Ўзбекистоннинг долзарб кун тартиби (2026 йил июль-август)
Ўзбекистон Президенти раҳбарлигида ўтказилаётган йиғилишларда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг энг долзарб масалалари ишчанлик руҳида ҳал этилмоқда. Ушбу мақолада 2026 йилнинг июль ва август ойларида ижтимоий-иқтисодий соҳани ривожлантиришга бағишланган йиғилишлар чоғида қабул қилинган энг муҳим қарорлар ҳақида сўз боради.
Маҳаллаларга янги муҳит олиб кириш
16 июль куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида маҳаллаларга янги муҳит олиб кириш ҳамда “маҳалла еттилиги” фаолиятини янгича ташкил қилиш бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Бу йил инфратузилмани яхшилаш, одамлар ва тадбиркорлар учун шароит яратиш мақсадида туманларга ўртача 250 млрд. сўмдан, маҳаллаларга эса 5,5 млрд. сўмдан маблағ берилгани таъкидланди. Ваколатлар кенгайтирилгани натижасида ҳудудда қоладиган қўшимча даромад 2 бараваргача кўпайди. Туманларда ўртача 22 млрд. сўмдан қўшимча маблағ қолди, маҳалла бюджетига эса ўртача 150-200 млн. сўм тушди. Шу билан бирга, айрим туманларда лойиҳаларга камбағал оилаларни жалб қилиш даражаси пастлиги, 32 та маҳаллада бирорта ҳам эҳтиёжманд одам доимий ишга жойлаштирилмагани танқид қилинди. Шу сабабли йил бошидан маҳаллада ишни тўғри ташкил қилмаган 152 нафар раҳбар ишдан олинган, яна 700 нафарига интизомий чора кўрилган.
Давлатимиз раҳбари маҳалла одамлар учун чинакам ишонч, таянч ва имкониятлар марказига айланиши зарурлигини таъкидлади. Яқинда маҳалла бошқарувини самарали ташкил қилиш бўйича Президент фармони имзоланди. Унга кўра, маҳалла раиси ижтимоий муаммоларни қайд этувчи шахсдан ўз ҳудудининг “иқтисодий буюртмачиси”га айланиши керак. Маҳаллаларда хусусий боғча, мактаб, клиника ва спорт иншоотлари қуриш учун ерни аукционга чиқариш ваколати ҳам маҳалла раисларига берилади.
Маҳалла раиси ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш, тозаликни таъминлаш ва даромадни кўпайтиришга хизмат қиладиган лойиҳаларда ташаббускор бўлиши зарур. Бундай лойиҳалар учун “маҳалла еттилик”ларига 10 млн. сўмдан грант ажратилади. Ушбу мақсадлар учун жами 240 млрд. сўм ресурс шакллантирилади. Маҳалла раиси маҳалла еттилигининг ҳафталик ҳамда ойлик иш режасини тасдиқлаб беради, уларга аниқ вазифа қўйиб, сўров қилиб боради. “Еттилик” фаолиятини методик қўллаб-қувватлаш учун Маҳаллани ривожлантириш миллий институти ташкил этилади.
Маҳалла банкирларининг иш услуби тубдан ўзгаради. Энди банклар ҳар бир маҳалланинг “ўсиш нуқтаси”ни аниқлаб, ташаббускорларни топиши ва даромадли лойиҳаларни кўпайтириши зарур. Бундан буён битта маҳалла банкирига кўпи билан учта маҳалла бириктирилади. Маҳалла банкирлари ўз ҳудудида банк мижозлари билан ишлайди. Маҳалладаги ишсизларни шу касбларга ўқитиш учун бандлик бўлимига буюртма беради ва ўқишни битирганларни ишга жойлаштиради.
Жорий йил оилавий тадбиркорлик лойиҳалари учун қўшимча 2 трлн. сўм имтиёзли ресурс берилди. Давлат банклари маҳаллаларни ихтисослаштириш, “Агростар” компаниялари билан бирга “етиштириш – қайта ишлаш – сақлаш – қадоқлаш – сотиш” занжирини яратиш устида ишлайди. Бир ойда 1 мингта маҳаллада иш бошлаш вазифаси қўйилди.
Маҳаллалар бюджетини мустаҳкамлаш бўйича ҳам янги ташаббуслар илгари сурилди. Эндиликда маҳалладаги нотурар объектлардан тушган ер ва мулк солиғининг 5 фоизи ҳам маҳалланинг ўзига берилади. Бу орқали маҳаллалар ихтиёрида йилига яна 400 млрд. сўм маблағ қолади. Йил давомида яхши натижалар кўрсатган 200 та маҳаллага 2 млрд. сўмдан мукофот берилади. Умуман, янги ташаббуслар ҳисобига маҳаллалар бюджетига тушум жорий йил 1 трлн. 600 млрд. сўмга, келаси йилдан эса 2 трлн. сўмга етади.
