Ўзбекистон тўқимачилик саноати Европа Иттифоқи мамлакатларига ўз маҳсулотлари экспортининг кескин ўсишини кутмоқда
Тошкентда тўқимачилик форуми якунланди, унда соҳа мутахассислари тўқимачилик саноатини ривожлантириш ва GSP + тизимига асосан Европа Иттифоқи бозорида маҳсулотларни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдилар.
"ЭО" материалида халқаро конференциянинг тафсилотлари ҳақида.
Европа Комиссиясининг қарори билан 10 апрелда Европа Иттифоқининг барқарор ривожланиш ва бошқарув бўйича имтиёзлар тизими (GSP +) Ўзбекистон учун кучга кирди.
Бу Европа Иттифоқи мамлакатларига тўқимачилик маҳсулотларини экспортини ошириш учун қўшимча имконият яратади.
2020 йил натижаларига кўра Европа Иттифоқига 74 миллион долларлик маҳсулотлар экспорт қилинган, GSP+ тизими қўлланилиши билан 2021 йилда экспорт ҳажми 142,1 миллион долларга, 2022 йилга келиб 242,2 миллион долларга кўпайиши кутилмоқда.
Белгиланган натижаларга эришиш учун «Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси халқаро ташкилотлар хамкорлигида ва саноат корхоналари билан биргаликда тўқимачилик маҳсулотларини Европа Иттифоқи бозорига олиб чиқиш стратегиясини ишлаб чиқмоқда.
Форумда Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Шарлотта Адриан, «Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси раиси Илхом Хайдаров, Ўзбекистоннинг Бельгиядаги элчиси Дилёр Ҳакимов, Германиянинг Ўзбекистондаги элчисининг ўринбосари Кристофер Фукс, ХМТнинг «Учинчи томон мониторинги» лойиҳаси раҳбари Йонас Аструп, GSP HUB гуруҳи раҳбари Виллем ван дер Гест, Германиянинг халқаро ҳамкорлик жамияти ваколатхонаси раҳбари Йорк Пуделка, Control Union сертификация компанияси раҳбари Йохан Марис, ITECА халқаро кўргазма компаниясининг бош директори Нигора Хасановалар нутқ сўзлашди ва GSP+ преференцияларини Ўзбекистон учун аҳамияти ҳакида ўз фикрларини билдириб ўтишди.
Форум гибрид шаклда ташкил этилди ва шу боис Ўзбекистон, Германия, Италия, Франция, Бельгия, Испания, Россия, Польша, Латвия ва Голландия тўқимачилик корхоналари иштирок этишига имкон берди ва бир платформада бирлаштирди.
Форум маърузачилари ва иштирокчилари Европа Комиссияси томонидан GSP+ имтиёзларининг Ўзбекистонга тақдим этилиши сўнгги йилларда Ўзбекистонда амалга оширилган ислоҳотларнинг ютуғи эканлигини таъкидладилар.
GSP + туфайли Ўзбекистон Европа Иттифоқига экспорт ҳажмини бир неча бор ошириш имкониятига эга, инвестициялар оқимининг кўпайиши ва мамлакатлар ўртасида савдо алмашинуви жадаллашиши кутилмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон дунёнинг 65 мамлакатига 2,1 миллиард доллардан ортиқ тўқимачилик маҳсулотларини экспорт қилмоқда, шундан 74 миллион доллари Европа Иттифоқи давлатларига тўғри келади.
Яқин вақтгача Ўзбекистонда GSP+ умумий преференциялардан фойдаланилган бўлиб, у 3000 та товарни Европа Иттифоқига божхона тўловисиз ва 3200 та маҳсулотни пасайтирилган ставкалар билан экспорт қилишга имкон беради.
2020 йилда Европа Иттифоқига аъзо 16 мамлакатга экспорт амалга оширилди. Экспортнинг асосий улушини калава ип - 49,1% (13,5 млн. АҚШ доллари), мато 21,9% (6 млн. АҚШ доллари), трикотаж буюмлар 16,7% (4,6 млн. АҚШ доллари), тикувчилик маҳсулотлари 11% (2 млн. 9 млн. АҚШ доллари), пайпоқ маҳсулотлари 1,3% ташкил этади. (0,3 миллион АҚШ доллари). Ўзбек тўқимачилик маҳсулотларини импорт килинган биринчи учликдан Полша — 56% (15,4 миллион доллар), Италия — 19,1% (5,3 миллион доллар), Германия — 7,3% (2,0 миллион доллар) урин эгаллаган.
Таъкидлаш жоизки, Европа Иттифоқининг асосий тўқимачилик маҳсулотлари импортчилари Бангладеш, Ҳиндистон, Вьетнам, Индонезия, Покистон, Камбоджа бўлиб, улар дунёдаги йирик тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари ҳам ҳисобланади.
