Transparency International мамлакатлар бўйича 2020 йилги коррупция даражаси индексини эълон қилди. Ўзбекистон етти поғонага кўтарилди
Transparency International  мамлакатлар бўйича 2020 йилги коррупция даражаси индексини эълон қилди. Ўзбекистон етти поғонага кўтарилди
Transparency International коррупцияга қарши курашиш халқаро нодавлат ташкилоти Коррупцияни қабул қилиш индексининг 2020 йил рейтингини ишлаб чиқди.
Рейтингга кўра, Ўзбекистон ўз ўрнини 7 поғонага ўзгартириб, 180 та давлат орасида 146-ўринни эгаллади (2019 йилда 153 ўрин).
Шу билан бир қаторда, рейтингда Ўзбекистон 26 баллни қайд этди, бунда 0 балл – коррупцияни қабул қилишда энг юқори кўрсаткич, 100 балл – энг паст шкала ҳисобланади.
Коррупцияни қабул қилиш индекси давлат секторида коррупция даражасини акс эттириб, уни ишлаб чиқишда қатор манбалардан, шу жумладан, экспертлар баҳолари ва ишбилармон доиралар вакиллари ўртасида ўтказилган сўровномалардан фойдаланилади.

Transparency International составила ежегодный рейтинг стран по уровню коррупции. Узбекистан поднялся на семь позиций
Организация Transparency International составляет ежегодный рейтинг стран по уровню коррупции, где последние места соответствуют наивысшему уровню коррупции.
Узбекистан набрал 26 баллов из 100 возможных, поднявшись на 7 позиций в индексе восприятия коррупции Transparency International по итогам 2020 года.
Регион Восточной Европы и Центральной Азии занимают предпоследнее место в мире по противодействию коррупции — их средний балл установился на уровне 36 из 100. Подверженность этих регионов коррупции значительно усугубилась из-за пандемии коронавируса.
Отмечается позитивная динамика Узбекистана, так если если в 2012 году страна занимала 170-е место с 17 баллами, то в 2020 году поднялась на 146-е место, набрав 26 баллов.
В соответствии с правилами исследования каждой стране присуждаются баллы на основании опросов экспертов и предпринимателей, проведенных независимыми организациями по всему миру. Ноль баллов означает максимальный уровень восприятия коррупции в государственном секторе, и наоборот, 100 баллов – это минимальный уровень.