Жорий йилнинг 4 июнь куни Боку шаҳрида Ўзбекистон делегацияси “Ўзбекистон ва Озарбайжон: ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришнинг истиқболи йўналишлари” мавзусидаги Ўзбекистон-Озарбайжон экспертлар кенгашининг иккинчи йиғилишида иштирок этди.
Тадбирнинг асосий муҳокама мавзуси сифатида Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида агросаноат кооперацияси, “яшил” энергетика, рақамлаштириш, транспорт ҳамда таълим соҳаларидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва унинг ривожланиш истиқболлари кўриб чиқилди.
Тадбирда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) директори Обид Хакимов маъруза қилди. Марказ директори ўз маърузасида 2024 йил сентябрь ойида Марказ томонидан Озарбайжонга амалга оширилган ташриф чоғида янги ҳамкорлик форматида эришилган ижобий тажрибани алоҳида қайд этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2024 йил сентябрь ойида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази делегацияси Озарбайжонга ташриф буюриб, ушбу мамлакатда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни ўрганди.
Ушбу тажриба давлат сиёсатини шакллантириш жараёнига интеграциялашган амалий таҳлилий фаолиятнинг намунасига айланди. Ташриф доирасида давлат органлари, махсус иқтисодий зоналар, илмий-тадқиқот институтлари ва бизнес вакиллари билан 20 дан ортиқ учрашувлар ўтказилди.
Тадқиқот доирасида иқтисодиётнинг 18 та тармоғи бўйича таққосламали таҳлил амалга оширилди, жумладан, асосий кўрсаткичлар, давлат томонидан кўрсатиладиган қўллаб-қувватлаш чоралари, инвестициявий салоҳият, товарларнинг қиёсий афзалликлари ва асосий ислоҳотлар ўрганилди.
Ушбу таҳлил асосида энергетика, саноат кооперацияси, аграр рақамли тизимлари, логистика, туризм, рақамлаштириш ва институционал ислоҳотлар йўналишлари бўйича аниқ таклифлар тайёрланди.
Хусусан, 33 та таклиф Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг 2024 йил 11 декабрдаги қарори билан маъқулланган.
Бундан ташқари, “яшил” энергетика соҳасида қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш учун “Озарбайжон–Қозоғистон–Ўзбекистон” идоралараро ишчи гуруҳи ташкил этилди. Шу билан бирга, Озарбайжоннинг қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини суғурта қилиш борасидаги тажрибасидан келиб чиқиб, “Қишлоқ хўжалиги хатарларини суғурта қилиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Марказ директори Обид Хакимовнинг таъкидлашича, ҳозирги вақтда қатор лойиҳаларни амалга ошириш ишлари давом этмоқда. Уларнинг энг муҳимларидан бири — Озарбайжондаги “Алят” эркин иқтисодий зонаси ҳудудида маиший техника ишлаб чиқариш жараёнини ташкил этиш ҳисобланади. Ушбу лойиҳа маҳаллий ишлаб чиқаришни ривожлантириш ва икки мамлакат ўртасидаги саноат кооперациясини мустаҳкамлашга қаратилган.
Озарбайжон тажрибаси асосида “Саноатнинг рақамлаштиришга тайёрлик индекси” дастурини жорий этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Ушбу ташаббус доирасида 2026 йилгача амалга оширилиши мўлжалланган ва саноатда рақамлаштириш жараёнларини жадаллаштиришда муҳим восита бўладиган аниқ чора-тадбирлар режасини ўз ичига олган кенг қамровли ҳаракатлар режаси ишлаб чиқилмоқда.
Шунингдек, Озарбайжонда сунъий интеллект технологияларидан фойдаланган ҳолда ўзбек тили учун йирик тил модели ишлаб чиқилмоқда. Тадқиқот доирасида “Озарбайжон кейси”нинг муваффақиятли амалга оширилиши икки давлат учун кейинги 5 йилга мўлжалланган янги “Йўл харитаси”ни шакллантиришда асос бўлди.
Бундан ташқари, ўтказилган таҳлил асосида Марказ директори томонидан саноат кооперациясини, айниқса, синтетик матолар, кимёвий маҳсулотлар ва электромобиллар ишлаб чиқаришни чуқурлаштириш зарурлиги таъкидланди. Кўзда тутилган истиқболли йўналишлар қаторида заргарлик саноатини ривожлантириш ҳамда қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш, айниқса, виночилик ва анорчиликни ривожланатириш, шунингдек, қўшма қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан учинчи бозорларга чиқишга алоҳида этибор қаратилди.
