2017-2020 йилларда Ўзбекистон банк-молия сектори ривожланиш динамикаси шарҳи
Сўнгги йилларда тижорат банклари эътиборни бинк-мижоз ёки мобил иловалар каби масофавий хизмат кўрсатиш каналларига қаратган ҳолда ўз бизнесларини мижозларга хизмат кўрсатишни соддалаштириш йўналиши бўйича фаол равишда ўзгартирмоқда. Ушбу фаоллик банкларда турли даражада намоён бўлаётганинин кузатиш мумкин.
Ўзбекистон банк секторида ижобий тенденциялар 2016 йилдаёқ кўзга ташланган эди. Бироқ, давлат банклари Ўзбекистондаги миллий банк тизимининг салбий натижасининг асосий манбаи бўлиб қолмоқда.
Давлат активларига эга бўлган тижорат банкларида ҳукуматдан олинган маблағлар улуши ҳали ҳам юқори ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикасининг банк тизими юқори концентрация мавжудлиги билан ажралиб туради: барча банк активларининг 84 фоизи ҳанузгача давлат улуши мавжуд банкларга тегишли, 64 фоизи эса 5 та йирик банкларга (Миллий банк, Асака банк, Ўзсаноатқурилишбанк, Ипотека банк ва Агро банк) тегишли. Давлат улуши мавжуд банклар депозитларининг кредитларига нисбати 32,9 фоизни ташкил этади. Таққослаш учун, хусусий банкларда бу кўрсаткич қарийб 96 фоизни ташкил этади.
Жисмоний шахслар депозитлари банк тизимидаги жами депозитларнинг атиги 24 фоизини ташкил этади, бу ЯИМнинг тахминан 5 фоизини ташкил этади. Бугунги кунда аҳоли жамғармаларини банк-молия тизимига жалб қилиш энг муҳим вазифалардан бири ҳисобланади.
Ўзбекистон молия тизимининг асосий кўрсаткичлари
2018-2020 йилларда кредит ташкилотлари сони 55 тага этди, шу жумладан 4 та тижорат банклари (Пойтахт банк, Тенге банк, Tenge Bank, TBC Bank, Anor Bank), 33 та микрокредит ташкилотлари ва 18 та ломбардлар.
2021 йил 1 январь ҳолатига кўра, тижорат банклари активлари 366,1 трлн. сўмга етди ва 2017 йилга нисбатан 120 фоизга ўсди. Ушбу даврда ўртача йиллик реал ўсиш (девальвацияни ҳисобга олмаган ҳолда) 24,1 фоизни ташкил этди.
Валюта сиёсатининг либераллаштирилиши натижасида банк секторида долларлашув даражаси сезиларли даражада пасайди. Хусусан, 2017 йилда банкларнинг хорижий валютадаги активларининг жами активларидаги улуши 64 фоизни ташкил этган бўлса, 2020 йилда ушбу кўрсаткич 50,2 фоизгача камайди. Шунингдек, ушбу даврда хорижий валютадаги кредитлар улуши 62,3 фоиздан 49,9 фоизгача, хорижий валютадаги депозитлар улуши эса 48,4 фоиздан 43,1 фоизгача камайди.
Кредитлар реал ўсиши йилига ўртача 38,6 фоизни ташкил этди. 2021 йил 1 январь ҳолатига иқтисодиётга берилган кредитлар умумий ҳажми 277 трлн. сўмни ташкил этди ва 2017 йилга нисбатан 150 фоизга ошди.
Мазкур даврда депозитларнинг ўртча йиллик реал ўсиш суръати 18,5 фоизни ташкил этди.
Тижорат банклари
2017 йил сентябрь ойида валюта сиёсатининг либераллаштирилиши ва миллий валютанинг эркин ҳаракати натижасида сўнгги 4 йил ичида банк сектори ривожланишида сезиларли ўзгаришлар юз берди.
2019 йил февраль ойида Ўзбекистон тарихида биринчи марта ҳукумат томонидан 1 млрд. АҚШ доллари миқдоридаги суверен евробондлари муваффақиятли жойлаштирилгандан сўнг, бир нечта тижорат банклари узоқ муддатли капитал жалб қилиш мақсадида халқаро капитал бозорига киришди.
Хусусан, 2019 йил ноябрь ойида Ўзсаноатқурилишбанк лондон фонд биржасида 300 млн. евробондларини чиқариб тижорат банклари орасида биринчи қадамни ташлади. 2020 йил октябрь ойида Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки Лондон фонд биржасидан 300 млн. доллар маблағ жалб қилди. Ноябрь ойида эса Ипотека банк ҳам 300 млн доллар миқдорида евробондларини жойлаштирди ва халқаро капитал бозори иштирокчисига айланди.
