Инфографика: Бухоро вилоятининг беш йиллик ижтимоий-иқтисодий ривожланиши
Экспертлар вилоятнинг сўнгги йилда юз берган фаол ислоҳотларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишидаги асосий ўзгаришларини тақдим этди.
Бухоро вилояти мамлакат вилоятлари ичида, ўз ҳудуди бўйича Навоий вилоятидан кейин иккинчи ўринда туради. Қулай географик жойлашуви туфайли тарихий обидалари, бой табиий ресурслари, қишлоқ хўжалиги, сайёҳлик, саноат, логистика ва агросаноат соҳасидаги илғор тажрибалар изчил ривожланмоқда.
Сўнгги йилларда Бухоро вилоятида ҳам кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилди. Йирик саноат корхоналари сони сезиларли даражада ошди, алоқа ўрнатилди, ижтимоий объектлар ва кўп қаватли уй-жойлар қурилди.
Қишлоқ хўжалигининг Ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 43,7% ни ташкил этади. Вилоятда саноат, хизмат кўрсатиш ва тадбиркорлик соҳаларида катта салоҳият мавжуд.
2017-2020 йиллар давомида вилоят Ялпи ички маҳсулоти (ЯҲМ) 17% дан 31,5 трлн. сўмга, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 5,6 трлн. сўмдан 17,8 трлн. сўмга (11% ўсиш) ошди.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш 12% га, 2016 йилдаги 10 трлн. сўмдан 2020 йилда 24,4 трлн. сўмгача ўсди.
Вилоятда фаолият кўрсатаётган корхоналар сони 2016 йилдаги 59 мингдан 2020 йилда 21,4 минггача 33,9 фоизга ўсди.
Инфратузилмани ривожлантириш соҳасида 2016-2020 йилларда 92 км газ қувирлари ва 2045 км сув таъминоти тармоқлари ётқизилди.
Пандемия даврида Бухоро вилоятига хориждан қайтиб келган 8 минг фуқародан 7 минг нафари иш билан таъминланди.
Беш йил мобайнида 129 мингга яқин иш ўрни яратилди.
Шу давр мобайнида вилоятда 5 424 минг квадрат метр уй-жой фойдаланишга топширилди, мактабгача таълим муассасаларида 9,2 минг ўринли, мактабларда 42,4 минг ўринли, шифохоналарда 2,3 минг ўринга мўлжалланган коекалар жойлаштирилди.
2021-2022 йилларда амалга ошириш учун Бухоро вилояти бўйича қарийб 19 трлн. сўмлик 713 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилди. Уларнинг 555 таси жорий йилда амалга оширилиб, 14 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратиш режалаштирилган.

По своей территории Бухарская область занимает второе место среди областей страны после Навоийской. Благодаря удобному географическому расположению, историческим памятникам, богатым природным ресурсам, передовому опыту в сфере сельского хозяйства в области последовательно развиваются туризм, индустрия, логистика и агропромышленность.
В последние годы в Бухарской области осуществляется масштабная созидательная работа. Значительно увеличилось количество крупных промышленных предприятий, проложены коммуникации, построены социальные объекты, многоквартирное жилье.
Доля сельского хозяйства в валовом региональном продукте составляет 43,7%. Область имеет большой потенциал в сферах промышленности, услуг и предпринимательства.
Валовой внутренний продукт региона (ВРП) за 2017-2020 гг. увеличился на 17% составил 31,5 трлн сумов, промышленное производство выросло с 5,6 трлн сумов до 17,8 трлн. сумов (рост 11%).
Производство сельского хозяйства увеличилось на 12%, с 10 трлн сумов в 2016 году до 24,4 трлн сумов в 2020 году.
Число действующих предприятий в регионе выросло на 59% с 21,4 тыс. в 2016 году до 33,9 тыс. в 2020 году.
В сфере развития инфраструктуры за 2016-2020 гг. было проложено 92 км газопроводных и 2045 км водопроводных сетей.
Из 8 тысяч граждан, вернувшихся в Бухарскую область из-за рубежа во время пандемии, 7 тысяч были трудоустроены.
За пять лет было создано порядка 129 тыс. рабочих мест.
За этот же период в регионе было введено в строй 5 424 тыс. кв.м. жилья, создано 9,2 тыс. мест в дошкольных учреждениях, 42,4 тыс. мест в школах, 2,3 тыс. больничных коек.
Для Бухарской области сформированы 713 инвестиционных проектов на сумму около 19 триллионов сумов для реализации в 2021-2022 годах. Из них в текущем году будут реализованы 555, планируется создать более 14 тысяч новых рабочих мест.