Сунъий йўлдош маълумотлари асосида Ўзбекистон ҳудудларининг сўнгги беш йиллик иқтисодий фаоллиги баҳоланди
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистоннинг ҳудуд ва шаҳарлари даражасида иқтисодий фаолликни баҳолаш учун сунъий йўлдош орқали олинган тунги ёруғлик (Nighttime Lights, NTL) маълумотларидан фойдаланди.
Сунъий йўлдош орқали олинган тунги ёруғлик маълумотлари таҳлили шуни кўрсатадики, ёруғлик интенсивлиги қанчалик юқори бўлса, иқтисодий фаоллик ва шаҳар инфратузилмаси ривожланиши даражаси ҳам шунчалик юқори бўлади.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази таҳлиллари натижалари сунъий йўлдош кўрсаткичлари расмий статистика билан юқори даражада мос келишини кўрсатди. Жумладан, НАСАнинг тунги ёруғлик маълумотлари асосидаги баҳолашларга кўра, 2020–2025 йилларда Ўзбекистонда аҳоли жон бошига тўғри келган ялпи ички маҳсулотнинг (ЯИМ) номинал ўсиши 80,3 фоизни ташкил этиб, бу ўртача йиллик 15,8 фоизлик ўсишга тўғри келади. Сўнгги 5 йилда ЯИМ ҳажми 2 090 доллардан 3 887 долларга етган.
Қиёслаш учун, расмий статистика маълумотларига кўра, шу даврда аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот ўсиши 81,8 фоизни ташкил этган бўлиб, ўртача йиллик ўсиш 16,1 фоизга тенг бўлди. Натижада бу кўрсаткич 2 048 доллардан 3 881 долларгача ошди
Йирик ва ўрта шаҳарларда иқтисодий фаоллик
Маълумотларга кўра, сўнгги беш йилда ҳудудлар кесимида аҳоли жон бошига ЯҲМ миқдори бўйича энг катта ўсиш Тошкент шаҳрида қайд этилди. Бу кўрсаткич тахминан 5 минг долларга ошиб, 2025 йил якунларига кўра 9,3 минг долларни (расмий статистикага кўра 9,2 минг доллар) ташкил этди.
Баҳолашларга кўра, 2025 йилда мамлакатнинг қатор йирик ва ўрта шаҳарларида ҳам аҳоли жон бошига ЯҲМ ҳажми юқори даражада бўлган. Жумладан, Навоий шаҳрида 9,3 минг доллар, Зарафшон шаҳрида 7,9 минг доллар, Самарқандда 7,2 минг доллар, Қўқон ва Андижонда 6,7 минг доллардан, Оҳонгарон, Янгийўл ва Бухорода эса мос равишда 5,8 мингдан 5,2 минг долларгача бўлган.
Шунингдек, мамлакатнинг айрим ҳудудларида аҳоли жон бошига ЯҲМ ўсиш суръатлари нисбатан юқори бўлди. Тошкент вилоятида бу кўрсаткич 1,8 минг долларга ошиб, қарийб 4 минг долларни ташкил этди.
Навоий вилоятида ҳам ўсиш 1,8 минг долларни ташкил этиб, натижада аҳоли жон бошига ЯҲМ тахминан 4 минг долларга етди. Фарғона ва Сирдарё вилоятларида эса мазкур кўрсаткич 1,6 минг долларга ошиб, мос равишда қарийб 3,5 минг ва 3,4 минг долларни ташкил этди.
Кичик ва ўрта шаҳарларда иқтисодий фаоллик
Қатор кичик ва ўрта шаҳарларда аҳоли жон бошига ЯҲМнинг нисбатан юқори кўрсаткичлари қайд этилди. Жумладан, Термиз шаҳрида бу кўрсаткич 5,1 минг долларни, Марғилон ва Чирчиқ шаҳарларида қарийб 5 минг долларни, Наманган шаҳрида эса 4,8 минг долларни ташкил этди. Шунингдек, Когон ва Урганч шаҳарларида ҳам иқтисодий фаоллик даражаси нисбатан юқори бўлиб қолмоқда.
Туманлар даражасида иқтисодий фаоллик
Тошкент шаҳри туманлари кесимида 2020–2025 йилларда аҳоли жон бошига тўғри келган ЯҲМнинг энг юқори ўсиш суръати Миробод туманида кузатилиб, кўрсаткич 7,1 минг долларга ошди. Шунингдек, Яккасарой туманида 6,3 минг долларга, Чилонзор туманида эса 5,6 минг долларга ўсиш қайд этилди. Натижада ушбу туманларда аҳоли жон бошига ЯҲМ 10 минг доллардан ошди, бу эса республикадаги бошқа туман ва шаҳарлар ўртача қийматидан деярли 3 баробар юқори.
Туманлар орасида аҳоли жон бошига ЯҲМнинг энг юқори ўсиш суръатлари Кармана туманида кузатилиб, кўрсаткич 2,5 баробарга ошди. Шунингдек, Яшнобод ва Бектемир туманларида 2,4 баробар, Сергели, Янгиҳаёт ва Мирзо Улуғбек туманларида эса 2,3 баробар ўсиш қайд этилди.
Юқори иқтисодий фаолликка эга ҳудудлар кенгайиши
Тунги ёруғлик маълумотларидан фойдаланиш туманлар даражасида урбанизация жараёнларини баҳолаш имконини берди. Хусусан, 2020–2025 йилларда тунги ёруғлик интенсивлиги юқори (NTL қийматининг 10 дан баланд) бўлган, шаҳар агломерацияларига хос ҳудудлар сони 22 тадан 31 тага етди.
Бунда мазкур ҳудудларда аҳоли жон бошига ЯҲМ ўртача 3,8 минг доллардан 7 минг долларгача ошган.
