Экспорт-импорт операциялари бўйича валюта назорати тўғрисидаги низомга тузатишлар киритилди (24.10.2019 йилдаги ПФ-5856-сон Фармонга қаранг).
Эслатиб ўтамиз, қонунчиликда муддатлар белгиланган:
а) импорт контрактлари бўйича – товарларни республикага олиб кириш ва “эркин муомала учун чиқариш” режимига расмийлаштириш, ишларни бажариш ва хизматлар кўрсатиш ёки улар учун тўланган пул маблағларини қайтариш муддати (Ташқи савдо операциялари устидан мониторинг олиб бориш тартиби тўғрисида низомнинг 13-бандига қаранг);
б) экспорт операциялари бўйича - тушум тушиши ёки товарларни қайта олиб кириш муддати (шу ерда 14-бандга қаранг).
Агар кўрсатилган муддатлар 30 (кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари учун - 60) банк кунидан ортиқ бузилган бўлса, ТИФ иштирокчисидан республика бюджети даромадига жарима ундирилади. Унинг миқдори ўтказиб юборилган умумий муддатга боғлиқ бўлиб, тушмаган валюта ёки ўз вақтида расмийлаштирилмаган товарлар (бажарилмаган ишлар, кўрсатилмаган хизматлар) суммасига каррали равишда ҳисоблаб чиқилади: 180 кунгача – 10%, 180 кундан 365 кунгача – қўшимча 20%, 365 кундан ортиқ – қўшимча 70%.
Бироқ, янги қоидаларга биноан маҳаллий импорт қилувчилар ва экспорт қилувчилар жарима қўлланилишининг олдини олиш ва ҳатто бюджетга ундирилган жаримани қайтариб олиш имкониятига эгалар. Бунинг учун валюта экспорт қилувчиларга тушиши, импорт қилувчилар эса товарларни олиб киришлари ва расмийлаштиришлари (ишлар бажарилишини ва хизматлар кўрсатилишини таъминлашлари) лозим:
- жаримани қўллаш масаласини кўриб чиқиш пайтига келиб – бу ҳолда жарима қўлланилмайди;
- суднинг жарима қўллаш тўғрисидаги қарорини ижро этиш пайтига келиб - қўлланилган жарима тўланмайди;
- жарима қўлланилганидан кейин 90 кунлик муддат ичида - тўланган жарима Давлат бюджетидан қайтариб берилиши лозим. Қайтариш тартибини Ҳукумат бир ой муддатда аниқлаштиради.

В Положение о валютном контроле по экспортно-импортным операциям внесли поправки
Согласно новым правилам отечественные импортеры и экспортеры имеют шанс избежать применения и даже вернуть уже взысканный штраф из бюджета.
Напомним, в законодательстве прописаны сроки:
а) по импортным контрактам – ввоза в республику и оформления товаров в режим «выпуск для свободного обращения», выполнения работ и оказания услуг или возврата уплаченных за них денежных средств ;
б) по экспортным операциям – поступления выручки или обратного ввоза товаров.
Если указанные сроки нарушены более чем на 30 (для субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства – 60) банковских дней, с участника ВЭД взыскивается штраф в доход республиканского бюджета. Размер его зависит от общего срока просрочки и исчисляется кратно к сумме непоступившей валюты или вовремя неоформленных товаров (невыполненных работ, неоказанных услуг): до 180 дней – 10%, от 180 до 365 дней – дополнительно 20%, более 365 дней – дополнительно 70%.
Однако по новым правилам отечественные импортеры и экспортеры имеют шанс избежать применения и даже вернуть уже взысканный штраф из бюджета, отмечают эксперты правового портала "Норма.уз".
Для этого нужно, чтобы валюта поступила к экспортерам, а импортеры ввезли и оформили товары (обеспечили выполнение работ и оказание услуг):
• к моменту рассмотрения вопроса о применении штрафа – в этом случае штраф не применяется;
• к моменту исполнения решения суда о применении штрафа – тогда примененный штраф не уплачивается;
• в течение 90 дней после применения штрафа – уплаченный штраф подлежит возврату из Государственного бюджета. Порядок возврата конкретизирует Правительство в месячный срок.