2023 йил март ойида Ўзбекистоннинг қайси ҳудудларида энг юқори ишбилармонлик фаоллиги кузатилди
Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг март ойида республика солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 9,8%га ошган.
Жумладан, Жиззах (39,5%), Тошкент (27,9%), Сирдарё (26,9%), Самарқанд (24,1%) ва Навоий (23,4%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикасида (16,7%) ва Тошкент шаҳрида (26,3% га) солиқ тушумларининг сезиларли ўсиши қайд этилди.
Солиқларнинг айрим турлари шароитида даромадлар таркиби асосан хўжалик юритувчи субъектлар сонининг ўсиши ҳисобига ўзгарди. Шундай қилиб, ой давомида уларнинг сони ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 12,4 фоизга ошди. Солиқ тушумлари манбалари кесимида ҚҚС 11%га, даромад солиғи тушумлари 26%га, мол-мулк солиғи 40%га ва ер солиғи 28%га ошди, бу эса ой охиригача ўсишни сақлаб қолди.
Таҳлил қилинаётган давр учун божхона тўловлари бўйича тушумлар 2022 йилнинг шу даврига нисбатан 22,3%га ошди. Божхона тушумларининг энг катта ўсиши Сурхондарё (35,1%), Жиззах (33,7%), Самарқанд (32,8%), Тошкент (29,1%) ва Фарғона (23,0) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикаси (39,8%) ва Тошкент (39,4%) шаҳрида кузатилди.
Божхона тушумларининг ўсиши асосан товарлар турлари бўйича импорт ҳажмининг ўтган йилнинг шу даврига нисбатан қарийб 26%га ошгани, шу жумладан, қтранспорт ускуналари ва унинг бутловчи қисмлари, техник асбоб-ускуналар, электротехника ва унинг бутловчи қисмлари, шунингдек, озиқ-овқат маҳсулотлари билан боғлиқ.
Йил бошидан буён товарлар экспорти ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 5,2%га ўсди. Экспортнинг ўсиши Сирдарё (41,6%), Андижон (35,6%), Хоразм (34,9%), Навоий (18,7%) ва Қашқадарё (16,6%) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (12,1%) кузатилди.
Ўзбекистон экспорт ҳажмининг ўсиши озиқ-овқат маҳсулотлари, саноат товарлари, кимёвий моддалар ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортининг ўсиш суръатлари билан изоҳланади.
Экспорт ҳажмининг қисқариши Фарғона (23,3%), Тошкент (7,7%), Бухоро (6,9%), Жиззах (6,3%), Сурхондарё (5,3%) ва Самарқанд (4,0%) вилоятлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида (15,2%) қайд этилди.
Экспорт ҳажмининг камайиши Фарғона ва Жиззах вилоятларида - ип-калава экспортининг қисқариши, Тошкент вилоятида – металл ва ундан тайёрланган маҳсулотлар экспортининг қисқариши, Бухоро вилоятида – пахта толасининг ички бозорга йўналтирилиши ва нефт ва нефт маҳсулотлари экспортининг қисқариши, Сурхондарё вилоятида - ип-калава ва тўқимачилик маҳсулотлари экспортининг қисқариши, Самарқанд вилоятида - ип-калава ва мева-сабзавот маҳсулотлари экспортининг қисқариши, Қорақалпоғистон Республикасида эса - пластмасса ва ундан тайёрланган маҳсулотлар ҳамда ип-калава экспорти қисқариши билан боғлиқ.
Жорий йилнинг 1 январидан 31 мартигача бўлган даврда тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 27,8 фоизга ошди.
Кредитлар бериш ҳажми Жиззах (114,6%), Навоий (69,8%) Хоразм (57,0%), Сирдарё (47,5%), Қашқадарё (40,3%) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (35,7%) сезиларли даражада ўсиш қайд этилди.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 17,6%га ўсди. Биржа фаоллигининг сезиларли ўсиши Қашқадарё (71,2%), Сирдарё (62,7%), Самарқанд (40,3%) ва Наманган (33,2%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикасида (34,2%) ва Тошкент (11,0%) да кузатилмоқда.