Маҳаллада ободончилик ишларини ташкил этиш бўйича Бош вазир бошчилигида республика штаби тузилади, ҳудудий штабларга ҳокимлар раҳбарлик қилади. Меҳнатга яраша рағбат бўлиши учун йил якуни билан кўп қаватли уйлардаги “Энг ораста хонадон”, маҳалладаги “Энг файзли ҳовли”, ҳудуддаги “Энг обод кўча”, туман ва вилоятдаги “Энг намунали маҳалла” номинациялари жорий этилади.
Ҳозир “еттилик” орқали 100 га яқин хизмат кўрсатилмоқда. Энди барча давлат хизматлари босқичма-босқич маҳаллага туширилади. Жойларда ижтимоий реестрга киритишни асоссиз рад этиш ёки сунъий равишда реестрдан чиқариш ҳолатлари учраётгани танқид қилинди. Оқибатда эҳтиёжманд оилалар ижтимоий ёрдам олиш, фарзандини боғча ва тўгаракка бериш каби кафолатланган хизматлардан фойдалана олмаяпти. Бош прокуратурага ижтимоий реестр тўғри юритилишини қатъий назорат қилиш топширилди.
Уч ойда деменция ва ақлий заифлиги бўлган шахслар учун 250 та маҳаллада кундузги ва уйда парвариш хизмати ҳамда “Мадад” уйлари, 75 та маҳаллада ўзгалар парваришига муҳтож кексалар учун “Фаол ҳаёт” дастури, шунингдек, қаровсиз қолган ва зўравонликка учраган болалар учун қўллаб-қувватлаш марказлари ташкил этилади.
Биринчи яримйиллик якунлари ва устувор вазифалар
21 июль куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ҳудуд ва тармоқларда ўсиш суръатларини таъминлаш бўйича жорий йилнинг биринчи ярмида эришилган натижалар ва йил якунигача амалга ошириладиган устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Йил бошидан мамлакатимиз иқтисодиёти 8,5 фоизга ўсди. Саноатда 8 фоиз, хизматлар соҳасида 16,9 фоиз, қурилишда 13,8 фоиз, қишлоқ хўжалигида 4,7 фоиз ўсиш таъминланди. Инвестициялар ҳажми 28 млрд. долларга, экспорт 14,4 млрд. долларга етди. Fitch ва Moody’s халқаро рейтинг агентликлари Ўзбекистоннинг суверен кредит рейтингини бир поғона яхшилади. Шу билан бирга, давлатимиз раҳбари салкам 40 миллионли аҳоли ҳаётини яхшилаш учун 9-10 фоизли иқтисодий ўсиш зарурлигини таъкидлади. Йиғилишда ҳудуд ва тармоқ раҳбарларининг олти ойлик режалари ижроси танқидий таҳлил қилинди.
Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва бизнес муҳитини яхшилаш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Ташқи бозорларда рақобат кучайиб бораётган бир пайтда экспортчилар учун тўлов, йиғим ва ортиқча харажатларни камайтириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Барча вазирлик ва идораларга тизимидаги бюрократия, жарима, тўлов ва йиғимларни қисқартириш, бизнес муҳитини янада яхшилаш бўйича таклифлар киритиш топширилди.
Ишлаб чиқаришни тиклаш ва хусусийлаштириш бўйича ҳам муҳим вазифалар белгиланди. Янги хусусийлаштириш дастури доирасида 100 трлн. сўмлик кўчмас мулк, ер майдонлари ва давлат улушларини савдога чиқариш, давлат активларини олган тадбиркорлар учун тўлов шартларини енгиллаштириш белгиланди.
Сўнгги уч йилда 11 млрд. долларлик 509 та экспортбоп қувват ишга туширилган бўлса-да, уларнинг 208 таси ҳали ташқи бозорларга чиқмаган. Бундан ташқари, 47 та махсус иқтисодий зонанинг 29 тасида йил бошидан буён биронта экспорт операцияси амалга оширилмаган. Мутасаддиларга “тезкор бригадалар” ташкил этиб, экспортга чиқмаган корхоналар ва махсус иқтисодий зоналарда сертификат, айланма маблағ, бозор ва логистика билан боғлиқ масалаларни тезкор ҳал қилиш топширилди. Бундан ташқари, маҳаллий брендларни ташқи бозорларга олиб чиқиш ва уларни демпинг ҳамда контрафакт маҳсулотлардан ҳимоя қилиш бўйича дастур ишлаб чиқилади.
