Тадбиркорларга чарм-пойабзал ва мўйначилик соҳаларида кредитлар ажратилади ва чарм маҳсулотлари савдосига ихтисослаштирилган “Multibrand” дўконлари ташкил этилади
“Чарм-пойабзал ва мўйначилик соҳаларини янада ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–4982-сон, 08.02.2021 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси томонидан 2021-2022 йилларда чармдан тайёр маҳсулотлар, чарм-атторлик, шунингдек, мўйна ва жундан юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш лойиҳаларини амалга ошириш учун умумий қиймати 50 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит линиялари устав фондида (капиталида) давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган тижорат банкларида очилади.
Кредит линиялари тегишли тижорат банкларига 3 йиллик имтиёзли даврни ўз ичига олган ҳолда 7 йил муддатгача, йиллик 4 фоиз ставкаси шартларида очилади.
Кредитлар тадбиркорларга замонавий янги ускуна ва технологияларни харид қилиш учун 2 йиллик имтиёзли даврни ўз ичига олган ҳолда 7 йил муддатгача, йиллик 6 фоиз ставкасида ажратилади.
Қарор билан 2023 йил 1 январгача Ўзбекистонга олиб киришда божхона божининг ноль ставкаси қўлланиладиган хомашё, материаллар ва фурнитуралар рўйхати (71 та) тасдиқланди.
Шунингдек, “Ойбек-автойўл” (Тошкент вилояти) ва “Сариосиё-автойўл” (Сурхондарё вилояти) чегара ўтказиш пунктларидан қўшни давлат чегарасигача бўлган жойларда эксперимент тариқасида маҳаллий тайёр маҳсулотлар савдосига ихтисослаштирилган савдо нуқталари ташкил этилади.
Бундан ташқари, республика ҳудудларида ва хорижда чарм маҳсулотлари савдосига ихтисослаштирилган “Multibrand” дўконлари ташкил этилиб, унинг электрон савдо платформаси яратилади.

«Узчармсаноат» откроет сеть магазинов Multibrand
Узбекистан откроет в стране и за рубежом сеть магазинов Multibrand, где будет продаваться отечественная обувь и кожевенная продукция.
Соответствующее постановление 8 февраля подписал Президент Шавкат Мирзиеев.
Глава государства согласился с предложением Министерства инвестиций и внешней торговли и Министерства финансов об открытии кредитных линий в коммерческих банках, доля государства в уставном фонде (капитале) которых составляет 50 и более процентов, на общую сумму 50 миллионов долларов США для реализации Фондом реконструкции и развития Республики Узбекистан проектов производства готовой продукции из кожи, кожгалантерейной продукции, а также продукции из меха и шерсти с высокой добавленной стоимостью в 2021—2022 годах за счет невыбранных средств кредитных линий.
Установлено, что:
Фонд реконструкции и развития открывает кредитные линии, предусмотренные в пункте 1 настоящего постановления, в соответствующих коммерческих банках на срок до 7 лет, включая трехлетний льготный период с процентной ставкой 4 процента годовых;
кредиты выделяются субъектам предпринимательства на закупку современного нового оборудования и технологий на срок до 7 лет, включая двухлетний льготный период с процентной ставкой 6 процентов годовых.
Вместе с тем в регионах республики и в зарубежных государствах будет создана сеть магазинов «Multibrand» с электронной торговой платформой, а также осуществлением расходов членов Ассоциации «Узчармсаноат» по размещению отечественной кожевенной продукции на ведущих электронных торговых платформах за счет средств Фонда развития и поддержки кожевенно-обувной отрасли.
В двухмесячный срок поручено обеспечить размещение создаваемых новых магазинов «Multibrand» в центральных городах Республики Каракалпакстан и областей в местах, удобных для населения.
Министерству инвестиций и внешней торговли совмест­но с Ассоциацией «Узчармсаноат» принять соответствующие меры по созданию магазинов «Multibrand» в зарубежных государствах.