Шунингдек, сўнгги йилларда молия секторининг инвестицион жозибадорлигини оширишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар хорижий инвесторларнинг банк соҳасига бўлган қизиқишларини оширишга ёрдам берди:
2018 йилда Швейцариянинг ResponsAbility Investments компанияси томонидан бошқариладиган ва ривожланиш инвестицияларига ихтисослашган акциядорлик жамияти IFCдан Ҳамкорбанк акцияларининг 7,66 фоизини сотиб олди.
2019 йилда Қозоғистон Halyk Bank Тошкентда Тенге банк филиалини ташкил этди.
2019 йил апрель ойида Payme компаниясини сотиб олган TBC Bank (Грузия) бир йилдан сўнг Ўзбекистондаги биринчи рақамли банк сифатида ўзининг Тошкент филиалини очди.
2020 йилда Германиянинг молиявий ривожланиш институти (Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH, DEG) ва Triodos Investment Management “Ипак йўли” банкининг 25 млн доллар миқдорида янги чиқарилган акцияларини сотиб олиш орқали банк устав капиталига сармоя киритди.
Банклар активлари
2020 йил якунлари бўйича тижорат банклари активлари ҳажми 366,1 трлн. сўмни ташкил этди, шундан 277 трлн. сўм миқдори – кредитлар улушига тўғри келди. Шу билан бирга, активлар номинал ўсиш суръати 2019 йилга нисбатан 34,2 фоизни, реал ўсиш суръати (девальвацияни ҳисобга олмаган ҳолда) эса 28 фоизни ташкил этди. Шуниси эътиборлики, банкларнинг жами активлари таркибида валюта активларининг улуши аста-секин камайиб бормоқда. Агар 2017 йилда бу кўрсаткич 64 фоизни ташкил этган бўлса, 2020 йилда 50,2 фоизга тушди.
Банк кредитлари
2021 йил 1 январь ҳолатига кўра, иқтисодиётга берилган қолдиғи 277 трлн. сўмни ташкил этди, бу 2019 йилга нисбатан 30,9 фоизга ва 2017 йилга нисбатан 150 фоизга кўпроқдир.
Хорижий валютадаги кредитларни қайта баҳолашларсиз кредитларнинг реал ўсиши 24,9 фоизни ташкил этди. Жами кредит портфелидаги хорижий валютадаги кредитларнинг улуши 2017 йилдаги 62,3 фоиздан 49,9 фоизгача камайди.
2021 йил 1 январь ҳолатига жисмоний шахсларга берилган кредитлар қолдиғи 2017 йилга нисбатан 304 фоизга (13,6 трлн. сўмдан 54,9 трлн. сўмга), саноатга берилган кредитлар ҳажми эса 126 фоизга (45,2 трлн. сўмдан 102,2 трлн сўмга), савдо ва хизмат кўрсатиш соҳаларидаги кредитлар ҳажми 280 фоизга (5,2 трлн. сўмдан 19,9 трлн. сўмга) ошди.
Банк депозитлари
2021 йил 1 январь ҳолатига кўра, банк тизимидаги депозитларнинг умумий ҳажми 114,7 трлн. сўмни ташкил этди, шундан 27,4 трлн. сўм (24 фоиз) – жисмоний шахслар депозитлари, 87,3 трлн. сўм (76 фоиз) – юридик шахсларнинг депозитлари.
Жисмоний шахсларнинг депозитлари улуши банк тизимидаги жами депозитлар ҳажмининг атиги 24 фоизини ташкил этади. Бироқ, сўнгги йилларда аҳоли депозитларининг ўсиш суръатилари сезиларли даражада тезлашди. Хусусан, миллий валютадаги аҳоли омонатларининг ўсиш суръати 2018 йилда 38,2 фоизни, 2019 йилда 45,2 фоизни, 2020 йилда 31,7 фоизни ташкил этди. Хорижий валютадаги депозитлар ҳажми 2018 йилда 2 фоизга, 2019 йилда 40,1 фоизга, 2020 йилда 27,7 фоизга ўсди.
Банк сектори депозитлари
Жисмоний шахслар депозитлари
Банк тизимини ислоҳ қилиш
Банк тизими самарадорлигини ва банкларнинг молиявий барқарорлигини ошириш, шунингдек банк хизматларидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш ҳамда банк тизимида давлат улушини камайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг «2020-2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси банк тизимини ислоҳ қилиш Стратегияси тўғрисида» Фармони қабул қилинди.