Юк вагонларининг етишмаслиги, айрим темир йўл линияларида юклама юқорилиги сабабли логистикада қийинчиликлар юзага келмоқда. Мутасаддиларга қўшимча вагонларни жалб қилиш, темир йўл инфратузилмаси учун Жаҳон банкидан 200 млн. доллар маблағ жалб этиш бўйича келишувга эришиш топширилди.
Олий даражадаги ташрифлар доирасида эришилган келишувлар ижроси ҳам кўриб чиқилди. Сўнгги йилларда 52 та ташриф давомида 213 млрд. долларлик 1 617 та инвестиция лойиҳаси бўйича келишувларга эришилган. Энди ушбу “йўл хариталари” ижроси ҳисоб палатаси ва Ташқи ишлар вазирлиги томонидан қатъий назорат қилинади. Президент Администрацияси олдига иқтисодий дипломатия, инвестицияларни жалб қилиш ва экспортни ривожлантириш бўйича дипломатик ваколатхоналар фаолиятини қайта кўриб чиқиш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масаласи ҳам муҳокама қилинди. Гўшт нархи ошгани муносабати билан импорт гўштни самолётда ташиш харажатларини қоплаш учун 300 млрд. сўм ажратилгани айтилди. Йил якунигача четдан 100 минг бош қорамол ва 150 минг бош қўй-эчки олиб келиш вазифаси қўйилди. Мева-сабзавот ва картошка захирасини шакллантириш, совиткичли омборлар қуриш ва озиқ-овқат жамғармаларини тўлдириш бўйича ҳам аниқ чоралар белгиланди. Йил якунигача 87 минг тонна қувватга эга 340 та совиткичли омборни ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари глобал иқтисодиётдаги ноаниқликлар қанча давом этишини ҳеч ким олдиндан айта олмаслигини қайд этди. Шу сабабли барча раҳбарлар ҳар қандай хатарни ҳисобга олган ҳолда ўз захираларини сафарбар қилишга тайёр бўлиши шартлиги таъкидланди. 2027 йил учун макроиқтисодий параметрлар, бюджет, инвестиция ва экспорт дастурлари янгича ёндашув – “сафарбарлик сценарийси” асосида тайёрланади.
Ёқилғи-энергетика тармоғидаги вазифалар
27 июль куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ёқилғи-энергетика тармоғидаги келгусидаги устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Сўнгги йилларда энергетика тармоғига 23 млрд. доллар хорижий инвестиция киритилди, жойларда умумий қуввати 9,5 гигаватт бўлган электр станциялари ишга туширилди. Электр ва газ тармоқлари, подстанциялар, трансформаторлар ҳамда газ тақсимлаш қурилмаларини модернизация қилишга 30 трлн. сўм йўналтирилди. Шу билан бирга, яратилган имкониятлардан самарали фойдаланиш бўйича жиддий камчиликлар сақланиб қолаётгани кўрсатиб ўтилди.
Жорий йилнинг июнь-июль ойларида электр тармоқларида 4 мингга яқин авария содир бўлган. Оқибатда айрим ҳудудларда аҳоли ва тадбиркорлик субъектлари 8-10 соатгача электр таъминотисиз қолган. Бундан ташқари, кўплаб ҳудудларда истеъмолнинг ўсиши ва инфратузилмага тушадиган юклама олдиндан ҳисобга олинмаган. Тармоқдаги электр энергияси йўқотишлари 17,2 фоизни ташкил этмоқда. Ўтган олти ойда 4,8 млрд. киловатт-соат электр энергияси йўқотилган. АСКУЭ ва АСКУГ тизимлари[1] жорий қилинганига қарамай, юз минглаб электр ва газ ҳисоблагичлари марказлашган тизимга маълумот узатмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда электр ва газ таъминоти билан боғлиқ ишларни “туманбай” ва “маҳаллабай” ташкил этиш бўйича янги тизим белгилаб берилди. Ҳар бир ҳудуднинг аҳоли, тадбиркорлик субъектлари ва ижтимоий объектлар кесимида энергия истеъмоли баланси шакллантирилади. Аварияларни камайтириш, ҳисоблагичларни ягона тизимга улаш, энергия йўқотишлари ва қарздорликни кескин қисқартириш бўйича манзилли дастурлар ишлаб чиқилади. Бу йўналишда Янгийўл туманида намунавий тизим яратиш вазифаси қўйилди. Ушбу тажриба кейинчалик республиканинг барча туман ва шаҳарларига татбиқ этилади.
