Women, Business and the Law индекси доирасида ҳар бир уч компонент бўйича ўнта мавзувий йўналиш таҳлил қилинади. Улар қуйидагилар: хавфсизлик, эркин ҳаракатланиш ҳуқуқи, бандлик, иш ҳақи, никоҳ, ота-оналик, болалар парвариши, тадбиркорлик, активларга эгалик қилиш ва пенсия таъминоти. Бу йўналишлар орасида аниқланган боғлиқликни тушунтиришда, айниқса, никоҳ, ота-оналик ва болаларни парвариш қилиш тизими билан боғлиқ кўрсаткичлар катта аҳамиятга эга. Бу эса шуни кўрсатадики, кўплаб аёллар учун олимпия даражасидаги натижаларга эришиш йўли кўп жиҳатдан мамлакатда оилавий муносабатларни тартибга солувчи қонунлар ва давлат сиёсати қай даражада самарали амалга оширилишига боғлиқ.
Жаҳон банки мақоласида таъкидланишича, гендер тенглиги ҳуқуқий ва институционал таъминотининг юқорироқ даражаси аёлларнинг Қишки Олимпия ўйинларида кўпроқ иштирок этиши билан боғлиқ.
Ҳафта воқеаларга бой бўлди: Қишки Олимпия ўйинлари "Milano Cortina 2026" 22 февраль куни Арена ди Веронада ўтган таъсирли ёпилиш маросими билан якунланди. Шу тариқа икки ҳафта давом этган мусобақалар, спортчиларнинг юксак натижалари ва улар намоён этган матонат рамзий тарзда сарҳисоб қилинди. Жаҳон ҳамон тоғ чанғиси трассалари ва муз ареналаридаги баҳсларни муҳокама қилаётган бир пайтда, 24 февраль куни Жаҳон банки “Women, Business and the Law (WBL) 2026” ҳисоботини тақдим этди. Унда қонунлар, давлат сиёсати ва уларни амалга ошириш механизмлари аёллар учун иқтисодий имкониятларни қандай шакллантириши баҳоланади.
Бир қарашда, бу икки воқеа мутлақо бошқа-бошқа кўринади. Бироқ улар ўртасида кутилмаган бир боғлиқлик мавжуд: WBL индексидаги мамлакатлар кўрсаткичлари 2026 йилги Қишки Олимпия ўйинларида қайси давлатдан қанча аёл спортчи иштирок этганини маълум даражада кўрсатиб беради. WBL индекси учта асосий компонентга асосланади.
Биринчиси — ҳуқуқий асослар. Бу кўрсаткич меҳнат бозори ва тадбиркорлик соҳасида аёллар ҳуқуқларининг тенглиги қай даражада таъминланганини акс эттиради.
Иккинчиси — қўллаб-қувватловчи институционал механизмлар. Унда қонунларни амалга оширишга хизмат қиладиган давлат сиёсати, институтлар, дастурлар ва маълумот тизимлари баҳоланади.
Учинчиси — ҳуқуқни қўллаш самарадорлиги ҳақидаги тасаввур. Бу кўрсаткич давлат органлари амалда қонун талабларига риоя этилишини қай даражада таъминлаётганини кўрсатади.
Ушбу уч компонентнинг ҳар бири бўйича ҳам 2026 йилги Қишки Олимпия ўйинларида иштирок этган аёл спортчилар сони билан ижобий боғлиқлик кузатилади. Бу боғлиқлик мамлакатларнинг иқтисодий ривожланиш даражаси (аҳоли жон бошига тўғри келадиган ЯИМ орқали ўлчанади) ва аҳоли сони ҳисобга олинган ҳолда ҳам сақланиб қолади. Чунки бу омиллар миллий жамоалар таркибининг ҳажмига табиий равишда таъсир қилади.
Медаллар масаласи қандай? WBL кўрсаткичлари, аввало, Олимпия ўйинларида иштирок этаётган аёллар сони билан ижобий боғлиқликни кўрсатади, аммо бу ҳар доим ҳам қўлга киритилган медаллар сонига тўғридан-тўғри таъсир қилавермайди. Шунга қарамай, ғалабага эришишнинг биринчи шарти — мусобақада иштирок этишдир. Аёл спортчиларни кўпроқ юборган мамлакатлар, одатда, аёллар ўртасидаги мусобақаларда кўпроқ медалларни ҳам қўлга киритади. Шу тариқа билвосита таъсир юзага келади. Бундан ташқари, иштирокчилар сони ҳисобга олинганда ҳам, мамлакатнинг камида битта аёллар медалини қўлга киритиш эҳтимоли WBL индексидаги қўллаб-қувватловчи институционал механизмлар кўрсаткичлари билан боғлиқлиги кузатилади. Бошқача айтганда, аёлларнинг иқтисодий фаоллигини рағбатлантирадиган кенгроқ сиёсий-институционал муҳит жумладан, касбий фаолият ва оилавий мажбуриятларни уйғунлаштиришга қаратилган чора-тадбирлар маълум даражада уларнинг спортдаги натижаларига ҳам таъсир кўрсатиши мумкин.
