Бандлик ва камбағалликни қисқартириш бўйича вазифалар
Камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлашга қаратилган вазифаларга мувофиқ республика бўйича 2026 йилда 1 млн аҳолини доимий иш билан таъминлаш, 181 минг оилани камбағалликдан чиқариш, камбағалликдан холи маҳаллалар сонини 2,5 баробар ошириб 3,5 мингтага етказиш ҳамда ишсизлик ва камбағаллик даражасини 4,5 фоизга тушириш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Бухоро вилоятида мазкур вазифалар доирасида 51 минг нафар аҳолини доимий иш билан таъминлаш, 10 минг оилани камбағалликдан чиқариш ва камбағалликдан холи маҳаллалар сонини 199 тага етказиш белгиланган.
Тадбиркорликни ривожлантириш ва молиявий қўллаб-қувватлаш
Белгиланган вазифаларни амалга ошириш мақсадида маҳаллаларда кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш учун 140 трлн сўм миқдорида кредит ажратилиши белгиланган. 2025 йилда ушбу кўрсаткич 130 трлн сўмни ташкил этган.
Шунингдек, “оилавий тадбиркорлик” дастурлари доирасида 5,6 трлн сўм ресурс йўналтирилади. Жумладан, импорт қилинган ва сертификатли насли чорва моллари ҳамда туячиликни ривожлантириш учун 100 млн сўмгача, уй меҳмонхонаси ташкил этиш, кичик ҳажмли музлаткичлар, маҳсулотни сақлаш ва қайта ишлаш мини технологиялари учун 150 млн сўмгача гаровсиз кредит ажратиш имконияти яратилмоқда.
Шу билан бирга, чегара ва анклав ҳудудида жойлашган 563 та маҳалла фуқаролар йиғинида тадбиркорлик лойиҳалари учун кредит миқдори 1 млрд сўмгача оширилади. Айни пайтда мазкур кўрсаткич 300 млн сўмни ташкил этмоқда.
Электрон савдо механизмларини жорий этиш
“Оилавий тадбиркорлик” кредити доирасида ускуна ва хом ашёни сотиб олишда мавжуд электрон маркетплейслар орқали маҳсулотларни эркин харид қилиш механизмини йўлга қўйиш режалаштирилмоқда. Айни вақтда харидлар асосан “Смарт маркет” электрон платформаси орқали амалга оширилмоқда.
Муаммоли кредитлар бўйича рағбатлантириш механизми
“Оилавий тадбиркорлик” дастури бўйича муаммоли кредитларни ундириш мақсадида янги рағбатлантириш механизми жорий этилмоқда. Унга кўра, ҳоким ёрдамчиси томонидан 2022 йилгача ажратилган кредитларнинг муаммоли қисми қайтарилган тақдирда ушбу сумманинг 20 фоизи, 2025 йилгача ажратилган кредитлар доирасидаги муаммоли кредитларнинг қайтими таъминланган ҳолларда эса қайтарилган маблағнинг 10 фоизи бонус сифатида ажратилиши назарда тутилган.
Маҳаллалар фаолиятини ташкил этиш бўйича ўрганиш натижалари
Ўрганишларга кўра, маҳаллаларда фаолиятни ташкил этиш билан боғлиқ айрим фикр ва таклифлар ҳам билдирилган. Хусусан, 8 фоиз ҳолатда KPI баҳолаш тизимида инсон омили мавжудлиги қайд этилган. 5 фоиз ҳолатда KPI тизими ўрнига раҳбар томонидан баҳолаш тизимига ўтиш зарурлиги билдирилган. Шунингдек, 12 фоиз ҳолатда фаолиятга асоссиз аралашиш ҳолатлари мавжудлиги қайд этилган. 45 фоиз ҳолатда фаолиятни ҳокимлик орқали мувофиқлаштириш мақсадга мувофиқлиги, 29 фоиз ҳолатда бандлик органи орқали мувофиқлаштириш зарурлиги, 14 фоиз ҳолатда эса маҳалла мустақил бошқарув органи сифатида фаолият юритиши кераклиги баён этилган.
