16 yanvar kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 2024 yilda makroiqtisodiy barqarorlik va iqtisodiy rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishi xuddi shu masalaga bag‘ishlandi. Davlatimiz rahbari ushbu yig‘ilishda 2024 yilda mamlakat iqtisodiyotini 100 mlrd dollarga (2016 yilda 67 mlrd. dollardan ortiq) yetkazish uchun tan narxni qisqartirish, xaridlar va logistikani maqbullashtirish, energiya resurslarini tejash, raqamlashtirish yo‘li bilan xarajatlarni kamaytirishgacha bo‘lgan jihatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Shuningdek, Prezidentimiz moliyaviy intizom masalasiga e’tibor qaratib, soliq tizimiga oid yangi yo‘nalishlarni belgilab berdi. Byudjet tushumi uchun yana katta zaxiralar bu xususiylashtirish va yerlarni auksion orqali sotish ekanligi ko‘rsatib o‘tildi va mutasaddilarga joriy yilda 20 trln so‘m tushumni ta’minlaydigan yangi xususiylashtirish dasturini tayyorlash vazifasi topshirildi.
Makroiqtisodiyot mamlakatning iqtisodiy holati va rivojlanishini ifodalovchi umumlashgan ko‘rsatkichlar tizimi. Jamiyatning har qanday islohoti iqtisodiyotga tayanadi. Shunday ekan, uning barqarorligi va rivojlanishi kun tartibidagi eng asosiy masala.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori Obid Xakimov “O‘zbekiston 24” telekanalining “Tahlilnoma” ko‘rsatuviga ushbu videoselektor yig‘ilishida o‘rtaga tashlangan muhim vazifalar hamda ularning ijrosini amalga oshirish chora-tadbirlari xususida gapirib berdi.
– Bu yil mamlakatimiz iqtisodiyoti 100 mlrd dollarga yetishi kutilmoqda. Bu katta marra bo‘lib, asosan ishlab chiqarish, energiya samaradorligini oshirish orqali erishish ko‘zda tutilyapti. Prezidentimiz tomonidan bitta narsa aytib o‘tildiki, “...bundan keyin biz rivojlanishda ilmni asosiy rolga qo‘yishimiz lozim. Ilmiy tadqiqotlar, ilmiy izlanishlari va iqtisodiyot, siyosat borasida qilinayotgan har bitta qadam ilmga va ilmiy izlanmalarga asoslangan bo‘lishi kerak”, dedilar.
Iqtisodiyotni rivojlantirish borasida qaraydigan bo‘lsak, bu intensiv, ikstinsiv usullar bor. Masalan, kapital yoki ishchi kuchini ko‘paytirish orqali ham iqtisodiy o‘sishga erishsa bo‘ladi. Lekin biz bu yo‘ldan bormasdan, samaradorlik orqali iqtisodiy o‘sishni kelajakda uzoq muddatli davom etishini ta’minlashimiz lozim. Iqtisodiyotimiz katta resurslarni sotish evaziga shakllanayotgani yo‘q. Yuqori qo‘shilgan qiymatli sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish orqali bu marralarga erishishimiz uchun mana shu maqsadlar aytib o‘tildi, dedi Obid Xakimov.
Joriy yilda iqtisodiy samaradorlikni oshirish bo‘yicha ulkan marralar belgilangan ekan, tadqiqot markazlari oldiga ham aniq vazifalar qo‘yildi. Masalan, endi aql markazlari har oyda kamida ikkitadan tarmoqni tahlil qilib, tannarxni kamaytirish, qo‘shilgan qiymat hamda mehnat unimdorligini oshirish yangi imkoniyatlarni ishga solish mumkinligini ko‘rsatib beradi.
– Birgina soha hisobida oladigan bo‘lsak, elektrotexnika sohasida muayyan mahsulotlar ishlab chiqilyapti. Tekstil, yengil sanoat sohalarining samaradorligini, mehnat unumdorligini chuqur tahlil qilishimiz kerak. Bundan yangi rezervlarni topishimiz shart. Bu sohalarni chuqur tadqiqotlar asosida tahlil qilib, bularni samaradorligini yanada oshirmas ekanmiz, dunyoda borayotgan keskin raqobatga dosh bera olmasligi mumkin. Shu sababli bu sohalarni 2024 yil davomida chuqur tahlil qilib, qanday qilib bularni raqobatbardoshligini oshirish, mahsulotlarini keyingi bosqichlarga olib chiqish borasidagi tadqiqotlar qilishimiz lozim. Bundan tashqari hozir mahsulotlarimizning bozorlari cheklangan, biz bu bozorlarni diversifikatsiya qilishimiz, yangi bozorlar uchun yangi mahsulotlar ishlab chiqarishimiz, yangi mahsulotlar bilan yangi bozorlarga kirib borishimiz kerak. Mana shunday sohalarimiz uchun muhim bo‘lgan tadqiqotlar juda muhim, deydi Markaz direktori.
