Ижтимоий-иқтисодий тараққиётни таъминлаш бўйича вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз иқтисодиёти ривожланишининг жорий йилда кутилаётган натижаларини кўриб чиқиш ва 2020 йилда ижтимоий-иқтисодий тараққиётни таъминлаш вазифаларини белгилашга бағишланган йиғилиш ўтказди.
Тадбирда йил якунигача қолган қисқа вақтда амалга оширилиши зарур бўлган чора-тадбирлар муҳокама этилди. Хусусан, тармоқ корхоналарида мавжуд захираларни сафарбар қилиш, маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, нефть-газ, электр энергетикаси, кимё саноати ва бошқа йирик корхоналарнинг солиқ қарздорлигини бартараф этиш бўйича вазифалар белгиланди.
Инвестицияларни ўзлаштириш ҳолати ҳам таҳлил қилинди. Давлатимиз раҳбари 31 та лойиҳа бўйича қолоқликка йўл қўйилгани, 8 та ҳудудий лойиҳа самарасиз деб топилганини кўрсатиб ўтди.
Йиғилишда иқтисодиётда 2020 йил учун белгиланган асосий режаларни таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Келгуси йилда ялпи ички маҳсулот 5,5 фоизга, саноат 6,5, қишлоқ хўжалиги 4 ва хизматлар 5,7 фоизга ўсиши прогноз қилинган.
Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги ва Марказий банкка ушбу кўрсаткичларга эришишда юзага келиши мумкин бўлган хавф-хатарларни ҳозирдан тўғри баҳолаб, барча идоралар фаолиятини мувофиқлаштириб бориш юзасидан топшириқлар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев қишлоқ хўжалигида катта резервлар борлиги, бу соҳа орқали тўқимачилик, озиқ-овқат ва чарм-пойабзал саноати, қайта ишлаш тармоқларини жадал ривожлантириш мумкинлигини таъкидлади. Қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегияси доирасида келгуси йили амалга ошириладиган чора-тадбирлар юзасидан мутасаддиларнинг ахбороти тингланди.
Саноат тармоқлари, энг аввало, металлургия, нефть-газ ва кўмир қазиб олиш, кимё, қурилиш материаллари, автомобилсозлик саноатини барқарор ривожлантириш ҳисобига тайёр маҳсулотлар ҳажмини ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига иқтисодиёт тармоқларини кафолатланган ресурслар билан таъминлаб, кейинги йилда уларнинг барқарор ишлашига замин яратиш вазифаси қўйилди.
Жаҳонда рўй бераётган турли иқтисодий зиддиятлар таъсирига эътибор қаратилар экан, келгуси йил мураккаб ва синов йили бўлиши таъкидланди. Зарур чоралар кўриб, маҳсулот ва хизматлар экспортининг жорий йилгига нисбатан камида 20 фоизга ўсишини таъминлаш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Ички бозорни истеъмол товарлари билан тўлдириш масаласи ҳам атрофлича муҳокама қилинди. Озиқ-овқат маҳсулотлари нархининг асоссиз ўсиб кетишининг олдини олиш, бунинг учун маҳсулот етиштирилишидан қайта ишланиб, бозорда сотилгунча бўлган жараённи тўлиқ қамраб олган ҳолда назорат қилиш бўйича масъуллар белгиланди.
Режалаштирилган 201 та муҳим инвестиция лойиҳасини ўз вақтида ишга тушириш, шунингдек, 2020-2022 йиллар учун мўлжалланган Инвестиция дастури лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Ҳудудий инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, янги кичик бизнес субъектлари ташкил этиш орқали келгуси йили 400 мингга яқин иш ўрни яратилиши кўзда тутилган. Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга шу борадаги ишларни тизимли ташкил этиб, белгиланган режаларни сифатли бажариш бўйича топшириқлар берди.

Сегодня, 12 декабря, Президент провел совещание, на котором обсуждены ожидаемые по итогам текущего года результаты экономического развития и определены основные задачи по обеспечению социально-экономического развития в 2020 году.
На совещании рассмотрены меры, необходимые для принятия за короткий промежуток времени, оставшийся до конца года. В частности, предстоит мобилизовать имеющиеся резервы в целях увеличения объемов производства продукции на отраслевых компаниях, устранить налоговую задолженность крупных предприятий нефтегазовой, электроэнергетической отраслей, химической промышленности и других сфер.
Проанализировано состояние дел по освоению инвестиций. Глава государства указал на то, что по 31 проекту данный процесс отстал от графика, а 8 региональных проектов признаны неэффективными.
По данным пресс-службы главы государства, на совещании особое внимание уделено обеспечению реализации ключевых экономических прогнозов на 2020 год.
Так, в следующем году намечается рост объема валового внутреннего продукта на 5,5 процента, производства промышленной продукции – на 6,5 процента, сельскохозяйственной – на 4 процента, а также увеличение сферы услуг на 5,7 процента.
Министерству экономики и промышленности, Министерству финансов и Центральному банку поручено неотлагательно и со скрупулезностью оценить потенциальные риски для достижения прогнозных показателей, осуществлять координацию деятельности всех ведомств в данном направлении.
Президент Шавкат Мирзиёев указал на наличие огромных резервов в сельском хозяйстве, задействование которых ускорит развитие текстильной, пищевой и кожевенно-обувной промышленности, обрабатывающих отраслей. Заслушана информация ответственных лиц о предстоящих в следующем году мерах в рамках Концепции развития сельского хозяйства на 2020-2030 годы.
Подчеркнута важность увеличения выпуска готовой продукции за счет устойчивого развития промышленности, прежде всего металлургической, нефтегазовой, угледобывающей, химической отраслей, индустрии строительных материалов и автомобилестроения.
Перед Министерством экономики и промышленности поставлена задача создать условия для эффективной работы отраслей экономики, обеспечив их гарантированное снабжение ресурсами.
Отдельное внимание на совещании уделено факторам, возникающим под воздействием различных экономических коллизий в мире, в связи с чем глава государства отметил, что следующий год будет сложным и полным испытаний. Даны указания по принятию необходимых мер для обеспечения увеличения экспорта продукции и услуг минимум на 20 процентов по сравнению с показателями текущего года.
Всесторонне обсуждены вопросы насыщения внутреннего рынка потребительскими товарами. Обозначены конкретные должностные лица, ответственные за предотвращение необоснованного роста цен на продукты питания, осуществление контроля за движением продукции с полным охватом процессов заготовки, переработки и реализации на рынке.
Шавкат Мирзиёев поставил задачу своевременно реализовать 201 запланированный проект, а также разработать проект Инвестиционной программы на 2020-2022 годы.
В наступающем году предусмотрено создание около 400 тысяч рабочих мест за счет осуществления региональных инвестиционных проектов и организации новых субъектов малого бизнеса. Ответственным лицам поручено наладить системную работу по указанным направлениям.