Сентябрь ойида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) корхоналар ўртасида ўтказиладиган кенг кўламли сўров асосида ҳисоблаб чиқиладиган ишбилармонлик муҳити кўрсаткичи ўтган ойдаги кўрсаткичларга нисбатан пасайди.
Бизнес узоқ муддатли тенденциянинг табиий даражасига қайтмоқда. Агар август ойида ишбилармонлик муҳитининг йиғма кўрсаткичи 65 пунктдан 55 пунктгача 10 пунктга тез пасайишни кўрсатган бўлса, сентябрь ойида пасайиш суръати секинлашди ва йиғма кўрсаткич атиги 2 пунктга тушиб, 53 пунктни ташкил этди, бу эса мамлакатдаги вазиятни ижобий деб баҳолайди.
Ишбилармонлик муҳити индикаторининг динамикаси
Сентябрь ойида ишбилармонлик муҳити йиғма кўрсаткичининг пасайишига қишлоқ хўжалиги тармоқларидаги динамиканинг - минус 13 пунктга ва қурилишда – 11 пунктга пасайиши сезиларли даражада таъсир кўрсатди.
Аксинча, саноат соҳасидаги ишбилармонлик муҳити кўрсаткичи ой давомида сезиларли даражада - 13 пунктга ошди, хизмат кўрсатиш соҳасида эса 2 пунктга бироз пасайиш кузатилди.
Сентябр ойида баланс жорий ҳисоб-китобларда яхшиланди.
Бир ой давомида бизнеснинг ҳозирги ҳолатини баҳолаш 8 пунктга ошиб, 46 пунктни ташкил этди, бу қурилиш соҳасида 22 пунктга, саноатда 17 пунктга ва хизмат кўрсатиш соҳасида 12 пунктга жорий ҳолат сезиларли даражада яхшилангани билан изоҳланади.
Бизнеснинг ҳозирги ҳолатини "яхши" деб белгилаган респондентларнинг улуши 45%ни ташкил этган бўлса, "ёмон" деб баҳолаган респондентларнинг улуши 13%ни ташкил этди. Корхоналарнинг 23%и ўз ходимлари сонини кўпайтирди, 46%и эса талабнинг ўсишини қайд этди.
Бизнес кутилмалари кетма-кет иккинчи ойдан бери бироз ёмонлашиб бормоқда.
Келгуси 3 ойда ривожланиш истиқболлари бўйича бизнес кутилмалари тахминлари 13 пунктга пасайиб, 61 пунктга тушди, бу асосан қурилиш соҳасидаги тадбиркорларнинг салбий баҳолари билан боғлиқ бўлиб, бу ерда оптимизм ой давомида 46 қийматга тушди.
Талаб ва бандлик бўйича тахминларни баҳолашда мувозанат юқори даражада қолмоқда.
Бироз пасайишга қарамай, сентябрь ойида кейинги 3 ой ичида бизнесни яхшилашни кутаётган тадбиркорларнинг улуши 69%ни ташкил этди. 61%и товарлар ва хизматларга талабнинг янада ошишини кутмоқда, 59%и ходимлар сонини кўпайтиришни режалаштирмоқда.
Умуман олганда, жорий ҳолат кўрсаткичлари ва кутилаётган тахминлар ўртасидаги боғлиқлик келгуси 3 ойда ҳам иқтисодий ривожланишдаги ижобий тенденция давом этишини англатади.
Бизнес шароитларини баҳолаш омиллари - солиқ юки, солиқ маъмурияти, молия ва ердан фойдаланиш – салбий бўлиб қолди.
Сентябрь ойида тўсиқларга дуч келган тадбиркорларнинг улуши 2% пунктга бироз ошиб, 48%га етди. Тадбиркорлар энг долзарб муаммолар сифатида молиялаштириш ва ер олишдаги қийинчиликлар, солиқ маъмуриятчилиги билан боғлиқ муаммолар, электр таъминоти ва солиқ ставкаларининг юқорилигини кўрсатмоқда.
Саноат, қурилиш, шунингдек, хизмат кўрсатиш соҳасиларидаги корхоналарнинг ҳисоб-китобларига кўра, молиялаштириш билан боғлиқ муаммолар кўпайган. Қишлоқ хўжалиги вакиллари ер олиш билан боғлиқ муаммолар ҳақида кўпроқ ташвишлана бошладилар.
