Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази: Халқаро валюта жамғармасининг баҳолашига кўра, Ўзбекистоннинг ЯИМ ҳажми $101,6 миллиардни ташкил этди
Амалга оширилган ҳисоб-китоблар натижасида 2023 йилда Ўзбекистон Республикасининг номинал ЯИМ ҳажми 125,6 триллион сўмга (10,7 миллиард долларга) ошди ва 1 192,2 триллион сўм (101,6 миллиард доллар)ни ташкил этди.
2024 йил 31 июль куни Тошкентда «Ўзбекистондаги норасмий ва яширин иқтисодиётни статистик баҳолаш натижалар» мавзусида Халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди. Мазкур тадбирнинг мақсади Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) техник кўмак миссиялари доирасида олиб борилган таҳлил натижаларини муҳокама қилишдан иборат бўлди.
Тадбирни ташкил этганлар – Статистика агентлиги ҳамда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази.
Тадбирда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази, Статистика агентлиги, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Марказий банк, Солиқ қўмитаси, экспертлари, шунингдек, вазирликлар ва идоралар, “ақлий марказлар”, университетлар, халқаро ташкилотлар ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Хақимов, тадбирни очиб, иштирокчиларни Ўзбекистонда иқтисодий вазиятни яхшилашга қаратилган ислоҳотлар ҳақида хабардор қилди. У норасмий ва яширин иқтисодиётни статистик баҳолашни мавжуд салоҳиятни аниқлаш ва самарали давлат сиёсатини ишлаб чиқиш учун муҳим инструмент сифатида таъкидлади.
«Бу тадқиқотлар фақатгина иқтисоднинг ҳозирги ҳолатини тушунишга ёрдам бермай, балки норасмий секторни легализация қилиш ва расмий иқтисодиётга интеграция қилиш учун шароит яратишга ҳам хизмат қилади», – деди.
Обид Хақимов иштирокчиларни таклиф этилган мавзуларни фаол муҳокама қилишга ва ўз фикрларини бўлишишга чақирди, шунга кўра, биргаликда барқарор иқтисодий ўсиш ва ижтимоий барқарорликни таъминловчи стратегияларни ишлаб чиқиш мумкин.
Статистика Агентлиги директори Баходир Бегалов иштирокчиларга мурожаат қилиб, статистик маълумотларни самарали иқтисодий сиёсат ва барқарор ривожланишни шакллантиришдаги аҳамиятини таъкидлади. Статистика агентлиги директори мамлакат раҳбарияти томонидан статистик маълумотларни йиғиш ва шакллантиришнинг сифати, шаффофлиги ва халқаро стандартларга мослигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани, шунингдек, бу жараёнда халқаро ташкилотлар томонидан техник ва методологик ёрдам кўрсатилаётганини қайд этди.
Мутахассислар томонидан норасмий иқтисодиётнинг кенг қамровли йўналиш эканлиги қайд этилди. Норасмий ва яширин секторларни инобатга олган ҳолда мароиқтисодий кўрсаткичларни қайта ҳисоблаш натижасида мамлакат иқтисодиётининг тармоқлар бўйича таркибидаги ўзгаришлар муҳокама қилинди.
Халқаро валюта жамғармасининг Ўзбекистондаги доимий вакили Коба Гвенетадзе: «Ўзбекистон бозор иқтисодиётига ўтиш жараёнида, бу эса узоқ йўл. Биз ўзбек ҳамкасбларимизга статистик ҳисоб-китоб ва таҳлил соҳасида кўмак беришга тайёрмиз. ХВЖ экспертлари томонидан тақдим этиладиган техник кўмак биз учун ҳам манфаатли, чунки бу мамлакатдаги статистика ҳолати ҳақидаги маълумотлардан фойдаланиш имконини беради. Бунинг асосида, иқтисодий ривожланиш динамикасини кузатиш имконига эга бўламиз», деб таъкидлади.
