Shavkat Mirziyoyev raisligida kun tartibida davlat va jamiyatimiz hayotining barcha sohalari qamrab olingan kengaytirilgan videoselektor yig‘ilishi boshlanadi. Bu haqda Preziden matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lumot berib bormoqda.
Unda Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi va uni 2022 yil – Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yilida amalga oshirishga oid davlat dasturi ijrosini tashkil etish masalalari muhokama qilinadi.
Yig‘ilish avvalida davlat rahbari O‘zbekistonning uzoq muddatga mo‘ljallangan istiqboli bilan bog‘liq bo‘lgan o‘ta muhim masalani muhokama qilinishini aytib o‘tdi.
Jumladan Shavkat Mirziyoyev Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi haqida quyidagilarni ta’kidladi:
"Hammangiz xabardorsiz, o‘tgan yili saylovoldi dasturi doirasida hududlarga tashriflarda “Inson qadri uchun” tamoyilini barcha islohotlarimizning bosh mezoni sifatida belgiladik.
“Davlat – inson uchun” degan ezgu g‘oyani hayotga tatbiq etish maqsadida 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini bevosita xalqimiz bilan maslahatlashib, odamlarimizning fikr va takliflari asosida ishlab chiqdik.
Ushbu strategiyada:
- yaqin va o‘rta istiqbolda O‘zbekistonning taraqqiyot tendensiyalari qanday bo‘ladi?
- kelgusidagi faoliyatimizni belgilaydigan aynan qaysi maqsad va vazifalar biz uchun eng dolzarb va ustuvor hisoblanadi?
- davlat va jamiyat hayotining barcha jabha va yo‘nalishlarini kompleks rivojlantirish uchun asosiy e’tiborni nimalarga qaratishimiz kerak?
- keyingi yillarda qabul qilingan qonun va qarorlarimiz, dastur va rejalarimizni yangi davrda qanday davom ettirishimiz, ularga qanday qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritishimiz kerak, degan savollarga chuqur va atroflicha javob berilgan", dedi davlat rahbari.
Davlatimiz rahbari xalqimiz bugungi keng ko‘lamli o‘zgarishlarga katta ishonch bilan qarab, tezroq ularning samarasini ko‘rishni istayotganini ta’kidladi.
Yig‘ilishda 2022 yilga mo‘ljallangan davlat dasturi loyihasining muhokamasi jarayonida aholidan 17 mingdan ziyod taklif kelib tushgani, ularning barchasi yo‘nalishlar bo‘yicha o‘rganilib, dastur loyihasi 300 dan ortiq yangi tashabbus bilan to‘ldirilgani ma’lum qilindi.
"Odamlarimizning dastur muhokamasidagi faolligi, ularning islohotlarga bo‘lgan ishonchi va daxldorligi ortib borayotgani xalqimiz yurtimizdagi o‘zgarishlar jarayonini, tashabbuslarimizni qo‘llab-quvvatlayotganidan yana bir bor dalolat beradi", dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari muhokamalarda faol ishtirok etgan barcha yurtdoshlarimizga chuqur minnatdorchilik bildirdi.
Taraqqiyot strategiyasida 7 ta ustuvor yo‘nalish bo‘yicha “Inson qadri uchun 100 ta maqsad” belgilab olindi.
Ushbu maqsadlarga erishish uchun joriy yilning o‘zida umumiy qiymati 55 trillion so‘m va 11,7 milliard dollarlik 398 ta chora-tadbirni amalga oshirish ko‘zda tutilmoqda.
"Barcha sa’y-harakatlarimiz, ajratilayotgan mablag‘lar mahalla va xonadonlargacha aniq yetib borishi va har bir oila farovonligini oshirishga xizmat qilishi shart.
Buning uchun respublika, viloyat, tuman va shahar hamda mahalla darajasidagi barcha rahbarlar bor kuch va resurslarini to‘liq safarbar qilishlari zarur.
