Ўзбекистонда ишбилармонлик фаоллиги индекси август ойида ўсишда давом этди
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан баҳоланган Ишбилармонлик фаоллиги индекси (ИФИ) 2023 йил август ойида 1110 бирликни ташкил этиб, июль ойига нисбатан 11,0 фоизга ошган. Шу билан бирга, ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган йилнинг мос даврига нисбатан эса 3,7 фоизлик пасайиш қайд этилди.
2023 йилнинг август ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган ойга нисбатан 11,0 фоизга ошиб, 1110 бирликни ташкил этиши, қуйидаги компонентлар даражасидаги ўзгаришларга боғлиқ бўлган:
• хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисобварақаларидаги опреациялар сони 4,9 фоизга ошган;
• фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент 0,2 фоизга ошган;
• товар-хом ашё биржасида хом ашё сотиб олиш жадаллиги 4,8 фоизга ошган;
• товар белгилари бўйича компонент 3,5 баробарга ошган.
Ҳудудлар кесимида Сирдарё вилоятида энг юқори ўсиш суръати қайд этилган.
2023 йил август ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси барча 14 та ҳудудда ўтган ойга (июль) нисбатан ўсиш кузатилган. Сирдарё (49,7%), Жиззах (46,2%), Бухоро (44,2%), Қашқадарё (41,6%), Сурхондарё (41,2%) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (38,3%) сезиларли даражада ўсиш кузатилган (2 - расм).
2023 йил август ойида банклараро тўлов операциялари сони 5 581,9 минг тани ташкил этди ва 2023 йилнинг июль ойига нисбатан 260,8 минг транзакцияга (4,9%) ошган.
Банклараро тўлов операциялари сони 11 та ҳудудда ошган.
2023 йил август ойида республиканинг 11 та ҳудудида юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан ошган. Хусусан, сезиларли даражадаги ўсиш Сирдарё (27,7%), Жиззах (18,2%), Самарқанд (7,8%), Андижон (6,1%) вилоятларида ҳамда Тошкент шаҳрида (6,1%) кузатилган.
Шу билан бирга, Тошкент (- 12,5%), Бухоро (- 5,5%) ва Фарғона (- 3,2%) вилоятларида пасайиш қайд этилган.
2023 йилнинг август ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,0477 бирликни ташкил этди. Бу эса, ушбу компонентнинг ўтган ойга нисбатан 4,8 фоизга ошганлигини англатиб, битимлар сонининг 12,2 фоизга ошганлиги билан изоҳланади. Шу билан бирга, ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарлар ўртача ҳажми 2,7 фоизга камайган.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдоси умумий айланмаси ҳажми 2023 йил август ойида 5 813,6 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 1,4 фоизга ошган.
Фаолият юритаётган хўжалик субъектлари бўйича компонент 2023 йил август ойида 1,0021 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 0,2 фоизга ошганлигини кўрсатади. Бундан ташқари ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 12,8 фоизга сезиларли даражада камайган.
2023 йил август ойида барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони 2023 йилнинг июль ойига (504 259 бирлик) нисбатан 1 092 тага ошиб, 505 351 бирликни ташкил этган.
Йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони 10 тага ошган.
Ҳисобот даврида, кичик корхоналар сони 409 988 тадан 411 306 тагача камайган (ўсиш 1 318 та). Шунингдек, фермер хўжаликлари сони 90 660 тадан 90 424 тагача (236 та) камайган. Йирик тадбиркорлик билан шуғулланаётган субъектлар сони 3 621 тани ташкил этиб, 2023 йилнинг июль ойига нисбатан 10 тага ошган.
2023 йил июль ойида савдо белгилари муҳофазаси бўйича бизнес фаоллиги индекси 3,4600 бирликни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич 2023 йилнинг июль ойига нисбатан 3,5 баробарга ошган. Жорий йилнинг август ойида юридик шахслар томонидан 173 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

Индекс деловой активности в августе 2023 года увеличился на 11,0% по сравнению с предыдущим месяцем и составил 1100 пунктов, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
- количество операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов увеличилось на 4,9%;
- компонент, связанный с действующими хозяйствующими субъектами, увеличился на 0,2%;
- интенсивность закупки сырья на товарно-сырьевой бирже значительно увеличилась на 4,8%;
- компонент торговых марок увеличился в 3,5 раза.
В августе 2023 года Индекс деловой активности по всем 14 регионам увеличился по сравнению с предыдущим месяцем. В частности, Сырдарьинской (49,7%), Джизакской (46,2%), Бухарской (44,2%), Кашкадарьинской (41,6%), Сурхандарьинской (41,2%) областях и в Республике Каракалпакстан (38,3%) наблюдался значительный рост (рис.2).
Количество межбанковских платежных операций в августе 2023 года составило 5 581,9 тыс. и увеличилось на 260,8 тыс. транзакций (рост на 4,9%), по сравнению с июлем 2023 года.
Количество банковских операций в 11 регионах увеличилось.
В августе 2023 года количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем, в 11 регионах увеличилось. В частности, наиболее значительный рост наблюдался в Сырдарьинской (27,7%), Джизакской (18,2%), Самаркандской (7,8%), Андижанской (6,1%) областях и в городеТашкенте (6,1%).
Вместе с этим, в Ташкентской (- 12,5%), Бухарской (- 5,5%) и Ферганской (- 3,2%) областях наблюдался спад.
В августе 2023 года биржевой компонент ИДА составил 1,0477. Это означает рост уровня компонента на 4,8% по сравнению с предыдущим месяцем. Этот рост связан с увеличением количества сделок на 12,2%. Одновременно с этим, средний физический объем товаров, приобретенных в каждой транзакции, снизился на 2,7%.
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в августе 2023 года составил 5 813,6 млрд. сумов, что на 1,4% больше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов в августе 2023 года составил 1,0021, что означает умеренный рост компонента на 0,2% к уровню предыдущего месяца. Кроме того, данный показатель имеет отрицательное значение по отношению к аналогичному периоду прошлого года с значительным спадом на 12,8%.
Количество действующих хозяйствующих субъектов за август 2023 года увеличилось на 1 092 единиц по отношению к июлю 2023 года (504 259 ед.) и составило 505 351 единиц.
Количество крупных предприятий значительно увеличилось на 10 единиц.
За отчетный период число малых предприятий увеличилось с 409 988 до 411 306 единиц, что составляет рост на 1 318 единиц. Кроме того, также отмечается снижение количества фермерских хозяйств с 90 660 до 90 424 единиц, что составляет спад на 236 единицы. Число действующих крупных предприятий составило 3 621 единиц, что больше на 10 единиц по сравнению с июлем 2023 года.
В августе 2023 года индекс охраняемых торговых знаков составил 3,4600, что означает рост в 3,5 раза в сравнении с предыдущим месяцем. В текущем месяце юридическими лицами было зарегистрировано 173 товарных знаков и торговых наименований.