Леван Гогоберишвили, реал сектор статистикаси бўйича Халқаро валюта жамғармаси мутахассиси, ўз видео мурожаатида ХВФнинг миллий ҳисоблар статистикаси бўйича Ўзбекистонда ўтказилган техник ёрдам миссиялари натижалари бўйича қисқа хулосаларни тақдим этди.
Мутахассис кузатилмайдиган иқтисодиётни ҳисобга олган ҳолда миллий ҳисобларни қайта кўриб чиқиш зарурлигини таъкидлади, статистик маълумотларнинг тўлиқлигини таъминлаш ва иқтисодиётнинг ҳолати ҳақида аниқроқ тасаввурга эга бўлиш муҳимлигини қайд этди.
Шунингдек, мутахассис 2019 йилда Ўзбекситон миллий ҳисоблари кўрсаткичлари бўйича ўтказилган олдинги қайта кўриб чиқиш натижасида асосий ўзгаришлар қишлоқ хўжалиги маълумотларига тегишли бўлганини таъкидлади. 2024 йилдаги қайта кўриб чиқиш давомида эса асосий ўзгаришлар кузатилмайдиган иқтисодиёт элементларига тегишли бўлган. Бу соҳаларга қурилиш, меҳмонхоналар ва ресторанлар, соғлиқни сақлаш, таълим ва бошқалар киритилган.
Экспертнинг сўзларига кўра, қайта баҳолашлар натижасида номинал ЯИМ даражаси тахминан 10-12 фоизга ошади. Шу билан бирга, реал ЯИМ ўсиш суръатининг максимал ўзгариши тахминан 0,8 фоиз пунктгачани ташкил этади. «Шунинг учун, бу маълумотларнинг эълон қилиниши миллий ҳисоблар кўрсаткичлари сифатининг сезиларли яхшиланишини таъминлайди», - деди Гогоберишвили.
Мутахассис, шунингдек, миллий ҳисоблар кўрсаткичларининг навбатдаги умумий қайта кўриб чиқилиши 2029 йилда амалга оширилиши мўлжалланганини билдириб ўтди.
Давра суҳбатида Статистика агентлиги Макроиқтисодий индикаторлар ва миллий ҳисоблар бошқармаси бошлиғи Аброрали Мамаджанов макроиқтисодий кўрсаткичлар таркибида норасмий ва яширин иқтисодиётни статистик баҳолаш натижаларини тақдим этди. Унинг қайд этишича, норасмий ва яширин секторлар ҳажмини баҳолаш кенг кўламли таҳлиллар ва аниқ маълумотларни талаб қилади. Сифатли амалга оширилган ҳисоб-китоблар иқтисодий сиёсатни самарали режалаштириш ва асосланган қарорлар қабул қилиш имконини беради.
Мазкур тадбир доирасида норасмий ва яширин иқтисодиётнинг ҳажми ҳамда унинг макроиқтисодий кўрсаткичларга таъсири бўйича ҳисоб-китоб натижалари муҳокама қилинди. Норасмий ва яширин иқтисодиётни баҳолаш танланма статистик кузатувлар ва маъмурий маълумотлар асосида амалга оширилди.
Тадқиқот республика бўйича 14 та ҳудудда олиб борилди: Хусусан, 2023 йилнинг июль-август ойларида Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) техник кўмак миссияси жалб этилиб, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида жами 165 та туман бўйича 7 мингдан зиёд уй хўжаликларининг яшаш ва овқатланиш, транспорт, маданият, таълим, соғлиқни сақлаш ва бошқа хизматларига харажатлари сўровнома асосида ўрганилди.
Йиғилган маълумотлар асосида норасмий ва яширин иқтисодиётнинг ҳажми ҳамда унинг ЯИМ га таъсири соҳалар ва ҳудудлар бўйича 2017-2023 йиллар учун баҳоланди. Бу эса мамлакатда кузатилмайдиган иқтисодиётнинг кўлами ва унинг умумий иқтисодий фаолиятга таъсирини аниқлаш имконини берди.