Шу билан бирга, саноат секторида электр энергияси таъминотидаги тўсиқлар камайганлигини ва қишлоқ хўжалиги соҳасидаги корхоналар солиқ маъмуриятчилиги муаммоларининг қисқарганлигини қайд этди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ҳар ойда ишбилармонлик муҳити, хизматлар ва тадбиркорлик фаоллигини ўрганиш натижалари бўйича бир қатор ахборот-таҳлилий материалларни нашр этади. Сўровлар ва ҳудудлар фаолиятини мониторинг қилиш асосида хўжалик юритувчи субъектлар ҳолатини қисқа муддатли сифатли баҳолаш амалга оширилади. 2023 йилдан бошлаб Ўзбекистондаги ишбилармонлик муҳити кўрсаткичлари тўғрисидаги маълумотлар вақти-вақти билан Trading Economics ахборот порталида эълон қилинади.

В сентябре индикатор бизнес-климата, который Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) рассчитывает на основе масштабного опроса предприятий, снизился по отношению к уровням прошлого месяца.
Бизнес возвращается к естественному уровню долгосрочного тренда. Если в августе сводный индикатор бизнес-климата показал стремительное снижение на 10 пунктов с 65 до 55 п., то уже в сентябре отмечается замедление темпов падения, а сводный индикатор снизившись лишь на 2 пункта составил 53, что оценивает ситуацию в стране как положительную.
В сентябре на снижение сводного индикатора бизнес-климата существенное влияние оказала динамика в секторах сельского хозяйства – минус 13 пунктов и строительства – снижение на 11 пунктов.
Напротив, индикатор бизнес-климата в сфере промышленности за месяц существенно вырос – на 13 пунктов, в то время как сфера услуг показала незначительное снижение на 2 пункта.
В сентябре баланс улучшился в текущих оценках.
Оценки текущего состояния бизнеса за месяц выросли на 8 пунктов до 46, что объясняется значительным улучшением текущего состояния в сферах строительства на 22 пункта, промышленности на 17 и услуг на 12.
Доля респондентов, отметивших текущее состояние бизнеса как «хорошее» составила 45% против 13% отметивших как «плохое». 23% предприятий увеличили количество своих работников, а 46% – отметили рост спроса.
Ожидания бизнеса плавно ухудшаются уже второй месяц подряд.
Оценки ожиданий бизнеса касательно перспектив развития в ближайшие 3 месяца упали на 13 пунктов до 61, что связано в основном с негативными оценками предпринимателей из сферы строительства, где оптимизм за месяц упал на 46 значений.
Баланс в оценках ожиданий относительно спроса и трудоустройства остается на высоком уровне.
Несмотря на некоторое снижение, доля предпринимателей, ожидающих улучшения бизнеса в ближайшие 3 месяца в сентябре, составила 69%. 61% – ожидают дальнейшего повышения спроса на товары и услуги, а 59% – планируют увеличить количество работников.
Оценки факторов бизнес-условий – налоговой нагрузки, налогового администрирования, доступа к финансам и земельным участкам – остались более негативными.
В сентябре несколько выросла доля предпринимателей, сталкивающихся с барьерами на 2 п.п. до 48%. В качестве наиболее насущных проблем бизнес приводит сложности в доступе к финансированию и земельным участкам, проблемы, связанные с налоговым администрированием, электроснабжением и высокими налоговыми ставками.
По оценкам предприятий из сферы промышленности, строительства, а также сектора услуг стали чаще возникать проблемы в доступе к финансированию. Тогда как представители сельского хозяйства стали больше беспокоиться о проблемах, связанных с приобретением земельных участков.
Вместе с тем, промышленный сектор заявил о снижении препятствий с электроснабжением, а предприятия сектора сельского хозяйства отмечает сокращение проблем налогового администрирования.
ЦЭИР ежемесячно выпускает серии информационно-аналитических материалов по результатам обследований делового климата реального сектора, сферы услуг и бизнес-активности. Краткосрочные качественные оценки состояния бизнеса, проводятся на основе опросов и мониторинга активности регионов. С января 2023 г. Индекс бизнес-климата Узбекистана публикуется на международном экономическом портале Trading Economics.