Davlat soliq qo‘mitasi «naqdlashtiruvchi firmalar» bilan kurashishni boshladi
«Naqdlashtiruvchi korxonalar» tovarlarni sotmaydi va xizmatlarni ko‘rsatmaydi, balki pul mablag‘larini naqdlashtiradi hamda soxta hujjatlarni rasmiylashtiradi. Misol uchun, 100 million so‘mlik bitta hisobvaraq – faktura bilan «naqdlashtiruvchi korxonalar» noqonuniy ravishda 15 mln.so‘m pul ishlaydi. Vaholanki, vijdonli tadbirkor bunday daromad olish uchun bir oy yoki undan ham ko‘proq vaqt mehnat qilishi kerak, deyiladi DSQ matbuot xizmati bergan xabarda.
Bundan tashqari, soxta hujjatlar (hisobvaraq-fakturalar) ro‘yxatdan o‘tkazilgandan so‘ng, QQS to‘lovchilari hisobot davri natijalariga ko‘ra hisobvaraq-fakturalarda ko‘rsatilgan QQS miqdorlarini hisobga olish orqali to‘lanadigan soliq miqdorini kamaytiradilar va buning natijasida davlat byudjetiga zarar yetkazadilar.
«Bir kunlik firma»larning faoliyati noqonuniy bo‘lishiga qaramay, yaqin vaqtgacha ular bilan kurashishning samarali mexanizmi mavjud emas edi.
Xorij tajribasini hisobga olgan holda, Davlat soliq qo‘mitasi davlat byudjetiga yetkazilgan zararni qisqartirish maqsadida «naqdlashtiruvchi korxonalar» faoliyatini cheklash mexanizmini joriy etmoqda.
Xususan, soliq xavfini boshqarish va tahlil qilish natijasida soliqlarni kamroq to‘lash maqsadida, pul mablag‘larini naqdlashtirish bilan shug‘ullanuvchi 396 ta «bir kunlik firmalar» xizmatidan foydalangan 10 mingga yaqin tashkilotlar ro‘yxati shakllantirildi.
Byudjetga to‘lanmagan qo‘shilgan qiymat solig‘i summasini o‘rnini qoplash maqsadida, 396 ta «shubhali» korxonalar va ularning deyarli 10 mingga yaqin biznes hamkorlarining shaxsiy kabinetlariga 5 kun muddatda inkasso topshiriqnomalari qo‘yilishi bo‘yicha xabarnomalar yuborilgan.
Davlat soliq qo‘mitasi raisi Sh.Kudbiyev rahbarligida o‘tkazilgan navbatdagi yig‘ilishda «naqdlashtiruvchi firma» va korxonalarni aniqlash mexanizmini joriy etish masalasi muhokama qilindi va quyidagilar qabul qilindi:
1. Yangi mexanizmga o‘tish davrini hisobga olgan holda, istisno tariqasida, 17 fevral ertalab soat 10:00 dan oldin «bir kunlik» firmalar bilan shubhali operatsiyalarni amalga oshirganligi xavfi nisbatan kam bo‘lgan 2960 tadbirkorlik sub’yektlarining bank hisobvaraqlariga joylashtirilgan inkasso topshiriqlari 2021 yil 1 martgacha vaqtinchalik bekor qilindi;
2. Reyestrga kiritilgan shubhali korxonalar bilan operatsiyalarni amalga oshirgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarga bitimlarni o‘rganib chiqish uchun kameral soliq tekshiruvini o‘tkazish bo‘yicha Davlat soliq qo‘mitasiga murojaat qilish imkoniyati berildi. Ijobiy xulosa qilingan taqdirda, inkasso topshiriqnomalarini bekor qilish va ilgari kamaytirib ko‘rsatilganligi uchun undirilgan mablag‘larni qaytarib berilishi ta’minlanadi.
3. «naqdlashtiruvchi firma »larni aniqlash yuzasidan amaliyotga joriy qilingan yangi mexanizmni aholi va tadbirkorlik sub’yektlari o‘rtasida tushuntirish ishlarni qoniqarsiz olib borganligi, shuningdek, soliq to‘lovchilar bilan yetarli darajada ishni tashkil etmaganligi uchun Toshkent shahar davlat soliq boshqarmasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari egallab turgan lavozimidan ozod etildi, Toshkent shahar DSB Kameral nazorat va QQS ma’murchiligi bo‘limlari hamda DSQ Matbuot xizmati boshliqlariga xayfsan berildi.
Ma’lumot sifatida, shuni ma’lum qilamizki, 2021 yil 16 fevralda Davlat soliq qo‘mitasiga ariza yuborgan 57 ta korxonada o‘tkazilgan soliq nazorati tadbirlarining dastlabki natijalariga ko‘ra quyidagilar aniqlandi:
- 52 ta korxona yoki 91,3% hollarda «uydirma» operatsiyalarni amalga oshirish faktlari tasdiqlandi;
- 1 ta korxona uchun yoki 1,7% hollarda «xayoliy» operatsiyalarni amalga oshirish holati tasdiqlanmadi, shu sababli ortiqcha olingan mablag‘larni qaytarish bo‘yicha tazkor jarayonlar boshlandi;
- 4 ta tashkilotda yoki 7% holatlarda noqonuniy hisobga olish qisman tasdiqlangan.