Энергетика тармоғида рақамлаштириш ва сунъий интеллект технологияларини кенг жорий этишга алоҳида эътибор қаратилди. Энергетика вазирлиги таркибида Ёқилғи-энергетика тармоғини рақамлаштириш ва сунъий интеллектни жорий этиш маркази ташкил этилади. Марказ “ишлаб чиқариш – узатиш – тақсимлаш – етказиш” занжирини тўлиқ таҳлил қилиб, соҳани ривожлантиришнинг муқобил сценарийларини ишлаб чиқади. АСКУЭ ва АСКУГ маълумотлари сунъий интеллект асосида таҳлил қилиниб, шубҳали истеъмол, йўқотиш ва қарздорлик ҳолатларини автоматик аниқлайдиган платформа ишга туширилади.
Йиғилишда куз-қиш мавсумига тайёргарлик масалалари ҳам муҳокама қилинди. Ҳозир табиий газ етказиб бериш қийин бўлган 1 916 та маҳалла мавжуд. Ушбу ҳудудлардаги хонадонларнинг иситиш тизимини барқарорлаштириш, электр инфратузилмасини мустаҳкамлаш ва қўшимча энергияга бўлган эҳтиёжни таъминлаш бўйича аниқ ҳисоб-китоблар тайёрланади. Биринчи навбатда молиялаштириш талаб этиладиган маҳаллалар бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқилади.
Бугунги кунда 3 млн. 700 минг хонадон суюлтирилган газдан фойдаланади. Суюлтирилган газ ишлаб чиқаришни йил якунигача режадаги 520 минг тонна ўрнига 606 минг тоннага етказиш белгиланди, шунингдек, суюлтирилган газ таъминотига хусусий секторни кенг жалб қилиш вазифаси қўйилди. Бу борада дастлаб Андижон вилоятида янги тажриба жорий этилади. Тадбиркорларга ўзи импорт қилган ёки биржадан харид қилган суюлтирилган газни аҳоли ва бизнес субъектларига етказиб бериш имконияти яратилади. Ижтимоий реестрга киритилган оилаларга эса суюлтирилган газ хариди учун субсидия берилади.
Давлатимиз раҳбари энергетика соҳаси учун замонавий билим ва кўникмаларга эга кадрлар тайёрлаш масаласига ҳам алоҳида тўхталди. Ҳозир 25 та техника олийгоҳида энергетика йўналишида йилига 5,5 минг мутахассис тайёрланмоқда. Бироқ таълим амалиёт билан етарлича боғланмагани сабабли битирувчининг ишга киришиб кетишига 2-3 йил вақт кетмоқда. Шу муносабат билан олий таълим муассасаларидаги ёқилғи-энергетика йўналишлари бўйича таълим дастурларини тўлиқ янгилаш топширилди. Янги ўқув йилидан 3-курс талабаларининг ярми, 4-курс талабаларининг барчаси дуал таълимга қамраб олинади. Қуёш ва шамол генераторлари, электромобиллар учун зарядлаш ускуналари ҳамда бошқа янги технологиялар бўйича мутахассислар тайёрлашга устувор аҳамият қаратилади.
Истеъмолчиларни ёқилғи ресурслари билан таъминлаш
13 август куни Президент Шавкат Мирзиёевга “Янгийўл тажрибаси” асосида ҳудудларда истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан барқарор таъминлаш, энергия самарадорлигини ошириш, тармоқлардаги йўқотишлар ва дебиторлик қарздорликни кескин камайтириш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан ахборот берилди. Аввалроқ ҳар бир ҳудуддан биттадан танлаб олинган 14 та туманда намунавий тизим яратиш вазифаси қўйилган эди. Амалга оширилган ишлар 916 та маҳалла, 832 мингта хонадон, 49 мингта тадбиркорлик субъекти ва 2,2 мингдан зиёд ижтимоий соҳа объектини қамраб олди. Ҳар бир маҳалла бўйича энергетик паспорт ва энергия ресурсларига талаб баланси шакллантирилди.
Натижада илк бор маҳаллалар кесимида мавжуд талаб ва имконият ўртасидаги тафовут аниқ ҳисоб-китоб қилинди. Жумладан, 265 та маҳаллада 60 мегаватт электр қуввати, 42 та маҳаллада эса йилига 47 млн. куб метр табиий газ тақчиллиги борлиги аниқланди. Айни пайтда 207 та маҳаллада қувват захираси мавжуд. Бундай ёндашув келгусида энергия ресурсларига бўлган талабни олдиндан ҳисоблаш ва зарур инфратузилмани ўз вақтида тайёрлаш имконини беради.