Асосий хулоса анча равшан: тенглик аёллар учун иштирок этиш ва ўз салоҳиятини рўёбга чиқариш имкониятларини кенгайтиради. Оила, никоҳ ва болаларни парвариш қилиш масалаларида тенг ҳуқуқларни таъминлайдиган қонунлар аёл спортчиларнинг муваффақияти учун пойдеворни улар мусобақага чиқишидан анча олдин яратади. Бироқ фақат қонунларнинг ўзи етарли эмас. Аёлларга касбий фаолиятни оилавий ҳаёт билан уйғунлаштиришда ёрдам берадиган давлат сиёсати ва институционал механизмлар улар қанчалик узоққа бора олишини, жумладан, дунёнинг энг йирик спорт майдонида қандай натижаларга эришишини кўп жиҳатдан белгилайди. Агар мамлакатлар иқтисодиётда ҳам, спортда ҳам юқори натижаларга эришишни истаса, ҳуқуқий ва институционал шарт-шароитларни тенглаштириш танлов эмас, балки келажак чемпионлари етишиб чиқадиган асосий пойдевордир.

Связь гендерного равенства и участия женщин в зимних Олимпийских играх
Неделя выдалась насыщенной: зимние Олимпийские игры "Milano Cortina 2026" завершились 22 февраля впечатляющей церемонией на Арене ди Верона, подведя итог двум неделям выдающихся спортивных достижений и демонстрации исключительной стойкости спортсменов. Пока мир ещё обсуждал соревнования на склонах и ледовых аренах, 24 февраля Всемирный банк представил доклад "Women, Business and the Law" (WBL) 2026, в котором оценивается, как законы, государственная политика и механизмы их применения формируют экономические возможности для женщин.
На первый взгляд, это два совершенно разных события. Однако между ними существует неожиданная связь: показатели стран в индексе WBL оказываются достаточно точными ориентирами того, сколько женщин представляли ту или иную страну на зимней Олимпиаде-2026. Индекс WBL строится на трёх ключевых компонентах. Первый, правовые рамки, отражающие степень равенства прав женщин в сфере занятости и предпринимательства. Второй, поддерживающие институциональные механизмы, оценивающие государственную политику, институты, программы и системы данных, обеспечивающие реализацию законов. Третий, восприятие правоприменения, которое показывает, насколько эффективно государственные органы обеспечивают соблюдение законодательства.
По каждому из этих трёх компонентов наблюдается положительная связь с числом спортсменок, участвовавших в зимних Олимпийских играх 2026 года, даже с учётом уровня экономического развития стран (измеряемого через ВВП на душу населения) и численности населения, которые естественным образом влияют на размер национальных сборных.
В рамках индекса Women, Business and the Law анализируются десять тематических областей в каждом из трёх компонентов: безопасность, мобильность, занятость, оплата труда, брак, родительство, уход за детьми, предпринимательство, владение активами и пенсионное обеспечение. Среди них наибольшее значение для выявленной зависимости имеют показатели, связанные с браком, родительством и системой ухода за детьми. Это свидетельствует о том, что путь многих женщин к олимпийским достижениям во многом зависит от того, насколько эффективно в стране реализуются законы и государственная политика, регулирующие семейную сферу.
А как обстоит дело с медалями? Показатели WBL демонстрируют положительную связь прежде всего с количеством женщин, участвующих в Олимпиаде, но не обязательно напрямую с числом завоёванных ими наград. Тем не менее первое условие победы — участие в соревновании. Страны, отправляющие больше спортсменок, как правило, завоёвывают и больше медалей в женских дисциплинах, что создаёт косвенный эффект. Более того, даже с учётом числа участниц вероятность того, что страна завоюет хотя бы одну женскую медаль, связана с показателями компонента поддерживающих институциональных механизмов WBL. Иными словами, более широкая политико-институциональная среда, способствующая экономическому участию женщин, включая меры по сочетанию карьеры и семейных обязанностей, может также влиять на их спортивные результаты, пусть и в умеренной степени.
Таким образом, гендерное равенство между мужчинами и женщинами оказывается не только моральным принципом и экономически рациональной политикой, оно проявляется и на спортивной арене. Полученные результаты отражают статистические взаимосвязи, а не прямую причинно-следственную зависимость. Тем не менее выявленные закономерности достаточно выразительны, чтобы предположить: создание равных условий, в самом широком смысле этого слова, может играть более значимую роль, чем принято считать.
Основной вывод достаточно очевиден: равенство расширяет возможности женщин для участия и самореализации. Когда законы обеспечивают равные права, в семье, браке, воспитании детей и доступе к системе ухода за ними, — они формируют фундамент задолго до того, как спортсменка выходит на старт. Однако одних законов недостаточно. Государственная политика и институциональные механизмы, помогающие женщинам совмещать профессиональную деятельность и семейную жизнь, во многом определяют, насколько далеко они смогут продвинуться, в том числе и на крупнейшей спортивной арене мира. Если страны действительно стремятся к высоким результатам, как в экономике, так и в спорте, выравнивание правовых и институциональных условий является не опцией, а основой, на которой формируются будущие чемпионы.