Қорақалпоғистондаги Акчакўл ва Судоче кўлларида сайёҳлик зоналари ташкил этилади
Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги Инвестиция порталига Қорақалпоғистон Республикасида режалаштирилган туризм соҳасидаги 2 та инвестиция таклифини жойлаштирди: бу Акчакўл кўлида сайёҳлик комплекси ва Судоче кўлида қушларни кузатиш пунктларини яратиш (қушларни кузатишни оммалаштириш) бўйича махсус экотуризм мажмуасини яратиш.
Қорақалпоғистон Республикасининг лойиҳалари кенг сармоядорлар учун имкониятларини очишга, иқтисодий ўсишни рағбатлантириш ва бандликни таъминлашга, минтақани янги сайёҳлик йўналиши сифатида оммалаштиришга, шунингдек экологик мувозанатни сақлашга ва ноёб биологик хилма-хилликни сақлашга қаратилган.
Инвестиция лойиҳасига кўра Акчакўл кўлида, меҳмонхоналар мажмуаси ва ўтовлар, чўмилиш ва дам олиш маскани, мавзули парклар ва ресторанлар, сув аттракционлари (сув скутерлари, катамаранлар, яхталар, қайиқлар, сув батутлари) ва спорт мажмуаси (пляж футболи, волейбол, теннис, велосипед ижараси ва бошқалар) қуриш режалаштирилган.
Режалаштирилган мажмуанинг майдони 5 гектарни ташкил этади, йилига 50-60 минг кишига хизмат кўрсатиш мумкин. Лойиҳанинг умумий қиймати 2 миллион долларга баҳоланмоқда. Бунга қурилиш-монтаж ишлари, зарур ускуналар сотиб олиш ва бошқа харажатлар киради. Лойиҳани ўзини оқлаш муддати 4-5 йилни ташкил этади. Инвестициявий таклиф ҳақида батафсил маълумот бу ерда ссылка.
Мўйноқ туманидаги Судоче кўли бўйида лойиҳани амалга ошириш учун 70 минг доллар жалб қилиш керак. Бундан, лойиҳанинг умумий қиймати 83 минг долларни ташкил этади, қолган харажатларни лойиҳа ташаббускорлари тўлайди. Инвестицион таклиф доирасида турар жой ва овқатланиш жойлари, транспорт воситалари (АТВ ва қайиқлар) сотиб олиш ва мини-қуёш энергиясини ўрнатиш режалаштирилмоқда, зарур инфратузилмани қуриш инвестицияларнинг тўлиқ ҳажмини жалб қилган вақтдан бошлаб 3 ойни ташкил этади. Ушбу лойиҳа йилига 9-10 минг туристга хизмат кўрсатишга имкон беради. Ташаббускорларнинг ҳисоб-китобларига кўра, лойиҳани ўзини оқлаш муддати ишга тушганидан кейин 2 йил бўлиши кутилмоқда.
Шуни таъкидлаш керакки, Судоче кўллари тизими Ғарбий Осиё кўчиб юрувчи қушларнинг кўплаб турларининг миграцион оқимида жойлашган. Сўнгги йилларда орнитологлар ноёб манзарани кузатмоқдалар: кўлда уяларига пушти фламинголарнинг катта колониялари келиши. Ҳозирги вақтда сув омбори ҳудудида Судоче орнитологик қўриқхонаси ташкил этилди.

На озерах Акчакуль и Судочье в Каракалпакстане намерены создать туристические зоны
Агентством по привлечению иностранных инвестиций на Инвестиционном портале размещены 2 инвестиционных предложения в сфере туризма, намечаемых для реализации в Республике Каракалпакстан: это создание туристического комплекса на озере Акчакуль и специального экотуристического комплекса на озере Судочье с созданием пунктов наблюдениями за птицами (популяризация «бёрдвотчинга»).
Инициатором создания комплекса на озере Акчакуль является хокимият Элликкалинского района, а инвестиционного проекта на озере Судочье ГУП «Muynak Akva Sanoat» совместно с хокимиятом Муйнакского района.
Согласно инвестиционному проекту на озере Акчакуль планируется строительство гостиничного комплекса и юрт, пляжной зоны для отдыха, тематических парков и ресторанов, организация водных аттракционов (водные скутеры, катамараны, яхты, лодки, водные батуты) и спортивного комплекса (пляжный футбол, волейбол, теннис и.т.п, прокат велосипедов).
Территория комплекса, запланированного к реализации составляет около 5 гектар, с возможностью обслуживания до 50-60 тыс. человек в год. Общая стоимость проекта оценивается в 2 миллиона долларов, включая проведение строительно-монтажных работ, закупа необходимой техники и прочих расходов. Прогнозируемый срок окупаемости проекта составляет от 4-5 лет. Подробная информация о инвестиционном предложении представлена по ссылке.
Для реализации проекта на побережье озера Судочье в Муйнакском раоне необходимо привлечь 70 тыс. долларов.При этом общая стоимость проекта составляет 83 тысячи долларов, где остальную часть затрат берут на себя инициаторы проекта. В рамках инвестиционного предложения планируется создание мест для ночлега и питания, закуп транспортных средств (квадроциклы и лодки) и установка мини-солнечной электространции.Строительство необходимой инфраструктуры займет около 3 месяцев с момента привлечения полной суммы инвестиций. Намечается, что проект позволит обслуживать от 9- 10 тысяч туристов в год. По расчетам инициаторов на точку окупаемости проекта может выйти через 2 года с момента запуска.
Отметим, что система озер Судочье расположена на западно- азиатстком миграционном потоке многих видов перелетных птиц. Последние годы орнитологи наблюдают уникальное зрелище: прилет крупных колоний розовых фламинго с целью гнездования на территории озера. В настоящее время на территории водоёма создан орнитологический заказник "Судочье".