Эксперт шунингдек, сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги савдо-иқтисодий муносабатларда ижобий динамика кузатилганлигини таъкидлади. Жумладан, ўтган 8 йил ичида товар айирбошлаш ҳажми 7,8 баробар ошиб, 2024 йилда 253 млн. долларга етди. Ўзбекистоннинг экспорти 208 млн. долларга ўсди, асосий товарлар қаторида машинасозлик, озиқ-овқат маҳсулотлари, тўқимачилик ва металллар жой олган. Озарбайжондан импорт 45 млн. долларни ташкил этди, асосан қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ва алюминий етакчилик қилди.
Инвестициявий ҳамкорлик масаласига тўхталар экан, О. Хакимов инвестицияларнинг жуда катта ўсишига тўхталиб ўтди: 2017 йилда Озарбайжондан жалб қилинган маблағлар фақатгина 142 минг. долларни ташкил этган бўлса, 2024 йилга келиб бу кўрсаткич 79,5 млн. долларга етди. Бу натижага “Озарбайжон-Ўзбекистон” инвестиция компаниясининг 500 млн. долларлик устав капитали ва 2019 йилдаги 178 та қўшма корхонадан 2025 йил апрелига келиб 278 тага етган қўшма корхоналар сонининг ўсиши ҳисса қўшмоқда.
Транспорт соҳасида Ўрта коридор орқали стратегик товарларни етказиб бериш учун янги имтиёзли қоидаларни жорий этиш, шунингдек, Ўзбекистон компанияларини Озарбайжондаги лойиҳаларга жалб этиш таклиф этилмоқда.
Марказ директори савдо ва туризм соҳасидаги имкониятларни ривожланиш салоҳияти ҳақида сўз юритар экан, супермаркетлар тармоқларини ишга тушириш, жумладан, ўзбек маҳсулотларини Озарбайжон чакана савдо тармоқларига етказиб бериш ва сотишни йўлга қўйиш, Ўзбекистондаги ишлаб чиқарувчилар ва етказиб берувчиларни “AzExport” платформасига интеграция қилиш, шунингдек, туристик брендларни илгари суриш ва қўшма турмаҳсулотларни, айниқса, гастрономик ҳамда тоғ-чанғи туризми йўналишларида жорий этиш каби ташаббусларни қайд этди.
Обид Хакимов сўзининг якунида таълим ва илм-фаннинг алоҳида аҳамиятини таъкидлади. Марказ директорининг сўзларига кўра, икки томонлама диплом бериш таълим дастурларни ишга тушириш, илмий кадрлар алмашинуви ҳамда давлатлараро илмий-эксперт кенгашини ташкил этиш узоқ муддатли барқарор ҳамкорликнинг муҳим омилига айланади.
Якуний хулосада Марказ томонидан иқтисодиёт тармоқлари бўйича ишлаб чиқилган амалий таҳлилнинг синовдан ўтган модели Ўзбекистон-Озарбайжон ҳамкорлигининг устувор йўналишларини аниқлашда асос бўлиб хизмат қилди ҳамда ушбу моделни минтақанинг бошқа давлатларига муваффақиятли йўналтириш мумкинлиги таъкидланди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) томонидан Озарбайжон Республикаси Халқаро муносабатларни таҳлил қилиш маркази (ХМТМ) билан ҳамкорликда ташкил этилди. Учрашувда ХМТМ экспертлари, Муқобил ва қайта тикланадиган энергия манбалари давлат агентлиги, «STEM» маркази, Рақамли ривожланиш ва транспорт вазирлиги ҳамда Боку давлат университети мутахассислари иштирок этдилар.

4 июня т.г., в г.Баку делегация Узбекистана приняла участие во втором заседании узбекско-азербайджанского экспертного совета «Узбекистан и Азербайджан: перспективные направления развития взаимовыгодного сотрудничества».
Основной повесткой мероприятия стало обсуждение текущего состояния и перспектив развития узбекско-азербайджанского взаимодействия в таких сферах, как агропромышленная кооперация, «зелёная» энергетика, цифровизация, транспорт и образование.
На мероприятии с докладом выступил директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Обид Хакимов. Отмечен положительный опыт нового формата сотрудничества, реализованного ЦЭИР в ходе визита в Азербайджан в сентябре 2024 г.
По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в сентябре 2024 года делегация Центра экономических исследований и реформ посетила Азербайджан с целью проведения исследования социально-экономических реформ в стране.
