҳам хусусий инвестицияларга фаол кўмаклашиши кўзда тутилган.
Ташкилот аъзолик учун очиқ, аммо Осиё ва Осиёдан ташқари мамлакатлар сони бўйича Битимда белгиланган нисбатларга риоя қилиш лозим. "Минтақавий аъзолар" ҳар қандай шароитда акциялар ва устав капиталидаги улуш бўйича устунликни (75%) сақлаб қоладилар. ОИИБга "суверенитетга эга бўлмаган ёки ташқи сиёсатини мустақил равишда амалга ошириш ваколатига эга бўлмаган аризачиларни” қабул қилиш имконияти мавжуд.
ОИИБ қуйидаги соҳаларда лойиҳаларни амалга ошириш учун молиявий ва техник ёрдам кўрсатади:
• энергетика (қайта тикланадиган энергия манбалари, электр тармоқлари, газ қувурлари);
• транспорт (йўллар, темир йўллар, портлар, аэропортлар);
• сув таъминоти ва канализация;
• шаҳарсозлик;
• ахборот-коммуникация технологиялари;
• таълим ва соғлиқни сақлаш.
ОИИБ ва Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки ҳамда бошқа кўп томонлама ривожланиш банклари бир-бирини тўлдиради. Жаҳон банки ва Осиё тараққиёт банки асосан камбағалликни камайтиришга эътибор қаратади, ОИИБ эса асосан камбағалликни бартараф этишга билвосита ҳисса қўшиши мумкин бўлган инфратузилмани ривожлантиришга эътибор қаратади.
Банкнинг асосий валютаси доллар ҳисобланади, аммо Битим моддаларида бошқа валюталардан фойдаланишга рухсат берилади. Ривожланаётган мамлакатлар бадалларни бўлиб-бўлиб ва ўз миллий валютасида тўлашлари мумкин, аммо валюта курси тушиб қолса, улар фарқни ўртача вақт ичида тўлашлари керак бўлади.
"Банк ресурслари" нафақат устав капитали ва операциялардан олинган маблағларни, балки ҳужжатда кўрсатилмаган заём ва фондлардан олинган даромадларни, шунингдек, Битимнинг 17-моддасига мувофиқ Махсус ресурслар рўйхатига киритилмаган бошқа фондлар ва даромадларни ҳам қамраб олади. Ушбу қоида банк ёки маълум бир лойиҳа учун муҳим ҳаракатлар эркинлигини таъминлайди.
ОИИБнинг Ўзбекистондаги инвестициялари
Ўзбекистон 2016 йил ноябрь ойида ОИИБга аъзо бўлган. Сўнгги йилларда мамлакатимиз банкнинг энг йирик бенефициарларидан бирига айланди. Амалга оширилган ва жорий лойиҳалар портфели 3 миллиард доллардан ошиб, "яшил" энергетика, йўл-транспорт ва коммунал инфратузилмани модернизация қилиш, таълим ва соғлиқни сақлаш, хусусий секторни қўллаб-қувватлаш каби устувор йўналишларни қамраб олган.
2023 йилнинг ўзида жалб қилинган инвестициялар ҳажми 1 миллиард долларга етди. Кейинги 3 йил ичида банк республикадаги лойиҳаларни яна 2,6 миллиард долларга молиялаштиради. Умуман олганда, ОИИБнинг Ўзбекистондаги инвестициялари 5,6 миллиард долларга етиши кутилмоқда.
Ушбу лойиҳалар транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, энергетика соҳасини ривожлантириш, сув таъминоти ва канализация тизимини яхшилаш, шунингдек, кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлашни ўз ичига олади.
Бугунги кунга қадар ОИИБ томонидан умумий қиймати 55 млрд доллардан ортиқ бўлган 200 дан ортиқ лойиҳаларни молиялаштириш маъқулланган. Лойиҳалар Осиёнинг турли мамлакатларида, жумладан, Хитой, Ҳиндистон, Индонезия, Покистон, Бангладеш, Вьетнам ва бошқа мамлакатларда амалга оширилмоқда.
Ўзбекистонда ОИИБ лойиҳалари
Ҳозирга қадар ОИИБ Ўзбекистондаги 13 та лойиҳани, жумладан “яшил” энергия, чиқиндиларни бошқариш ва канализация, барқарор молиялаштириш бўйича умумий қиймати 2 млрд. доллардан ортиқ лойиҳаларни молиялаштирди, хусусан:
• Ўзбекистоннинг 670 млн. долларлик инклюзив ва барқарор бозор иқтисодиётига ўтиш лойиҳаси (2023 й.)
