Инфографика: Ўзбекистоннинг тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатининг ривожланиши 2017–2024 йй. (+видео)
2017–2024 йилларда Ўзбекистон иқтисодиётининг трансформациясида тўқимачилик тармоғи устун йўналишлардан бирига айланди. Ушбу давр мобайнида асосан хомашё йўналишига эга бўлган амалдаги ишлаб чиқариш модели тубдан қайта қурилиб, юқори қиймат қўшилган маҳсулот ишлаб чиқаришга йўналтирилган таркибий ўзгаришлар амалга оширилди.
Натижада қўшилган қийматнинг жадал ўсиши ҳамда иқтисодиётдаги улушининг 2,4% дан 2,8% гача ошиши кузатилди. Ўтган йил якунига кўра тармоқ саноат ишлаб чиқаришининг 14%ини, мамлакат экспортининг 10,8%ини ташкил этди, унда 500 мингдан ортиқ киши меҳнат қилди ва 9 мингга яқин корхона фаолият юритди.
8 йил ичида ишлаб чиқариш ҳажми 2 баробарга ошиб, 10 млрд. долларга етди. Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, бугунги кунда Ўзбекистон МДҲ ҳудудида тўқимачилик ва кийим-кечак ишлаб чиқариш бўйича ҳажм жиҳатидан иккинчи ўринда, Марказий Осиёда эса энг йирик ишлаб чиқарувчи ҳисобланади. Солиштириш учун, Россияда 2024 йилда тўқимачилик маҳсулотлари ва кийим-кечак ишлаб чиқариш ҳажми 12,3 млрд. долларни, Қозоғистонда – 435 млн. долларни, Тожикистонда – 360 млн. долларни, Қирғизистонда – 225 млн. долларни ташкил этган. (Фақат тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича Ўзбекистон МДҲда биринчи ўринни эгаллайди).
2017–2024 йиллар мобайнида тармоқда тайёр маҳсулот улуши сезиларли даражада ошди – “Ўзтекстилсаноат” ассоциацияси маълумотларига кўра, 2017 йилдаги 27%дан 2024 йилда 58%га етди. Шу билан бирга, тайёр тикув-трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқаришида катта ўсиш кузатилди – 8 йилда 11,4 баробар. Ўтган йил якунига кўра бундай маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажми 3,1 млрд. донадан ошди.
Сўнгги 8 йилда амалга оширилган ислоҳотлар, аввало мамлакат пахта бозорини қайта кўриб чиқиш ва либераллаштириш, уни етиштириш, йиғиш ҳамда қайта ишлашда эскирган ва самарасиз маъмурий шакллардан воз кечиш тармоқнинг жадал ривожланишида асосий омил бўлди, хусусан:
• пахтага давлат буюртмаси бекор қилинди ва ички бозорда уни сотишда бозор механизмлари жорий этилди;
• пахта-хомашёни хорижга экспорт қилиш тўлиқ тўхтатилди ва ҳажмлар мамлакат ичида қайта ишлашга йўналтирилди;
• хомашёдан тайёр маҳсулотгача бўлган ишлаб чиқаришни ташкил этишда кластер модели жорий этилди – ҳозирги кунда 130 дан ортиқ пахта-тўқимачилик кластерлари ташкил этилган ва фаолият юритмоқда.
Бундан ташқари, солиқ имтиёзлари, божхона тўловларидан озод этиш, имтиёзли кредит ресурслари ажатиш ва бошқа турдаги давлат қўллаб-қувватлаш чоралари корхоналарнинг молиявий ва ишлаб чиқариш ҳолатини мустаҳкамлашга хизмат қилди.
Ички бозор
Ўзбекистонда тўқимачилик ва кийим-кечакнинг ички бозори ўсиб бормоқда, аммо тармоқ салоҳиятига нисбатан ҳали ҳам чекланган ҳолатда қолмоқда.