Шу билан бирга, беш йил давомида тунги ёруғлик даражаси паст (NTL қиймати 1 дан кичик) бўлган туманлар сони 129 тадан 85 тага қисқарди. Бу эса 44 та туман шаҳар типидаги ривожланишга ўтганини тасдиқлайди.
Мазкур туманларда NTL қиймати ўртача 2,5 баробардан кўпроққа ошган бўлса, аҳоли жон бошига ЯҲМ 1,7 минг доллардан 3,2 минг долларгача ўсди.
Олинган натижалар тунги ёруғлик бўйича сунъий йўлдош маълумотлари расмий статистикани самарали равишда тўлдириши ва ҳудудларнинг иқтисодий фаоллигини тезкор баҳолашда қўлланилиши мумкинлигини тасдиқлайди.
Бундай ёндашув иқтисодий ўсишнинг янги нуқталарини аниқлаш, шунингдек, ҳудудларда инфратузилма ва инвестиция фаоллигини ривожлантириш учун давлат қўллаб-қувватлашини янада манзилли йўналтириш имконини беради.

Центр экономических исследований и реформ применил спутниковые данные ночной освещённости (Nighttime Lights, НТЛ) для оценки экономической активности на уровне регионов и городов Узбекистана.
Анализ спутниковых данных ночной освещённости показывает, что более высокая интенсивность освещения, соответствует более высокому уровню экономической активности и развитию городской инфраструктуры.
Результаты анализа ЦЭИР показали высокую степень согласованности спутниковых индикаторов с официальной статистикой. В частности, по оценкам на основе данных ночной освещённости НАСА, в 2020–2025 годах номинальный рост валового внутреннего продукта на душу населения в Узбекистане составил 80,3%, что соответствует среднегодовому росту 15,8%. За 5 лет ВВП увеличился с 2 090 долларов до 3 887 долларов.
Для сравнения, согласно официальной статистике, рост ВВП на душу населения за тот же период составил 81,8% при среднем годовом росте 16,1%, увеличившись с 2 048 долларов до 3 881 доллара.
Экономическая активность крупных и средних городов
Согласно данным, за последние пять лет наибольший рост валового регионального продукта на душу населения среди регионов отмечен в городе Ташкенте, где показатель увеличился примерно на 5 тыс. долларов и по итогам 2025 года составил 9,3 тыс. доллара (согласно статистике 9,2 тыс. долларов).
Согласно оценкам, в 2025 году наиболее высокие показатели валового регионального продукта на душу населения также наблюдались в ряде крупных и средних городов страны. В Навои показатель НТЛ составил 9,3 тыс. долларов, в Зарафшане 7,9 тыс. долларов, в Самарканде 7,2 тыс. долларов, в Коканде и Андижане по 6,7 тыс. долларов, в Ахангаране, Янгиюле и Бухаре от 5,8 тыс. до 5,2 тыс. долларов соответственно.
Также относительно высокие темпы роста валового регионального продукта на душу населения отмечены в ряде регионов страны. В Ташкентской области показатель увеличился на 1,8 тыс. долларов и достиг около 4 тыс. долларов.
В Навоийской области рост также составил 1,8 тыс. долларов, в результате чего ВРП на душу населения достиг примерно 4 тыс. долларов. В Ферганской и Сырдарьинской областях этот показатель увеличился на 1,6 тыс. долларов и составил около 3,5 тыс. и 3,4 тыс. долларов соответственно.
Экономическая активность малых и средних городов
Относительно высокие показатели валового регионального продукта на душу населения отмечены в ряде малых и средних городов. В Термезе показатель составил 5,1 тыс. долларов, в Маргилане и Чирчике около 5 тыс. долларов, в Намангане 4,8 тыс. долларов. Также в городах Каган и Ургенч уровень экономической активности также остается сравнительно высоким.
Экономическая активность на уровне районов
В разрезе районов наиболее высокая динамика роста ВРП на душу населения в 2020–2025 годах наблюдалась в Мирабадском районе, где показатель увеличился на 7,1 тыс. долларов, в Яккасарайском на 6,3 тыс. долларов и в Чиланзарском на 5,6 тыс. долларов. В результате уровень ВРП на душу населения в этих районах превысил 10 тыс. долларов, что почти в 3 раза выше среднего значения по другим районам и городам республики.
Среди районов наиболее высокие темпы роста экономической активности также были отмечены в Карманинском районе, где показатель увеличился в 2,5 раза, Яшнабадском и Бектемирском районах в 2,4 раза, Сергелийском, Янги Хаётском и Мирзо Улугбекском районах в 2,3 раза.
Расширение территорий с высокой экономической активностью
Использование данных ночной освещённости позволило оценить процессы урбанизации на районном уровне. В частности, в период 2020–2025 годов количество территорий с высокой интенсивностью ночной освещённости (НТЛ выше 10), характерной для городских агломераций, увеличилось с 22 до 31. При этом средний уровень валового регионального продукта на душу населения в таких территориях вырос в среднем с 3,8 тыс. долларов до 7 тыс. долларов.
В то же время, за пять лет число районов с низким уровнем ночной освещённости (НТЛ ниже 1) сократилось со 129 до 85, что подтверждает переход 44 районов к городсткому типу развития.
В этих районах показатель НТЛ увеличился в среднем более чем в 2,5 раза, тогда как ВРП на душу населения вырос в среднем с 1,7 тыс. до 3,2 тыс. долларов.
Полученные результаты подтверждают, что спутниковые данные ночной освещённости могут эффективно дополнять официальную статистику и использоваться для оперативной оценки экономической активности регионов.
Такой подход позволит выявлять новые точки экономического роста и более адресно направлять государственную поддержку на развитие инфраструктуры и инвестиционной активности в регионах.