• Сурхондарё вилоятида 250 млн. долларлик 1590 МВт қувватга эга бўлган буғ-газ электр станциясини қуриш лойиҳаси (2023)
• Самарқанд, Жиззах ва Шерободда (2023 й.) 145 млн. долларлик 897 МВт қувватга эга учта қуёш фотоэлектр станциясини қуриш лойиҳаси
• Бухоро вилоятида 248 млн. долларлик хафвсиз сув таъминоти ва канализация тизимига кириш, II фаза (2022 й.) лойиҳаси
ОИИБ Осиё-Тинч океани минтақасида, жумладан, Ўзбекистон инфратузилмасини ривожлантиришда муҳим ўрин тутади. Банк аҳолининг иқтисодий ўсиши ва турмуш сифатини яхшилашга ёрдам берадиган лойиҳаларни амалга ошириш учун катта молиявий ресурслар ва техник тажрибаларни тақдим этади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в Самарканд для участия в мероприятиях ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ).
АБИИ, сформированный в 2015 г. более чем 50 государствами, официально начал свою работу в январе 2016 г., и стал новой международной финансовой организацией, одним из крупнейших международных проектов КНР для взаимодействия с миром. При этом Узбекистан стал членом АБИИ в ноябре 2016 года.
АБИИ — открытая структура, вступить в которую могут все страны и экономические субъекты, стремящиеся к экономическому развитию в Азии и в мире в целом.
В настоящее время в АБИИ входят 109 стран-участниц, из них на данный момент финансируются проекты в 37 странах.
В качестве целей АБИИ в Соглашении указываются содействие устойчивому развитию, процветанию и развитию инфраструктуры в Азии и развитие регионального сотрудничества в рамках двусторонних и многосторонних форматов. Предполагается активное содействие как государственному, так и частному инвестированию.
Организация имеет открытый характер, однако должны соблюдаться установленные Соглашением пропорции по количеству азиатских и неазиатских стран. При любых условиях у «региональных членов» сохраняется перевес в акциях и доле в уставном капитале (75%). Существует возможность принятия в АБИИ и «заявителей, не обладающих суверенитетом или не имеющих полномочий на самостоятельное проведение своей внешней политики».
АБИИ предоставляет финансовую и техническую поддержку для реализации проектов в следующих секторах:
- энергетика (возобновляемые источники энергии, электросети, газопроводы);
- транспорт (дороги, железные дороги, порты, аэропорты);
- водоснабжение и санитарию;
- городское развитие;
- информационные и коммуникационные технологии;
- образование и здравоохранение.
АБИИ и уже существующие Всемирный банк, Азиатский банк развития и другие многосторонние банки развития дополняют друг друга. Всемирный банк и Азиатский банк развития направляют усилия, главным образом, на борьбу с бедностью, а АБИИ сосредоточил усилия, в основном, на развитии инфраструктуры, которое также может косвенно содействовать ликвидации бедности.
Основной валютой банка является доллар США, но в статьях Соглашения допускается использование других валют. Развивающиеся страны могут выплачивать взносы в рассрочку и в своей национальной валюте, однако при падении курса им нужно будет в разумные сроки доплатить разницу.
«Ресурсы банка» охватывают не только уставный капитал и средства от операций, но также доходы от займов и фондов, не упомянутых в документе, а также любые другие фонды и доходы, не включенные в перечень Специальных ресурсов по статье 17 Соглашения. Это положение предоставляет значительную свободу действий для банка или конкретного проекта.
Инвестиции АБИИ в Узбекистане
АБИИ активно участвует в финансировании инфраструктурных проектов в Узбекистане. Портфель совместных проектов превысил $3 млрд. Только в 2023 году объем привлеченных инвестиций в страну достиг $1 млрд. В ближайшие 3 года банк профинансирует проекты в республике еще на $2,6 млрд. Всего ожидается, что инвестиции АБИИ в Узбекистан достигнут $5,6 млрд.
Эти проекты включают в себя модернизацию транспортной инфраструктуры, развитие энергетического сектора, улучшение водоснабжения и санитарии, а также поддержку малого и среднего бизнеса.
На данный момент АБИИ одобрил финансирование для более чем 200 проектов на общую сумму свыше $55 млрд. Проекты реализуются в различных странах Азии, включая Китай, Индию, Индонезию, Пакистан, Бангладеш, Вьетнам и другие.
Проекты АБИИ в Узбекистане
К настоящему моменту АБИИ предоставил финансирование 13 проектам в Узбекистане, в том числе в области «зеленой» энергетики, управления отходами и канализацией и устойчивого финансирования на общую сумму более $2 млрд., в частности на:
- Проект перехода Узбекистана к инклюзивной и устойчивой рыночной экономике (2023 г.) на сумму $670 млн.
- Проект строительства новой парогазовой электростанции мощностью 1590 МВт в Сурхандарьинской области (2023 г.) на сумму $250 млн.
- Проект строительства трех солнечных фотоэлектрических электростанций совокупной мощностью 897 МВт в Самарканде, Джизаке и Шерабаде (2023 г.) на сумму $145 млн.
- Проект обеспечения доступа к безопасному водоснабжению и канализации в Бухарской области, фаза II (2022 г.) на сумму $248 млн.
АБИИ играет важную роль в развитии инфраструктуры в Азиатско-Тихоокеанском регионе, в том числе в Узбекистане. Банк предоставляет значительные финансовые ресурсы и техническую экспертизу для реализации проектов, способствующих экономическому росту и улучшению качества жизни населения.