Шу асосда электр ва газ тармоқларини янгилаш ишлари жадаллаштирилди. 14 та туманда 5 минг 695 та трансформатор, 6,9 минг километр электр тармоғи, 242 километр газ тармоғи ҳамда 404 та газ тақсимлаш қурилмаси таъмирталаб экани аниқланди. Уларнинг техник ҳолатини яхшилаб, “яшил” тоифага ўтказиш ишлари бошланди. Ҳозирга қадар 441 та трансформатор, 1 минг 134 километр электр ва 88 километр газ тармоғи, шунингдек, 92 та газ тақсимлаш қурилмаси таъмирланди.
Келгуси беш йилда мазкур туманларда энергия ресурсларига талаб 49 фоизга ошиши кутилмоқда. Шу боис, истиқболда ишга тушириладиган лойиҳаларни ҳисобга олган ҳолда аҳоли ва тадбиркорларни энергия ресурслари билан ишончли ҳамда барқарор таъминлашга қаратилган беш йиллик дастур ишлаб чиқилди. Дастур доирасида 721 та маҳаллада 2 минг 261 та трансформатор ва 7 минг 449 километр электр тармоғи, 200 та маҳаллада эса 313 та газ тақсимлаш қурилмаси ва 327 километр газ тармоғини янгилаш белгиланди. Ушбу чора-тадбирларнинг амалга оширилиши ҳудудларда қўшимча 1 минг 300 мегаватт ўтказувчанлик қувватини яратиш имконини беради.
Ижтимоий соҳа объектларидаги энергия истеъмоли ҳам ўрганилди. Жами 1 минг 938 та объектнинг энергия сарфи таҳлил қилиниб, самарадорлиги паст бўлган 226 таси “қизил” тоифага киритилди. Уларни энергия самарадор тизимга ўтказиш бўйича дастур ишлаб чиқилиб, амалий ишлар бошланди. Ушбу чора-тадбирлар натижасида йилига 4,3 млн. киловатт-соат электр энергияси ва 2,1 млн. куб метр табиий газни тежаш имконияти яратилади. Давлатимиз раҳбари 14 та туманда қўлланган мазкур ёндашув билан чекланиб қолмасдан, уни республиканинг барча туманларида жорий этиш зарурлигини таъкидлади. Мақсад – энергетика соҳасида “муаммо пайдо бўлгандан кейин уни бартараф этиш” амалиётидан “муаммони олдиндан аниқлаш, зарур чораларни режалаштириш ва унинг олдини олиш” тизимига ўтиш.
[1]АСКУЭ (Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими) ва АСКУГ (Табиий газни ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими) – бу истеъмол қилинаётган энергия ресурсларини реал вақт режимида аниқ ўлчаш, маълумотларни тўплаш ва назорат қилиш учун мўлжалланган замонавий рақамли тизимлар.

Создание новой среды в махаллях
16 июля под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам создания новой среды в махаллях и организации деятельности «махаллинской семёрки» по-новому. Было указано, что в этом году на улучшение инфраструктуры, создание условий для людей районам в среднем выделено по 250 миллиардов сумов, а махаллям — по 5,5 миллиарда сумов. Благодаря расширению полномочий, объём доходов, остающихся на местах, увеличился почти в 2 раза. В среднем в районах осталось дополнительно по 22 миллиарда сумов, а в бюджеты махаллей поступило в среднем по 150-200 миллионов сумов. Вместе с тем, критике подверглась низкая вовлечённость малообеспеченных семей в проекты в отдельных районах, а также то, что в 32 махаллях ни один нуждающийся человек не был трудоустроен на постоянную работу. По этой причине с начала года освобождены от должности 152 руководителя, ещё к 700 применены дисциплинарные меры.
Глава нашего государства подчеркнул, что махалля должна стать для людей настоящим центром доверия, опоры и возможностей. Недавно был подписан указ Президента, в соответствии с которым теперь каждый председатель махалли будет формировать экономический и социальный заказ своей территории. Председателям махаллей также будут переданы полномочия по выставлению на аукцион земельных участков для строительства частных детских садов, школ, клиник и спортивных объектов.
Председатель махалли должен проявлять инициативу в проектах, направленных на решение социальных проблем, обеспечение чистоты и увеличение доходов. На такие проекты «махаллинским семёркам» будут выделяться гранты по 10 миллионов сумов. Для этих целей будет сформирован ресурс в размере 240 миллиардов сумов. Председатель махалли также будет утверждать недельные и месячные планы «махаллинской семёрки», ставить перед ними конкретные задачи и спрашивать за их исполнение. Для методической поддержки деятельности «семёрки» будет создан Национальный институт развития махалли.
Стиль работы махаллинских банкиров будет кардинально изменён. Банки должны выявлять «точки роста» каждой махалли, находить инициативных людей и увеличивать число доходных проектов. За одним махаллинским банкиром будет закрепляться не более трёх махаллей. Махаллинские банкиры будут работать с клиентами банков на своей территории. Для обучения безработных этим профессиям они будут направлять заявки в отдел занятости и трудоустраивать тех, кто завершил обучение.