2020–2024 йилларда аҳоли даромадларининг ўсиши, тўқимачилик ишлаб чиқариш ҳажмининг кўпайиши ва экспортнинг кенгайиши шароитида ички тўқимачилик ва кийим-кечак бозори 2 баробарга ўсиб, 3,8 млрд доллардан 7,9 млрд долларга етди. Хусусан, тўқимачилик маҳсулотлари ички бозори 87%га ўсиб, 3,1 млрд доллардан 5,8 млрд долларга, кийим-кечакка талаб эса 1,8 баробарга ошиб, 1,1 млрд доллардан 2,1 млрд долларга етди.
Шу даврда Ўзбекистонга тўқимачилик маҳсулотлари ва кийим-кечак импорти 2,1 баробарга ошиб, 293 млн доллардан 613 млн долларга етди. Шу билан бирга, ички бозорда импорт улуши деярли ўзгармади: 2017 йилда 7,6% бўлган бўлса, 2024 йилда 7,8%ни ташкил этди. Шуни таъкидлаш лозимки, ортиқча талаб асосан республикада ишлаб чиқарилмайдиган хомашё ва материаллар импортига тўғри келди – кимёвий/синтетик толалар, ип, матолар ва бошқалар.
Таъкидлаш жоизки, сўнгги йилларда ички бозор маҳаллий маҳсулотга талабнинг ортиши ҳисобига тармоқнинг ўсишига катта ҳисса қўшди.
Бу ҳолат, шунингдек, ички бозор ҳажмининг ишлаб чиқариш ҳажмига нисбатини ҳам кўрсатади: 2017–2021 йилларда 82%дан 63%га тушган бўлса, 2024 йилга келиб 77%гача ўсди. Бу эса Ўзбекистон қиймат жиҳатидан тўқимачилик ва кийим-кечак маҳсулотларини ички истеъмолдан кўпроқ ишлаб чиқараётганини. Бундай ҳолат тармоқнинг кейинги ривожланишида экспортнинг стратегик аҳамиятга эга эканини тасдиқлайди.
Ташқи талаб
Ички бозор ҳажми тармоқ салоҳиятига нисбатан чекланган шароитда тармоқнинг экспортга йўналтирилган сиёсати юритилиши ва ташқи бозорларга фаол чиқиши объектив зарурат ҳисобланади.
2017–2024 йилларда Ўзбекистон тўқимачилик ва кийим-кечак экспорти 2,5 баробарга ошиб, 1,1 млрд доллардан 3 млрд долларга етди. Шу билан бирга, экспорт таркибида ҳам ўзгариш кузатилиб, хомашё йўналишидан қайта ишланган ва тайёр маҳсулот етказиб беришга эътибор қаратилди. Масалан, 2017 йилда соҳа экспортида ип улуши тахминан 60%ни ташкил этган бўлса, 2024 йилга келиб 40%га тушди, тайёр тикув-трикотаж маҳсулотлари улуши эса 42%га етди.
2017–2024 йилларда давлат маҳаллий тўқимачилик маҳсулотларини ташқи бозорларга етказиб беришни қўллаб-қувватлаш ва илгари суриш бўйича фаол чоралар кўрди. Жумладан, экспортчиларнинг кўргазмаларда, ярмаркаларда иштирок этиш, брендларни тарғиб қилиш, омбор ва савдо майдонларини ижарага олиш харажатларини қоплаш механизмлари жорий этилди.
Натижада, экспорт географиясини диверсификация қилиш доирасида Ўзбекистон тўқимачилик маҳсулотлари етказиб бериладиган ташқи бозорлар сони 65 тадан 74 тагача кенгайди.
Шунингдек, хорижга етказиб бериладиган маҳсулот номенклатураси ҳам кенгайди - 2024 йилда тўқимачилик ва кийим-кечакнинг 119 та товар тури экспорт қилинган бўлса, 2017 йилда бу кўрсаткич 92 та номдан иборат эди. Бу эса маҳаллий тўқимачилик саноати фақат аввалдан ишлаб чиқарилаётган маҳсулот ҳажмини ошириш билан чекланмасдан, балки товар турларини кенгайтириб, янги маҳсулот турларини ўзлаштирганини ҳам кўрсатади.
