Жорий йилнинг 24 июль куни Тошкентда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов "Diplomatic World Institute" таҳлилий марказининг лойиҳа менежери Альберто Туркстра билан учрашди.
Учрашув Ўзбекистон Республикасининг Бенилюкс мамлакатларидаги элчихонаси кўмагида ташкил этилди.
Обид Ҳакимов меҳмонларни қутлар экан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг асосий мақсад ва вазифалари, олиб борилаётган тадқиқотлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни Ҳукумат Акселератори фаолияти ҳақида гапирди.
Учрашувда томонлар бугунги кунда Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар, давлатнинг дунё миқёсидаги, жумладан, Марказий ва Жанубий Осиёдаги янгиланган ташқи сиёсати ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболларини батафсил кўриб чиқдилар.
А. Туркстра мамлакатимиз раҳбарияти томонидан амалга оширилаётган ислоҳотларни қўллаб-қувватлашини таъкидлади. Унинг айтишича, Марказий Осиё, жумладан, Ўзбекистондаги вазият билан яхши таниш. Эксперт Ўзбекистонда давлат бошқарувини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган сўнгги ўзгаришлар ва ислоҳотлар жуда муҳим ва ўз вақтида амалга оширилаётганини таъкидлади.
Учрашув якунлари бўйича икки тадқиқот маркази ўртасида яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш тўғрисида дастлабки келишувга эришилди.

24 июля т.г. в г.Ташкенте состоялась встреча директора Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Обида Хакимова с менеджером по проектам аналитического центра «Diplomatic World Institute» Альберто Туркстра.
Встреча организована при содействии Посольства Республики Узбекистан в странах Бенилюкс.
Приветствуя гостей, Обид Хакимов рассказал об основных целях и задачах ЦЭИР, проводимых исследованиях и деятельности Правительственного Акселератора социально-экономических реформ.
В ходе встречи, стороны подробно обсудили проводимые сегодня в Узбекистане масштабные преобразования, обновлённую внешнюю политику государства на мировой арене, в том числе в Центральной и Южной Азии, рассмотрели текущее состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества.
А.Туркстра отметил, что поддерживает проводимые руководством нашей страны реформы. Он рассказал, что хорошо знаком с ситуацией в Центральной Азии, в т.ч. Узбекистане. Эксперт подчеркнул, что последние изменения и реализуемые в Узбекистане реформы по совершенствованию государственного управления, очень важны и своевременны.