“Маҳалла лойиҳаси” доирасида иқтисодий ихтисослаштириш
“Маҳалла лойиҳаси” доирасида республика маҳаллаларини чуқур ихтисослаштириш чора-тадбирлари белгиланган. Ушбу мақсадлар учун тижорат банклари томонидан 2026 йилда 17 трлн сўмлик кредит ажратилиши режалаштирилмоқда. Бунда маҳаллада маҳсулот етиштириш учун олинган кредитнинг 4 фоизи, уни қайта ишлаш лойиҳаларида эса 6 фоизи Тадбиркорлик компанияси томонидан қоплаб берилади.
Кредит маблағлари банклар кесимида қуйидагича тақсимланади. Халқ банки томонидан 2,5 трлн сўм, Ўзсаноатқурилишбанк томонидан 2,3 трлн сўм, Миллий банк томонидан 2,1 трлн сўм, Бизнесни ривожлантириш банки ва Агробанк томонидан 1,6 трлн сўмдан, Асака банк томонидан 1,4 трлн сўм, Микрокредитбанк томонидан 1,3 трлн сўм, Алоқа банк томонидан 600 млрд сўм, Турон банк томонидан 500 млрд сўм ҳамда бошқа банклар томонидан 3,1 трлн сўм кредит ажратилиши режалаштирилган.
Камбағал оилалар даромадини ошириш чоралари
Камбағал оилалар даромадини кўпайтириш мақсадида жорий йилда 2 минг гектар ўрмон ерларида тут плантациялари ташкил этиш белгиланган. Ушбу ташаббус доирасида 4 минг камбағал оилага тутзор ташкил қилиш учун 50 сотихдан ер майдони 10 йил муддатга бепул фойдаланиш учун берилади.
Ҳудудлар кесимида Қорақалпоғистонда 250 гектар, Бухоро вилоятида 225 гектар, Қашқадарё вилоятида 220 гектар, Сурхондарё вилоятида 215 гектар, Фарғона вилоятида 200 гектар, Жиззах ва Наманган вилоятларида 190 гектардан, Самарқанд вилоятида 150 гектар, Тошкент вилоятида 128 гектар, Навоий вилоятида 80 гектар, Андижон вилоятида 76 гектар, Сирдарё ва Хоразм вилоятларида 37 гектардан ер майдонлари ажратилиши режалаштирилган.
“Яшил” инфратузилма ва энергия лойиҳалари
“Оғир” маҳаллалардаги 63 минг хонадонни “яшил” таъмирдан чиқариш бўйича икки йиллик дастур амалга оширилади. Шунингдек, ихтисослашув даражаси юқори бўлган яна 1 мингта илғор маҳаллада кичик қуёш электр станциялари қурилиб, маҳаллаларга 7 йил муддатга фоизсиз лизинг асосида берилади.
Ҳисоб-китобларга кўра, ушбу лойиҳалар 3–4 йилда ўзини қоплайди ҳамда кейинги 20–25 йил давомида маҳалла бюджетига 400–500 млн сўм атрофида даромад келтириши мумкин.
Кутилган натижалар
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижасида 2026 йил якунига қадар 37 та “оғир” туман ва 903 та маҳаллада 61 минг оилани камбағалликдан чиқариш, ишсизлик ва камбағаллик даражасини 2 баробар камайтириш ҳамда “Янги Ўзбекистон” қиёфаси кириб борадиган 33 та туман ва 330 та маҳаллани ишсизлик ва камбағалликдан холи ҳудудга айлантириш вазифаси қўйилган. Ушбу жараёнлар натижасида жами 96 минг оилани камбағалликдан чиқариш режалаштирилган.

В рамках задач, определённых на 2026 год по обеспечению занятости населения и сокращению бедности, в махаллях реализуются меры, направленные на развитие предпринимательства, создание новых рабочих мест и увеличение доходов населения.
Задачи по обеспечению занятости и сокращению бедности
В соответствии с задачами по сокращению бедности и обеспечению занятости населения по республике в 2026 году предусмотрено обеспечение 1 млн человек постоянной занятостью, вывод из бедности 181 тыс. семей, увеличение числа махаллей, свободных от бедности, в 2,5 раза — до 3,5 тыс., а также снижение уровня безработицы и бедности до 4,5%.
В Бухарской области в рамках этих задач планируется обеспечить 51 тыс. человек постоянной занятостью, вывести из бедности 10 тыс. семей, а также довести число махаллей, свободных от бедности, до 199.
Развитие предпринимательства и финансовая поддержка
Для реализации поставленных задач предусмотрено выделение 140 трлн сумов кредитных средств на развитие малого и среднего бизнеса в махаллях. Для сравнения, в 2025 году этот показатель составлял 130 трлн сумов.