Tan narxni tushirish va qo‘shilgan qiymatni oshirish bo‘yicha ham mas’ullar oldiga aniq raqamlar qo‘yilgan. Misol uchun 2024 yilda qo‘shilgan qiymatni 45%dan oshirish, tannarxni 15%ga kamaytirish, sanoatda 7%ga o‘sishni ta’minlash bo‘yicha korxonabay chora-tadbirlar tasdiqlanib, amalga oshiriladi. Buning uchun aniq mexanizmlar ishlab chiqiladi.

Этому же вопросу было посвящено 16 января видеоселекторное совещание, состоявшееся под председательством Президента Шавката Мирзиёева в связи с обсуждением приоритетных задач по обеспечению макроэкономической стабильности и экономического развития в 2024 году.
На совещании глава нашего государства раскрыл аспекты снижения издержек, оптимизации закупок и логистики, экономии энергоресурсов, снижения издержек за счет цифровизации с целью довести экономику страны до $100 млрд. в 2024 году (более $67 млрд. в 2016).
Президент также уделил внимание вопросу финансовой дисциплины и определил новые направления развития налоговой системы. Было отмечено, что приватизация и земельные аукционы являются крупнейшим резервом доходов бюджета, а чиновникам поручено подготовить новую программу приватизации, которая обеспечит в этом году 20 триллионов сумов доходов.
Макроэкономика представляет собой систему обобщенных показателей, отражающих экономическое состояние и развитие страны. Любая реформа общества опирается на экономику. Поэтому ее стабильность и развитие – главный вопрос повестки дня.
О важных задачах и мерах по их реализации в программе «Таҳлилнома» телеканала «Узбекистан 24» рассказал директор Центра экономических исследований и реформ Обид Хакимов.
– От нас требуется глубокий анализ трудовой эффективности промышленных отраслей. Как результат, нам нужно найти новые резервы. Если мы не будем анализировать и повышать эффективность работы, то мы можем не выдержать жесткую мировую конкуренцию, поэтому в текущем году, в каждом месяце будем предоставлять отчет о том, как мы будем повышать эффективность, продвигать производимую продукцию на следующих этапах. Например, сейчас рынок поставляемых товаров ограничен. Мы должны диверсифицировать процесс, должны производить новые виды продукции, исходя из спроса. Надо работать гибко, и в этом процессе нам очень нужны глубокие исследования.
Если говорить о развитии экономики, то у нас есть интенсивный и экстенсивный методы. Развитие экономики можно достичь за счет увеличения капитала и рабочей силы, но мы теперь пойдем по иному пути, т.е. повысим эффективность, что обеспечит стабильный рост в долгосрочной перспективе. Когда мы говорим эффективность — это не только развитие труда, но и повышение энергоэффективности, рациональное использование водных ресурсов. Для этого, чтобы обеспечить конкурентоспособность экономики в ближайшие 10 лет, страна уже сейчас начала акцентировать на этом внимание, — отметил Обид Хакимов.
В этом году поставлены масштабные задачи по повышению экономической эффективности и конкретные задачи перед "мозговыми центрами". Например, аналитические центры теперь будут проводить анализ как минимум двух отраслей в месяц, чтобы выявить новые возможности для снижения себестоимости, создания добавленной стоимости и повышения производительности труда.
– Мы не та экономика, которая развивается за счет продажи крупных ресурсов. Мы намерены развиваться за счет грамотно-выстроенной реальной экономики. У нас в экономике есть сферы, т.н. "драйверы" и по ним определены конкретные показатели по экспорту, повышению уровня производительности. Например, экспорт текстиля в прошлом году составил рекордные $3 млрд. Предусмотрено не только сохранить, но и нарастить динамику. Аналогичная ситуация наблюдается и в электротехнической и кожевенно-обувной отрасли, а также имеется огромный потенциал в разрезе медных кластеров. Президентом даны поручения конкретно по отраслям, как нужно двигаться и что нужно делать для повышения эффективности и результативности в процессе достижения отметки в $100 млрд. ВВП, — подчеркнул директор ЦЭИР.
Кроме того, перед лицами, ответственными за снижение себестоимости и увеличение добавленной стоимости, ставятся конкретные целевые показатели. Например, в 2024 году будут утверждены и реализованы меры по увеличению добавленной стоимости на 45%, снижению себестоимости на 15% и обеспечению роста промышленности на 7%. Для этого будут разработаны конкретные механизмы.