Ушбу Фармонга мувофиқ, Ипотека банк, Ўзсаноатқурилишбанк, Асакабанк, Алоқа банк, Қишлоқ Қурилиш банк ва Турон банкни хусусийлаштириш тўғрисида қарор қабул қилинди. 2020 йилда стратегияни амалга ошириш доирасида Халқаро молия корпорацияси (IFC) Ипотека банкка банкни хусусийлаштиришни қўллаб-қувватлаш ва кичик ва ўрта бизнесга кредитларни кўпайтириш учун ўзбек сўмида 35 млн. АҚШ доллари миқдорида кредит ажратди.
Бундан ташқари, «Ўзсаноатқурилишбанк» трансформация дастурини амалга оширишни бошлади. Банк ўзининг бизнес моделини тижоратлаштириш ва корпоратив бошқарувни ислоҳ қилиш бўйича биринчи қадамларни қўйди. Шу билан бирга, Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ERDB) банкка хусусийлаштириш, ғазначилик операцияларини такомиллаштириш, активлар ва пассивларни бошқариш бўйича кўмак ва маслаҳатлар беради. Хусусан, 2020 йилда “Ўзсаноатқурилишбанк” ва ERDB ўртасида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар, экспортёрлар, кичик ва ўрта бизнесни молиялаштириш учун 40 млн. доллар миқдорида кредит линиясини жалб қилиш тўғрисида кредит шартномаси имзоланди. Банк андерайтинг жорий этди ва бу кредитлаш операцияларини ходимнинг иштирокисиз амалга оширишга имкон беради.
Пандемия
Ўтган йилнинг бошида пайдо бўлган коронавирус пандемияси ҳозирги глобаллашув фактини тасдиқлади – бу дунёдаги бирор бир давлат ҳам четда бир ўзи ёлғиз қолмаганидан далолат беради.
Дунё бўйлаб регуляторлар ўзларининг молиявий тизимларининг барқарорлигини таъминлашда катта муаммоларга дуч келишди ва натижада инқироз даврида мисли кўрилмаган жавоб беришди.
Коронавирус инқирози банк-молия тизимига инновацион технологияларни жорий этишни жадаллаштириш, банкдан ташқари молиялаштириш манбаларини кенгайтириш, аҳоли орасида молиявий саводхонлик даражасини ошириш, шунингдек ижтимоий ҳимояга муҳтожларни ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг янада шаффоф механизмларини ишлаб чиқиш зарурлигини кўрсатди.
Хулоса қилиб айтиш керакки, пандемия онлайн буюртма бериш ва юк ташиши саноатида кескин ўсишига олиб келди. Ушбу соҳанинг ўсиш динамикаси карантин чекловлари бекор қилингандан кейинги даврда ҳам давом этиши керак. Шунинг учун нақд пулсиз масофавий тўловларни жадал оммалаштириш, электрон пул ва пул ўтказмалари тизимининг ривожлантириш талаб этилади. Бу ўз навбатида, тижорат банкларини рақамлаштиришга йўналтириш, мижозларга хизмат кўрсатиш алгоритмларини қайта тузиш ва мижозлар билан муносабатларни ўрнатиш жараёнларини чуқурроқ қайта кўриб чиқиш жараёнини рағбатлантиради.
Албатта, пандемия ва Ўзбекистонда жорий қилинган локдаун масофавий банк хизматларини жадал ривожланишига ёрдам берди. Хусусан 2021 йил 1 январ ҳолатига масофавий хизматлардан фойдаланувчилар сони 14,5 млн кишини ташкил этди (шундан 13,7 млн киши жисмоний шахслар, 822 минг киши тадбиркорлик субъектлари) бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 30 фоизга кўпроқдир
Марказий банк томонидан рақамли банклар ва фииалларнинг ишлашига лицензия берилиши ҳам банк-молия тизимини янада рақамлаштиришга туртки бўлди ва мижоз ва банк ўртасидаги муносабатларда замонавий ёндашувларни вужудга келишига сабаб бўлади.

Последние годы коммерческие банки активно трансформируют свой бизнес в сторону упрощения обслуживания клиентов, делая акцент на дистанционные каналы обслуживания, такие как банк-клиент или мобильные приложения. Можно наблюдать, как эта активность проявляется у банков в разной степени.
Позитивные тенденции в банковском секторе Узбекистана наметились еще в 2016 году. Однако, основным источником негативного результата национальной банковской системы в Узбекистане по прежнему остаются государственные банки.