Ривожланиш йўналишлари
Юқорида таъкидланганидек, сўнгги йилларда тўқимачилик ва кийим-кечак экспорти суст ўсиш динамикасини намоён этган. Ишлаб чиқариш ва инвестициялар ўсишига қарамай, сўнгги йилларда тармоқда шаклланган моделнинг ўсиш суръатларида маълум секинлашиш кузатилмоқда.
Бу ҳолат тармоқда мавжуд ишлаб чиқариш-хўжалик муносабатларини такомиллаштириш ёки қайта кўриб чиқиш заруратини тақозо этмоқда. Бундан ташқари, ўрта муддатли истиқболда ҳал этилиши лозим бўлган қатор ривожланиш масалалари ҳам кун тартибида қолмоқда:
1) Хавф-хатарлар ва асосий бозорларга боғлиқликни камайтириш мақсадида экспорт географияси ва номенклатурасини диверсификация қилиш.
Бунда асосий харидор давлатларда пахта ип калава импортининг жорий йилда камайиши яққол мисол бўлади. 2025 йил январь–июль ойларида Хитой пахта ип калава импорт ҳажмини 20%га қисқартириб, 2,2 млрд доллардан 1,7 млрд долларга туширди, Туркия эса 52%га қисқартиб, 340 млн доллардан 165 млн долларга етказди. Шу муносабат билан Ўзбекистон маҳсулотлари ҳам таъсир кўрсатди ва ушбу мамлакатларга ип экспорт ҳажми пасайди.
Яқин қўшни мамлакат бўлишига қарамай, минтақавий мамлакатлар бозори ҳали ҳам етарлича ўзлаштирилмаган. 2024 йилда чегарадош мамлакатлар томонидан тўқимачилик ва кийим-кечак импорти 5,2 млрд долларни (шундан кийим-кечак 2,5 млрд доллар) ташкил этган бўлса, Ўзбекистоннинг бу мамлакатларга экспорти 276 млн долларни ёки уларнинг импорт ҳажмининг 5%ини ташкил этди.
2017–2024 йилларда тўқимачилик ва кийим-кечак экспорти Европа мамлакатлари бозорларига 2 баробарга ошган бўлса-да, ҳали етарлича юқори эмас - тармоқ экспортининг тахминан 5%ини ташкил этмоқда.
Ушбу йўналиш доирасида маҳаллий маҳсулотларни халқаро стандартлар ва мақсадли бозорлар талабларига мувофиқ сертификатлашга алоҳида эътибор қаратилиши зарур. Президент Ўзбекистон томонидан белгиланган режаларга кўра, бундай сертификатларга эга корхоналар сони 300 тага етказилади.
2) Тармоқни барқарор ривожлантиришнинг келгуси босқичи учун смес, синтетик ва замонавий тўқимачилик материаллари ишлаб чиқаришни янада ошириш, турли кўриниш, дизайн ва услубдаги кийим-кечакнинг кенг турларини ўзлаштириш жуда муҳим аҳамият касб этади.
Масалан, Ўзбекистон Президенти йиғилишда таъкидлаганидек, маҳаллий саноат учун синтетик/кимёвий хомашё (толалар, ип, матолар ва бошқалар) етишмовчилиги мавжуд. 2024 йилда бундай маҳсулотлар импорти 315 млн долларни ташкил этган бўлиб, шунинг 62%и Хитойдан келтирилган.
Корхоналарни қўшимча қиймат занжирини ривожлантиришга ундашнинг аҳамияти катта. Шу нуқтаи назардан, яқинда Ўзбекистон Президенти томонидан кластерларга берилаётган талабларга эътибор қаратиш лозим: кластерларда тола қайта ишлаш қувватлари мавжуд бўлиши шарт. Шу билан бирга, билдирилганидек, “тола қайта ишлаш қувватларига эга бўлмаган кластерлар ип ишлаб чиқарувчи корхоналар билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйиши керак”.