Шу билан бирга, Европа Комиссиясининг маълумотларига кўра, 2018 йилда GSP+ тизими бўйича импорт қилинадиган асосий маҳсулотлар тўқимачилик ва тайёр маҳсулотлардир.
Сўнгги 5 йил ичида Ўзбекистон GSP + мақомини олган биринчи мамлакат ва Арманистон, Боливия, Кабо-Верде, Қирғизистон, Мўғулистон, Покистон, Филиппин ва Шри-Ланкадан кейин GSP+ фойда олувчи мақомини олган тўққизинчи давлат
GSP + тизимидан фойдаланиш Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажмини ошириш учун қўшимча имкониятлар яратади, чунки экспорт қилинадиган бир қатор муҳим товарларга тарифлар бекор қилинади, чунки GSP + доирасида ўзбек ишлаб чиқарувчилари товарларни экспорт қилишлари мумкин бўлган товарлар сони 6200 га ошди. Бу аввалгидан икки баравар кўп, шу жумладан, 1000 дан ортиқ позицияни ўз ичига олган тўқимачилик маҳсулотларининг барча позициялари камраб олади, масалан:
• 52-53 пахта толаси;
• 54-56 иплар, тўқув бўлмаган толалар;
• 57 гиламлар;
• 58-60 мато, тўқимачилик материаллари, зиғир;
• 61-63 тайёр тўқимачилик буюмлари, кийим-кечаклар;
Шуни таъкидлаш керакки, Европа Иттифоқи бозорида Ўзбекистон учун GSP+ дан фойдаланувчи давлатлар - асосий рақобатчилар Покистон, Шри-Ланка, Мўғулистон ҳисобланиб GSP+ тизими бўйича ушбу мамлакатларнинг экспортидаги тўқимачилик маҳсулотларининг улуши умумий экспорт ҳажмининг камида 80 фоизини ташкил этади.
Шу билан биргаликла Бангладеш, Ҳиндистон, Вьетнам каби йирик рақобатчилари ҳам ЕИ бозорининг асосий импортчилари ҳисобланади ва улар билан Ўзбекистон бозор учун жиддий рақобатлашади.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, GSP+ имтиёзли савдо режимига мувофиқ, жорий йил охирига келиб тўқимачилик маҳсулотларининг кутилаётган ҳажми 150 миллион АҚШ долларидан ошади, кейинчалик 2025 йилга келиб 1,2 миллиард АҚШ долларигача кўтарилади.
Шунингдек, инвесторлар ва чакана сотувчиларнинг қизиқишида сезиларли ўсиш кутилмоқда.
Рақобат таҳлили қуйидаги устувор йўналишларни аниқлашга имкон берди:
Ип ва ип (мато ишлаб чиқарувчилар учун);
матолар (тайёр кийим ишлаб чиқарувчилар учун);
трикотаж (супермаркетлар тармоқлари ва кийим дўконлари учун);
аёллар, эркаклар ва болалар кийимлари (супермаркетлар тармоқлари ва кийим дўконлари учун);
Терри маҳсулотлари (супермаркетлар тармоқлари, уй дўконлари ва меҳмонхоналар учун).
Шу билан бирга, экспорт қилинадиган маҳсулотлар сифатига алоҳида эътибор қаратилади.
«Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмасига кўра, мунтазам бозорни ўрганиш ва мавжуд талабга қараб бир оқимда юриш, Европа стандартларини жорий этиш ва маҳсулотни сертификатлаш, халқаро брендлар, чакана сотувчилар, экспорт ҳужжатлари, маҳсулотларни маркалаш, хавфсизлик келгусида ўсишга хизмат қилади.

В Ташкенте завершился текстильный форум, в рамках которого специалисты сферы обсудили вопросы развития текстильной индустрии и дальнейшее продвижение продукции на рынке стран ЕС при системе GSP+.
О деталях международной конференции в материале "ЭО".
Решением Европейской Комиссии с 10 апреля для Узбекистана вступила всилу специальная система преференций Европейского союза для устойчивого развития и эффективного управления (GSP+).
Применение системы GSP+ предполагает дополнительные возможности для увеличения экспорта текстильной продукции в страны ЕС.
По итогам 2020 года экспортировано продукции на сумму 74 миллиона долларов. При применении системы общих льгот (GSP +) по отношению к узбекской текстильной продукции ожидается увеличение экспорта до 142,1 миллионов долларов в 2021 году, и 242,2 миллионов долларов к 2022 году.
Для достижения намеченных результатов Ассоциацией «Узтекстильпром» совместно с международными организациями (GIZ, Gherzi) и предприятиями отрасли разрабатывается Стратегия продвижения текстильной продукции на рынок ЕС.