Ушбу ҳудудларда тузилган битимлар ҳажмининг ўсиши пахта толаси, буғдой уни, буғдой, минерал ўғитлар, техник чигит, автомобил бензини, дизел ёқилғиси, суюлтирилган газ, қурилиш ва маиший материаллар, шакар, қора ва рангли металлар прокати, полиэтилен ва бошқа маҳсулотлар савдосини кўпайтириш ҳисобига таъминланмоқда.
Таҳлил қилинган даврда 23 761 та янги хўжалик юритувчи субъект ташкил этилди, уларнинг энг кўпи Фарғона (2 243), Қашқадарё (2 175), Самарқанд (2092), Тошкент (1938), Бухоро (1574) вилоятлари ва Тошкент (4250) шаҳарида рўйхатга олинган.

Какие регионы Узбекистана проявили наибольшую бизнес-активность в марте 2023 года
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в марте т.г. вырос на 9,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Джизакской (на 39,5%), Ташкентской (на 27,9%), Сырдарьинской (на 26,9%), Самаркандской (на 24,1%) и Навоийской (на 23,4%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 16,7%) и г. Ташкенте (на 26,3%).
В разрезе отдельных видов налогов структура поступлений изменилась в основном из-за роста числа хозяйствующих субъектов. Так за месяц их число увеличилось на 12,4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В разрезе источников поступления налогов НДС вырос на 11%, подоходный налог на 26%, налог на имущество на 40% и земельный налог на 28%, сохраняя рост до конца месяца.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 22,3% по сравнению с аналогичным периодом 2022 года. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Сурхандарьинской (на 35,1%), Джизакской (на 33,7%), Самаркандской (на 32,8%), Ташкентской (на 29,1%) и Ферганской (на 23,0) областях, а в Республике Каракалпакстан (на 39,8%) и г. Ташкенте (на 39,4%).
Рост таможенных поступлений в основном был обусловлен увеличением импорта почти на 25% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года за счет следующих видов продукции: транспортное оборудование и его компоненты, техническое оборудование, электрооборудование и его компоненты, продукты питания и нефтепродукты.
Объем экспорта товаров с начала года вырос на 5,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Рост экспорта наблюдался в Сырдарьинской (на 41,6%), Андижанской (на 35,6%), Хорезмской (на 34,9%), Навоийской (на 18,7%) и Кашкадарьинской (на 16,6%) областях, и в г. Ташкенте (на 12,1%).
Сокращение экспорта отмечено в Ферганской (на 23,3%), Ташкентской (на 7,7%), Бухарской (на 6,9%), Джизакской (на 6,3%), Сурхандарьинской (на 5,3%) и Самаркандской (на 4,0%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 15,2%).
Снижение объема экспорта в Ферганской и Джизакской областях связано с сокращением экспорта пряжи, в Ташкентской области с сокращением экспорта металлов и изделий из них, в Бухарской области с направлением хлопкового волокна на внутренний рынок и сокращением экспорта нефтепродуктов, в Сурхандарьинской области – сокращением экспорта пряжи и текстильной продукции, в Самаркандской области – сокращением экспорта пряжи и плодоовощной продукции, в Республике Каракалпакстан – сокращением экспорта пластмасс и изделий из них и пряжи.
Объем выданных кредитов коммерческими банками в период c 1 января по 31 марта т.г. вырос на 27,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост выдачи кредитов отмечен в Джизакской (на 114,6%), Навоийской (на 69,8%) Хорезмской (на 57,0%), Сырдарьинской (на 47,5%), Кашкадарьинской (на 40,3%) областях, и в г.Ташкенте (на 35,7%).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 17,6%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Кашкадарьинской (на 71,2%), Сырдарьинской (на 62,7%), Самаркандской (на 40,3%) и Наманганской (на 33,2%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 34,2%) и г.Ташкенте (на 11,0%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как хлопковое волокно, пшеничная мука, пшеница, минеральные удобрения, технические семена, бензин автомобильный, дизельное топливо, сжиженный газ, строительные и хозяйственные материаллы, сахар, прокат черных и цветных металлов, полиэтилен и т.п.
В течение анализируемого периода создано 23 761 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Ферганской (2 243), Кашкадарьинской (2 175), Самаркандской (2 092), Ташкентской (1 938), Бухарской (1 574), областях и в г. Ташкент (4 250).