Қишлоқ хўжалиги жамғармасига жорий йил 2,3 млрд доллар ажратилади
Президент матбуот хизматининг хабар қилишича, экинларни оқилона жойлаштириш ва илм билан етиштириш орқали бу йил ҳар бир гектардан олинадиган даромадни 5 минг долларга етказиш мақсади белгиланган.
– Экинлардан олинадиган даромадни кескин кўпайтириш ва сувдан оқилона фойдаланиш соҳадаги энг устувор вазифа бўлиши керак, – дея таъкидлади давлат раҳбари.
Бунинг учун экинларни ҳар бир туманнинг ўзига хослиги, маҳаллаларда тарихан шаклланган деҳқончилик кўникмалари, сув таъминотидан келиб чиқиб жойлаштириш зарурлиги қайд этилди. Мисол учун, Мирзаобод туманидаги айрим майдонларда пахта ҳосилдорлиги 12 центнерни ташкил қилмоқда. Лекин, у ердаги маҳаллаларнинг ихтисослашуви ўрганилганда, анор етиштириш имконияти ва қайта ишлаш корхонаси борлиги аниқланган.
Худди шунингдек, Фориш ва Элликқалъа туманларида винобоп узум навларини ўстириш мумкин. Булоқбоши туманида саримсоқпиёздан яхши даромад олиш, хонадонларга имтиёзли кредит бериш орқали йилига 1 минг тонна экспортбоп узум етиштириш имконияти бор.
– Жорий йил 1 мартдан бошлаб, оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида боғ, ток ва иссиқхона учун аҳолига ажратиладиган кредитлар муддати 3 йилдан 7 йилгача, имтиёзли даври эса 1 йилдан 3 йилгача узайтирилади. Бу – одамларнинг истаги, ўзгаришлар учун имконият, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда қайд этилганидек, жорий йилда қишлоқ хўжалиги корхоналарини 702 минг тонна уруғ ва 105 миллион туп кўчат билан таъминлаш зарур.
Лекин, бу борада тизим йўлга қўйилмагани аҳолига ҳам, экспортчиларга ҳам қийинчилик туғдирмоқда. Навларнинг сифати, маҳсулотларнинг етилиш муддати ташқи бозорларда етакчи ўринларга чиқиш имконини бермаяпти.
Бунинг учун ҳар бир вилоятда камида 100 гектар майдонда ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитларига мос интенсив кўчатчилик хўжаликлари ташкил этилади. Маҳаллий уруғчилик хўжаликларидан уруғ ва кўчат сотиб олинганда, бунга кетган маблағнинг 20 фоизигача қисми тўлаб берилади.
Шунингдек, муқобил энергияда ишлайдиган лимончилик иссиқхоналари қуриш харажатларининг ҳам бир қисмини қоплаб бериш тартиби жорий қилинади.
Йиғилишда пахта-тўқимачилик кластерлари самарадорлигини ошириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
– Кластер – изланиш, инновация, дегани. Агар кластерлар эртанги кунни тасаввур қилиб ишласа, қўшимча қийматли маҳсулотларни бозорга олиб чиқиб, рақобатбардош бўлиши мумкин. Дунё тажрибасини ўрганиб, маҳсулотни кўпайтириб, таннархни камайтириш керак, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари ҳар доим вазифа қўяр экан, аввало, унинг маблағини ҳал этиб беради. Аграр тармоқни барқарор молиявий ресурслар билан таъминлаш учун бу йил Қишлоқ хўжалиги жамғармасига 24 триллион сўм маблағ йўналтирилмоқда. Бунда, биринчи марта, сабзавот етиштиришга Марказий банкнинг асосий ставкасида кредитлар бериш учун 300 миллиард сўм қўшимча маблағ ажратиш назарда тутилмоқда.
Шунингдек, бошоқли дон ва пахта етиштириш, пахта-тўқимачилик кластерлари ва кооперацияларига 19 ойгача кредитлар бериш учун ҳам қўшимча маблағлар талаб этилади.
Шу мақсадда, бугун Қишлоқ хўжалиги жамғармаси фаолияти ҳамда ишлаб чиқарувчиларни давлат томонидан молиявий қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш тўғрисида Президент қарори қабул қилинди. Йиғилишда ушбу қарор мазмун-моҳияти, ижроси ҳақида сўз борди.

По данным пресс-службы главы государства на совещании Президента, поставлена цель довести в этом году доход с каждого гектара до 5 тысяч долларов за счет рационального размещения и научно обоснованного выращивания сельскохозяйственных культур.
- Резкое увеличение доходности культур и рациональное использование воды должны стать приоритетными задачами в сфере, - отметил глава государства.
Для этого необходимо размещать культуры с учетом специфики каждого района, исторически сложившихся форм и способов земледелия, исходя из возможностей водоснабжения. Например, в некоторых хозяйствах Мирзаабадского района урожайность хлопчатника составляет 12 центнеров с гектара. Однако при изучении специализации местных махаллей была выявлена выгодность выращивания и переработки гранатов.
С 1 марта текущего года срок кредитов, выделяемых по программам семейного бизнеса на сады, виноградники и теплицы, будет увеличен с 3 до 7 лет, а льготный период - с 1 до 3 лет. Это – желание людей, возможность для изменений, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечено, что в этом году необходимо обеспечить сельхозпредприятия 702 тысячами тонн семян и 105 миллионами саженцев.
Однако отсутствие системы в этой сфере создает трудности как для населения, так и для экспортеров. Качество сортов, сроки созревания продукции не позволяют им занимать лидирующие позиции на зарубежных рынках.
Планируется в каждом регионе в соответствии с почвенно-климатическими условиями создать интенсивные питомники на площади не менее 100 гектаров. При покупке семян и саженцев у местных семеноводческих хозяйств, до 20 процентов от стоимости будет компенсироваться государством.
Кроме того, будет введена процедура возмещения части стоимости строительства лимонных теплиц, использующих энергию из альтернативных источников.
На совещании также затронута деятельность хлопково-текстильного кластера.
- Кластер – это поиск, инновация. Если кластеры будут работать, представив себе завтрашний день, он сможет выводить на рынок продукцию с высокой добавленной стоимостью и быть конкурентоспособными. Необходимо изучать мировой опыт, увеличивать производство и снижать себестоимость, - сказал Президент.
На стабильное обеспечение аграрной отрасли финансовыми ресурсами в этом году Фонду сельского хозяйства направляется 24 триллиона сумов ($2,3 млрд). При этом впервые предусматривается выделение 300 миллиардов сумов для выдачи кредитов на выращивание овощей по базовой ставке Центрального банка.
Дополнительных ресурсов требует кредитование зерноводства и хлопководства, хлопково-текстильных кластеров и коопераций.
В связи с этим Президентом подписано постановление о совершенствовании деятельности Фонда сельского хозяйства и системы государственной финансовой поддержки производителей. На совещании говорилось о сути и значимости, реализации данного документа.