Xususan, uning so‘zlariga ko‘ra, Qo‘shma Shtatlar joriy yil 24 oktyabrda bo‘lib o‘tgan prezidentlik saylovlarida O‘zbekiston xalqining o‘z xohish-irodasini erkin ifoda etish huquqidan foydalanganini qo‘llab-quvvatlaydi.
AQSh Davlat departamenti YXHT/DIIHB Missiyasining ovoz berish jarayoni tinch muhitda o‘tdi va saylovchilarning yuqori faolligi bilan ajralib turdi, degan baholariga qo‘shildi.
Qo‘shma Shtatlar O‘zbekiston hukumati va YXHT/DIIHB kuzatuvchi missiyasi o‘rtasidagi hamkorlik yaxshilanganini olqishlaydi va YXHT tavsiyalarining saylovlar hamda fuqarolik va siyosiy huquqlarni ilgari surish bo‘yicha kelgusida amalga oshirilishini intiqlik bilan kutmoqda.
“Biz O‘zbekiston hukumati bilan ikki tomonlama va mintaqaviy ahamiyatga ega ushbu va boshqa ko‘plab masalalar bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish tarafdorimiz”, – deyiladi Davlat departamenti bayonotida.

Пресс-секретарь Госдепартамента США Нед Прайс сделала заявление для прессы, в котором прокомментировала итоги выборов Президента Республики Узбекистан.
В частности, с его слов, Соединённые Штаты поддерживают народ Узбекистана в осуществлении своего права на свободное волеизъявление в ходе президентских выборов, состоявшихся 24 октября текущего года.
Госдепартамент США выразил согласие с оценками Миссии БДИПЧ ОБСЕ о том, что голосование прошло в спокойной обстановке и характеризовалось высокой явкой избирателей.
Соединённые Штаты приветствовали улучшение сотрудничества правительства Узбекистана с наблюдательной миссией БДИПЧ ОБСЕ и выразили надежду на дальнейшую имплементацию рекомендаций ОБСЕ, касающихся выборов и поощрения гражданских и политических прав.
«Мы привержены дальнейшему взаимодействию с правительством Узбекистана по этим и многим другим вопросам двустороннего и регионального значения», - отмечается в заявлении Госдепартамента.