В этом году для проектов семейного предпринимательства дополнительно выделено 2 триллиона сумов льготных ресурсов. Государственные банки будут работать над специализацией махаллей, созданием совместно с компаниями «Агро-стар» цепочки «выращивание — переработка — хранение — упаковка — реализация». Поставлена задача в течение месяца начать работу в 1 тысяче махаллей.
По укреплению бюджетов махаллей также выдвинуты новые инициативы. Теперь 5% земельного налога и налога на имущество, поступающих от нежилых объектов в махалле, также будут направляться самой махалле. Благодаря этому в распоряжении махаллей ежегодно будет оставаться ещё 400 миллиардов сумов. В течение года 200 махаллей, показавших лучшие результаты, получат по 2 миллиарда сумов вознаграждения. В целом, за счёт новых инициатив поступления в бюджеты махаллей в этом году достигнут 1 триллиона 600 миллиардов сумов, а со следующего года — 2 триллионов сумов.
Для организации работ по благоустройству в махаллях будет создан республиканский штаб во главе с Премьер-министром, территориальные штабы возглавят хокимы. Для поощрения труда по итогам года будут учреждены номинации «Самая ухоженная квартира» в многоквартирных домах, «Самый благоустроенный двор» в махалле, «Самая благоустроенная улица» на территории, «Самая образцовая махалля» в районе и области.
Сейчас через «семёрку» предоставляется около 100 услуг. Теперь все государственные услуги будут поэтапно переводиться на уровень махалли. Критике подвергнуты случаи необоснованного отказа во включении в социальный реестр или искусственного исключения из него. В результате нуждающиеся семьи не могут пользоваться такими гарантированными услугами, как получение социальной помощи, устройство детей в детский сад. Генеральной прокуратуре поручено строго контролировать правильное ведение социального реестра.
В течение трёх месяцев в 250 махаллях будут организованы дневной и надомный уход, а также дома «Мадад» для лиц с деменцией и интеллектуальными нарушениями, в 75 махаллях запустят программу «Фаол хаёт» для пожилых людей, нуждающихся в уходе, а также создадут центры поддержки для детей, оставшихся без присмотра и пострадавших от насилия.
Итоги первого полугодия и приоритетные задачи
21 июля под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по обсуждению достигнутых в первом полугодии текущего года результатов по обеспечению темпов роста в регионах и отраслях и приоритетным задачам на период до конца года. С начала года экономика выросла на 8,5%. В промышленности обеспечен рост на 8%, в сфере услуг — на 16,9%, строительства — на 13,8%, сельского хозяйства — 4,7%. Объём инвестиций достиг 28 миллиардов долларов, экспорт — 14,4 миллиарда долларов. Международные рейтинговые агентства «Fitch» и «Moody’s» повысили суверенный кредитный рейтинг Узбекистана. Вместе с тем для улучшения качества жизни 40-миллионного населения страны необходимо обеспечить 9-10-процентный экономический рост, — подчеркнул Президент. На совещании критически проанализировано исполнение шестимесячных планов глав регионов и отраслей.
На совещании особое внимание было уделено вопросам организации деятельности «махаллинской семёрки» на новой основе. Органы занятости будут вести адресную работу в каждом регионе по обучению нуждающихся граждан, их трудоустройству и повышению доходов. Принято решение пересмотреть деятельность банков и управлений Ассоциации махаллей.
Обсуждены также вопросы поддержки предпринимательства и улучшения деловой среды. Отмечено, что в условиях усиливающейся конкуренции на внешних рынках необходимо сократить для экспортёров количество платежей, сборов и избыточных расходов. Всем министерствам и ведомствам поручено представить предложения по сокращению бюрократических процедур, штрафов, платежей и сборов, а также по дальнейшему улучшению деловой среды.
Определены также важные задачи по восстановлению и приватизации производств. В рамках новой программы приватизации предусмотрено выставить на торги объекты недвижимости, земельные участки и государственные доли общей стоимостью 100 триллионов сумов, а также смягчить условия оплаты для предпринимателей, приобретающих государственные активы.