Основными спикерами форума выступили Посол ЕС в Узбекистане Шарлотта Адриан, Первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Азиз Воитов, председатель Ассоциации «Узтекстильпром» Илхом Хайдаров, Посол Узбекистана в Бельгии Дильёр Хакимов, Заместитель посла Германии в Узбекистане Кристофер Фукс, Глава проекта МОТ «Мониторинг третьей стороной» Йонас Аструп, руководитель группы GSP Hub Виллем Ван Дер Гест, Глава представительства Немецкого общества по международному сотрудничеству GIZ Йорка Пуделька, Амаль Исамухамедов – представитель сертификационной компании Control Union, Генеральный директора выставочной компании Iteca Нигора Хасанова.
Форум организован в гибридной форме, благодаря чему смог объединить на одной площадке предприятия текстильной отрасли, предпринимателей, трейдеров из Узбекистана, Германии, Италии, Франции, Бельгии, Испании, России, Польши, Латвии, Нидерландов.
Особое внимание было уделено роли текстильной отрасли. Стоит обратить внимание, на то, что производители джинсовых изделий выиграют больше, чем все остальные игроки, ставки для них снижаются с 17 % до 0%.
Сегодня Узбекистан экспортирует более 2,1 миллиарда долларов текстильной продукции в 65 стран мира, из них 74 миллиона долларов приходится на страны ЕС.
До недавнего времени Узбекистан пользовался режимом GSP, позволяющим экспортировать в ЕС 3000 товаров без таможенных пошлин и 3200 позиций — по сниженным ставкам. В рамках статуса GSP таможенные ставки на текстильную продукцию из Узбекистана варьировались от 4 до 12%.
В 2020 года экспорт был осуществлен в 16 стран – членов ЕС. Основную долю экспорта занимает пряжа 49,1% (13,5 млн долларов США), ткань 21,9% (6 млн долларов США), трикотаж 16,7% (4,6 млн долларов США), швейные изделия 11% (2,9 млн долларов США), чулочно-носочные изделия 1,3% (0,3 млн долларов США). В тройке лидеров по импорту узбекского текстиля- Польшу - 56% (15,4 млн долларов), Италию - 19,1% (5,3 млн долларов), Германию - 7,3% (2, 0 млн долларов).
Стоит обратить внимание, что при системе GSP основными импортерами ЕС являются Бангладеш, Индия Вьетнам, Индонезия, Пакистан, Камбоджа, которые также являются и крупными экспортерами текстиля в мире.
В то же время, по данным Еврокомиссии основной продукцией, которая импортировалось по системе GSP в 2018 является текстиль и готовая продукция.
Узбекистан - первая страна получившая статус GSP+ за последние 5 лет и девятая страна после Армении, Боливии, Кабо-Верде, Кыргызстан, Монголии, Пакистан, Филиппин и Шри-Ланки получивший статус бенефициара GSP+.
Применение системы GSP+ предлагает дополнительные возможности для увеличения торговли между ЕС и Узбекистаном, поскольку будут отменены тарифы на ряд важных экспортных товаров, в рамках GSP+ количество товарных позиций, которые узбекские производители смогут беспошлинно экспортировать в страны ЕС, выросло до 6200. Это вдвое больше, чем было до этого, включая все позиции текстильной продукции, которые составляют более чем 1000 позиций, таких групп как:
- 52-53 хлопок-пряжа;
- 54-56 нити, не тканые волокна;
- 57- ковры;
- 58-60 ткани, текстильные материалы, полотна;
- 61-63 готовые текстильные изделия, одежда;
Необходимо отметить, что основными конкурентами на рынке ЕС для Узбекистана можно считать Пакистан, Шри Ланка, Монголия, доля текстиля в экспорте данных стран при системе GSP+ составляет не менее 80% от общего экспорта.
Однако, есть и более крупные игроки, такие как Бангладеш, Индия, Вьетнам с которыми Узбекистан будет серьезно конкурировать за рынок.
По оценкам экспертов при режиме преференциальной торговли GSP+ ожидаемый объём текстильной продукции до конца текущего составит более 140 млн. долл. США с последующим его увеличением до 1,2 млрд к 2025 году.
Также, ожидается ощутимый рост интереса инвесторов и ритейлов.
Конкурентный анализ позволил определить следующие приоритетные направления:
➢ Пряжа и нитки (для производителей тканей);
➢ Ткани (для производителей готовой одежды);
➢ Трикотаж (для сетей супермаркетов и магазинов одежды);
➢ Женская, мужская и детская одежда (для сетей супермаркетов и магазинов одежды);
➢ Махровые изделия (для сетей супермаркетов, магазинов для дома и отелей).
Наряду с этим, особое внимание будет уделено и качеству экспортируемой продукции.
"Для завоевания своей ниши и конкуренции с такими странами как Бангладеш необходимо уделить внимание внедрению европейских стандартов и сертификации продукции, изучению требований сетевых компаний, международных брендов, ритейлеров, оформлению экспортных документов, маркировке товара, безопасности, упаковке, качеству производимой продукции, установленным Европейскими странами, которые в последующем послужат увеличению, а также без перебойной поставки текстильной продукции на рынок ЕС", - считают в Ассоциации «Узтекстильпром».