Bundan buyon faoliyatimizni mutlaqo yangicha, ya’ni, “inson–jamiyat–davlat” tamoyili asosida tashkil etamiz" – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari strategiyaning inson qadrini yuksaltirish va xalqparvar davlat barpo etish yo‘nalishidagi vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi. Jumladan, bular:
- mahallani jamoatchilik boshqaruvi va nazoratining tayanch bo‘g‘iniga aylantirish;
- xalq bilan muloqot mexanizmlarini takomillashtirish;
- “Obod qishloq”, “Obod mahalla” va boshqa hududiy dasturlarni jamoatchilik fikri asosida ishlab chiqish;
- davlat organlarini “mahallabay” ishlash tizimiga o‘tkazish;
- elektron davlat xizmatlarining ulushini amaldagi 54 foizdan 90 foizga yetkazish.
- jamoatchilik fikrini muntazam va ilmiy asoslangan holda tizimli o‘rganish. Buning uchun, “Ijtimoiy fikr” markazi faoliyati takomillashtirilib, alohida Sotsiologiya instituti tashkil etiladi.

Под председательством Шавката Мирзиёева состоялась расширенная видеоконференция, охватывающая все сферы жизни нашего государства и общества. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
На нем будут обсуждены стратегия развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы и организация реализации госпрограммы по ее реализации в 2022 году - Годе обеспечения интересов человека и развития махалли.
В начале встречи глава государства сообщил, что будет обсужден очень важный вопрос, связанный с долгосрочными перспективами Узбекистана.
В частности, о стратегии развития нового Узбекистана Шавкат Мирзиёев отметил следующее:
«Как вы все знаете, в прошлом году в ходе предвыборных выездов в регионы мы поставили принцип « обеспечения интересов человека» главным критерием всех наших реформ.
"Мы разработали стратегию развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы при непосредственных консультациях с гражданами, исходя из мнений и предложений нашего народа"-, сказал глава государства.
Глава нашего государства отметил, что наш народ с большой уверенностью смотрит на сегодняшние масштабные перемены и хочет как можно скорее увидеть их результаты.
В ходе обсуждения проекта госпрограммы на 2022 год было отмечено, что от населения поступило более 17 тысяч предложений, все они изучены в районах, а проект программы дополнен более чем 300 новыми инициативами.
«Растущая активность наших людей в обсуждении программы, их растущая уверенность и вовлеченность в реформы еще раз демонстрирует, что наши люди поддерживают процесс перемен в нашей стране, наши инициативы», — сказал Президент.
Глава нашего государства выразил глубокую признательность всем нашим соотечественникам, принявшим активное участие в обсуждениях.
В новой стратегии развития определены 100 целей по 7 приоритетным направлениям.
Для достижения этих целей в текущем году планируется реализовать 398 мероприятий на сумму 55 трлн сумов и 11,7 млрд долларов США.
«Все наши усилия, выделяемые средства должны четко доходить до махаллей и домов и служить повышению благосостояния каждой семьи.
Для этого все руководители на республиканском, областном, районном, городском и махаллинском уровнях должны полностью мобилизовать все имеющиеся силы и ресурсы.
Отныне мы будем строить свою деятельность на совершенно новой основе, то есть по принципу «человек-общество-государство», - сказал Президент.
Глава нашего государства обозначил задачи стратегии повышения человеческого достоинства и построения демократического государства.
В том числе:
- Превращение махалли в базовое звено государственного управления и контроля;
- совершенствование механизмов общения с людьми;
- разработка «Обод кишлок», «Обод махалля» и других региональных программ на основе общественного мнения;
- перевод государственных органов на систему «махалля»;
- Увеличение доли услуг электронного правительства с нынешних 54% до 90%.
- Систематическое изучение общественного мнения на регулярной и научной основе. С этой целью будет усовершенствована деятельность Центра “Ижтимоий фикр” и создан отдельный Институт социологии.