3) Потенциал кадрлар танқислиги талабини тўлдириш ҳам эътиборни талаб қилади. Саноат ривожланиб, жаҳон бозоридаги иштирокини кенгайтиргани сари, муҳандислар ва технологлардан тортиб маркетологларгача бўлган турли ихтисосликларига тобора кўпроқ эҳтиёж сезила бошлайди.
4) Энг муҳим масалалардан бири - саноат самарадорлиги ва рақобатбардошлигини оширишдир. Маҳаллий тўқимачилик ва тикиш саноатида меҳнат унумдорлиги нисбатан паст бўлиб, буни текстиль ва кийим ишлаб чиқарадиган йирик давлатлар билан солиштирганда аниқ кўриш мумкин.
Мамлакат томонидан корхоналарни ишлаб чиқариш самарадорлигини оширишга, харажатларни ва маҳсулот қийматини камайтиришга ундаш механизмларни жорий этиш мақсадга мувофиқ. Бу эса ишлаб чиқариш самарадорлиги соҳасида консалтинг хизматлари бозорини ривожлантириш учун шарт-шароит яратиш орқали амалга оширилиши мумкин.
Шу йўналишда корхоналарни инфратузилмани умумий яратиш ва фойдаланиш, ресурсларни қайта ишлаш, кадрларни тайёрлаш ва малакаларини ошириш масалаларида ҳамкорликка ундаш, шунингдек, шундай ягона ресурс ва инфратузилма платформаларини шакллантиришга интилиш ҳам талаб этилади.
2017–2024 йилларда саноат жадал ривожланди. Тузилмавий қайта қурилиш хомашё йўналишидан юқори қўшимча қийматли маҳсулот ишлаб чиқаришга ўтиш моделини ўзгартириш имконини берди.
Шу билан бирга, мавжуд модел ресурс базаси имкониятларига йўналтирилган бўлиб, ривожланишнинг кейинги босқичи учун етарли бўлмай қолмоқда. Саноат мамлакат ҳудудидан кенгайгани сари, глобал қўшимча қиймат занжирларида муваффақиятли бўлиш учун янги ёндашувлар, билимлар, технологиялар, материаллар ва, ниҳоятда, фикрлаш тарзи зарур бўлмоқда.

Текстильная отрасль стала одним из столпов трансформации экономики Узбекистана в 2017-2024 гг. За рассматриваемый период произошли структурные изменения, которые перестроили действующую на тот момент производственную модель, с главным образом сырьевой направленности, на производство продукции более сложных переделов.
Результатом стал рост ускоренный рост добавленной стоимости и увеличение доли в экономике с 2,4% до 2,8%. По итогам прошлого года на отрасль приходилось 14% промышленного производства, 10,8% экспорта страны, было занято свыше 500 тыс. чел., действовало 9 тыс. предприятий.
За 8 лет объем производства вырос в 2 раза и достиг $10 млрд. Стоит отметить, что сегодня Узбекистан является вторым по объемам производителем текстиля и одежды на пространстве СНГ и крупнейшим в Центральной Азии. Для сравнения в России производство текстильной продукции и одежды в 2024 г. составило $12,3 млрд., Казахстане – $435 млн., Таджикистане – $360 млн., Кыргызстане – $225 млн. (по производству только текстильной продукции Узбекистан занимает первое место в СНГ)
За рассматриваемый период в отрасли существенно увеличилась доля готовой продукции в производстве – по данным Ассоциации Узтекстильпром с 27% в 2017 г. до 58% в 2024 г. Здесь стоит отметить, что значительный рост наблюдался в выпуске готовых швейно-трикотажных изделий – в 11,4 раза за 8 лет. По итогам прошлого года производство такой продукции достигло 3,1 млрд ед.