Этот опыт стал моделью прикладной аналитической работы, интегрированной в процесс выработки государственной политики. В рамках визита было проведено более 20 встреч с государственными органами, специальными экономическими зонами, научно-исследовательскими институтами и бизнесом.
В ходе исследования был выполнен сравнительный анализ по 18 отраслям экономики, включая изучение основных показателей, государственной поддержки, инвестиционного потенциала, сравнительных преимуществ товаров и ключевых реформ.
На основе этого анализа подготовлены конкретные предложения в сферах энергетики, промышленной кооперации, аграрных цифровых систем, логистики, туризма, цифровизации и институциональных реформ.
В частности, 33 предложения были утверждены Правительством Республики Узбекистан, 11 декабря 2024 года.
Кроме того, была создана межведомственная рабочая группа «Азербайджан –Казахстан–Узбекистан» по разработке совместных проектов в сфере «зелёной» энергетики. На основе опыта Азербайджана в области страхования сельхозпродукции, разработан законопроект «О страховании сельскохозяйственных рисков».
По словам директора ЦЭИР, в настоящее время продолжается реализация ряда проектов. Одним из ключевых, среди которых, является создание производственного процесса бытовой техники на территории СЭЗ «Алят» в Азербайджане. Проект направлен на развитие местного производства и укрепление промышленной кооперации между странами.
Ведется работа по внедрению программы «Индекс готовности промышленности к цифровизации», за основу которой был взят опыт Азербайджана. В рамках этой работы разрабатывается детализированный план мероприятий, который будет внедрён до 2026 года и станет важным инструментом для ускорения цифровизации в промышленности.
Также, в Азербайджане разрабатывается большая языковая модель для узбекского языка с использованием технологий искусственного интеллекта.
Успешная реализация «азербайджанского кейса» в рамках исследования стала основой для формирования новой «Дорожной карты» для двух стран на ближайшие 5 лет.
Кроме того, на основе проведенного анализа, директором ЦЭИР, была подчеркнута необходимость углубления промышленной кооперации, особенно в производстве синтетических тканей, химической продукции и электромобилей. В числе перспективных направлений выделены развитие ювелирной отрасли и аграрного партнерства, особенно в виноделии и гранатоводстве, а также выход на третьи рынки с совместной сельхозпродукцией.
Экспертом также отмечена положительная динамика торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Азербайджаном в последние годы. Так, товарооборот за 8 лет увеличился в 7,8 раза, достигнув $253 млн в 2024 году. Экспорт Узбекистана вырос до $208 млн, при этом основными позициями стали машины, продовольствие, текстиль и металлы. Импорт из Азербайджана составил $45 млн, с преобладанием сельхозпродукции и алюминия.
Касаясь инвестиционного сотрудничества, О.Хакимов указал на впечатляющий рост инвестиций: если в 2017 году из Азербайджана было привлечено всего $142 тыс., то к 2024 году эта сумма достигла $79,5 млн. Этому способствует работа Азербайджано-Узбекской инвестиционной компании с уставным капиталом в $500 млн и рост числа совместных предприятий с 178 в 2019 году до 278 в апреле т.г.
В сфере транспорта предложено создать новые льготные регламенты для доставки стратегических товаров через Средний коридор, а также привлечь узбекские компании к проектам в Азербайджане.
Говоря о потенциале развития возможностей в сфере торговли и туризма, директор ЦЭИР отметил следующие инициативы: запуск сетей супермаркетов, в том числе поставок и реализации узбекской продукции в розничных сетях Азербайджана, интеграция узбекских производителей и поставщиков Узбекистана в платформу «AzExport», а также продвижение туристических брендов и внедрение совместных турпродуктов, особенно в гастрономическом и горнолыжном направлениях.
Завершая свое выступление, Обид Хакимов выделил особую роль образования и науки. По его словам, запуск двухдипломных программ, обмен академическими кадрами и создание межгосударственного научно-экспертного совета станут важным фактором долгосрочного устойчивого сотрудничества.
В заключение отмечено, что апробированная модель прикладной аналитики ЦЭИР по отраслям экономики стала основой для определения приоритетных направлений узбекско-азербайджанского сотрудничества и может быть успешно масштабирована на другие страны региона.
Мероприятие организовано Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан в партнерстве с Центром анализа международных отношений Азербайджанской Республики (ЦАМО). В заседании приняли участие эксперты ЦАМО, Государственного агентства по альтернативным и возобновляемым источникам энергии, Центра «STEM», Министерства цифрового развития и транспорта, Бакинского государственного университета.