Shuningdek, birgina Toshkent shahrida 74 korxona noqonuniy hisobga olganligini tan olib ixtiyoriy ravishda 4,6 milliard so‘m miqdoridagi mablag‘ bo‘yicha qayta hisob kitobni amalga oshirdi.
Qo‘shmimcha ma’lumotlar, shuningdek «naqdlashtiruvchi firma»lar va ularning mijozlarini aniqlash yuzasidan amaliyotga joriy qilingan mexanizm prinspilari bo‘yicha ma’lumotlar olish uchun DSQ Call –markazining 1198 qisqa raqamlari doimiy ishlab turibdi.

Государственный налоговый комитет (ГНК) начал борьбу с «фирмами-обналичками», сообщила пресс-служба ведомства.
«Фирмы-обналички» не продают товар и не оказывают услуги, а обналичивают денежные средства и оформляют фиктивные документы, говорится сообщении ГНК.
Так, к примеру, с одного счета-фактуры на 100 млн, «фирма-обналичка» незаконно зарабатывает 15 млн. сумов, в то время как добросовестный предприниматель для получения такого дохода должен потратить месяц или более своего труда.
Кроме того, после оформления фиктивных документов (счетов-фактур), плательщики НДС по итогам отчетного периода относят суммы указанного в счетах-фактурах НДС к зачету, уменьшая тем самым сумму налога к оплате и нанося ущерб государственному бюджету.
Несмотря на то, что деятельность «фирм-однодневок» является незаконной, до недавнего времени не было действенного механизма борьбы с ними.
Учитывая в том числе зарубежный опыт, Государственный налоговый комитет внедряет механизм ограничения деятельности «фирм-обналичек» для минимизации наносимого государственному бюджету ущерба.
Создан Реестр сомнительных контрагентов из 396 предприятий, выявленных в результате «риск-анализа», а также сформирован список из 10 тыс. компаний, пользовавшихся услугами «фирм-обналичек» в целях обналичивания средств и уменьшения суммы налога к оплате.
С целью возместить суммы налога на добавленную стоимость, не уплаченные в бюджет, в персональные кабинеты данных 396 «сомнительных» предприятий и почти 10 тысячам их бизнес-партнеров направлены соответствующие уведомления с последующим выставлением инкассо поручений в течение 5 дней.
На очередном совещании под руководством Председателя Государственного налогового комитета Шерзода Кудбиева был обсужден вопрос внедрения механизма выявления «фирм-обналичек» и компаний, пользующихся их услугами и принято следующее:
1. Учитывая переходный период к новому механизму, в порядке исключения, с 17 февраля с 10:00 часов временно отозвать до 1 марта 2021 года инкассовые поручения, размещенные на банковских счетах 2960 хозяйствующих субъектов с незначительным уровнем риска ранее осуществленных сомнительных операций с «предприятиями однодневками»;
2. Предоставить компаниям, осуществлявшим сделки с сомнительными предприятиями, включенными в Реестр, возможность обратиться в ГНК для прохождения камеральной проверки с целью повторного изучения сделок. В случае положительного заключения, обеспечить отзыв инкассового поручения и возврат средств, ранее выявленных, как уменьшенных.
3. За неудовлетворительное качество разъяснения среди населения и субъектов предпринимательства внедряемого механизма по выявлению «фирм-обналичек» и их клиентов, а также за отсутствие организации работы с налогоплательщиками на должном уровне освободить от должности первого заместителя начальника Государственного налогового управления г. Ташкента, вынести выговоры начальнику камерального отдела и начальнику отдела НДС ГНУ г. Ташкента, а также руководителю пресс-службы Государственного налогового комитета.
В качестве информации сообщаем, что по предварительным итогам налогового контроля 57 предприятий, подавших обращения 16 февраля 2021 года в ГНК, определено:
- по 52 предприятиям или в 91,3% случаев нашел подтверждение факт осуществления «фиктивных» сделок;
- по 1 предприятию или в 1,7% случаев осуществление «фиктивных» сделок не нашло своего подтверждения, в связи с чем запущена процедура оперативного возврата взысканных средств;
- по 4 организациям или в 7% случаев неправомерный зачет частично нашел подтверждение.
Таким образом, только по городу Ташкенту 74 предприятия, признав неправомерный зачет, добровольно осуществили перерасчет средств на сумму 4,6 млрд. сумов.
Государственный налоговый комитет призывает предпринимателей не прибегать к услугам «фирм-обналичек» и не нарушать налоговое законодательство Республики Узбекистан.
Для получения дополнительной информации, а также для разъяснения принципов внедряемого механизма выявления «фирм-обналичек» и их клиентов. работает Call-центр Государственного налогового комитета по номеру 1198.