Ключевым фактором динамичного развития отрасли стали реформы последних 8 лет, в первую очередь связанные с пересмотром и либерализацией хлопкового рынка страны, отказ от устаревших, неэффективных административных форм организации его выращивания, сбора и переработки, в частности:
- отменен государственный заказ на хлопок и внедрены рыночные механизмы реализации хлопка на внутреннем рынке;
- полное прекращение экспорта хлопка-сырца за рубеж и перенаправление объемов на переработку внутри страны;
- внедрение кластерной модели организации производства от сырья до готовой продукции – сегодня создано и действует более 130 хлопково-текстильных кластеров.
Кроме того, принятые меры господдержки предприятий в виде налоговых льгот, освобождения от уплаты таможенных пошлин, выделяемых льготных кредитных ресурсов и др. позволили укрепить финансовое и производственное положение предприятий.
Внутренний рынок. Внутренний рынок текстиля и одежды в Узбекистане растет, но остается ограниченным относительно потенциала отрасли.
В 2020–2024 годах, в условиях роста доходов населения, увелчиения объем производства текстиля и наращивания экспорта, объём внутреннего рынка текстиля и одежды увеличился в 2 раза, с $3,8 млрд. до $7,9 млрд. В частности внутренний рынок текстильных изделий вырос на 87%, с $3,1 до $5,8 млрд., спрос на одежду увеличился в 1,8 раза, с $1,1 до $2,1 млрд.
В это же время импорт текстильных изделий и одежды в Узбекистан увеличился в 2,1 раза, с $293 млн. до $613 млн. При этом, доля импорта на внутреннем рынке практически не изменилась – в 2017 г. было 7,6%, тогда как в 2024 г. - 7,8%. Необходимо отметить, что повышенный спрос главным образом приходился на импорт используемых в производстве сырья и материалов, не производимых в республике – химических/синтетических волокон, пряжи, тканей и др.
Стоит отметить, что в последние годы внутренний рынок во многом содействовал росту отрасли за счет увеличения спроса на отечетсвенную продукцию. Это демонстрирует отношение объема внутреннего рынка к объему производства: снижение с 82% до 63% в 2017-2021 гг. с последующим ростом до 77% в 2024 г. Также это говорит о том, что Узбекистан стоимостно производит больше текстиля и одежды, чем потребляет. Такое положение свидетельствует о стратегической важности экспорта в вопросе дальнейшего развития отрасли.
Внешний спрос
В условиях ограниченности объемов внутреннего рынка относительно потенциального масштаба отрасли объективным является проведение отраслевой экспортоориентированной политики и активного выхода на внешние рынки.
В 2017-2024 гг. экспорт текстиля и одежды Узбекистана вырос в 2,5 раза, с $1,1 млрд долл. до $3 млрд. Кроме того, изменилась и структура экспорта, сместив акцент с сырьевого направления на поставки переработанной и готовой продукции. К примеру, если в 2017 г. доля пряжи в общем объеме экспорта отрасли составляла порядка 60%, то в 2024 г. – 40%, тогда как доля готовых швейно-трикотажных изделий выросла до 42%.
Государство за рассматриваемый период принимало активные меры по содействию и продвижению поставок отечественной текстильной продукции на внешние рынки. В частности, были внедрены механизмы покрытия затрат экспортеров на участие в выставках, ярмарках, продвижение брендов, аренду складских и торговых помещений и др.
В результате, в рамках диверсификации географии экспорта количество внешних рынков, на которые поставляется текстильная продукция Узбекистана за рассматриваемый период расширилось с 65 до 74.
Также расширилась и номенклатура поставок за рубеж – в 2024 г. было экспортировано 119 товарных позиций текстиля и одежды, тогда как в 2017 г. – 92 наименования. Это также говорит о том, что отечественная текстильная промышленность не только наращивала объемы производства уже ранее освоенной продукции, но и расширяла товарную линейку, осваивала новые виды продукции.
Векторы развития
Как уже выше отмечалось, в последние годы экспорт текстиля и одежды демонстрировал не лучшую динамику. Несмотря на рост производства и инвестиций, наблюдается некоторое замедление динамики сформированной модели отрасли в последние годы.
