Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан баҳоланган Ишбилармонлик фаоллиги индекси (ИФИ) 2021 йил май ойида 918 бирликни ташкил этиб, ўтган йилнинг шу дарига нисбатан 8,2 фоизга камайди. Ишбилармонлик фаоллиги индексининг ўтган ойга нисбатан камайган бўлсада, ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 25,5 фоизга ўсганлиги қайд этилди.
1-расм. 2021 йилнинг май ойида ИФИ ўтган ойга нисбатан 8,2 фоизга камайган.
Компонентлар даражасида қуйидаги ўзгаришлар бўлган
2021 йилнинг май ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган ойга нисбатан 8,2 фоизга камайиб, 918 бирликни ташкил этиши, қуйидаги компонентлар даражасидаги ўзгаришларга боғлиқ бўлган:
- хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисобварақаларидаги опреациялар сони 9,5 фоизга камайган;
- фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент ўтган ой даражасида сақланиб қолди;
- товар-хом ашё биржасида хом ашё сотиб олиш жадаллиги 10,7 фоизга камайган;
- товар белгилари бўйича компонент 19,2 фоизга камайган.
Ҳудудлар кесимида Самарқанд вилоятида энг юқори ўсиш суръати қайд этилган.
2021 йил май ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси 6 та ҳудудда ўтган ойга (2021 йил апрель) нисбатан ўсиш кузатилган. Самарқанд (35,9%), Сирдарё (33,0%), Сурхондарё (31,9%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (31,1%) сезиларли даражада ўсиш кузатилган (2-расм).
Шу билан бирга Фарғона (- 11,3%), Хоразм (- 10,4%), Қашқадарё (- 9,9%) ва Наманган (- 6,5%) вилоятларида ўтган ойга нисбатан сезиларли даражада пасайиш кузатилган.
2021 йил май ойида банклараро тўлов операциялари сони 4 576,8 минг тани ташкил этди ва ўтган ойга нисбатан 481,3 минг транзакцияга (-9,5%) камайган.
Банклараро тўлов операциялари сони барча ҳудудларда камайган.
2021 йил майда республиканинг барча ҳудудларида, юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан камайган. Хусусан, сезиларли даражадаги камайиш Наманган (-17,8%), Самарқанд (-15,5%), Сурхондарё (-15,1%) вилоятлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида (-17,2%) кузатилган.
2021 йилнинг май ойида ИФИнинг биржа компоненти ўтган ойга нисбатан 0,893 бирликни ташкил этди ва 10,7 фоизга камайган. Ушбу компонентнинг камайиши, битимлар сонининг (-7,0%) ҳамда ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарлар ўртача жисмоний ҳажмининг (-14,4%) камайганлиги билан изоҳланади.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдоси умумий айланмаси ҳажми 2021 йил май ойида 5 426,3 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 2,6 фоизга камайган.
Фаолият юритаётган хўжалик субъектлари бўйича компонент 2021 йил май ойида 1,0000 бирликни ташкил этиб, ўтган ой даражасида сақланиб қолганлигини кўрсатади. Ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 14,1 фоизга ошган.
2021 йил май ойида барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сонининг ўтган ойга нисбатан 7 283 тага кўпайишига қарамасдан ушбу компонент йирик корхоналар (салмоғи 27%) сонининг камайиши ҳисобига пасайиш кузатилган.
Йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони 116 тага камайган.
Ҳисобот даврида, ўтган ойга нисбатан кичик корхоналар сони 436 742 тадан 443 497 тагача ошган (ўсиш 6 755 та). Фермер хўжаликлари сони 106 941 тадан 107 585 тагача (ўсиш 644 та) кўпайган. Йирик тадбиркорлик билан шуғулланаётган субъектлар сони 3 068 тани ташкил этиб, 2021 йилнинг апрель ойига нисбатан 116 тага камайган.