Несмотря на то, что за последние три года введены в эксплуатацию 509 экспортоориентированных производственных мощностей общей стоимостью 11 миллиардов долларов, 208 из них до сих пор не вышли на внешние рынки. Если направить на экспорт хотя бы 30-40% продукции этих предприятий, можно обеспечить дополнительные валютные поступления в объёме 1,5-2 миллиардов долларов. Кроме того, с начала года в 29 из 47 специальных экономических зон не совершено ни одной экспортной операции. Ответственным лицам поручено сформировать «оперативные бригады» и ускоренно решать вопросы, связанные с сертификацией, обеспечением оборотными средствами, поиском рынков сбыта и логистикой на предприятиях и экономических зонах, не вышедших на экспорт. Будет также разработана программа по продвижению национальных брендов на зарубежных рынках, их защите от демпинга и контрафактной продукции.
По причине нехватки грузовых вагонов и высокой загруженности отдельных железнодорожных линий возникают логистические трудности. Ответственным лицам поручено привлечь дополнительный подвижной состав, а также достичь договоренности с Всемирным банком о привлечении 200 миллионов долларов на развитие железнодорожной инфраструктуры.
Также рассмотрен ход реализации договорённостей, достигнутых в рамках визитов на высшем уровне. За последние годы в ходе 52 таких визитов были достигнуты соглашения по реализации 1 617 инвестиционных проектов общей стоимостью 213 миллиардов долларов. Отныне исполнение этих «дорожных карт» будет находиться под строгим контролем Счётной палаты и Министерства иностранных дел. Перед Администрацией Президента поставлены задачи пересмотреть деятельность дипломатических представительств в сфере экономической дипломатии, привлечения инвестиций и развития экспорта.
На совещании также были рассмотрены вопросы обеспечения продовольственной безопасности. Сообщено, что в связи с ростом цен на мясо на покрытие расходов по авиаперевозке импортного мяса выделено 300 миллиардов сумов. До конца года поставлена задача импортировать 100 тысяч голов крупного рогатого скота и 150 тысяч голов овец и коз. Определены также конкретные меры по формированию запасов плодоовощной продукции и картофеля, строительству холодильных складов и пополнению продовольственных резервов. До конца года поставлена задача ввести в эксплуатацию 340 холодильных складов общей мощностью хранения 87 тысяч тонн.
Глава нашего государства подчеркнул, что никто не может заранее предсказать, как долго сохранится неопределённость в мировой экономике. В этой связи было отмечено, что все руководители должны быть готовы мобилизовать имеющиеся резервы с учётом любых возможных рисков. Макроэкономические параметры, бюджет, а также программы инвестиций и экспорта на 2027 год будут разработаны на основе нового подхода — «мобилизационного сценария».
Задачи топливно-энергетической отрасли
27 июля под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвящённое приоритетным задачам топливно-энергетической отрасли. За последние десять лет в энергетическую отрасль привлечено 23 миллиарда долларов иностранных инвестиций, на местах введены в эксплуатацию электростанции общей мощностью 9,5 гигаватта. На модернизацию электрических и газовых сетей, подстанций, трансформаторов, а также газораспределительного оборудования направлено 30 триллионов сумов. Вместе с тем указано на то, что сохраняются серьезные недостатки в вопросах эффективного использования созданных возможностей.
В июне-июле текущего года в электрических сетях произошло около 4 тысяч аварий. В результате в отдельных регионах население и субъекты предпринимательства оставались без электроснабжения до 8-10 часов. Более того, во многих регионах не были заранее учтены рост потребления электроэнергии и увеличение нагрузки на инфраструктуру. Потери электроэнергии в сетях составляют 17,2%. За последние шесть месяцев объём потерь достиг 4,8 миллиарда киловатт-часов электроэнергии. Несмотря на внедрение систем АСКУЭ и АСКУГ, сотни тысяч приборов учёта электроэнергии и газа не передают данные в централизованную систему.
На совещании определена новая система организации электро- и газоснабжения на уровне каждого района и каждой махалли. Будет сформирован энергетический баланс каждой территории с учётом потребностей населения, субъектов предпринимательства и объектов социальной сферы. Предусмотрено разработать адресные программы по сокращению количества аварий, подключению приборов учёта к единой системе, а также существенному снижению энергопотерь и дебиторской задолженности. Поставлена задача создать в Янгиюльском районе образцовую модель в этом направлении. В дальнейшем этот опыт будет распространен на все районы и города республики.
Особое внимание уделено широкому внедрению в энергетическую отрасль цифровых технологий и искусственного интеллекта. В структуре Министерства энергетики будет создан Центр цифровизации топливно-энергетического комплекса и внедрения технологий искусственного интеллекта. Центр проведёт комплексный анализ всей цепочки «производство — передача — распределение — поставка» и разработает оптимальные сценарии развития отрасли. Данные систем АСКУЭ и АСКУГ будут анализировать с использованием ИИ, а также запустят платформу, которая будет автоматически выявлять случаи подозрительного потребления, потери и задолженности.
