Ўзбекистон ва Хитой илмий-таҳлилий ҳамкорликни мустаҳкамламоқда
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказида (Марказ) Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши маслаҳатчилари канцелярияси делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди. Делегацияга Давлат кенгаши маслаҳатчиси жаноб Чжан Жилэ бошчилик қилди.
Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши ҳузурида 1949 йилда ташкил этилган Давлат кенгаши маслаҳатчилари канцелярияси ҳукумат фаолиятининг асосий йўналишлари бўйича тадқиқотлар ўтказишни мувофиқлаштиради. Унинг вазифаларига таҳлилий материаллар ва таклифлар тайёрлаш, қабул қилинаётган қарорларни экспертлик жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, шунингдек, халқаро илмий-таҳлилий ҳамкорликни ривожлантириш киради.
Учрашувнинг мақсади ўзбек-хитой илмий ва таҳлилий ҳамкорлигининг янги йўналишлари бўйича таклифлар ишлаб чиқишдан иборат бўлди.
Учрашув давомида Ўзбекистон томонидан мамлакатда «Янги Ўзбекистон» ва «Ўзбекистон–2030» стратегиялари доирасида амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг асосий натижалари, шунингдек Марказнинг иқтисодиётни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари бўйича таҳлилий баҳолари тақдим этилди.
Хитой томони Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳбарлигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга юксак баҳо бериб, камбағалликни қисқартириш, инвестиция муҳитини яхшилаш, инфратузилмани ривожлантириш ҳамда стратегик режалаштириш соҳаларида эришилган ютуқларни алоҳида қайд этди.
Алоҳида таъкидланганидек, 2024 йил январь ойида икки мамлакат раҳбарларининг Қўшма баёнотида қайд этилган Ўзбекистон ва Хитой ўртасида «барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик» муносабатларининг ўрнатилиши икки томонлама ҳамкорликда янги босқични ифода этиши қайд этилди. Шунингдек, икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар изчил ривожланаётгани таъкидланди.
Хусусан, сўнгги йилларда Хитой инвестицияларининг Ўзбекистон иқтисодиётига йўналтирилган ҳажми 2017 йилдаги 283,9 млн доллардан 2024 йилда 7,24 млрд долларгача ошиб, 25 баробардан ортиқ ўсди. Жамғарилган инвестициялар ҳажми эса 18 млрд долларга етди. Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги товар айланмаси сўнгги 8 йил ичида 2,6 баробарга ўсиб, 12,5 млрд долларни ташкил этди. Шу билан бирга, қўшма корхоналар сони 3,6 мингтадан ошди.
Томонлар таҳлилий ва илмий-тадқиқот ҳамкорлигини кенгайтириш истиқболлари юзасидан фикр алмашдилар. Хусусан, Хитойнинг саноатни ривожлантириш, камбағалликни қисқартириш, таъминот занжирларини бошқариш, шунингдек қишлоқ хўжалигида иқлим ўзгариши, тупроқ деградацияси ва қурғоқчилик шароитларига мослашиш бўйича ёндашувлари муҳокама қилинди.
Транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналиши сифатида Ўзбекистоннинг «Бир макон, бир йўл» ташаббусларини қўллаб-қувватлаши ва уларда фаол иштирок этиши алоҳида қайд этилди. Хитой томони «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» темир йўл коридори лойиҳаси бўйича қўшма таҳлилий тадқиқотлар ўтказишдан манфаатдор эканини тасдиқлади.
Шунингдек, учрашув давомида қўшма тадқиқотларни амалга ошириш истиқболлари ҳамда Хитой тажрибасининг энг илғор ютуқларини Ўзбекистон иқтисодиётининг устувор тармоқларида амалий қўллаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунлари бўйича илмий-таҳлилий ҳамкорликни янада чуқурлаштириш, ўзаро ҳамкорлик форматларини ишлаб чиқиш ҳамда қўшма тадқиқотларни амалга ошириш ва тажриба алмашишни назарда тутувчи Ҳамкорлик тўғрисидаги англашув меморандумини тайёрлаш бўйича келишувларга эришилди. Мазкур ҳужжат қишлоқ хўжалиги ва сув тежовчи технологиялар, иқлим ўзгариши ва қишлоқ ҳудудларининг барқарор ривожланиши, шунингдек саноат, савдо ва таъминот занжирлари соҳаларида қўшма тадқиқотларни амалга оширишни ўз ичига олади.

Узбекистан и Китай укрепляют научно-аналитическое сотрудничество
В Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР) состоялась встреча с делегацией Канцелярии советников Государственного совета Китайской Народной Республики во главе с Советником г-ном Чанга Жилэ.
Канцелярия советников Государственного совета КНР, созданная в 1949 году при Госсовете КНР, координирует проведение исследований по ключевым направлениям деятельности правительства, включая подготовку аналитических материалов и предложений, экспертное сопровождение принимаемых решений, а также развитие международного научно-аналитического сотрудничества.
Целью встречи стала выработка предложений по новым направлениям узбекско-китайского научного и аналитического сотрудничества.
В ходе встречи узбекской стороной были представлены ключевые результаты социально-экономических реформ, реализуемых в стране в рамках стратегий «Новый Узбекистан» и «Узбекистан–2030», а также аналитические оценки ЦЭИР по основным направлениям развития экономики.
Китайская сторона дала высокую оценку масштабным реформам, реализуемым под руководством Президента Республики Узбекистан, отметив достигнутый прогресс в борьбе с бедностью, улучшении инвестиционного климата, развитии инфраструктуры и стратегическом планировании.
Отдельно было подчеркнуто установление между Узбекистаном и Китаем отношений «всепогодного всестороннего стратегического партнёрства», о чём говорится в Совместном заявлении лидеров двух стран от января 2024 года. Отмечен значительный прорыв в двусторонних отношениях.
Так, за последние годы объём китайских инвестиций в экономику Узбекистана увеличился более чем в 25 раз с 283,9 млн долларов в 2017 г. до 7,24 млрд в 2024 г., а накопленные инвестиции достигли 18 млрд. Товарооборот между Узбекистаном и Китаем за восемь лет вырос в 2,6 раза, достигнув 12,5 млрд, при этом количество совместных предприятий превысило 3,6 тыс. единиц.
Стороны обменялись мнениями по перспективам расширения аналитического и научно-исследовательского сотрудничества. В частности, были обсуждены подходы Китая в сфере индустриального развития, сокращения бедности, управления цепочками поставок, а также адаптации к изменению климата, деградации почв и засушливым условиям в сельском хозяйстве.
В качестве перспективного направления сотрудничества в транспортной сфере отмечены поддержка и активное участие Узбекистана в инициативах «Пояса и пути». Китайская сторона подтвердила заинтересованность в проведении совместных аналитических исследований по проекту железнодорожного коридора «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Отдельное внимание в ходе встречи было уделено перспективам проведения совместных исследований и практическому применению лучших достижений китайского опыта в ключевых отраслях экономики Узбекистана.
По итогам встречи достигнуты договорённости о дальнейшем углублении научно-аналитического сотрудничества, проработке форматов взаимодействия и подготовки Меморандума о взаимопонимании, предусматривающего реализацию совместных исследований и обмен опытом в сфере сельского хозяйства и водосберегающих технологий, изменения климата и устойчивого развития сельских территорий, промышленности, торговли, цепочек поставок.