Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида 20 декабрь куни озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, бу борадаги ишларнинг муҳим йўналишларидан бири сифатида балиқчилик соҳасини ривожлантириш ва кооперация асосида балиқ етиштириш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказилди, деб хабар берди Президент матбуот хизмати.
Йиғилиш аввалида давлатимиз раҳбари аҳолини озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш соҳасида молиявий масалалар ҳал қилиниб, барча имкониятлар яратиб берилганига қарамай, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда камчиликлар сақланиб қолаётганига эътибор қаратди. Кўрсатилган муаммоларни бартараф этиш, ўз ҳудудида зарур озиқ-овқат маҳсулотларининг етарли захирасини шакллантириш ва нархлар барқарорлигини таъминлаш барча даражадаги ҳокимларнинг диққат марказида бўлиши кераклиги таъкидланди.
- Дунёда озиқ-овқат нархларининг ўсиши, инфляция хавф-хатарлари келгуси йилда озиқ-овқат хавфсизлиги энг долзарб масала бўлиб қолишини яққол кўрсатмоқда. Шу боис, вилоят ҳокимлари ўз ҳудудида балиқ етиштириш ҳолатини таҳлил қилиб, тадбиркорлар ва аҳоли хонадонларига барча шароитларни яратиб бериш бўйича тизимли шуғулланиши зарур, - деди Президент.
Ўтган беш йилда мамлакатимизда балиқчилик тармоғида умумий қиймати 2,2 триллион сўмлик 1016 та лойиҳа амалга оширилиши натижасида балиқ етиштириш ҳажми 6 бараварга ошиб, жорий йилда 400 минг тоннага етказилади. Балиқ истеъмол қилиш ҳажми 2016 йилга нисбатан 5,7 баробарга ошди.
Йиғилишда бу кўрсаткичлар етарли эмаслиги, мавжуд имкониятлар тўлиқ ишга солинмаётгани танқид қилинди.
Навоий, Наманган, Сирдарё, Фарғона, Тошкент вилоятларида ҳосилдорлик ҳалигача гектарига 3-4 тоннани ташкил этаётгани, ушбу ҳудудларда интенсив балиқ етиштириш ҳажми умумий ишлаб чиқаришнинг 10 фоизидан ошмаётгани қайд этилди.
Шу муносабат билан сунъий ҳавзаларни интенсивлаштириш, тармоқда кластерлар ва кооперация тизимини ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди. Келгуси йилда балиқ етиштириш ҳажмини 600 минг тоннага етказиш вазифаси қўйилди.
Бунга эришиш учун Шароф Рашидов тумани тажрибаси асосида келгуси йилда 10 мингта хонадонда интенсив балиқ етиштириш йўлга қўйилади. Хонадонларда кооперация асосида йилига 80 тоннадан ортиқ балиқ етиштирган кластерлар уч йил муддатга солиқлардан озод этилади. Хориждан мутахассис жалб қилган кластерларга эса харажатларнинг бир қисмини қоплаб бериш тартиби ўрнатилади.
Уйида балиқ етиштирувчилар учун “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида ажратиладиган кредитлар миқдори 2 баробарга оширилади, бу мақсадларга келгуси йилда 400 миллиард сўм ва 20 миллион доллар йўналтирилади.
Балиқ етиштирувчи хонадон эгалари учун ер ва мулк солиқлари 50 фоизга камайтирилиб, улар ўзини ўзи банд қилган аҳоли тоифасига ўтказилади.
Янгийўл ва Қуйичирчиқ туманларида аҳолини балиқ етиштиришга ўргатиш бўйича тажриба ўтказилиб, келгуси йил 1 июндан Навоий, Сирдарё ва Фарғонада ҳам кенг жорий қилишга кўрсатма берилди.
Шунингдек, йирик балиқчилик лойиҳаларига келгуси йилда 20 миллион евро жалб қилиш режалаштирилган.