В коммерческих банках с государственными активами все еще высока доля средств, полученных от правительства.
Так, банковская система Республики Узбекистан характеризуется высокой концентрацией: 84% всех активов банков по-прежнему принадлежат банкам с госдолей, а 64% принадлежат 5 государственным банкам (Национальный банк, Асака банк, Промстрой банк, Ипотека банк и Агробанк). Доля депозитов банков с государственной долей по отношению к кредитам составляет 32,9%. Для сравнения, в частных банках этот показатель составляет около 96%.
Депозиты физических лиц составляют всего 24% от общего объема депозитов в банковской системе, это составляет около 5% ВВП. Одной из важнейших задач сегодня является привлечение сбережений населения в банковскую и финансовую систему.
Основные показатели финансовой системы Узбекистана
В 2018-2020 годах количество кредитных организаций увеличилось до 55, в том числе 4 коммерческих банков (Пойтахт Банк, Тенге Банк, TBC Банк, Анор Банк), микрокредитных организаций до 33 и ломбардов до 18.
По состоянию на 1 января 2021 года активы коммерческих банков достигли 366,1 трлн, увеличившись на 120% по сравнению с 2017 годом. В этот период среднегодовой реальный рост (без учета девальвации) составил 24,1%.
В результате либерализации валютной политики уровень долларизации в банковском секторе значительно снизился. В частности, в 2017 году доля валютных активов банков в совокупных активах составляла 64%, а в 2020 году этот показатель снизился до 50,2%. Также, за этот период доля кредитов в иностранной валюте снизилась с 62,3% до 49,9%, а доля депозитов в иностранной валюте снизилась с 48,4% до 43,1%.
Реальный рост кредитов в среднем составлял 38,6% в год. По состоянию на 1 января 2021 года общий объем кредитов, выданных экономике, составил 277 трлн сумов и увеличился на 150% по сравнению с 2017 годом.
Среднегодовой реальный темп роста депозитов за этот период составил 18,5%.
Коммерческие банки
С либерализацией валютной политики и свободным движением национальной валюты в сентябре 2017 года произошли существенные изменения в развитии банковского сектора за последние 4 года.
Впервые в истории Узбекистана после успешного размещения правительством суверенных еврооблигаций в размере 1 млрд. долларов США в феврале 2019 года несколько коммерческих банков вышли на международный рынок капитала с целью привлечения долгосрочного капитала.
В частности, в ноябре 2019 года Узпромстройбанк сделал первый шаг среди коммерческих банков, выпустив еврооблигации в размере 300 млн евробондов на Лондонскую фондовую биржу. В октябре 2020 года Национальный банк внешнеэкономических связей привлек 300 млн долларов из Лондонской фондовой биржи. В ноябре Ипотека Банк также выпустил еврооблигации на сумму 300 млн долларов и стал участником международного рынка капитала с еврооблигациями.
Более того, масштабные реформы, направленные на повышение инвестиционной привлекательности финансового сектора в последние годы, помогли повысить интерес иностранных инвесторов к банковскому сектору:
В 2018 году акционерное общество, управляемое швейцарской компанией ResponsAbility Investments и специализирующееся на инвестициях в развитие, выкупило у IFC 7,66% акций Hamkorbank.
В 2019 году Halyk Bank Казахстана учредил дочернюю компанию Tenge Bank в Ташкенте.
TBC Bank (Грузия), который приобрел Payme в апреле 2019 года, через год открыл свой филиал в Ташкенте как первый цифровой банк в Узбекистане.
В 2020 году Немецкий институт финансового развития (Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH, DEG) и Triodos Investment Management инвестировали в уставный капитал банка “Ипак йули” путем покупки новых выпущенных акций на сумму 25 млн долларов.
Банковские активы
По итогам 2020 года объем активов коммерческих банков составил 366,1 трлн сумов, из которых 277 трлн. сумов пришлось на долю кредитов. При этом номинальный рост активов составил 34,2% по сравнению с 2019 годом, а реальный рост (без учета девальвации) – 28%. Примечательно, что доля активов в иностранной валюте в структуре совокупных активов банков постепенно сокращается. Если в 2017 году этот показатель составлял 64%, то к 2020 году он снизился до 50,2%.
Банковские кредиты
По состоянию на 1 января 2021 года остаток кредитов экономике составил 277 трлн. сумов, что на 30,9% больше по сравнению с 2019 годом и на 150% по сравнению с 2017 годом.