Кроме того, в рамках программ «семейного предпринимательства» будет направлено 5,6 трлн сумов ресурсов. В частности, предусматривается предоставление беззалоговых кредитов:
до 100 млн сумов — на приобретение импортного сертифицированного племенного скота и развитие верблюдоводства;
до 150 млн сумов — на организацию домашних гостевых домов, приобретение малых холодильных установок, мини-технологий для хранения и переработки продукции.
Также в 563 махаллинских сходах граждан, расположенных в приграничных и анклавных территориях, размер кредитов для предпринимательских проектов будет увеличен до 1 млрд сумов. В настоящее время этот показатель составляет 300 млн сумов.
Внедрение механизмов электронной торговли
Планируется внедрение механизма свободного приобретения оборудования и сырья через существующие электронные маркетплейсы в рамках кредитов по программе «семейного предпринимательства». В настоящее время закупки в основном осуществляются через электронную платформу «Smart Market».
Механизм стимулирования по проблемным кредитам
В целях возврата проблемных кредитов, выданных в рамках программы «семейного предпринимательства», вводится новый механизм стимулирования. Согласно ему:
при возврате проблемных кредитов, выданных до 2022 года, помощнику хокима предусматривается бонус в размере 20% от возвращённой суммы;
при обеспечении возврата проблемных кредитов, выданных до 2025 года, — 10% от возвращённых средств.
Результаты изучения организации деятельности махаллей
По итогам проведённых исследований были высказаны ряд мнений и предложений по организации деятельности махаллей. В частности:
в 8% случаев отмечено наличие человеческого фактора в системе оценки KPI;
в 5% случаев высказано мнение о необходимости перехода от системы KPI к оценке деятельности руководителем;
в 12% случаев отмечены факты необоснованного вмешательства в деятельность.
Также:
в 45% случаев указано на целесообразность координации деятельности через хокимият;
в 29% случаев — через органы занятости;
в 14% случаев высказано мнение, что махалля должна функционировать как самостоятельный орган самоуправления.
Экономическая специализация в рамках проекта «Махалля»
В рамках проекта «Махалля» предусмотрены меры по глубокой экономической специализации махаллей по всей республике. Для реализации этих целей коммерческие банки планируют в 2026 году выделить 17 трлн сумов кредитных средств.
4% кредитов, выданных на производство продукции в махалле;
6% кредитов на проекты по переработке продукции
будут компенсироваться Компанией развития предпринимательства.
Распределение кредитов по банкам
Кредитные средства распределяются следующим образом:
Халк банк — 2,5 трлн сумов
Узсаноаткурилишбанк — 2,3 трлн сумов
Национальный банк — 2,1 трлн сумов
Банк развития бизнеса и Агробанк — по 1,6 трлн сумов
Асака банк — 1,4 трлн сумов
Микрокредитбанк — 1,3 трлн сумов
Алоқабанк — 600 млрд сумов
Турон банк — 500 млрд сумов
другие банки — 3,1 трлн сумов
Меры по увеличению доходов малообеспеченных семей
Для увеличения доходов малообеспеченных семей в текущем году планируется создание тутовых плантаций на 2 тыс. гектаров лесных земель. В рамках данной инициативы 4 тыс. малообеспеченных семей получат по 50 соток земли для организации шелководческих плантаций в бесплатное пользование сроком на 10 лет.
Распределение земель по регионам:
Каракалпакстан — 250 га
Бухарская область — 225 га
Кашкадарьинская область — 220 га
Сурхандарьинская область — 215 га
Ферганская область — 200 га
Джизакская и Наманганская области — по 190 га
Самаркандская область — 150 га
Ташкентская область — 128 га
Навоийская область — 80 га
Андижанская область — 76 га
Сырдарьинская и Хорезмская области — по 37 га
«Зелёная» инфраструктура и энергетические проекты
В «сложных» махаллях будет реализована двухлетняя программа «зелёной» модернизации 63 тыс. домовладений. Кроме того, в 1 тыс. передовых махаллей с высокой степенью специализации будут построены малые солнечные электростанции, которые передадут махаллям в беспроцентный лизинг сроком на 7 лет.
По расчётам, данные проекты окупятся в течение 3–4 лет и в последующие 20–25 лет смогут приносить в бюджет махалли около 400–500 млн сумов дохода.