Ўзбекистон товар хом-ашё биржасида товарлар сотилиши 15 фоизга камайган
Ўтган ҳафта давомида, яъни 7 – 13 март кунлари "Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси" АЖнинг барча савдо платформаларида 1 915,2 млрд сўмлик товарлар сотилган бўлиб, бу аввалги ҳафтага нисбатан 15,2% га кам. Бу ҳақда “ЎзРТХБ” АЖ ахборот хизмати маълум қилди.
Бунда сотувларнинг 87,0% - биржа савдолари; 0,5% - кўргазма-ярмарка савдолари; 12,2% - электрон давлат харидлари ва 0,3% - авторақамларнинг онлайн-аукционига тўғри келди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари иштирокида тузилган битимларнинг умумий ҳажми 530,9 млрд сўмни ташкил қилди. Давлат харидлари тизимларида ўтказилган электрон савдолар натижасида бюджет ва корпоратив буюртмачиларининг қарийб 34,8 млрд сўмлик маблағлари тежалди.
Кўриб чиқилаётган давр мобайнида онлайн аукцион орқали 2 941 та авторақамлар сотилди, сотилган давлат рақам белгиларининг умумий суммаси 6,0 млрд сўмни ташкил қилди. Рақобатли савдолар натижасида битимларнинг 5,6% биринчи тоифадаги авторақамларга; 7,4% иккинчи; 5,9% учинчи; 11,4% тўртинчи; 23,6% бешинчи ва 46,1% олтинчи тоифа авторақамларга тегишлидир.
Кўриб чиқилаётган даврда очиқ биржа савдолари орқали жами 1 666,4 млрд сўмлик товар ресурслари сотилди. Сотувчи корхоналар маҳсулотларни тасдиқланган жадвалларга риоя қилган ҳолда биржа савдоларига қўйишди, шу жумладан:
Ўтган ҳафтада биржа савдоларига 5 810,0 тонна пахта ёғи қўйилди, ундан 2 590,0 тоннаси сотилди. Ўтказилган савдоларда ҳар куни ўртача 97 харидор иштирок этди. Ўртача кунлик сотув ҳажмлари 647,0 тоннани ташкил қилди.
Кўриб чиқилаётган даврда барча навли пахта ёғининг кунлик ўртача нархлари маҳсулотнинг бир тоннаси учун 16 561,9 минг сўмдан 15 092,4 минг сўмгача, яъни 8,9% га пасайганини таъкидлаш лозим.
Ўтган ҳафта мобайнида биржа савдоларига 196,8 минг тонна цемент қўйилди ва ундан 98,9 минг тоннаси сотилди. Ўртача кунлик сотув ҳажмлари 24,7 минг тоннани ташкил қилди.
Кўриб чиқилаётган даврда цементнинг барча маркалари бўйича шаклланган кунлик ўртача нархлар маҳсулотнинг бир тоннаси учун 600,7 минг сўмдан 596,6 минг сўмгача пасайди. Ўтказилган савдоларда ҳар куни ўртача 270 харидор иштирок этди.
Қора металл
Ўтган ҳафтада 32 917,0 тонна қора металл биржа савдоларига қўйилган бўлса, шундан 13 791,0 тонна қисми сотилди. Ўтказилган савдоларда ҳар куни ўртача 140 харидор иштирок этди. Ўртача кунлик сотув ҳажмлари 3 448,0 тоннани ташкил қилди.
Кўриб чиқилаётган даврда барча маркадаги қора металлнинг кунлик ўртача нархлари маҳсулотнинг бир тоннаси учун 9 714,4 минг сўмдан 9 331,5 минг сўмгача пасайганини таъкидлаш лозим.

Из них 87,0% продаж пришлась на биржевые торги, 0,5% - на выставочно-ярмарочные торги, 12,2% - на государственные закупки и 0,3% - на онлайн-аукционы автономеров, сообщает пресс-служба УзРТСБ.
Общий объем сделок с участием малого бизнеса и частного предпринимательства составил 530,9 млрд сумов. В результате проведения электронных торгов по государственным закупкам общая экономия средств бюджетных и корпоративных заказчиков составила 34,8 млрд сумов.
За рассматриваемый период через онлайн-аукцион продано 2 941 автономеров на сумму 6,0 млрд сумов. В результате конкурентных торгов 5,6% совершенных сделок приходятся на сделки по автономерам премиум класса; 7,4% сделок на 2-категорию; 5,9% на 3-категорию; 11,4% на 4-категорию; 23,6% на 5-категорию; а также 46,1% на 6-категорию автономеров.
За отчетный период на открытых биржевых торгах было реализовано товарных ресурсов на 1 666,4 млрд сумов. Предприятия продавцы выставляют товары на биржевые торги в соответствии с утвержденными графиками, в том числе:
На прошлой неделе на биржевых торгах было выставлено 5 810,0 тонн хлопкового масла, из них реализовано 2 590,0 тонн. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 97 покупателя. Ежедневный объем реализации в среднем составил 647,0 тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на все сорта хлопкового масла понизилась с 16 561,9 тыс. сумов до 15 092,4 тыс. сумов за тонну, или на 8,9%.
В ходе прошедшей недели было выставлено 196,8 тыс. тонн цемента, из них было реализовано 98,9 тыс. тонн. Ежедневный объем реализации цемента в среднем составил 24,7 тыс. тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на цемент всех марок понизилась с 600,7 тыс. сумов до 596,6 тыс. сумов за тонну. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 270 покупателя.
Прокат чёрных металлов
На прошлой неделе на биржевых торгах было выставлено 32 917,0 тонн черного металла, из них было реализовано 13 791,0 тонн. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 140 покупателя. Ежедневный объем реализации в среднем составил 3 448,0 тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на все марки черного металла понизилась с 9 714,4 тыс. сумов до 9 331,5 тыс. сумов за тонну.