Давлат солиқ қўмитаси раиси Ш.Кудбиев 2021 йил 23 март куни тадбиркорлик субъекти вакиллари ва солиқ маслаҳатчилари билан учрашди, деб хабар бермоқда қўмита матбуот хизмати.
Давра суҳбати мавзуси: «Электрон ҳисобварақ-фактураларнинг айланиш тизимини такомиллаштириш» ва «Сохта ҳисобварақ-фактуралар билан ҚҚС суммасини асоссиз ҳисобга олиш».
Учрашувда Давлат солиқ қўмитаси раиси Ш.Кудбиев, Молия вазири ўринбосари Д.Султонов, ДСҚ раиси ўринбосарлари, профессионал солиқ маслаҳатчилари, аудиторлар ва бухгалтерлар ҳамжамияти вакиллари иштирок этди.
Кун тартибига учта долзарб масала қўйилди:
– ЭҲФни ўз вақтида шакллантирмаганлик учун жавобгарлик жорий этиш;
– ўтган даврлар учун, шу жумладан 2020 йил январь-май ойлари учун ЭҲФга тузатиш киритишга чекловлар;
– солиқ органларининг ноқонуний ҳисобга олинган ҚҚСга тузатиш киритиш ҳуқуқи.
Учрашув мақсади – солиқ органлари ва бизнес вакиллари ўртасида конструктив мулоқот ўрнатиш, ЭҲФ шакллантириш жараёнида тадбиркорлик субъектлари дуч келадиган масалалар юзасидан фикр-мулоҳазаларни тинглаш, шунингдек уларни ҳал қилиш ечимларини биргаликда ишлаб чиқиш.
Унда солиқ маслаҳатчилари вакиллари И.Подолская ва И.Аббасхонова таклиф ва тақдимотлари билан чиқиш қилди. Йирик фармацевтика компанияси вакили («Grand Pharm Trade» МЧЖ) ўтган даврлар учун шакллантирилган ЭҲФга тузатиш киритиш билан боғлиқ масалалар ҳақида гапирди.
Давлат солиқ қўмитаси ва Молия вазирлиги раҳбарияти тадбиркорликни максимал даражада қўллаб-қувватлаган ҳолда бозорнинг барча иштирокчилари учун тенг бўлган солиқ солишни таъминлаш истаги ҳар икки органнинг асосий вазифаси эканлигини таъкидлади. Шу билан бирга, янги турдаги электрон ҳужжатлар (товар-траспорт юк хати ва бошқалар) зарур бўлган тадбиркорлик субъектларининг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда товарлар жўнатилган санада ЭҲФни расмийлаштириш муҳимлиги қайд этилди.
ЭҲФни ўз вақтида рўйхатдан ўтказмаслик солиқ базасини яширишми, бунда жарималарни қўллаш керакми, нима учун жавобгарлик маъмурий эмас, молиявий ҳисобланади – мунозаралар доираси марказида ушбу масала ҳам бўлди.
Натижада янги иловаларни ишга тушириш ва меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштиришнинг «ўтиш даври»ни жорий этишга қарор қилинди. Бунда ўтган ой учун ЭҲФ шакллантиришга жорий ойнинг 10-санасидан сўнг, тузатиш киритилган ЭҲФларга (ўтган ой учун аввал топширилганлари ўрнига) эса ҳисоботдан кейинги ойнинг 20-санасидан чеклов қўйилади.
Тузатиш киритилган ЭҲФларнинг (ҳам сон, ҳам миқдор жиҳатидан) «Солиқ хавфларини аниқлаш, таҳлил қилиш ва баҳолаш» автоматлаштирилган дастури доирасида солиқ тўлашдан бўйин товлаш хавфини оширувчи омиллардан бири сифатида кўриб чиқилаётгани уларни рўйхатдан ўтказишдаги афзалликдир.
Шунингдек, давра суҳбати иштирокчилари келгусида муҳокама қилинадиган қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўпламини ишлаб чиқишни таклиф қилди. Бу каби учрашувларни мунтазам равишда ўтказиб бориш лозимлигини таъкидлади.
ҚҚСни ноқонуний ҳисобга олиш ва «нақдлаштирувчи фирма»ларга қарши кураш масаласига келсак, бу йил бошланган жараён давом этади.

23 марта прошла встреча председателя Государственного налогового комитета Шерзода Кудбиева с представителями бизнеса и налоговыми консультантами. Об этом сообщила пресс-служба комитета.
Темами «круглого стола» стали: «Совершенствование системы обращения электронных счетов-фактур (ЭФС)» и «Необоснованность принятия в зачет сумм НДС по фиктивным счетам-фактурам».
Руководством ГНК и Министерства финансов отмечено, что именно стремление обеспечить равное налогообложение всех участников рынка при максимальной поддержке бизнеса является основной задачей двух органов. При этом отмечалась важность оформления ЭСФ на дату их отгрузки, но с учетом специфики субъектов предпринимательства, (товары в пути и др.) для которых необходимы новые виды электронных документов (товарно-транспортная накладная и др.).
Является ли несвоевременное оформление ЭСФ сокрытием налоговой базы, необходимо ли при этом применять штрафы, почему ответственность финансовая, а не административная – круг обсуждений вывел общий вектор.
По итогам принято решение о введении так называемого «переходного периода» для запуска новых приложений и совершенствования нормативно-правовой базы. При этом ограничения по оформлению ЭСФ за прошлый месяц будут действовать с 10-го числа, а корректировочных ЭСФ (взамен ранее выданных в прошлом месяце) с 20-го числа месяца, следующего за отчетным.
При этом преобладание (как в количественном, так в суммарном) оформления корректировочной ЭСФ уже рассматривается одним из факторов, увеличивающим риски уклонения от уплаты налогов в рамках автоматизированной программы «Определение, анализ и оценка налоговых рисков» (Риск-анализ).
По словам председателя ГНК Шерзода Кудбиева, очень скоро данные из онлайн-ККМ будут автоматически поступать в систему расчетов, цитирует Buxgalter.uz. А оформление одностороннего счета-фактуры по продажам за наличный расчет будет отменено.
Регистрацию чеков онлайн-ККМ при расчетах корпоративной карточкой планируется взять за правило – как единственно возможный вариант – с отменой нормы о выставлении счета-фактуры по требованию покупателя.
Заместитель министра финансов Дильшод Султанов поделился планами – сделать электронный документооборот одним из основных инструментов борьбы с теневой экономикой.
Уже в текущем году в электронном виде обязательно будут оформляться не только счета-фактуры, но и товарно-транспортные накладные, доверенности, договоры и другие первичные документы по сделкам. Будут развиваться системы ИКПУ, маркировки товаров и штрихового кодирования, как инструменты контроля за движением товара по схеме от продавца (импортера) до конечного потребителя.
В результате вся цепочка товародвижения – от производителя или импорта до покупателя – станет прозрачной. Благодаря этому налоговики пресекут деятельность «обнальных» структур: последние не смогут выставить счет-фактуру на товар, которого у них нет в приходе.
Минфин также планирует проанализировать возможность ввести уплату НДС с авансов. Сегодня авансы не облагаются НДС, это создает определенные сложности в налоговом администрировании.
В целом, оба ведомства согласны, что борьба с нарушителями не должна бить по законопослушным налогоплательщикам, мешать их деятельности, препятствовать нарушению прав и законных интересов бизнеса. Поэтому предпринимателям обещано – найти пути и методы, которые не будут создавать таких проблем.