Без переоценки кредитов в иностранной валюте реальный рост кредитов составил 24,9%. Доля кредитов в иностранной валюте в общем кредитном портфеле снизилась с 62,3% в 2017 году до 49,9%.
По состоянию на 1 января 2021 года остаток кредитов физическим лицам увеличился на 304% по сравнению с 2017 годом (с 13,6 трлн сумов до 54,9 трлн сумов), а объем кредитов промышленности вырос на 126% (с 45,2 трлн сумов до 102,2 трлн сумов). Объем кредитов в секторах торговли и услуг увеличился на 280% (с 5,2 трлн. сумов до 19,9 трлн. сумов).
Банковские депозиты
По состоянию на 1 января 2021 года общий объем остатки депозитов в банковской системе составил 114,7 трлн. сумов, из которых 27,4 трлн. сумов (24%) - вклады физических лиц, 87,3 трлн. сумов (76%) - вклады юридических лиц.
Доля депозитов физических лиц составляют всего 24% от общего объема депозитов в банковской системе. Тем не менее, темпы роста депозитов населения значительно ускорились за последние годы. В частности, темпы роста депозитов населения в национальной валюте составили 38,2% в 2018 году, 45,2% в 2019 году, 31,7% в 2020 году. Объем депозитов в иностранной валюте вырос на 2% в 2018 году, на 40,1% в 2019 году, на 27,7% в 2020 году.
Депозиты в банковском секторе
Депозиты физических лиц
Реформирование банковской системы
В целях повышения эффективности банковской системы и финансовой стабильности банков, а также расширения доступности банковских услуг и снижения государственной доли в банковской системе принят Указ Президента Республики Узбекистан «О стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020-2025 годы» в прошлом году.
Согласно Указу, решено приватизировать «Ипотека-банк», «Узпромстройбанк», «Асакабанк», «Алокабанк», «Кишлок курилиш банк» и «Туронбанк». В рамках реализации Стратегии в 2020 году Международная финансовая корпорация (IFC) предоставила АКИБ «Ипотека-банк» заем в узбекских сумах на эквивалентную сумму 35 млн. долларов США в целях поддержки приватизации банка и увеличения кредитования малых и средних предприятий (МСП).
Более того, «Узпромстройбанк» начал осуществлять программу трансформации и преобразований. Банком сделаны первые шаги в плане коммерциализации бизнес-модели и реформирования корпоративного управления. При этом, Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) консультирует банк по вопросам приватизации, совершенствования казначейских операций, управления активами и пассивами. В частности, в 2020 году «Узпромстройбанк» и ЕБРР подписали заемное соглашение по привлечению кредитной линии на сумму 40 млн. долларов для финансирования отечественных производителей, экспортеров и предприятий малого и среднего бизнеса. Банк внедрил андеррайтинг, который позволяет проводить кредитные операции без участия сотрудников.
Пандемия
Вспыхнувшая в начале прошлого года пандемия коронавируса подтвердила факт текущей глобализации, когда ни одна из стран мира не осталась в стороне.
Регуляторы всего мира столкнулись с серьезными сложностями в обеспечении стабильности своих финансовых систем и, как итог, предприняли беспрецедентные меры реагирования в период кризиса.
Коронакризис показал необходимость форсирования внедрения инновационных технологий в финансовой-банковской системе, расширения инструментов небанковского финансирования, повышения уровня финансовой грамотности среди населения, а также разработки более прозрачных механизмов предоставления социальной поддержки уязвимым слоям населения.
В заключении, следует отметить, что пандемия спровоцировала взрывной рост индустрии онлайн-заказов и доставки. Динамика роста этой отрасли должна сохраниться и в период после отмены карантинных ограничений. Таким образом, мы видим динамичный рост дистанционных безналичных платежей, развитие систем электронных денег и переводов. Это в свою очередь стимулирует процесс трансформации коммерческих банков в сторону цифровизации, перестройки алгоритмов обслуживания клиентов и более глубокого пересмотра процессов построения взаимоотношений с клиентами.
Безусловно, пандемия и объявленный локдаун в Узбекистане способствовали скачкообразному развитию дистанционных банковских услуг.
В частности, по состоянию на 1 января 2021 года количество пользователей дистанционных услуг составило 14,5 млн (из них 13,7 млн — физлица, 822 тыс. — хозяйствующие субъекты), что на 30% больше, чем за аналогичный период минувшего года.
Выдача Центральным банком лицензий на осуществление деятельности цифровых банков и филиалов также явилась толчком для дальнейшей цифровизации финансово-банковской системы и выделила современные подходы во взаимоотношениях между клиентом и банком.