Олиб борилган танланма статистик кузатувлар ва ҳисоб-китоблар натижасида ЯИМ ва аҳоли жон бошига ЯИМ каби макроиқтисодий кўрсаткичларнинг қамрови яхшиланди, шунингдек, уларнинг халқаро методологияларга мувофиқлиги таъминланди.
Муҳокамалар давомида экспертлар маълумотларни халқаро стандартларга (ХВЖ ёки Жаҳон банки методологияси) мувофиқлаштиришнинг аҳамиятини таъкидладилар. Бу бошқа мамлакатлар билан маълумотларни таққослаш, иқтисодий кўрсаткичларни аниқ таҳлил қилиш учун фойдаланишга ёрдам беради.
Давра суҳбати яширин иқтисодиётни соядан чиқариш стратегияларини ишлаб чиқиш учун муҳим платформа бўлди. Бу эса, ўз навбатида, макроиқтисодий кўрсаткичлар, жумладан, ЯИМ таркибида кузатилмайдиган иқтисодиёт ҳажмларини тўлиқ акс эттириш бўйича олиб борилган ишларнинг муҳимлигини кўрсатди.
Иштирокчилар давлат органлари, халқаро ташкилотлар ва илмий муассасалар ўртасидаги ҳамкорликни давом эттириш зарурлигини таъкидладилар. Бу ҳамкорлик норасмий ва яширин иқтисодиётни соядан чиқариш ва расмий секторга интеграция қилишга ёрдам беради, барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш ҳамда Ўзбекистон фуқароларининг ҳаёт даражасини яхшилашда калит омил бўлади.
Тадқиқот натижалари бўйича батафсил маълумот жорий йил 6 август куни Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида ўтказиладиган матбуот анжуманида эълон қилинади.

ЦЭИР: По оценкам МВФ ВВП Узбекистана составил $101,6 млрд.
По результатам проведенной МВФ оценки, объем номинального ВВП Республики Узбекистан в 2023 году увеличился на 125,6 трлн сумов ($10,7 млрд) и составил 1 192,2 трлн сумов ($101,6 млрд).
31 июля 2024г. в г. Ташкенте состоялся Международный круглый стол на тему: «Результаты статистической оценки неформальной и теневой экономики в Узбекистане». Целью мероприятия стало обсуждение результатов анализа, проведенного в рамках технической миссии Международного валютного фонда (МВФ) и Всемирного банка (ВБ).
Организаторами мероприятия выступили Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) совместно с Агентством статистики Узбекистана.
В мероприятии приняли участие эксперты Центра экономических исследований и реформ, Агентства статистики, Министерства экономики и финансов, Центрального банка, Налогового комитета, а также представители министерств и ведомств, мозговых центров, университетов, международных организаций, общественные деятели и СМИ.
Директор ЦЭИР Обид Хакимов, открывая мероприятие, проинформировал участников о реформах, направленных на улучшение экономической ситуации в Узбекистане. Он отметил важность статистической оценки неформальной и теневой экономики как инструмента для выявления скрытых резервов и разработки эффективной государственной политики.
«Эти исследования помогут не только понять текущее состояние экономики, но и создать условия для легализации и интеграции неформальных секторов в официальную экономику», — подчеркнул директор ЦЭИР.
Он призвал участников активно обсуждать предложенные темы и делиться своими мнениями, чтобы совместно разработать стратегии, способствующие устойчивому экономическому росту и социальной справедливости.
Далее к участникам обратился директор Агентства статистики Баходир Бегалов, который подчеркнул значимость статистических данных для формирования эффективной экономической политики и устойчивого развития. Он отметил, что со стороны руководства страны уделяется важное внимание качеству и стандартам сбора информации, а также поддержке со стороны международных организаций, которые оказывают помощь в этом процессе.
Эксперты представили данные о масштабах неформальной экономики. Были обсуждены изменения отраслевой структуры экономики страны в результате проведения перерасчетов с учетом неформального и теневого секторов.