Ҳосилдорлиги паст бўлган 21 минг гектар сунъий ҳавзаларда ҳосилдорликни 3 баробарга ошириш ва қўшимча 190 минг тонна балиқ етиштириш зарурлиги таъкидланди. Бунинг учун 2,2 мингта хўжаликни 50 мингта сувни кислород билан бойитиш ускунаси – аэратор билан жиҳозлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Мутасаддиларга ушбу имкониятлардан фойдаланиб, янги лойиҳаларни ва маҳсулот ишлаб чиқаришни кўпайтириш, шу асосда аҳоли бандлигини таъминлаш ва ички бозорни балиқ маҳсулотлари билан тўлдириш юзасидан топшириқлар берилди.
Тармоқ ва ҳудудлар раҳбарлари балиқчиликда амалга оширилган ишлар тўғрисида ҳисобот берди ҳамда 2022 йилги режаларини тақдимот қилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 20 декабря провел совещание по вопросам обеспечения продовольственной безопасности, в том числе через развитие одной из важных отраслей – рыбоводства, повышение эффективности заготовки рыбы на основе кооперации, сообщает пресс-служба Президента РУ.
В начале совещания глава нашего государства обратил внимание на сохраняющиеся в сфере обеспечения продовольственной безопаности проблемные вопросы несмотря на решение финансовых вопросов и создание всех возможностей для продовольственного обеспечения населения. Указано, что вопросы устранения указанных недостатков, формирование на вверенной территории достаточных запасов продуктов питания и обеспечения стабильности цен должны находиться в центре внимания хокимов всех уровней.
За последние пять лет в результате реализации 1 016 проектов на сумму 2,2 триллиона сумов в рыбной отрасли страны объем заготовки рыбы увеличился в 6 раз и в текущем году достигнет 400 тысяч тонн. По сравнению с 2016 годом потребление рыбы увеличилось в 5,7 раза.
- Мировой рост цен на продукты питания, инфляционные риски ясно указывают на то, что продовольственная безопасность останется самым актуальным вопросом в следующем году. Поэтому хокимам областей следует проанализировать состояние рыбоводства в своем регионе и планомерно работать над созданием всех условий для предпринимателей и домохозяйств, - сказал Президент.
На совещании отмечалось, что этих показателей недостаточно, имеющиеся возможности не используются в полной мере.
Так, в Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской, Ферганской и Ташкентской областях производительность рыбоводства составляет всего 3-4 тонны с гектара. Это объясняется тем, что объем интенсивного рыбоводства в этих регионах не превышает 10 процентов от общего объема производства.
В связи с этим рассмотрены вопросы интенсификации искусственных водоемов, развития кластеров и кооперации в отрасли. Поставлена задача в следующем году довести производство рыбы до 600 тысяч тонн.
Для этого в следующем году на основе опыта Шараф-Рашидовского района интенсивное рыбоводство будет развернуто в 10 тысячах домохозяйств. Кластеры, выращивающие более 80 тонн рыбы в год на основе кооперации, будут освобождены от налогов сроком на три года. А кластерам, привлекшим зарубежных специалистов, будет компенсирована часть расходов.
Объем кредитов, выделяемых домашним заготовителям рыбы по программе «Каждая семья - предприниматель», будет увеличен вдвое, а в следующем году на эти цели направят 400 миллиардов сумов и 20 миллионов долларов.
Ставка земельного налога и налога на имущество для владельцев домохозяйств, занимающихся выращиванием рыбы, будет снижена на 50 процентов, и они будут переведены в категорию самозанятых.
Дано указание провести в Янгиюльском и Куйичирчикском районах эксперимент по обучению населения рыбоводству, и внедрить его результаты в Навоийской, Сырдарьинской и Ферганской областях с 1 июня следующего года.
Также, на крупные проекты в области рыбоводства намечено привлечь 20 миллионов евро.
Подчеркнута необходимость увеличения продуктивности 21 тысячи гектаров низкоурожайных искусственных водоемов и заготовки в них дополнительно 190 тысяч тонн рыбы. С этой целью дано указание оснастить 2,2 тысячи хозяйств аэраторами в количестве 50 тысяч.
Ответственным лицам поручено использовать эти возможности для увеличения количества новых проектов и наращивания производства, чтобы обеспечить создание рабочих мест и насыщение внутреннего рынка рыбной продукцией.
Руководители отрасли и регионов отчитались о проделанной работе в рыбной отрасли и доложили о планах на 2022 год.