2021 йил май ойида савдо белгилари муҳофазаси бўйича бизнес фаоллиги индекси 0,8079 бирликни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич 2021 йилнинг апрель ойига нисбатан 19,2 фоизга камайган. Жорий йилнинг май ойида юридик шахслар томонидан 265 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

В мае 2021 года Индекс деловой активности (ИДА), рассчитанный Центром экономических исследований и реформ, составил 918 пунктов, и, по сравнению с прендудщим месяцем, снизился на 8,2%. Несмотря на спад индекса деловой активности по отношению к предыдущему месяцу, отмечается его рост на 25,5% по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
Рисунок 1. ИДА в мае 2021 года снизился на 8,2%, по сравнению с предыдущим месяцем
Индекс деловой активности в мае 2021 года снизился на 8,2% и составил 918 пунктов, по сравнению с предыдущим месяцем, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
- количество операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов снизилось на 9,5%;
- компонент действующих хозяйствующих субъектов сохранился на уровне предыдущего месяца (0,0%);
- интенсивность закупки сырья на товарно-сырьевой бирже снизилась на 10,7%;
- компонент торговых марок снизился на 19,2%.
В региональном разрезе Самаркандская область демонстрировала самый высокий рост
В мае 2021 года Индекс деловой активности по 6 регионам увеличился, по сравнению с предыдущим месяцем (апрель 2021 года). В Самаркандской (35,9%), Сырдарьинской (33,0%), Сурхандарьинской (31,9%) областях и в Республике Каракалпакстан (31,1%) наблюдался значительный рост (рис. 2).
Вместе с тем, в Ферганской (- 11,3%), Хорезмской (- 10,4%), Кашкадарьинской (- 9,9%) и Наманганской (- 6,5%) областях наблюдался значительный спад по отношению к прошлому месяцу.
Рисунок 2. Индекс деловой активности по регионам Республики Узбекистан в мае 2021 года
Количество межбанковских платежных операций в мае 2021 года составило 4 576,8 тыс. и снизилось на 481,3 тыс. транзакций (-9,5%), по сравнению с апрелем 2021 года.
Количество банковских операций в всех регионах снизилось.
В мае 2021 года количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем, во всех регионах снизилось. В частности, наиболее значительный спад наблюдался в Наманганской (-17,8%), Самаркандской (-15,5%), Сурхандарьинской (-15,1%) областях и в Республике Каракалпакстан (-17,2%).
В мае 2021 года биржевой компонент ИДА составил 0,893. Это означает спад уровня компонента на 10,7%, по сравнению с предыдущим месяцем, что связано как со снижением количества сделок (-7,0%), так и со снижением среднего физического объема товаров, приобретенных в каждой транзакции (-14,4%).
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в мае 2021 года составил 5 426,3 млрд. сумов, что на 2,6% меньше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов в мае 2021 года составил 1,0000, что означает сохранение уровня предыдущего месяца. Данный показатель имеет положительное значение по отношению к аналогичному периоду прошлого года с ростом 14,1%.
Несмотря на увеличение в целом количества действующих хозяйствующих субъектов на 7 283 единиц за май 2021 года по отношению к предыдущему месяцу (546 867 ед.) данный компонент снизился за счёт сокращения крупных предприятий удельный вес которых составляет 27%.
Количество крупных предприятий сократилось на 116 единиц.
За отчетный период число малых предприятий увеличилось с 436 742 до 443 497 единиц (рост на 6 755 ед.). Количество фермерских хозяйств увеличилось с 106 941 до 107 585 единиц (рост на 644 ед.). Число действующих крупных предприятий составило 3 068 единиц, что меньше на 116 единиц по сравнению с апрелем 2021 года.
В мае 2021 года индекс охраняемых торговых знаков составил 0,8079, что означает спад на 19,2% к предыдущему месяцу. В мае текущего года юридическими лицами зарегистрировано 265 товарных знаков и торговых наименований.