С приветствием к участникам обратился Коба Гвенетадзе, постоянный представитель МВФ в Узбекистане, который отметил, что «Узбекистан находится в процессе трансформации экономики в сторону рыночной, и это длинный путь. Мы предоставляем посильную помощь нашим узбекским коллегам во многих направлениях статистического подсчета и анализа. Техническая помощь, которую могут предоставить эксперты МВФ, — представляет интерес и для нас, потому что она также позволит нам получить доступ к данным о текущем состоянии статистики в стране. Исходя из этого, мы увидим динамику развития экономики».
Леван Гогоберишвили, эксперт по статистике реального сектора Международного валютного фонда, в своем видеообращении представил краткие выводы по результатам миссий технической помощи МВФ в области статистики национальных счетов.
Подчеркивая необходимость пересмотра национальных счетов с учетом ненаблюдаемой экономики, он отметил, важность обеспечения полноты охвата статистических данных и более точного представления о состоянии экономики.
Также было указано, что предыдущий общий пересмотр был проведен в 2019 году, в ходе которого основные изменения коснулись сельскохозяйственных данных. В ходе общего пересмотра 2024 года основные изменения коснулись оценок ненаблюдаемой экономики в таких сферах услуг, как: строительство, гостиницы и рестораны, здравоохранение, образование и другие.
По словам эксперта МВФ, в результате корректировки номинальный уровень ВВП увеличивается в пределах примерно 10-12 процентов. При этом максимальное изменение темпов роста реального ВВП составляет до 0,8 процентных пункта. «Следовательно, публикация этих данных существенно улучшит общее качество национальных счетов», - подчеркнул Гогоберишвили.
Он также напомнил, что следующий общий пересмотр временных рядов национальных счетов запланирован на 2029 год.
В ходе круглого стола руководитель управления Агентства статистики Аброрали Мамаджанов, представил результаты расчетов, по статистической оценке, неформальной и теневой экономики в макроэкономических показателях. Он отметил, что «исследования показывают, что интеграция неформального сектора в официальную экономику требует тщательного анализа и точных данных, что позволит более эффективно планировать экономическую политику и принимать обоснованные решения».
В рамках мероприятия были обсуждены результаты расчетов объема неформальной и теневой экономики и ее влияния на макроэкономические показатели. Оценка неформальной и теневой экономики была проведена на основе результатов выборочных статистических наблюдений и административных данных.
Исследование проводилось по всей республике в 14 регионах: в 165 районах Узбекистана было изучено более 7000 домохозяйств по расходам на транспорт, жилье, питание, культуру, образование и здравоохранение, а также по строительству и промышленности.
На основе собранных данных была проведена оценка объема неформальной и теневой экономики и ее влияния на ВВП по отраслям экономики и регионам за период с 2017 по 2023 годы, что позволило выявить масштабы ненаблюдаемой экономики и ее влияние на общую экономическую активность.
В результате проведенных выборочных статистических наблюдений и расчетов был улучшен охват макроэкономических показателей, таких как ВВП и ВВП на душу населения, а также их согласование с международными методологиями.
В ходе обсуждений экспертами было отмечено, что приведение данных в соответствие с международными стандартами (методология МВФ или ВБ) обеспечивает сопоставимость данных с другими странами. Это позволяет более точно анализировать экономические показатели и использовать их для международных сравнений.
Круглый стол стал важной платформой для обмена мнениями и выработки стратегий легализации неформальной экономики, что, в свою очередь, может значительно повлиять на макроэкономические показатели, включая ВВП.
Участники подчеркнули необходимость дальнейшего сотрудничества между государственными органами, международными организациями и научными учреждениями для создания эффективной политики, способствующей интеграции неформальных секторов в официальную экономику. Это сотрудничество станет ключевым фактором в достижении устойчивого экономического роста и улучшении жизненного уровня граждан Узбекистана.
Подробнее о результатах этого исследования будет объявлено на пресс-конференции, которая состоится в Агентстве информации и массовых коммуникаций 6 августа т.г.