Это требует потребности в корректировке или пересмотре сложившихся производственно-хозяйственных отношений в отрасли. Кроме того, остаются на повестке и ряд вопросов дальнейшего развития которые предстоит решать в среднесрочной перспективе:
1) Необходима диверсификации географии и номенклатуры экспорта с целью снижения рисков и зависимости от нескольких основных рынков.
В данном случае показательным является снижение импорта хлопчатобумажной пряжи в странах-основных покупятелях в текущем году. В январе-июле 2025 года Китай сократил импорт х/б пряжи на 20% – с $2,2 млрд до $1,7 млрд, Турция – на 52% – с $340 млн до $165 млн. Соответственно, это затронуло и продукцию из Узбекистана, что привело к падению экспортных продаж пряжи в эти страны.
Здесь уместно сказать, что несмотря на близость, рынок региональных стран остается слабо освоенным. Импорт текстиля и одежды в 2024 г. в приграничных странах составил $5,2 млрд. (из них одежда на $2,5 млрд.). При этом, экспорт Узбекистана в эти страны в 2024 г. составил $276 млн. или 5% от объема импорта приграничных стран.
Экспорт текстиля и одежды на рынки европейских стран вырос в 2017-2024 гг. в 2 раза, однако все еще остается не столь высоким – порядка 5% от экспорт отрасли.
В ракурсе данного направления треубет особого внимания сертификация отечественной продукции в соответствии с междунароными стандартами и требованиями целевых рынков. По озвученным Президентом Узбекистан планам, количество предприятий, имеющих такие сертификаты, будет доведено до 300.
2) Для дальнейшего устойчивого развития отрасли крайне важным видится дальнейшее наращивание выпуска смесовых, синтетических, современных текстильных материалов, освоение производства широкой линейки одежды различных видов, дизайна, стиля.
К примеру, отмеченная на совещании Президентом Узбекистана, нехватка синтетического/химического сырья (волокон, пряжи, тканей и др.) для отечественной промышленности. В 2024 г. импорт такой продукции в Узбекистан составил $315 млн. (из них 62% из Китая).
Здесь же уместно сказать и о важности продоложения стимулирования предпрятий к развитию цепочки добавленной стоимости. В данном ракурсе стоит отметить недавно анонсированный Президентом Узбекистана требования к кластерам по наличию мощностей по переработке волокна. Как было заявлено “кластеры, не имеющие мощностей по переработке волокна, должны наладить эффективную кооперацию с прядильными предприятиями”.
3) Требует внимания и вопрос решения потенциального кадрового дефицита. По мере роста и расширения присутствия на мировом рынке отрасль все больше будет нуждаться в широком спектре различных специальностей от инженеров, технологов до маркетолов.
4) Одним из важнейших вопросов является повышение эффективности и кокнурентоспособности отрасли. В отечественной текстильной и швейной промышленности наблюдается относительно низкий уровень производительности труда в сравнении с другими странами – крупными производителями текстиля и одежды.
Видится целесообразным внедрение со стороны государства механизмов поддержки и стимулирования предприятий к повышению производительности производства, снижению издержек, себестоимости продукции через формирование условий развития рынка консалтинговых услуг в области эффективности производства.
В этом же направлении могут быть востребованными стимулирование предприятий к кооперации по вопросам общего создания и использования инфраструктуры, переработки ресурсов, подготовки и повышения квалификации кадров, а также формирование подобных единых платформ ресурсов и инфраструктуры.
Развитие отрасли в 2017-2024 гг. было динаминчым. Структурная перестройка позволила изменить модель с сырьевой направленности на переход к производству продукции с более высокой добавленной стоимостью.
Между тем, действующая модель, ориентированная на возможности собственной ресурсной базы, становится недостаточной для следующего этапа развития. Расширяясь, выходя за пределы страны, отрасль требует новых подходов, знаний, технологий, материалов и в конечном счете мышления, которые позоволят быть успешным звеном глобальных цепочек добавленной стоимости.