На совещании также обсуждена подготовка к осенне-зимнему периоду. Сегодня в 1 916 махаллях имеются сложности с поставками природного газа. Будут подготовлены точные расчёты по повышению стабильности системы отопления жилых домов, укреплению электроэнергетической инфраструктуры и покрытию дополнительной потребности в электроэнергии в этих территориях. Для махаллей, нуждающихся в приоритетном финансировании, будет разработана отдельная программа.
Сегодня сжиженным газом пользуются 3 миллиона 700 тысяч домохозяйств. Поставлена задача увеличить объём производства сжиженного газа с запланированных 520 тысяч тонн до 606 тысяч тонн до конца года, а также по широкому привлечению частного сектора в сферу снабжения сжиженным газом. Новая практика будет внедрена сначала в Андижанской области. Предпринимателям предоставят возможность поставлять населению и бизнесу самостоятельно импортированный либо приобретенный на биржевых торгах сжиженный газ. А семьям, включённым в Единый реестр социальной защиты, предоставят субсидии на приобретение сжиженного газа.
Глава нашего государства также отдельно остановился на вопросах подготовки для энергетической отрасли кадров. Сегодня энергетическим специальностям обучается около 5,5 тысячи специалистов в 25 технических вузах. Вместе с тем, из-за недостаточной увязки образовательного процесса с практикой, тратится до 2-3 лет на то, чтобы выпускники полностью адаптировались к профессиональной деятельности. В этой связи поручено полностью обновить образовательные программы по направлениям топливно-энергетического комплекса в вузах. С нового учебного года половина студентов третьего курса и все студенты четвёртого курса будут охвачены дуальной формой образования. Приоритетное внимание будет уделено подготовке специалистов по солнечным и ветровым генераторам, зарядным станциям для электромобилей, а также другим современным технологиям.
Обеспечение потребителей топливными ресурсами
13 августа Президенту Шавкату Мирзиёеву было доложено о работе, проведенной в регионах на основе «Янгиюльского опыта» по стабильному обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами, повышению энергоэффективности, резкому сокращению потерь в сетях и дебиторской задолженности. Ранее была поставлена задача создать образцовую систему в 14 районах, отобранных по одному в каждом регионе. Проведённой работой охвачены 916 махаллей, 832 тысячи домохозяйств, 49 тысяч субъектов предпринимательства и свыше 2,2 тысячи объектов социальной сферы. Для каждой махалли сформированы энергетический паспорт и баланс потребности в энергоресурсах.
В результате впервые в разрезе махаллей точно рассчитан разрыв между существующей потребностью и имеющимися возможностями. В частности, в 265 махаллях выявлен дефицит электрической мощности в объёме 60 мегаватт, ещё в 42 махаллях — природного газа в объёме 47 миллионов кубометров в год. Вместе с тем в 207 махаллях имеется резерв мощности. Такой подход позволяет заранее рассчитывать будущую потребность в энергоресурсах и своевременно готовить необходимую инфраструктуру.
На этой основе ускорено обновление электрических и газовых сетей. Установлено, что в 14 районах в ремонте нуждаются 5 тысяч 695 трансформаторов, 6,9 тысячи километров электрических и 242 километра газовых сетей, а также 404 газораспределительных устройства. Начаты работы по улучшению их технического состояния и переводу в «зелёную» категорию. К настоящему времени отремонтированы 441 трансформатор, 1 тысяча 134 километра электрических и 88 километров газовых сетей, а также 92 газораспределительных устройства.
В ближайшие пять лет потребность в энергоресурсах в этих районах увеличится на 49%. В связи с этим разработана пятилетняя программа, направленная на надёжное и стабильное обеспечение населения и предпринимателей энергоресурсами. В рамках программы намечено обновить 2 тысячи 261 трансформатор и 7 тысяч 449 километров электрических сетей в 721 махалле, а также 313 газораспределительных устройств и 327 километров газовых сетей в 200 махаллях. Реализация этих мер позволит создать в регионах дополнительные пропускные мощности в объёме 1 тысячи 300 мегаватт.
Изучено также энергопотребление на объектах социальной сферы. Проанализирован расход энергоресурсов на 1 тысяче 938 объектов, 226 из них с низкими показателями эффективности отнесены к «красной» категории. Разработана программа по их переводу на энергоэффективные системы. Реализация намеченных мер позволит ежегодно экономить 4,3 миллиона киловатт-часов электроэнергии и 2,1 миллиона кубометров природного газа. Глава нашего государства указал на необходимость не ограничиваться подходом, примененным в 14 районах, и распространить его на все районы республики. Цель — перейти в энергетической сфере от практики «устранения проблемы после её возникновения» к системе, предусматривающей заблаговременное выявление проблем и их предотвращение.